PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siste vizörün ıslanması. ACiL

blue39
04 Aralık 2017, 08:08
Günaydın arkadasşlar. Saat 9.00-9.30 gibi yola cıkıcam. 95-100 km yolum var. Yüksek ihtimalle sis olucak yolda. 1 kere sis tecrubem oldu ve beni resmen mahvetti. Vizor açık kullanmak zorunda kaldım. Bi yerde okumuştum, vizore yağ sürmek oluşan damlacıkları önler mi? Cevaplarinizi bekliyorum.

MahmutBiner
04 Aralık 2017, 08:37
Günaydın arkadasşlar. Saat 9.00-9.30 gibi yola cıkıcam. 95-100 km yolum var. Yüksek ihtimalle sis olucak yolda. 1 kere sis tecrubem oldu ve beni resmen mahvetti. Vizor açık kullanmak zorunda kaldım. Bi yerde okumuştum, vizore yağ sürmek oluşan damlacıkları önler mi? Cevaplarinizi bekliyorum.

Merhaba, Vizör ıslanmasını bir süre geçirmek için pinlock kullanabilirsiniz. Fakat kask hiçbiryerden hava almassa havalandırmaları kötü zayıf ve vizör tamamen kalanıyorsa içerde bir süre sonra buharcıklar oluşur. Bunu pinlockta taksanız içine yağda sürseniz yaşarsınız. Kaskın içini düşük hızlarda havalandırmanız gerekmekte. İster iyi bir havalandırmayla ister vizör açarak. Hava sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğünde en iyi kaskı kullansanız bile havalandırmalar kapalı ve kask hava almassa pinlock olsa dahi buhar yapacaktır.

blue39
04 Aralık 2017, 08:38
Merhaba, Vizör ıslanmasını bir süre geçirmek için pinlock kullanabilirsiniz. Fakat kask hiçbiryerden hava almassa havalandırmaları kötü zayıf ve vizör tamamen kalanıyorsa içerde bir süre sonra buharcıklar oluşur. Bunu pinlockta taksanız içine yağda sürseniz yaşarsınız. Kaskın içini düşük hızlarda havalandırmanız gerekmekte. İster iyi bir havalandırmayla ister vizör açarak. Hava sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğünde en iyi kaskı kullansanız bile havalandırmalar kapalı ve kask hava almassa pinlock olsa dahi buhar yapacaktır.

Icerden degil disardan damlaciar kalıyo. Bunun icin ne yapmaliyim

MSMorkan
04 Aralık 2017, 08:41
İnşallah bir çözümü vardır ama kendi çözümümü söyleyeyim: Rahat erişebileceğim bi yere çok su emebilen durulama bezlerinden 1 tane sıkıştırıyorum. Periyodik olarak siliyorum.

Olcay Avşar
04 Aralık 2017, 13:32
Icerden degil disardan damlaciar kalıyo. Bunun icin ne yapmaliyim

Elinle sileceksin, mantıklı başka çaresi yok. Zaten kaliteli eldivenlerin avuç aya kısmı ile başparmaktan işaret parmağına uzanan kısmında suyu rahat silebileceğin nubuk vb tarzı kumaş dikili olur.

Kızıl pars
04 Aralık 2017, 20:33
Doğru anladıysam büyük bir sorun olmamalı.
Yağmurda yaptığının aynısını yap.
Eldiven ile silebilirsin.

