PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletinize zarar veren servet düşmanları

egesl200
04 Ocak 2018, 18:30
İstanbul, Esenyurt'ta sözde etrafı çevrili, üstü açık bir otoparklı, ama kesişen yollar dolayısıyla yol geçen hanı gibi bir sitede oturuyorum. Sırf bu yüzden taşınma raddesine geldim! İki motosikletim var, biri Mondial Scooter, diğeri Kuba SL200. Özellikle scooterımın başına gelmeyen kalmadı. Çalmaya bile kalktılar, ABUS kilidi kıramayınca, kontağa bıçak sokup gitmişler, hepsini kamera kayıtlarından buldum. Ama adamları bulamadım. Kontak sipariş edildi, serviste takıldı, motoru servise ite ite götürdüm, belim koptu. Geçenlerde SL200'ün sağ arka sinyali kırılmış, kameranın kör noktasında olduğu için nasıl oldu öğrenemedim! Yaptırtmak bir günüme mal oldu. Bugün de Scooterımın başına gittiğimde, bir şeref yoksununun hız göstergesinde sigara söndürmüş olduğunu fark ettim ve malesef yine kör nokta! Üç kez basmış izmariti bir de! Ya ben gerçekten bunlardan biriyle, ister kendi motorumun, ister başkasının motoru başında çok ama çok denk gelmek istiyorum ya! Böyle denk gelip kafasını, gözünü yarmak istiyorum... Hani üzerine çıkanından, elciği çevireninden bahsetmiyorum bile, yahu selede ayak izi bile gördüm ya! Delirmemek elde mi? Ne istiyorsunuz ulan motosikletten? Etrafı kapalı, demir yığını ve camlarla çevrili olmadığı için şamar oğlanına dönüyor motosikletler. Alarm var, her şey var. Ama bir türlü denk getiremiyorum! İçimi dökmek istedim forum, sizinde böyle deneyimleriniz olduysa paylaşınız isterseniz, biraz dertleşiriz

mfBulut
04 Ocak 2018, 18:35
Benim motorun da kafa grenajında çizik bulmuştum. Bir başka gün tekme izleri, bir başka gün selede ayak izi, başka bir gün futbol topu izleri (Belli ki hedef yapmışlar motoru. Birkaç yerinde vardı)

Düğmelerle, yolcu ayaklıkları ile filan sürekli oynuyorlar zaten. Egzosuna çikolata ambalajı da sokmaya çalışmışlardı herhalde. Ki ben daha bu motoru alalı 8 ay oldu :) Apartmanın yanında üstü kapalı bir yerde. İnsanlar ilginç gerçekten. Ben de bir gün denk gelirsem elimden alamazlar herhalde.

egesl200
04 Ocak 2018, 18:42
Benim motorun da kafa grenajında çizik bulmuştum. Bir başka gün tekme izleri, bir başka gün selede ayak izi, başka bir gün futbol topu izleri (Belli ki hedef yapmışlar motoru. Birkaç yerinde vardı)

Düğmelerle, yolcu ayaklıkları ile filan sürekli oynuyorlar zaten. Egzosuna çikolata ambalajı da sokmaya çalışmışlardı herhalde. Ki ben daha bu motoru alalı 8 ay oldu :) Apartmanın yanında üstü kapalı bir yerde. İnsanlar ilginç gerçekten. Ben de bir gün denk gelirsem elimden alamazlar herhalde.

