PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurt Dışından Motosiklet Getirtmek ? -Deneyimi olan yazsın Lütfen.

Sayfa : [1] 2

muratcanRR
06 Kasım 2017, 18:11
Merhaba, öncelikle Forumda yeni üyeyim. Kendimden bahsedeyim.
Muratcan Yalın, Antalya, 18, Arayüz tasarımcısı, yeterli olmuştur umarım. Herkese iyi forumlar dilerim.
Yaklaşık 2 Haftadır üstüne değindiğim bir konudur. En ufak ayrıntısına kadar ulaşmaya çalışıyorum. ama sanırım daha yolun başındayım.
Deneyimi olan birisine buradan sorum vardır.

Bahsetmekte olduğum motosiklet (SIFIR) 1 Adet olup 125cc-350cc arasında başlangıç ve orta segment bir motosiklettir. Daha önce ülkemize girmiş bir marka olmaktadır.

1. CKD Nedir? ve Neden EEC Sertifikasına gerek duyulmuyor.
2. CBU Nedir? ve Euro 4 Emisyon şartı isteniyor. (Bir çinli satıcı ülkemize Euro3 Emisyonlu Motosiklet ihracı yaptığı halde.)
3. EEC ve COC sertifikaları 2 sinin de olması şartı aranmaktadır. Yoksa 2sinden biri yetiyormu ?
4. TSE'nin istediği Tip Onayı(MOTOY) ülkeye önceden girmiş veya girmemiş motosiklet için gereklimidir? (Sıfır Motosiklet bunu almak zorunda mı)
6. Ürün ülkemize geldiğinde yansıtılan vergi ürünün dolar üzerindenmi vergi yer yoksa döviz kurumunca TRY üzerinden mi Vergi yanstılır?
5. Benim bildiğim vergiler dışında yansıtılan vergi varmıdır?
252 TL MTV (251cc-650cc e kadar)
%37 ÖTV
%18 KDV
%3 GM(Gümrük vergisi) birçok yerde bunun %22 olduğunu gördüm doğrulu nedir?

Bu soruların en azından 1 tanesine cevap verebiliyorsan bana çok yardım etmiş olacaksın. Teşekkür ederim.

Muratcan / Antalya

TEKNECI
06 Kasım 2017, 19:08
motosiklet degil ama araba getirdim.

hevesini kirmak istemem ama tek tavsiyem var;
eger gumrukcu, gumruk musaviri degilsen yapma!

korayuzuner1
06 Kasım 2017, 19:10
Zaten motosikletler yurtdışından geliyor :queen: Yurtiçinden gelmiyorki :queen:

54RR
06 Kasım 2017, 19:11
6. Sorunun cevabı basit, vergi oran olarak alındığı için Tr dolar fark etmez.

COQ
06 Kasım 2017, 19:38
Bu konuda hepimiz tecrübe sahibiyiz çünkü aynı konu her ay en az bir defa açılıyor.
Her açılan konuya ayrı ayrı yazmak ya da link vermek yerine şöyle bir çözüm önerisinde bulunuyoruz.

Aşağıdaki linkte etap etap ne yapmak gerektiği anlatılıyor.

Yurt Dışından Motosiklet Getirtmek Hakkında Geniş Bilgi (http://tr.lmgtfy.com/?q=Yurtd%C4%B1%C5%9F%C4%B1ndan+Motosiklet+Getirmek )

Ayrıca aynı sistemi üst kısımda bulunan arama butonuna tıklayarak da uygulayabilirsiniz.

muratcanRR
06 Kasım 2017, 19:43
Bu konuda hepimiz tecrübe sahibiyiz çünkü aynı konu her ay en az bir defa açılıyor.
Her açılan konuya ayrı ayrı yazmak ya da link vermek yerine şöyle bir çözüm önerisinde bulunuyoruz.

Aşağıdaki linkte etap etap ne yapmak gerektiği anlatılıyor.

Yurt Dışından Motosiklet Getirtmek Hakkında Geniş Bilgi (http://tr.lmgtfy.com/?q=Yurtd%C4%B1%C5%9F%C4%B1ndan+Motosiklet+Getirmek )

Ayrıca aynı sistemi üst kısımda bulunan arama butonuna tıklayarak da uygulayabilirsiniz.

Her gün bir yasa değişiyor. Gündem değişiyor. 2010-2011 yılındaki gönderiyi incelemek çok mantıklı değil açıkcası. Biraz araştırmama göre 2011 de bir çok değişiklik olmuş. Taze bilgi her zaman daha iyidir. Benim sorduğum soruları bu forum içerisinde bulamadım. (Konu veya yorum) eğer sorularıma cevap olacak bir içerik sunarsanız konuyu kapatabilirim. Saygılarımla

chopperrider
06 Kasım 2017, 20:53
Arkadaşım,
Yurt dışından motosiklet ya da otomobil ithal edebilmek o kadar kolay olsaydı emin ol sana sıra gelene kadar herkes bunu yapardı.
Ebayden aliexpressden alışveriş yapmak gibi bişey değil bu.

muratcanRR
06 Kasım 2017, 21:51
Arkadaşım,
Yurt dışından motosiklet ya da otomobil ithal edebilmek o kadar kolay olsaydı emin ol sana sıra gelene kadar herkes bunu yapardı.
Ebayden aliexpressden alışveriş yapmak gibi bişey değil bu.
Belirli terimler hakkında bilgi almak için bir konu açtım lütfen konu hakkında bilgin yoksa yorum yapma.