MrMath
04 Aralık 2017, 23:43
Merhaba , sacma gelirse affola, Olcay abinin dedigini yapardim eskiden fakat bir sure sonra eldivenlerim islandigi ve bu durumdan rahatsiz oldugum icin yapmaya basladigim yontemi soyleyeyim. Genelde boyle havalarda vizorde su birikince kafami saga, sola veya asagi egiyorum, ruzgarla birlikte saniyesinde akiyor vizorden ama kalabalik bir yolda bir kac saniye gozunuzu yoldan ayirmak tehlikeli olabilir. Ingilizce klavye icin ozur diliyorum, saygilar.

yürekçe
04 Aralık 2017, 23:46
Sakın eldivenle silme.
Hele, hareket halindeyken silme.
Damlacıklar bırak oluşsun,
zaten belli bir hızda o damlalar aerodinamik okarak kayıyor.
Bir bez bulundurnakta fayda var

mesmeyut
05 Aralık 2017, 00:02
Burada yorum yapanların çoğu motor sürerken sis'e denk gelmemiş sanırım. Yağmur damlacıkları gibi koca koca olmuyor sis damlaları. Buğu şeklinde ve yoğun oluyor. Sildikten 2-3 sn gibi kısa bir süre sonra tekrar aynı oluyor. Yağ işe yarar mı bilmem ama muhtemelen sıvı silikon tarzı şeyler sürersen damlacıklara bi faydası olabilir diye düşünüyorum. Yola çıkmadan vizöre sıvı silikonu yada yağı sür, üzerine camsil sprey kutusuyla su püskürt dene. Bende 2 kere denk geldim sise. Biri çok aşırı yoğundu. zaten hızımı da mecburen 40-30km'lere düşürdüm. Gel gelelim siste vizör silmekten ziyade, zeminde aşırı kaygan oluyor. Dikkat edin hocam. Hayırlı yolculuklar.

blue39
05 Aralık 2017, 01:30
Burada yorum yapanların çoğu motor sürerken sis'e denk gelmemiş sanırım. Yağmur damlacıkları gibi koca koca olmuyor sis damlaları. Buğu şeklinde ve yoğun oluyor. Sildikten 2-3 sn gibi kısa bir süre sonra tekrar aynı oluyor. Yağ işe yarar mı bilmem ama muhtemelen sıvı silikon tarzı şeyler sürersen damlacıklara bi faydası olabilir diye düşünüyorum. Yola çıkmadan vizöre sıvı silikonu yada yağı sür, üzerine camsil sprey kutusuyla su püskürt dene. Bende 2 kere denk geldim sise. Biri çok aşırı yoğundu. zaten hızımı da mecburen 40-30km'lere düşürdüm. Gel gelelim siste vizör silmekten ziyade, zeminde aşırı kaygan oluyor. Dikkat edin hocam. Hayırlı yolculuklar.

Saolun da gittim bile o yolu :) Yağın hiçbi faydasını görmedim. Hatta yolun sonuna doğru iz yaptı vizörde. Her zamanki gibi elimle sildim fakat yazlık eldiven kullanıyorum hassasiyet sorunu yüzünden. Motosikletten inince ellerimi kullanamadım yarım saat boyunca :)

ulueremre
05 Aralık 2017, 15:02
Bu derece bir sis olacağını önceden biliyorsan kesinlikle yola çıkma: kendi görüşün sıfırlandığı gibi diğer araçların da görüşü çok çok düşer, büyük risk almış olursun (gerekli mi?). Yola çıkışı ertelemek alabileceğin en iyi karar olur. Aynı durum kar yağışında da geçerli. Saygılar.

[Edit: cevap yazdığımda gitmişsin bile. Geçmiş olsun diyelim]

CrazyBullet
05 Aralık 2017, 15:24
Plastik araba farlarını parlatmak için olan cilaları kullan. Seffaf akrilige uygun olanlar. İnce tabaka suruyorsun, hafif kurumasını bekleyip bezle iyice siliyorsun. Bu işlemden sonra sisli hava ve çok ince yağmurda eldiveninle vizorunu kolayca silebilirsin. Her kış uyguladığım bir yöntem. Bauhausta satılıyor.