Geçmiş olsun üstad, en son motokabin alıp çakacağım otoparkın ortasına ya da basıp gideceğim kapalı otoparklı bir siteye... Ama kapalı otopark bile çözüm olmuyor, neler duyuyoruz.

mfBulut
04 Ocak 2018, 18:54
Motokabini ben de çok düşündüm de, fiyatı gerçekten fazla. Forumun “kendin yap” bölümünde birisi çok daha ucuza güzel bir kapalı kabin yapmıştı motosikleti için. Baya hoşuma gitmişti. Bütçem müsade ettiğinde işten anlayan birileri ile fizibilitesine bi bakacağım :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:51 ----------

http://www.motosiklet.net/forum/mt-kendin-yap-%5Bdiy-do-it-yourself%5D/176215-mini-garaj-projesi.html

Bahsettiğim başlık

akindir
04 Ocak 2018, 19:04
Benim de eski 125liğin korna düğmesini kırmışlardı. Nasıl becerdiler anlamıyom ki.

ayetlervaray
04 Ocak 2018, 19:07
benimde arka sinyali kırmışlardı.

dasmehdix
04 Ocak 2018, 19:12
İstanbul, Esenyurt'ta sözde etrafı çevrili, üstü açık bir otoparklı, ama kesişen yollar dolayısıyla yol geçen hanı gibi bir sitede oturuyorum. Sırf bu yüzden taşınma raddesine geldim! İki motosikletim var, biri Mondial Scooter, diğeri Kuba SL200. Özellikle scooterımın başına gelmeyen kalmadı. Çalmaya bile kalktılar, ABUS kilidi kıramayınca, kontağa bıçak sokup gitmişler, hepsini kamera kayıtlarından buldum. Ama adamları bulamadım. Kontak sipariş edildi, serviste takıldı, motoru servise ite ite götürdüm, belim koptu. Geçenlerde SL200'ün sağ arka sinyali kırılmış, kameranın kör noktasında olduğu için nasıl oldu öğrenemedim! Yaptırtmak bir günüme mal oldu. Bugün de Scooterımın başına gittiğimde, bir şeref yoksununun hız göstergesinde sigara söndürmüş olduğunu fark ettim ve malesef yine kör nokta! Üç kez basmış izmariti bir de! Ya ben gerçekten bunlardan biriyle, ister kendi motorumun, ister başkasının motoru başında çok ama çok denk gelmek istiyorum ya! Böyle denk gelip kafasını, gözünü yarmak istiyorum... Hani üzerine çıkanından, elciği çevireninden bahsetmiyorum bile, yahu selede ayak izi bile gördüm ya! Delirmemek elde mi? Ne istiyorsunuz ulan motosikletten? Etrafı kapalı, demir yığını ve camlarla çevrili olmadığı için şamar oğlanına dönüyor motosikletler. Alarm var, her şey var. Ama bir türlü denk getiremiyorum! İçimi dökmek istedim forum, sizinde böyle deneyimleriniz olduysa paylaşınız isterseniz, biraz dertleşiriz

Senin çözümün branda almak dostum.Branda al kimse dokunmaz.

mustafa_325
04 Ocak 2018, 19:16
Branda çok önemli.

egesl200
04 Ocak 2018, 19:29
Motokabini ben de çok düşündüm de, fiyatı gerçekten fazla. Forumun “kendin yap” bölümünde birisi çok daha ucuza güzel bir kapalı kabin yapmıştı motosikleti için. Baya hoşuma gitmişti. Bütçem müsade ettiğinde işten anlayan birileri ile fizibilitesine bi bakacağım :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:51 ----------

http://www.motosiklet.net/forum/mt-kendin-yap-%5Bdiy-do-it-yourself%5D/176215-mini-garaj-projesi.html

Bahsettiğim başlık

Konuyu inceledim ancak çok meşakatli ve zaman gerektiren bir iş gibi geldi, motokabin ise dediğiniz gibi oldukça pahalı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:27 ----------

Senin çözümün branda almak dostum.Branda al kimse dokunmaz.