Macit250
06 Kasım 2017, 22:24
Arayüzünü geliştir. Senin yaşın kadar motosiklet binen insanlara hitabını düzgün tut.

yeditepely
06 Kasım 2017, 23:04
Belki arkadaslardan izleyen bilen vardır ama yinede paylasayım ben.Japonya coğu ülkeye internet uzerınden arac satısı yapıyor ama Türkiye haric.
Youtube videoda acıklama kısmında bahsi geçen linkler mevcut.Orada linklere girilebilir incelenebilir.Araba motor bır fark eder mı bılmıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=-fKcYbmUBLc

chopperrider
06 Kasım 2017, 23:08
Belirli terimler hakkında bilgi almak için bir konu açtım lütfen konu hakkında bilgin yoksa yorum yapma.

başüstüne.
konu hakkında bilgim var da çoluk çocuğa anlatacak kadar boş vaktim yok.
Hadi hayırlı bilgi toplamalar sana.

RODWIN250R
07 Kasım 2017, 00:19
ben bu soruların cevaplarını bilseydim 1 motor değil 100 motor getirir ve ticarete başlardım.....:farao:

mustafa_325
07 Kasım 2017, 01:49
Vergisiz getirmeye çalışırsan yedirmezler. Ancak parça parça arazi motoru toplayabilirsin onu da polis yakaladığı anda bağlar.

Vergisini vermeye kalksan önüne türlü türlü mevzuatlar çıkar. Hem uğraşırsın hemde zaten vergisini verdiğin için Türkiye'deki distribütörden almaktan daha pahalıya gelir. Üstelik garanti belgen de olmaz.

Özetle gidip adam gibi bayiiden al motosikletini. Bir tane motosiklet için uğraşılacak iş değil.

mchi
07 Kasım 2017, 02:09
Sermayen ile doğru orantılı ne kadar çok ürün getirirsen birim maliyetin o kadar düşer. 1 motor getirmek mantıklı değil sanıyorum ama sanki getirecekmiş gibi en ince detayına kadar araştırmanı öneririm. Sorguladığın bilgiler sermaye sahipleri için çok değerli.

muratcanRR
08 Kasım 2017, 17:35
başüstüne.
konu hakkında bilgim var da çoluk çocuğa anlatacak kadar boş vaktim yok.
Hadi hayırlı bilgi toplamalar sana.

Arayüzünü geliştir. Senin yaşın kadar motosiklet binen insanlara hitabını düzgün tut.

Konu başlığını ve konu içeriğini okumadan gereksiz yorum yapması bence akla erer bir hareket değildir. Halk arasında buna "boş muhabbet" yapmak denir. Ben bu yaşıma kadar her türden cinsten kişiye gerekli saygımı gösterdim. Bu forumda benim saygimi sorgulayacak kişi sen değilsin forumun yetkilileri dir. Eğer herhangi bir yorumumda forum kullanicilarina hakaret ettigimi görürsen bana mesaj atmadan veya yorum yapmadan önce şikayet edebilirsin. Saygılarımla. iyi forumlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:28 ----------

Belki arkadaslardan izleyen bilen vardır ama yinede paylasayım ben.Japonya coğu ülkeye internet uzerınden arac satısı yapıyor ama Türkiye haric.
Youtube videoda acıklama kısmında bahsi geçen linkler mevcut.Orada linklere girilebilir incelenebilir.Araba motor bır fark eder mı bılmıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=-fKcYbmUBLc
Yorumun için teşekkür ederim. Daha önce bu videoyu izlemiştim. Ama biraz arastirdiktan sonra arabaların motosiklete göre daha çok yönetmelikten geçtiğini gördüm. ama şunu soylemeliyimki japonya da
arabaların uygun fiyatta olmalarını geçtim en ufak gözle görünmeyecek kılcal ciziklerin bile faturalandigini anlatmaktadır.keşke turkiye ye böyle bir sistem gelse. Saygılarımla iyi forumlar dilerim

artemis99
08 Kasım 2017, 21:41
Şahıs olarak yurtdışında ikamet edip Türkiyeye kesin dönüş yapmıyorsan herhangibir motorlu taşıt getiremezsin. Sorduğun soruların cevaplarının bu konuda sana zerre kadar yararı yok. Ticari ürün ithalatı ile bir şeyler öğrenmek istiyorsan bir gümrükçü ile yüzyüze konuş sana anlatsınlar ne gerekiyor diye.

whitedeamon
08 Kasım 2017, 23:54
Şahıs olarak yurtdışında ikamet edip Türkiyeye kesin dönüş yapmıyorsan herhangibir motorlu taşıt getiremezsin. Sorduğun soruların cevaplarının bu konuda sana zerre kadar yararı yok. Ticari ürün ithalatı ile bir şeyler öğrenmek istiyorsan bir gümrükçü ile yüzyüze konuş sana anlatsınlar ne gerekiyor diye.

