PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Manavgatta Motosiklet Kazası Liseli 2 Öğrenci Hayatını Kaybetti..

hachiko
18 Aralık 2017, 21:08
Manavgat’ta meydana gelen trafik kazasında motosikletle otel servis midibüsün altına giren İmam Hatip Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki 2 genç hayatını kaybetti. Kaza anı güvenlik kameraları tarafından da saniye saniye kaydedildi.

http://icdn.posta.com.tr/mnresize/844/475/images/16x9/2017/12/18/8541371.jpg

Manavgat ilçesinde, Ertuğrul Gazi Anadolu İmam Hatip Lisesi 10'uncu sınıf öğrencileri Burak Demirci (16) ile Bünyamin Emre Kızıl (16), okula gittikleri motosikletle midibüse çarparak yaşamlarını yitirdi.
Manavgat'a bağlı Kavaklı ile Sarılar mahallelerini bağlayan 'T' kavşakta, saat 08.00 sıralarında meydana gelen kazada, Tamer C. yönetimindeki 07 J 74931 plakalı otel servis midibüsüyle Burak Demirci'nin kullandığı 07 JL 664 plakalı motosiklet çarpıştı. Kazada, midibüsün altına giren motosikletteki Burak Demirci ile arkasında oturan Bünyamin Emre Kızıl ağır yaralandı.
İhbar üzerine olay yerine jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Midibüsün altından çıkarılan öğrencilerden Kızıl'ın olay yerinde yaşamını yitirdiği belirlendi. Demirci ise yapılan ilk müdahalenin ardından ilçedeki özel bir hastaneye sevk edildi. Durumu ağır olan Burak Demirci de kurtarılamadı. Bünyamin Emre Kızıl ile Burak Demirci'nin kaza sırasında başlarında kask olmadığı belirtildi.

Acı haber, Ertuğrul Gazi Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde büyük üzüntüye neden olurken, Bünyamin ve Burak'ın okuduğu 10-A sınıfındaki öğrencilere okul yönetimi tarafından izin verildi.
Ölen öğrencilerden Bünyamin Emre Kızıl'ın Side'ye bağlı Cennetler Mahallesi'nde, Burak Demirci'nin ise Mimar Sinan Mahallesi'nde oturduğu, çocukların bulunduğu mahallelerden okullarına servis aracının gitmediği, şehir içi ulaşımın ise birkaç araçla ancak sağlanabildiği kaydedildi.
Burak Demirci'nin kaza yaptıkları motosikleti bir hafta önce bir arkadaşından geçici süreliğine okula gidip gelmek için emanet aldığı belirtildi.
Midibüs sürücüsü Tamer C., jandarma tarafından gözaltına alındı, soruşturma başlatıldı.

http://icdn.posta.com.tr/images/original/2017/12/18/8541374.jpg

zekeriyaimam
18 Aralık 2017, 21:13
Yazık çok yazık

BLUERAY
18 Aralık 2017, 21:36
yahu bu cocugun motoru emanet almasindan anasinin babasinin haberi yokmuydu....

Ey anadolu ebeveynleri, biz istanbul da resmen kurt kapaninda cocuklarimizin attigi her adimi takip ediyoruz, gözümüz, bilincimiz, şüphemiz her istikamette mevcut, yine de ariza cikiyor bazen. Siz nasil bu kadar rahat olabiliyorsunuz... Salin çayira mevlaniz kayira oluyot, bu ne rahatliktir..

Kimse buna höt demesin...imkan yok demesin....devlet önlem alsin demesin... alin işte ispati burda...

Tüylerim diken diken oldu yemin ederim..Allah sevenlerine sabir versin.

Boldpilot
18 Aralık 2017, 21:40
Sevenleri için çok zor bi durum , Allah rahmet eylesin.

acemi60
18 Aralık 2017, 22:51
Allah rahmet eylesin. Kavşakta yavaşlamamışlar. Minibüs şöförü de kusurlu. Çocukların gelişi belli. Ani frenle dursaydı belki kurtulurlardı.
http://www.mynet.com/tv/motosikletle-okula-giderken-kaza-yapan-2-liseli-oldu-vid-4659248/