SL200 brandalı duruyor. Scooter ile mahalle arası ufak tefek işleri hallettiğim için brandalamıyordum, ancak bundan sonra görünüyorki onada bir branda alacağım.

bursalıali
04 Ocak 2018, 20:02
Abicim Senin ve benim , hepimizin , çoğumuzun borç harç aldığı , daha borcunu bile bitiremediği,
gözü gibi sakındığı motorlarımızı elin piçinin oğlu çalmaya kalkacak , ya da bir şekilde zarar verecek
eğer ben de o anda oralarda isem polis bile benim elimden alamaz ,o nesebi gayri sahih onun bunun çocuğunu. Şu andaki mer'i yani geçerli yasalara göre ben hırsıza fiske vurduğum anda kanun koyucu beni
çok ağır bir şekilde cezalandırıyor. Diyor ki yasa - benim sevgili hırsızımın sen nasıl kolunu kırarsın
azıcık senin malını çalmışsa ya da zarar vermişse ne olmuş ki.- İste bu yüzden şeriat kanunlarını
istiyoruz. Hırsızlığın cezası birinci seferde sağ elinin bilekten kesilmesidir. İkinci seferde ise sol
ayağınıñ ayak bileğinden kesilmesidir . Üçüncü sefere gerek kalmaz zaten. Bir eli ve ayağı kesilmiş kişi çalma yeteneğini de kaybetmiş olacaktır . Hepimizin bizar olduğu namus ve kadın cinayetlerine bir
bakalım.
Elin uğursuzunun oğlu , benim binbir emekle büyüttüğüm ,okula gönderdiğim veya evlendirdiğim kız
evladımı kaşının üzerinde gözün var diyerek öldürsün. 8 sene ceza alsın .3 sene sonraysa iyi halden
serbest bırakılsın . Yüce Yaratıcı Kur'an da ( kısasda sizler için hayat vardır ) buyuruyor. Güzel
Ülke'mde otuz günde işlenen cinayet sayısı ,şeriatle idare edilen İslam ülkelerinde yüz senede işlenmiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:52 ----------

Can almak bu kadar kolay olmamalı. Ben bir insanın ölümüne sebep olduysam devlet de beni öldürmeli. Tek bir af yolu vardır , eğer ölenin mirasçıları belirli bir kan parasına razı olurlarsa katilin de
canı kurtulur. Cinayetlerin ve hırsızların olmadığı bir TÜRKİYE hayaliyle.

birbilent
04 Ocak 2018, 21:36
Benim de kapı önünde plakam çalınmıştı şimdi de brandalı olmasına rağmen plaka lambası kırılmış ve brandanın lambaya denk gelen yeri yırtılmış.. sadece bir defa kadının birinin çocuğunu lunaparktaki gibi üzerinde eğlendirdiğini görebildim..

polo34
04 Ocak 2018, 22:04
sprey boya ile brandama yazı yazmışlar :)

levend84
04 Ocak 2018, 22:19
Seleye balgam atanmi ararsin,gaz kolunu tersine çevirip tel yatağini kiranimi,gidona çöp torbasi asanmi,esnaf arkadaşin motorunun yağ çubuğunu çaldilar,marşa bastigi gibi pantolon paçasi komle yağ oldu,(Yağ cubugu takili degilken sakin motoru caliştirmayin fişkiriyor meret).

Ekarademir
04 Ocak 2018, 22:24
Bi kamyon kasası koyabilirsen kesin çözüm olur. Hem hırsızlığa karşıda çözüm bu. Tabi yaşadığın yerde bunu yapabilir misin orasıda var.

Ben 1100 liraya kapalı kamyon kasası aldım. (tam fiyat hatırlamıyorum bu civardaydı) Evin arkasına vinçle 100liraya getirtip koydurdum. Şimdi hem atölye olarak kullanıyorum, hem soba koltuk tv filan koydum kafa dinleme mekanım. Hemde arka kapağı açınca içine rahatça motoru koyabiliyorum.

Kamyon kasası belki sitede sorun olabilir. Çekme belgeli bi eski pejo j9 minübüs alıp koyabilirsin. Dışardan bakınca araç görünür. Ama sen onu atölye/garaj olarak kullanırsın. 1-2 bine bulunabilir.

sailor33
04 Ocak 2018, 22:28
Sizin ki yine iyi. Benim egzozun içerisine taş kırık cam doldurmuşlardı :queen:

Bunu yapan 4 yaşında çocuk ne yaparsın :pr:

Ekarademir
04 Ocak 2018, 22:31
Örnek olarak

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-ticari-araclar-minibus-midibus-sok-sok-sok-1998-1999-2000-2001-model-cekme-belgeli-pejo-j9-498873177/detay

levend84
04 Ocak 2018, 22:34
Bi kamyon kasası koyabilirsen kesin çözüm olur. Hem hırsızlığa karşıda çözüm bu. Tabi yaşadığın yerde bunu yapabilir misin orasıda var.

