PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iki tekerde birinci ayımı tamamladım hala cevap bekleyen sorularım var

cibaykal
30 Aralık 2017, 19:40
meraba arkadaşlar geçtiğimiz ay e2 ehliyetimi ve motoru (2014 ybr 125) alarak motor kullanmaya başladım. yaş 34 olduğu için epey ertelenmiş bir başlangıç oldu, ilk aydan şunu söyleyebilirim ki hiç de kaygılanacak bir durum yokmuş gayet güvenli tıngır mıngır ilerlenebiliyor. motoru alırken çok basit bir hata yaptım sanırım 22 binde diye aldım aradan epey zaman geçince baktım ki ibrede 22 bin değil 220 bin yazıyor, eleman bu kadar basit bir konuda beni nasıl kandırabildi kendime şaşıyorum, yine de ilk motorum olduğundan mıdır nedir sevdim aramda bir bağ oldu; kullandığım arabalarla bir bağ kuramamıştım ve kuranlara da ifrit oluyodum ama motorda durum tam tersi oldu..
motorun gösterge kısmından anormal sesler gelmeye başladı ve ilk usta ziyaretimi bir an önce yapmam lazım, kozyatağı tarafında bir usta ismi aldım ama yeni sahra taraflarında bulabilirsem daha güzel olacak varsa öneri dikkate alırım...
bir diğer konu okula motorla gidip geliyorum, ilkokulda öğretmenim ve bizim meslekte bu olaya pek sıcak bakılmıyor diğer öğretmen arkadaşlardan genelde olumsuz yorumlar aldım., bu nereden çıktı diyenler çoğunlukta, ama ilkokulda özellikle erkek öğrencilerin çok ilgisini çekiyor, boştayken gaz verdiriyorum çok hoşlarına gidiyor. serseri algısını kırmak gerekiyor, bunu yaparken nelere dikkat etmek gerekir daha önce 30 undan sonra motora başlayanlar varsa deneyimlerini merak ediyorum... forumda epey paylaşım bilgi var ama direk soru yanıt daha öğretici olur diyerek aramaktansa buraya yazmak istedim.

son olarak herkese mutlu yıllar :)

sadraf
30 Aralık 2017, 20:00
22 bin diye 220 bin kmli motoru almana takildim nasil becermis 220 bine gelmeyi hayret o kadar yapamayan arabalar varken.

beyazsaray
30 Aralık 2017, 20:03
wow 220 bin harbi iyimiş.

mustafa_325
30 Aralık 2017, 20:13
Göstergeyi yanlış okuyor olabilir misin?

Mesela şu aşağıdaki göstergeler kaç kilometrede sence?
http://i1202.photobucket.com/albums/bb363/enqerek/IMAG0176.jpghttp://s6.postimg.org/5a9l5chv5/Sepet_io_lu_Yamaha_YBR_125_ESD.jpg

cibaykal
30 Aralık 2017, 20:15
altı haneli ve son hanesi dönüyor ilk aldığımda beş hane gibi gelmişti taklaya geldik.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:13 ----------

142 bin değil mi?

mustafa_325
30 Aralık 2017, 20:19
altı haneli ve son hanesi dönüyor ilk aldığımda beş hane gibi gelmişti taklaya geldik.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:13 ----------

142 bin değil mi?

Hayır 14,239km ve 700 metre. Son hane 100 metrede bir değişiyor. İstersen kendi motosikletinde dene. 200-300 metre git son hanenin ne kadar değiştiğine bak.

ayetlervaray
[QUOTE=cibaykal;4268584]altı haneli ve son hanesi dönüyor ilk aldığımda beş hane gibi gelmişti taklaya geldik.[COLOR="Silver"]

değil 14 binde

mkolia
Hocam merhaba öncelikle kazasız belasız nice sürüşler dilerim, bu km saatine baktım da ybr lerin en sağdaki metre sayacı ona dikkat etmeden okuyacaksınız yani.22xxx(1) burdaki parantez metreyi sayar rengi de beyazdır.motorunuz 22xxx de benim şahsi fikrim. Benim palio aracım 99 model 120 binde :D. bir kurye ortalama 30 bin km yapar yılda fazlasını düşünemiyorum. Öğrencilere örnek olmak ve kendi güvenliğiniz için tam ekipman sürdüğünüzü görmeleri fayda sağlayabilir. Usta konusunda bir fikrim yok malesef. herkese mutlu yılar dilerim bu arada...

cibaykal
30 Aralık 2017, 20:36
teşekkürler bu km olayını öğrenmek iyi oldu, ekipmanlar meselesi kesinlikle önemli, istanbulda gördüğüm kadarıyla bilinçli sürücü sayısı hiç de az değil, umuyorum 2018 kazasız belasız geçer herkes için

kefkes
30 Aralık 2017, 20:39
Sizin mesleğinizde bu olaya neden pek sıcak bakılmiyor?