YERUÇAĞI
18 Aralık 2017, 23:01
minibüs şöförü tamamen kusurlu,ara yoldan ana yola çıkan veya karşıya geçmek isteyen kesinlikle durup yolun müsait olmasını bekleyip öyle geçmek zorunda,,bu hayvanın yaptığı gibi bodoslama yola dalmak değil,bu herifin katli vaciptir bence
bu gibi durumlar benim başıma hergün belki 20-30 defa geliyor,bunun gibi büyükbaşlardan okadar çok varki saymaya ömür yetmez,,o yüzden herşeye hazırlıklı olarak sürmek çok önemli

hokahey
18 Aralık 2017, 23:07
gençler tecrübesiz olduğu için kavşakta yavaşlamaları gerektiğini düşünememişler.

allah rahmet eylesin, genç ölümü ne kadar acı. önlerinde daha ne güzel günler vardı. allah annelerine babalarına sabır versin.

akindir
18 Aralık 2017, 23:09
Allah rahmet eylesin her ikisini de benden sadece 2 yaş küçükler bi garip oldum. Çok dikkatli olmak lazım. Bu yola paldır küldür atlayanlar bitmez hele minibüsçüler, servisçiler çok umursamaz oluyorlar. Ben de buna benzer bir kaza yapmıştım şansım varmış da yavaş gidiyordum.

acemi60
18 Aralık 2017, 23:22
minibüs şöförü tamamen kusurlu,ara yoldan ana yola çıkan veya karşıya geçmek isteyen kesinlikle durup yolun müsait olmasını bekleyip öyle geçmek zorunda,,bu hayvanın yaptığı gibi bodoslama yola dalmak değil,bu herifin katli vaciptir bence
bu gibi durumlar benim başıma hergün belki 20-30 defa geliyor,bunun gibi büyükbaşlardan okadar çok varki saymaya ömür yetmez,,o yüzden herşeye hazırlıklı olarak sürmek çok önemli

Evet. Tekrar izledim. Minibüs yola yanaştığında çocuklar görünmüş. Aldırmadan yola çıkmış minibüs şoförü.
http://i64.tinypic.com/156965d.jpg

SuleymanE
19 Aralık 2017, 02:55
Ne ilk nede son olacak. Allah ailelerine sabırlar versin. Yazık, göz göre göre her gün onlarca kişi ölüyor ama kimsenin umurunda değil.

Her gün İsrail 1 insanımızı öldürüyor desem ülke yerinden oynar, ama her gün trafik kazasında onlarca vatandaşımız ölüyor deyince çok doğal karşılıyoruz.

Ölümleri kanıksadık, değiştirmek için en ufak bir çaba bile yok, en acısı da bu sanırım.

Shrieker
19 Aralık 2017, 04:22
Yavaşşş yerler yaşşş...

Ahhh ahhh:pr:

:pale:

Birkan07
19 Aralık 2017, 09:07
yahu bu cocugun motoru emanet almasindan anasinin babasinin haberi yokmuydu....

Ey anadolu ebeveynleri, biz istanbul da resmen kurt kapaninda cocuklarimizin attigi her adimi takip ediyoruz, gözümüz, bilincimiz, şüphemiz her istikamette mevcut, yine de ariza cikiyor bazen. Siz nasil bu kadar rahat olabiliyorsunuz... Salin çayira mevlaniz kayira oluyot, bu ne rahatliktir..

Kimse buna höt demesin...imkan yok demesin....devlet önlem alsin demesin... alin işte ispati burda...

Tüylerim diken diken oldu yemin ederim..Allah sevenlerine sabir versin.

Abi buraları bilirmisin bilmem ama Antalya halkı köylüdür. Turizm sayesinde ışıl ışıl görünen her yerin arkası köydür. Burada çocuklar doğar tarlaya gider, çobanlık yapmaya gider, seraya gider. Köy yerinde de her zaman çocuklar traktöre, motora binip oraya buraya giderek büyüyo. İstisnasız geçerli bi durum. Aileler yani bu çocukların altına bunu veren. Cahillik biraz ama işler hep böyle yürüyo, bu sonuçlar çok üzücü. Rabbim kalanlarına sabır versin.

drtayfun
19 Aralık 2017, 09:14
"evden okula gitmek için bir kaç vasıta değiştirmesi " işin püf noktası bu. Büyük ihtimal evine ulaşımı kolay okula puanı yetmediği için mecburen İHL'ye gitti. Çok yazık.