Ben 1100 liraya kapalı kamyon kasası aldım. (tam fiyat hatırlamıyorum bu civardaydı) Evin arkasına vinçle 100liraya getirtip koydurdum. Şimdi hem atölye olarak kullanıyorum, hem soba koltuk tv filan koydum kafa dinleme mekanım. Hemde arka kapağı açınca içine rahatça motoru koyabiliyorum.

Kamyon kasası belki sitede sorun olabilir. Çekme belgeli bi eski pejo j9 minübüs alıp koyabilirsin. Dışardan bakınca araç görünür. Ama sen onu atölye/garaj olarak kullanırsın. 1-2 bine bulunabilir.

Aynen guzel mantik,

Veya,4metrelik frigo kasada iş gorur genelde sogutma sistemi arizali veya hasarli kasalar hurdacilara duşuyor.yada 1.5luk 2ser adet sandviç panel alip 30*30 profille karkas yapip,zemine 2.50x1metre paslanmaz 2-3mm sac atip.baglanabilir.

Maliyet

30*30profil 150 boy 4 adet :100-120tl max.

Sandviç panel ön,arka,ust,yanlar 5 adet 200tl pazarlikla.

Zemin paslanmaz sac 2.50*1 metre 2mm 300-350tl fiyat artabilir,kesin fiyat almak lazim.pas.pahalidir.

8-10adet U bolt beya kilavuz geçme 30-40tl nalburda.

Max tavan fiyat 800~tl duruma gore 600-650 de olabilir.

F54
04 Ocak 2018, 22:38
en temizi bahçeli müstakil ev

ayzek
04 Ocak 2018, 22:48
İş yerinin motorunu herzaman bıraktığım yere parkeytim çıktım kursa kahve sigara bir yandanda dışarıya bakıyorum motoru bıraktığım yere kuaför açıldı 2 hafta falan oluyo 2 haftadır gelirken giderken tuhaf tuhaf bakıyorlar ama tam dükkanlarının önüne denk gelmediğinden birşey diyemiyorlar neuse öyle bakınıyorum arabasına yaslanmış eli plakaya doğru gider gibi oldu bir kaç hamle bişeler yaptı sonra girdi dükkana mesai bitti gittim motorun kilidini söktüm motoru çalıştırdım sigara yaktım rolantide ısınsın diye beklerken aklıma geldi bakayım dedim plakanın üstündeki plastiğe sigara söndürmüş hafif erimiş bende içtim adam dükkanda kadına fön çekiyo ara arada bakıyo sigaram bitmeye yakın aynasında söndürdüm ama direk basmasım gezdire gezdire bendekinden beter oldu gördüğü halde hiç sesini çıkaramadı bindim motora gittim

gibigibi1985
04 Ocak 2018, 22:49
Arkadaşlar yanlış anlaşılmaktan cekinerek şerh düşerek yazıyorum;

Bahsettiğiniz ilçede sürekli benzer olaylar var, etnik köken olarak yapanlara bir bakalım....

# 2/3 aydır Şanlıurfa Birecikte'yim motosiklet hırsızlığı artık rutinin rutini.Esim ilkokul öğretmeni 3.ogrencisi çocuk komşunun çaldığı motosikleti bahçesine gömdugunu anlatmis 2 gün evvel.Birkac gün önce de bir esnafın kapısından 25 kg çay çuvalini calmislar kameraya yakalanmışlar bakın etnik temele.
Yaklasim şu ; fakirmiyim , eğitim mi alamadım herşeyin sorumlusu devlet ve toplum çal gitsin.o çocukları...

