PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Turunda Konaklama & Couchsurfing

valeros46
07 Kasım 2017, 11:08
Arkadaşlar Selamlar,

Yurtiçi/Yurtdışı uzun ya da kısa motosiklet turlarına çıkıyoruzdur. Uzun turlarda dinlenmek amacıyla ya da kısa turlarda motosiklet arızası gibi durup konaklamanızı gereken durumlarda tercihiniz ne oluyor?

Bence, otellerde konaklamaya para vermek yerine couchsurfing yapmak daha keyifli&ekonomik. İlk couchsurfing deneyimimi ilk yurtdışı seyahatimde yaşadım. 7 günlük Yunanistan seyahatinde 2 gün Atina' da 1 gün de Patras' da couchsurfing kullandım. Hem Yunan kültürünü tanıyorsunuz, hem gezilecek yerleri öğrenip vaktinizi boş yerlerde harcamıyorsunuz, hem yeni insan tanıyorsunuz (yüksek ihtimalle artık o ülkede bir eviniz oluyor) hem de otele vereceğiniz para ile en az 300-400 km daha yol yapacak kadar benzin alabiliyorsunuz. Bizim ülkemize gelen yabancılara gösterdiğimiz misafirperverlik aynı şekilde bize de gösterilince yeme-içme masrafınız da olmuyor:) Bu arkadaşlarla halen whatsapp da yazışırım. Onların kapısı bana her zaman açık. Aynı şekilde benim de kapım onlara her zaman açık :)

Özetle couchsurfing bu işte çok iyi, bizim de yurtiçi uzun seyahatlerimizde daha yaygın kullanımını temenni ederim. Sonuçta bilmediğiniz bir şehirde tanımadığınız biri dahi olsa karşılıklı bir bardak sıcak çay içmek yeni dostluklara imkan sağlayacaktır diye düşünüyorum. Sizin de bu şekilde hikayeleriniz var ise paylaşmanızı isterim :)

TUTITO
07 Kasım 2017, 12:08
Hatam varsa lütfen düzeltin.

Tanımadığınız insanların evlerinde yatıp, onların banyo ve tuvaletlerini kullanıp, onlarla takılıyorsunuz anladığım kadarıyla.

Sistemde onların emaili, lokasyonu, telefonu vs var diye bir çeşit güven oluşuyor aranızda.

Peki hiç para odenmiyormu konaklamaya?

Türkiyeden baktımda, yağız delikanlılar konaklama için yabancı hatunlara Türk misafirperlerliğini göstermek için bekliyorlar gibi göründü gözüme.
Yunanistanda iri kıyım bir yorgi kardeş beklemesin sonra beni? Korkarım ben bu işlerden.

chopperrider
07 Kasım 2017, 12:13
valla ben yurt dışı seyahatte yalnız olduğum için hostele bile cesaret edemeyip küçük pansiyon otel bişey bulup bulabnildiğim en ucuz konaklama alternatifini ama tek kişilik odada değerlendiriyorum.
Belki iki kişi falan olsak cesaret edilebilir.

Levent
07 Kasım 2017, 12:16
Interrail kafası diyoruz biz buna. 50 usd ile dünyayı bu model ile gezen insanlar var.

Nikkfurie
07 Kasım 2017, 12:18

Tanımadığınız insanların evlerinde yatıp, onların banyo ve tuvaletlerini kullanıp, onlarla takılıyorsunuz anladığım kadarıyla.

Sistemde onların emaili, lokasyonu, telefonu vs var diye bir çeşit güven oluşuyor aranızda.

Türkiyeden baktımda, yağız delikanlılar konaklama için yabancı hatunlara Türk misafirperlerliğini göstermek için bekliyorlar gibi göründü gözüme.

sistem dahilinde sizde kendi evinizde misafir edeceksiniz bölgenizden geçenleri, sistemde para talebi olmadığı için ödemede yok, takip ettiğim bir kişi var ne çadırda kalıyor nede otelde, seyahat etmediği zamanlarda da evinde ağırladığı misafirlerin fotoğraflarını paylaşıyor :D

yaşlıveacemi
07 Kasım 2017, 14:09
Kimin ne olduğu belli olmayan ortamlarda tanımadığınız birini eve almak veya evinde kalmak bana pek mantıklı gelmiyor. Ucuz bir pansiyon parası için çok büyük bir risk alınıyor.

valeros46
07 Kasım 2017, 15:55

Yunanistanda iri kıyım bir yorgi kardeş beklemesin sonra beni? Korkarım ben bu işlerden.