GLADiUSS
19 Aralık 2017, 09:21
Diyecek laf çok ama dinleyecek olan yok. Çocukların eğitimi zayıf verilmiş, midibüsü sürenin belli ki insanlıktan nasibini alamamış. Saygı nedir bilmiyor. Trafik kuralları insanların hayatını korumak için olduğunu bilmiyorlar mı? Her gün hata yapılıyorlar. Bunu bildikleri halde cinayete teşebbüs olmaz mı bu? Cahillik bu dünyadaki en kötü şey bu olsa gerek. Biliyor musunuz böyle insanlarla aynı havayı solumak bile koyuyor bana.

RedCBR125
19 Aralık 2017, 09:28
Motosikletin geldiği sırada minibüs daha yola girmemiş motosikletin geldiği çok net şekilde belli.

Minibüsteki zekasız ya yola bakmadan çıkıyor ya da motosikleti gördüğü halde motosikletin mecbur duracağını düşünüp yola dalıyor... Cezaevine atsınlar kendine gelir bi 10 sene sonra.

Tvs01
19 Aralık 2017, 09:38
Ozellikle antalya baslikli konu acmistim, cok bilincsiz insan var kullanicilarin % 93 u kasksiz ve korumasiz evet abartmiyorum. Ehliyetsiz genc cok fazla neredeyse her gencte bir motor var .. yazik olmus

Okan Sinan Ocan
19 Aralık 2017, 09:42
Şimdi o acılı analara babalara şunu mu diyeceğiz.

"Üzülmeyin , çocuklarınız parça parça oldu ama trafik kurallarına göre haklı öldüler. "

Kanun burada hatayı minibüs sürücüsüne verecek , belki kısa süre içeri alacak sonra da o sürücü hayatına kaldığı yerden devam edecek.

Yerler ıslak ,

Kavşağa yaklaşıyorsun,

Kavşak dolu , bir değil tam dört araç peş peşe kavşağa giriyor,

Bir nebze bile gazı kapatmıyor yavaşlamıyorsun .

Sebep ?????

Çünkü yol senin , minibüsçü bekleyecek...

Ya beklemezse ?

Kim zararlı çıktı bu işten ?

Allah rahmet eylesin , kalanlarına sabırlar dilerim...

doghouse
19 Aralık 2017, 10:41
Her zaman kendi tarafımızdan bakmalıyız...

Hocam söylemiş zaten, yerler ıslak, motor cub gibi birşey, kafada kask yok, kavşağa süratli geliyorsun.

Otobüs bu kazada sadece kendi üzerine düşen hatayı yapıyor. Sonra da bu kardeşler yukarıda ki nedenlerden dolayı otobüsün hatası ile canlarını ödüyorlar.

Büyük şehirlerin bazı bölgeleri ve anadolu taraflarında genelde yaşanan sorunsal... Kavşaklarda 4 tekerlilerin 2 tekeri dikkate almaması.

drtayfun
19 Aralık 2017, 10:45
Olabiliyor arkadaşlar, ben bir keresinde kavşakta koskoca minübüsü görmedim, az daha üstümden geçiyordu. Hala kendi kendime hayret ediyorum nasıl göremedim diye. Onun için her daim tedbirli olmak lazım. ( Aslında şaşmıyorum, beynin çalışma prensibiyle alakalı bir durum, her kesin başına gelebilir, kurallar onun için var)

Romedon
19 Aralık 2017, 10:59
Şimdi o acılı analara babalara şunu mu diyeceğiz.

"Üzülmeyin , çocuklarınız parça parça oldu ama trafik kurallarına göre haklı öldüler. "

Kanun burada hatayı minibüs sürücüsüne verecek , belki kısa süre içeri alacak sonra da o sürücü hayatına kaldığı yerden devam edecek.

Yerler ıslak ,

Kavşağa yaklaşıyorsun,

Kavşak dolu , bir değil tam dört araç peş peşe kavşağa giriyor,

Bir nebze bile gazı kapatmıyor yavaşlamıyorsun .

Sebep ?????

Çünkü yol senin , minibüsçü bekleyecek...

Ya beklemezse ?

Kim zararlı çıktı bu işten ?