mustafa_325
30 Aralık 2017, 20:45
Neden insanlara kullandığınız araca sıcak bakmama hakkını veriyorsunuz? Birisi kullandığınız motosiklete laf söylerse ona "sanane lan istersem zeplinle gelirim işe. sana giren çıkan ne?" deyin.

ramazan_06
30 Aralık 2017, 20:48
Alıyor basıni gidiyor km :) gostergede benim 30xxx kmde motor :)

cibaykal
30 Aralık 2017, 20:49
kullanıcısı pek olmadığından olabilir, motosiklet kullanan bir beden eğitimi öğretmenimiz vardı lisedeyken onun dışında ne öğrencilik dönemimden ne de mesleğe başladıktan sonra motor kullanan görmedim. öğretmenler genellikle güvenliği ön planda tutan korumacı insanlardır, istisnaları tabi ki vardır lakin okulumda arkadaşlar kaza yapacaksın felç kalabilirsin gibi şeyler söylediler. kullanıcısı nadir olunca dikkat çekici de yapıyor geçenlerde bir seminere gittim benim ybr nin bile epey havası varmış bunu hissettirdiler orası da var.

levend84
30 Aralık 2017, 20:54
Bakimlarini aksatma,o kadrani sifirlarsin 99.999.

Sifirlayip bir 30bin daha yapan tantunici esnaf arkadaşim var.20bin ybr icin çekirdek gelir.daha yeni yeni açiliyor motor.

30-35bin arasi debriyaj balatasina bir baktir,sonra 70-80bine kadar debriyajla işin olmaz

Ekarademir
30 Aralık 2017, 21:36
Hoşgeldin aramıza.

Lisede coğrafya öğretmenimiz vardı. Yunus Kabakbaş. Adamlık olarak sevdiğim nadir öğretmenlerdendi ve benim genelde öğretmenlerle aram bozuktu. Eski kasala puch motoru vardı. Onla gelir giderdi okula. Sonradan oda cg tipli bi motora geçmişti. Ben son sınıftayken. Yaşıda baya vardı 60 gibi duruyorduda tam yaşını bilmiyorum. Vefat ettiğini öğrendim geçenlerde. Allah rahmet eylesin.

Motora binen öğretmen görünce o aklıma geldi.

Angrypower
30 Aralık 2017, 21:50
2014 kurye motoru ise 122xxx km lerde olabilir belki ama onlar bile 220xxx km lere gelemezler. 100000km de gösterge sıfırlayabilir. Genede bir ustaya gösterirseniz iyi olur ne olur ne olmaz die. İyi bir usta tavsiyesi arıyorum zaten orasını ben de biliyorum diyorsanız da en kötü ihtimal 1kereliğe mahsus orjinal servisine götürün. En azından binerken kendinizi güvenli hissedersiniz :bestmt:

mustafa_325
30 Aralık 2017, 21:59
Hoşgeldin aramıza.

Lisede coğrafya öğretmenimiz vardı. Yunus Kabakbaş. Adamlık olarak sevdiğim nadir öğretmenlerdendi ve benim genelde öğretmenlerle aram bozuktu. Eski kasala puch motoru vardı. Onla gelir giderdi okula. Sonradan oda cg tipli bi motora geçmişti. Ben son sınıftayken. Yaşıda baya vardı 60 gibi duruyorduda tam yaşını bilmiyorum. Vefat ettiğini öğrendim geçenlerde. Allah rahmet eylesin.

Motora binen öğretmen görünce o aklıma geldi.

Bizim de ilkokulda bir ingilizce öğretmenimiz vardı. Siyah bir motosikletle gelirdi okula. Ayyaş herifin tekiydi. İçki sigara kokusundan sınav kağıtlarını okurken yanına yaklaşamazdık. Derste öğrencilerin önünde tütün sarardı. Adaletsiz bir şekilde döverdi öğrencileri. Kimse sevmezdi kendisini.

Şimdi siz kendi öğretmenininizi anlatınca aklıma bizimki geldi:pale:

peugeotcu103
30 Aralık 2017, 22:06
meraba arkadaşlar geçtiğimiz ay e2 ehliyetimi ve motoru (2014 ybr 125) alarak motor kullanmaya başladım. yaş 34 olduğu için epey ertelenmiş bir başlangıç oldu, ilk aydan şunu söyleyebilirim ki hiç de kaygılanacak bir durum yokmuş gayet güvenli tıngır mıngır ilerlenebiliyor. motoru alırken çok basit bir hata yaptım sanırım 22 binde diye aldım aradan epey zaman geçince baktım ki ibrede 22 bin değil 220 bin yazıyor, eleman bu kadar basit bir konuda beni nasıl kandırabildi kendime şaşıyorum, yine de ilk motorum olduğundan mıdır nedir sevdim aramda bir bağ oldu; kullandığım arabalarla bir bağ kuramamıştım ve kuranlara da ifrit oluyodum ama motorda durum tam tersi oldu..
motorun gösterge kısmından anormal sesler gelmeye başladı ve ilk usta ziyaretimi bir an önce yapmam lazım, kozyatağı tarafında bir usta ismi aldım ama yeni sahra taraflarında bulabilirsem daha güzel olacak varsa öneri dikkate alırım...
bir diğer konu okula motorla gidip geliyorum, ilkokulda öğretmenim ve bizim meslekte bu olaya pek sıcak bakılmıyor diğer öğretmen arkadaşlardan genelde olumsuz yorumlar aldım., bu nereden çıktı diyenler çoğunlukta, ama ilkokulda özellikle erkek öğrencilerin çok ilgisini çekiyor, boştayken gaz verdiriyorum çok hoşlarına gidiyor. serseri algısını kırmak gerekiyor, bunu yaparken nelere dikkat etmek gerekir daha önce 30 undan sonra motora başlayanlar varsa deneyimlerini merak ediyorum... forumda epey paylaşım bilgi var ama direk soru yanıt daha öğretici olur diyerek aramaktansa buraya yazmak istedim.

son olarak herkese mutlu yıllar :)

Size Vale Moto'yu oneriyorum. Dukkanlari sirinevler'de her marka motorun her turlu bakimlarini muthis yapiyorlar. Ordan motorda alabilirsiniz. Kuba'nin distibitoru ayni zamanda fiyatlarida uygun simdiden kolay gelsin

can arslan
31 Aralık 2017, 00:36
ilahi hocam hiç mi giderken bakmadınız kadrana sondakinin sürekli döndüğünü görürdünüz onun metre oldugunu anlardınız :D neyse hocam ben diğer konuya geçeyim öğrencilere ufak seminer tarzında bişey verin sonuçta hepsi birer potansiyel sürücü . motorun trafikte var oldugunu bizim kaza yapmamızın arabalrdan daha kolay olduhgunu ve daha çok hasar aldıgımızı bize karşı daha dikkatli hatta mümkünse daha özenli olmalarını isteyin .
birgün sınıfa girip bu ders ders işlemeyeceğiz motosikletler ve trafik hakkında konuşacağız diye girersiniz konuya . sonra soru cevap yaparsınız hem öğrencilerin de çok ilgisini çeker :D

oluroyle
31 Aralık 2017, 00:43
Kadranla alakalı güzel bir ani olmus. Bende öyle sanmistim zamanında : )
Ikarus sendromunu bir araştırın. Kazasız belasız surusler dilerim.

hokahey
31 Aralık 2017, 00:43
çocukların önüne full ekipman ile gelin ki minik beyinler motorda ekipmanın önemini kavrasınlar.

"ÇOCUKLAR SÖYLEDİĞİNİZİ DEĞİL GÖRDÜĞÜNÜ YAPAR"

nzm75
31 Aralık 2017, 01:54
Hocam hayırlı olsun.km yi 220000 zannettiginizde aldığınız adamı arayıp sormadınızmı.yani 220000 olsa gerçekten sineyemi cekecektiniz.

cibaykal
31 Aralık 2017, 03:06
Hocam hayırlı olsun.km yi 220000 zannettiginizde aldığınız adamı arayıp sormadınızmı.yani 220000 olsa gerçekten sineyemi cekecektiniz.

parayı vermiş motoru almış imzaları atmışız ne yapılabilir ki başka? en fazla arar telefonda kapışabilirsin oda kendini rahatlatma dışında bişeye yaramaz, adamın vicdana gelip paranı iade etmesini beklemek saflık olurdu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:55 ----------

Kadranla alakalı güzel bir ani olmus. Bende öyle sanmistim zamanında : )
Ikarus sendromunu bir araştırın. Kazasız belasız surusler dilerim.

tam sürdüm sürüyorum derken başına iş gelebilir demek istiyorsun sanırım. ikarus sendromu yaşar mıyım bilmiyorum ama trafik tam olarak durmadan aralara girmiyorum motoru araba gibi kullanıyorum şimdilik. aslında eğitim almam gerekiyor bazı konularda acemiliğimi hala atabilmiş değilim. araştırdım biraz honda güvenli sürüş eğitimi iyi görünüyor o da 650 lira. önümüzdeki ay gitmeyi düşünüyorum.

zaferce
31 Aralık 2017, 09:31
Tam ekipman işi ütülü takım elbise giyilen bir işe gidip gelirken biraz sıkıntılı.

RoofRoof
31 Aralık 2017, 09:34
Tam ekipman işi ütülü takım elbise giyilen bir işe gidip gelirken biraz sıkıntılı.

Aerostich benzeri bişi olsa Türkiye'de o zaman sıkıntı olmazdı.

cibaykal
31 Aralık 2017, 10:50

takım elbise giyme zorunluluğu yaklaşık üç yıldır yok. serbest kıyafet uygulaması olduğu için ekipmanda sıkıntı olmuyor.