Zaten misafir ağarlayan ya da misafir olan insanlar referans yazıyor, evin resmi oluyor, size sunulabilecek imkanlar yazılıyor, beraber vakit geçirildikten sonra resimler ekleniyor ve açık açık herşey yazılıyor... Biz 2 erkektik, yanımızda abus zincir vardı ona güvendik :P şaka bir yana ülkemizde amaç afedersiniz ama karı kız düşürme üzerine olsa da işin bizim için asıl amacı yabancı insanları tanımak ve kısıtlı vaktimizi boş boş dolanarak geçirmek yerine gezilecek ve görülecek yerleri atlamadan aynı zamanda kültür turizmi yapmaktı. Evet kaldığımız bir ev öğrenci eviydi ve hijyen açısından beklediğimizin altındaydı ama misafir umduğunu değil bulduğunu yer dedik, hiç sorun etmedik. Yabancı birinin banyosunu kullanmanın açıkçası arkadaşımın evinin banyosunu kullanmaktan farkı yok diye düşünüyorum. Sistemde her türlü bilgileri var, genelde whatsapp dan ev konumunu paylaşıyorlar, biz de navigasyondan buluyorduk. Garajlarını da paylaştılar. Yunanistanda bu işi yapan bol referanslı adamlarda kaldık, kendileri zaten bu işi bildikleri için açık açık söylediler: "2 erkek olarak herhangi bir kızın davetinizi kabul etmesi zor olabilir, kasmayın direk gelin" Öyle de oldu :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:43 ----------

Kimin ne olduğu belli olmayan ortamlarda tanımadığınız birini eve almak veya evinde kalmak bana pek mantıklı gelmiyor. Ucuz bir pansiyon parası için çok büyük bir risk alınıyor.

Aslında riskli olan onların bizi ağarlamasıydı. Çünkü bizim hiç referansımız yoktu. Sürpriz yumurta olan bizdik yani. Ona rağmen daha ilk dakikada evlerinin ve garajlarının anahtarlarını bize bıraktılar. Bir de onlar da motorcuydu ve bize gezilecek,görülecek yerleri gösterdiler. Konaklayacağımız yeri ayarladığımız için bir başka reddettiğimiz davetin sahibi en azından yemek ısmarlamak istedi. Günlerdir yollarda sandviç ve kruvasan yiyen bizler için şahane sebzeli yemek, yolluk olarak da ıspanaklı börek yaptı abimiz :)

artemis99
07 Kasım 2017, 16:10
Bunu duymuştum ama adının couchsurfing olduğunu bilmiyordum. Güvene dayalı bir sistem olsa gerek. Mesela bu şekilde konaklama yapacak birinin başkasını da kendi evinde ağırlama gibi bir şartı var mı? veya diyelim ki kabul ettiler, profile bakıp ben bunu istemem gelmesin i.ne diyebilirler mi? Ya da o kadar yol gittin ağırlanacağını falan düşünüp hayal kuruyorsun bir gidiyorsun orda kimse yok. Kim kontrol edecek ki bunu.

valeros46
07 Kasım 2017, 16:20
Bunu duymuştum ama adının couchsurfing olduğunu bilmiyordum. Güvene dayalı bir sistem olsa gerek. Mesela bu şekilde konaklama yapacak birinin başkasını da kendi evinde ağırlama gibi bir şartı var mı? veya diyelim ki kabul ettiler, profile bakıp ben bunu istemem gelmesin i.ne diyebilirler mi? Ya da o kadar yol gittin ağırlanacağını falan düşünüp hayal kuruyorsun bir gidiyorsun orda kimse yok. Kim kontrol edecek ki bunu.

Önce seyahat programınızı giriyorsunuz sisteme. Daha sonra o şehirin sayfasına giren herhangi biri(orada konaklamak ya da orada ağaralamak isteyen farketmez) sizin seyahat programınızı görüyor. Bazen siz daha kimseyle iletişime geçmeden sizi ağarlamak isteyen birisi resmi talep yolluyor. Kabul ya da reddediyorsunuz. Ya da mesajlaşıp önce sözlü anlaştıktan sonra resmi teklifi yolluyorsunuz/alıyorsunuz. Gelen/giden teklifleri onaylama oranınız bile paylaşılıyor. Zaten birini ağarlamayı düşünen kişinin konuyla ilgili uygun/uygun değil/belki uygun gibi whatsapp durumuna benzer durumlara göre teklif gönderip alabiliyorsunuz. Herşeyi programlamamıza rağmen gittiğimizde bir sorunla karşılaşsaydık, otelde kalmak gibi ikinci bir planımız vardı. Diyelim öyle birşey oldu; konaklamanıza istinaden değerlendirmeyi yaparken basıyorsunuz adamın profiline "not recommended"ı bir de kötü referans yazıyorsunuz. Sonra o adam ne ağarlar ne de misafir olabilir.