Allah rahmet eylesin , kalanlarına sabırlar dilerim...

aynen dediğim gibi haklı olup ölü olmanın anlamı yok

hokahey
19 Aralık 2017, 11:24
ölümcül kazaların yüksek olduğu kavşak, okul önü vb. yerlere hız kesici bariyer koymak lazım.

tır tır değil yani baya baya yüksek olacak. hızlı girenlerin hızını kesecek 20 km.ye falan düşürecek. otomatik bir sistem. aracı otomatikman durduracak bir sistem.

zaferce
19 Aralık 2017, 11:39
Videoyu (http://www.mynet.com/tv/motosikletle-okula-giderken-kaza-yapan-2-liseli-oldu-vid-4659248/) izleyince aslında bir süredir yazmak isteyip de yazamadığım bir sürüş kusurumu ifade etmek istiyorum. Bu kazada aynı durum var mıdır yok mudur bilmiyorum ama başka arkadaşların da paylaştığı bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.

Motorcunun görüş açısına göre karşıdan gelip sağa, tali yola dönen araç bir tehlike. Ona göre bir önlem alıyorsun. Ona göre konumunu ve/veya hızını ayarlıyorsun. O tehlike ile ilgili bir planlama yapıp kendini o tehlikeden uzak tutuyorsun. Ancak bunu yaparken zihin ve gözler sadece o tehlikeye bakıyor oluyor. Böyle olunca da insan aynı anda aynı yerde ikincil bir tehlikeyi göremiyor, ona göre bir planı yapmamış oluyor. Hazırlıksız yakalanıyor. Yani karşıdan gelip benim önüme kıracak aracı gözlerken, onunla ilgili bir plan hazırlarken öbür taraftan gelen aracı çok geç görebiliyorum.

Bir başka örnek çift şerit bize ait bölünmüş bir yol olsun. Ben sol şeritte ilerliyorum. Sağ şeritte bir araç var onun arkasında ona yaklaşmakta olan ikinci bir araç var. Ben ikisinden de hızlıyım. Burada başıma nasıl bir şey gelebilir? Öndeki arabaya yaklaşan araç beni görmeden sola gelebilir. Buna dair bir önlem almaya çalışıyorum. Nedir, diğer şartlar müsaitse, güvenlik sıkıntısı olmuyorsa konumumu sol şeridin en soluna alıyorum. Öndekini sollaması olasılığı olan sürücünün niyetini anlamak için yüzüne ve hızına (sadece gözümle, başımı çevirmeden) bakıyorum ki gelip gelmeyeceğini anlayayım. Bunlar olurken de hızımı uygun zamanda bu iki aracı geçeceğim şekilde ayarlıyorum. Ve ben bu bana en yakın tehlikeyi planlarken bir de bakıyorum ki kırmızı ışığa hızlı yaklaşmışım. Normalde yapmak isteyeceğimden çok daha köşeli, sert bir gaz kapatma ve sert bir fren ile durmam gerekiyor. Ne oldu? Bana yakındaki bir olayın planını yaparken daha ileriyi, ikinci tehlikeleri kaçırdım.

Gözlerin hep tarama yapması ve etraftaki (olması makul bir şekilde beklenen) tüm potansiyel tehlikelerin farkında olup, bunları önceliklendirerek ona göre hepsini bertaraf eden bir planlama yapmak gerekli. Ama olması gerekeni bilmek başka konu, yapabiliyor olmak başka.

Belki Okan Hoca bu noktaya da değinmek ister.

vader
19 Aralık 2017, 11:58
Zemin ıslak, kavşağa yaklaşıyorsun, kafanda kask yok......

Bıktık artık böyle üzücü haberleri okumaktan.

EmirŞengezer
19 Aralık 2017, 13:38
O yaştakilerin tehlike algısı düşük oluyor ve daha fazla risk alıyorlar. Oradan bir araç çıkacağı belki aklına bile gelmemiştir.
Çok yazık olmuş. Allah rahmet eylesin.

TIGERSHARK
19 Aralık 2017, 13:41
Minübüs hatalı

hokahey
19 Aralık 2017, 13:59
liselerde çocuklara güvenli sürüş dersi verilmesi şart.

hatta toplayacaksın bunları trafiğe kapalı alana, vereceksin eğitimi. o yaşlarda tam zamanı aslında.

_chaotic_
19 Aralık 2017, 14:24
Allah rahmet eylesin. 16 yaşında, hayatlarının baharındalar.. Gencecik çocuklar. Çok yazık..