Sj's
04 Ocak 2018, 23:00
Burasi Turkiye baba. hayvanlarin azinlikla cogunluk olmak arasinda mucadele ettigi bir yer. Cumlendeki "ama kesişen yollar dolayısıyla yol geçen hanı gibi bir sitede" kisminda belli zaten motorun canina okunacagi.

Motoruna gozu gibi bakan adamin malesef ona gore de muamele etmesi gerekiyor. Kapali garaj, kilit, alarm, takip sistemi, ne varsa dayamanin disinda acik alanda gozunden ayirabilecegin durumda birakirsan her an her sey olur zaten. Olmama ihtimali yok.

Onu bulursam soyle yaparim, o kim bulursam falan bunlarin hic bir faydasi olmuyor malesef motora zarar geldikten sonra.

Ekarademir
04 Ocak 2018, 23:19
Aynen guzel mantik,

Veya,4metrelik frigo kasada iş gorur genelde sogutma sistemi arizali veya hasarli kasalar hurdacilara duşuyor.yada 1.5luk 2ser adet sandviç panel alip 30*30 profille karkas yapip,zemine 2.50x1metre paslanmaz 2-3mm sac atip.baglanabilir.

Maliyet

30*30profil 150 boy 4 adet :100-120tl max.

Sandviç panel ön,arka,ust,yanlar 5 adet 200tl pazarlikla.

Zemin paslanmaz sac 2.50*1 metre 2mm 300-350tl fiyat artabilir,kesin fiyat almak lazim.pas.pahalidir.

8-10adet U bolt beya kilavuz geçme 30-40tl nalburda.

Max tavan fiyat 800~tl duruma gore 600-650 de olabilir.

Frigo kasa almadığıma sonradan pişman oldum. Yazın ben atölyeme giremezken kasacının orda frigo kasaya baktım içi buz gibiydi. :)

Kamyon değil kamyonet kasası olacak ama. Bendeki İveco 35-9dan çıkma.

Kasanın bi güzelliğide kolay taşınabilmesi. Vinçle uğraşılmasa bile altına iki teker takılıp bi yerlere götürülebilir.

levend84
04 Ocak 2018, 23:22
Frigo kasa almadığıma sonradan pişman oldum. Yazın ben atölyeme giremezken kasacının orda frigo kasaya baktım içi buz gibiydi. :)

Kamyon değil kamyonet kasası olacak ama. Bendeki İveco 35-9dan çıkma.

Kasanın bi güzelliğide kolay taşınabilmesi. Vinçle uğraşılmasa bile altına iki teker takılıp bi yerlere götürülebilir.

tavandan 4 adet Mapa takip,forkliftle bile tasinir.iveco daily uzun şasiye takilan frigolar 4.5 metre.onlar olsa daha iyi,ama hurdacidan alinca biraz bakim ister.zemine koyarkan altina takoz atip yerlestireceksin.teker takarsan illa bir yere kilitle sabitlemen lazim.malum yoksa atarabali iki kopil gelip çalar.

35Türk
05 Ocak 2018, 01:08
Sorunun tek çözümü var, daha nezih bir şehre-ilçeye taşınıp mümkün olduğunca kültürlü insanların bulunduğu bir yerde yaşayacaksınız. İstanbul, Adana, Ankara gibi ne idüğü belirsiz bir ton insanın toplaştığı ve tamamen varoşluk akan şehirlerde bunların olması gayet normal.

Birkan07
05 Ocak 2018, 01:42
Benimde arabalarım çizildi zaman zaman. İnsanın morali bozuluyo

patpop
05 Ocak 2018, 01:45
Siz nerde yaşıyorsunuz? Bizim burada arabalar dışında(park ederken sürten yada vuran olursa oda çok nadir duydum koca ilçede) korkulacak bi tek hırsız var onuda akşam oldu mu motoru evin içinde asansöre girmeden önceki hole koyuyorum.
( Motoru çizen bi tek babam oldu oda kendi motorunu koyarken direksiyonu hep ters kitleyip benim motora sürtüyodu)

mfBulut
05 Ocak 2018, 18:15
Ha bir de motorun selesini anahtarla kazımışlardı. Biraz iz kaldı. Onu unutmuşum yazarken.