MotorKafa
05 Aralık 2017, 15:33
Saolun da gittim bile o yolu :) Yağın hiçbi faydasını görmedim. Hatta yolun sonuna doğru iz yaptı vizörde. Her zamanki gibi elimle sildim fakat yazlık eldiven kullanıyorum hassasiyet sorunu yüzünden. Motosikletten inince ellerimi kullanamadım yarım saat boyunca :)

Bi süre kullandıktan sonra alışırsın kışlık eldivene, hassasiyet sorunu kalmaz. Yazlık eldivenle kullanmak çok daha riskli. Motordan indikten sonra yarım saat elini kullanamadıysan, muhtemelen yolun büyük kısmınıda ellerini aktif olarak kullanamadan gittin demektir.

Quad87
05 Aralık 2017, 15:36
Camlarda kullanılan yağmur kaydırıcı ürünler var. kaliteli olanları işe yarıyor. Vizör ufak olduğundan 150ml sana çok uzun süre gider sanırım.:silent:

muhahha306
05 Aralık 2017, 15:37
Nesi ACİL ???
Neresi ACİL ???
Neden ACİL ???

MSMorkan
05 Aralık 2017, 16:23
Adam sabah 8 de konu açtı. 9-9.30 gibi yola çıkacağını söyledi. Yani onun açısından acil idi. Ne için yola çıktığını bilmeden acil mi değil mi yorum yapmak yanlış olur.

muhahha306
05 Aralık 2017, 16:40
İnternette "acil" diye konu açana kadar biraz araştırma yapması daha güzel değil mi ?
Yolda kalır ise acildir, yolda düşer şaşar ise acildir, Allah korusun ama kan lazım demek acildir.
Vizörüm buğu yaptı acil, pantolonum sıkıştı acil, mont alıcam acil, acil kışlık eldiven, motorum çalışmıyor acil ...

Acil kelimesi anlamını yitirdi ne yazık ki ...

ayzek
05 Aralık 2017, 17:21
http://www.liquimolyturkey.com/cam-yagmur-suyu-kaydirici-125-ml-1590

İş görecektir umarım..

artemis99
05 Aralık 2017, 17:48
Sakın eldivenle silme.
Hele, hareket halindeyken silme.
Damlacıklar bırak oluşsun,
zaten belli bir hızda o damlalar aerodinamik okarak kayıyor.
Bir bez bulundurnakta fayda var

Siste damlalar kaymıyor, görüşü kapatana kadar kalır silmek şart. Başka da çaresi yok. Şu parmağa takılan sileceklerden edinmek lazım.

blue39
05 Aralık 2017, 18:01
İnternette "acil" diye konu açana kadar biraz araştırma yapması daha güzel değil mi ?
Yolda kalır ise acildir, yolda düşer şaşar ise acildir, Allah korusun ama kan lazım demek acildir.
Vizörüm buğu yaptı acil, pantolonum sıkıştı acil, mont alıcam acil, acil kışlık eldiven, motorum çalışmıyor acil ...

Acil kelimesi anlamını yitirdi ne yazık ki ...

10.30 daki derse yetişmek için gitmem gereken bi yoldu ve yardım istediğim konu önemli bi konu. Bu konu yüzünden belki de kaza yapabilirdim ve bu yüzden yardım istedim. Yazdıktan kısa süre sonra yola çıkacağım için de ACiL yazdım. Kaza yapınca buraya mı yazıcam telefonla yardım isterim yakınlarımdan. Her konu hakkında "Bu mu acil övövövöv" yazmaktan eliniz alışkanlık edindi sanırım. Acil yazısını görünce direk aynı şeyler...

muhahha306
05 Aralık 2017, 22:54
10.30 daki derse yetişmek için gitmem gereken bi yoldu ve yardım istediğim konu önemli bi konu. Bu konu yüzünden belki de kaza yapabilirdim ve bu yüzden yardım istedim. Yazdıktan kısa süre sonra yola çıkacağım için de ACiL yazdım. Kaza yapınca buraya mı yazıcam telefonla yardım isterim yakınlarımdan. Her konu hakkında "Bu mu acil övövövöv" yazmaktan eliniz alışkanlık edindi sanırım. Acil yazısını görünce direk aynı şeyler...

övövövövö elim alıştı...
Yazık...