Okan Sinan Ocan
19 Aralık 2017, 16:04
Videoyu (http://www.mynet.com/tv/motosikletle-okula-giderken-kaza-yapan-2-liseli-oldu-vid-4659248/) izleyince aslında bir süredir yazmak isteyip de yazamadığım bir sürüş kusurumu ifade etmek istiyorum. Bu kazada aynı durum var mıdır yok mudur bilmiyorum ama başka arkadaşların da paylaştığı bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.

Motorcunun görüş açısına göre karşıdan gelip sağa, tali yola dönen araç bir tehlike. Ona göre bir önlem alıyorsun. Ona göre konumunu ve/veya hızını ayarlıyorsun. O tehlike ile ilgili bir planlama yapıp kendini o tehlikeden uzak tutuyorsun. Ancak bunu yaparken zihin ve gözler sadece o tehlikeye bakıyor oluyor. Böyle olunca da insan aynı anda aynı yerde ikincil bir tehlikeyi göremiyor, ona göre bir planı yapmamış oluyor. Hazırlıksız yakalanıyor. Yani karşıdan gelip benim önüme kıracak aracı gözlerken, onunla ilgili bir plan hazırlarken öbür taraftan gelen aracı çok geç görebiliyorum.

Bir başka örnek çift şerit bize ait bölünmüş bir yol olsun. Ben sol şeritte ilerliyorum. Sağ şeritte bir araç var onun arkasında ona yaklaşmakta olan ikinci bir araç var. Ben ikisinden de hızlıyım. Burada başıma nasıl bir şey gelebilir? Öndeki arabaya yaklaşan araç beni görmeden sola gelebilir. Buna dair bir önlem almaya çalışıyorum. Nedir, diğer şartlar müsaitse, güvenlik sıkıntısı olmuyorsa konumumu sol şeridin en soluna alıyorum. Öndekini sollaması olasılığı olan sürücünün niyetini anlamak için yüzüne ve hızına (sadece gözümle, başımı çevirmeden) bakıyorum ki gelip gelmeyeceğini anlayayım. Bunlar olurken de hızımı uygun zamanda bu iki aracı geçeceğim şekilde ayarlıyorum. Ve ben bu bana en yakın tehlikeyi planlarken bir de bakıyorum ki kırmızı ışığa hızlı yaklaşmışım. Normalde yapmak isteyeceğimden çok daha köşeli, sert bir gaz kapatma ve sert bir fren ile durmam gerekiyor. Ne oldu? Bana yakındaki bir olayın planını yaparken daha ileriyi, ikinci tehlikeleri kaçırdım.

Gözlerin hep tarama yapması ve etraftaki (olması makul bir şekilde beklenen) tüm potansiyel tehlikelerin farkında olup, bunları önceliklendirerek ona göre hepsini bertaraf eden bir planlama yapmak gerekli. Ama olması gerekeni bilmek başka konu, yapabiliyor olmak başka.

Belki Okan Hoca bu noktaya da değinmek ister.

Bu sorunun cevabı aslında "periferik bakış"

Uzun uzun yazmak lazım. Gündeme alalım bence.

Sevgilerimle

drtayfun
20 Aralık 2017, 09:26
O zaman şöyle bir bilgi vereyim ben :
İnsan beyni kısıtlılıkları nedeniyle zannedilen gibi çalışmaz, bilgileri işleyemediğinden verilerden tasarruf eder ve işleyebileceği boyuta indirir. Bunu nasıl yapar ? Örneğin sürekli gittiğiniz bir yolda gördüğünüz şeyler hep aynı olduğundan normal zamanda binalar vs. eski kayıtları kullanır, size lazım olan şeyleri canlı kayıtta tutar.Tamamen bilmediğiniz bir konudaysa alanı daraltır ve sadece çok önemli verileri işler, gerisi yokmuş gibi davranır. İşte bu yüzden aynı olayı gören 10 kişi o olayı farklı farklı anlatır, çünkü hepsi geçmiş olaylardaki kırıntıları yeni olaya eklemiştir, sadece kabaca bir ortaklık bulabilirsiniz.
Bizde hız nedeniyle veri çoğalır ama beyin bunu işleyemez ve tasarrufa gider, sonuç : Genelde fena !! Neden ? Çünkü evrimleşmemiz o yönde değil, en fazla 10 km/h hıza kadar adapte olabiliriz, sonrası kontrol dışı.