Adana işte -_-

sadraf
05 Ocak 2018, 19:06
Bizim bi komşu vardı kızı 17-18 yaşlarında elinde anahtarla yolda gördüğü tüm arabaları boydan boya çiziyordu anneside ses çıkarmıyor. Niye bişey söylemiyorsun dedik "bizim arabamız neden yok da bunlarda var" gibi bir cümle kurmuştu. O gün bugündür görüşmüyoruz onlarla.
Böyle zarar verenlerin kolunu bacağını kıracaksın çoluk çocuk kadın erkek genç yaşlı ayrımı yapmadan, bazı konularda karşımdakinin kim olduğunu umursamam aklını alırım.

mfBulut
05 Ocak 2018, 19:13
Bizim bi komşu vardı kızı 17-18 yaşlarında elinde anahtarla yolda gördüğü tüm arabaları boydan boya çiziyordu anneside ses çıkarmıyor. Niye bişey söylemiyorsun dedik "bizim arabamız neden yok da bunlarda var" gibi bir cümle kurmuştu. O gün bugündür görüşmüyoruz onlarla.
Böyle zarar verenlerin kolunu bacağını kıracaksın çoluk çocuk kadın erkek genç yaşlı ayrımı yapmadan, bazı konularda karşımdakinin kim olduğunu umursamam aklını alırım.

Şahsen ben de motosikletime veya arabamıza zarar veren ve bunu bilerek yapan birini görürsem, çocuk da olsa elimden alamazlar galiba.

Alonedark93
05 Ocak 2018, 19:43
Geçmiş olsun.
Esenyurt işte..

Akias
05 Ocak 2018, 20:40
Sokakta evimin yanında duvarın dibindeki elektrik direğine zincirle bağlıyorum üstüne önde disk kilidi var bir de branda örtüyorum. Eylül 9 dan beri motoruma sahibim ve aynı tarihten beri aynı yere park ediyorum. Fazla geniş bir yol değil ancak çöp kamyonları ve arada bir geçen iski su tankerleri rahat geçer üstüne de 1-1.5 metre rahat boşluk kalıyor, Fark ettiğim kadarı ile 3 kere çarpmışlar hala nasıl böyle bir kötü sürebiliyorlar anlamadım ya da kasti yapılıyor. Ha güzel hoş ayaklık öteki tarafa duvara bakıyor. Her defasında yola en yakın olan bölgesine, Koruma demirine vurmuşlar brandayı aşındırmışlar brandada ufak bir yırtık var onun dışında motorda bir zarar yok. En son vuran toyota fark etmemiş motorun altına düşünce bana arka sol reflektör ünü hediye bırakmış oldu sağ olsun.
http://puu.sh/yUTCB/c61b99b473.jpg

fatih.met
06 Ocak 2018, 00:09
benim motosiklet evin yanında tek arabalık kapalı araba park yerinde durdu 2 gün boyunca ve arka teker sökük şekildeydi. park yerinin kapısını kilitlememiştim ve çocuklar içeriyi oyun yerine çevirmişler ve motorun civata somunlarını yok etmişler ortalıktan.

arka dişlinin civataları da yoktu.

şu çocuklar delirtiyor insanı var ya.

esenyurtta inönü mahallesinde oldu olay, yanlış hatırlamıyorsam burada suriyelilerin çocuklarıydı.

MUSTAFA KIR
06 Ocak 2018, 00:40
Ben eve çıkarıyorum hergün salonda gözümün önünde duruyor. Yinede çelik kilidi takıyorum. Yoksa bir hırsıza denk gelecem öldürecem. Peşin peşin söylüyorum hırsız yakalarsam büyük ihtimal öldürürüm.