Getirir vergilerini ödeyip onaylattıktan sonra sorun yok.

velizrsln
09 Kasım 2017, 00:54
çok zor bunu yapan biri forumda yoktur muhtemelen, yapan olmuştur türkiyede ama onuda öldürmüşlerdir

spil
09 Kasım 2017, 01:10
Cık,cık,cık

serif abi
09 Kasım 2017, 08:08
Normal dir bu yaşta insanın kanı kaynar , yerinde duramaz her gün beyin yeni fikirler üretir yeni arayışlar arar . Büyünce geçer , büyümenin en hızlı gerçekleştiği yer askerliktir sabırlı ögretir saçmalıklar karşısında metanetli .

Sana tavsiyem askere git ergen kardeş

tommygun
09 Kasım 2017, 08:26
Tamamen sallama konuşuyorum. Şimdi farzedelim R25 kullanıyorsun, kaza yaptın motor pert oldu ama trafikten düşüm yapmadın.Tut ki sigortanın da kazadan haberi yok. Gittin yakın ülkelerde daha uygun fiyata sıfır ya da 2. el R25 aldın ve süre süre yabancı plakayla ülkeye giriş yaptın. Plakaları değiştirdin, eskisinin şasi ve motor numarasını yenisine yazdırdın. (Arabalarda şasi numarasına bir operasyon yaptıklarını okumuştum ama motor seri numarasının değiştirilmesi sanırım ütopik bir örnek)ve hiçbirşey olmamış gibi sürmeye devam ettin. Bu teorik örnek ne derece uygulanabilir bilmiyorum ama yakaladıklarında cezaevinde motor sürersin ancak.

serif abi
09 Kasım 2017, 08:36
Tamamen sallama konuşuyorum. Şimdi farzedelim R25 kullanıyorsun, kaza yaptın motor pert oldu ama trafikten düşüm yapmadın.Tut ki sigortanın da kazadan haberi yok. Gittin yakın ülkelerde daha uygun fiyata sıfır ya da 2. el R25 aldın ve süre süre yabancı plakayla ülkeye giriş yaptın. Plakaları değiştirdin, eskisinin şasi ve motor numarasını yenisine yazdırdın. (Arabalarda şasi numarasına bir operasyon yaptıklarını okumuştum ama motor seri numarasının değiştirilmesi sanırım ütopik bir örnek)ve hiçbirşey olmamış gibi sürmeye devam ettin. Bu teorik örnek ne derece uygulanabilir bilmiyorum ama yakaladıklarında cezaevinde motor sürersin ancak.

Tanju Çolak Merso

muratcanRR
09 Kasım 2017, 13:50
Bahsettiğin 2. El motorlu araç için geçerli diye biliyorum. Konuda bahsedilen (SIFIR)Motosiklettir. Şuan bir ülkemizde gümrükçü ne iş yaptığından haber durumda sorulan sorulara ben öğle bir şey duymadım gibi cevap alabiliyorsun.

artemis99
09 Kasım 2017, 18:41
Bahsettiğin 2. El motorlu araç için geçerli diye biliyorum. Konuda bahsedilen (SIFIR)Motosiklettir. Şuan bir ülkemizde gümrükçü ne iş yaptığından haber durumda sorulan sorulara ben öğle bir şey duymadım gibi cevap alabiliyorsun.

Önce şu ayrımı bir anlamalısın Ticari ürün/Şahsi kullanıma mahsus ürün. Ticari ürünü resmi yollardan ithal etmek zorundasın ben kendime motor aldım vergisini ödeyeyim alayım, yok öyle bir şey. USB kablo değil bu.
Bunun için en azından bir şirket kurmalısın, şirketinin faaliyet alanı içinde motorlu taşıtlar ithalat İhracat ticaret vs yazıyor olmalı. Malı sipariş etmeden önce bir gümrük müşavirliğine şirket olarak vekalet vereceksin. Malı sipariş ederken parasını ve navlun ücretini satıcı firmaya banka yoluyla swift olarak göndereceksin. Bankadan transfer gümrük yazısı alacaksın, Ürün gümrüğe geldiği zaman taşıyıcı firmaya ordino bedeli ödeyerek gümrük için gerekli evrakları alacaksın. Ürünün GTİP nosuna göre ithalde ne gibi belgeler gerekiyorsa hepsini hazırlayacaksın, belki diyecek ki sana, 7 bölgede en az 7 şehirde servis kuracaksın veya servislerle anlaşma yapacaksın, (motosiklet ithalatında ne gerekiyor bilmiyorum) Bütün bunların masrafını gümrükçü sana çıkaracak sen de masrafları ödeyip malına kavuşacaksın.
Ne iş yaptığını bilen gümrükçü bütün bunları ve daha fazlasını bilir, ezbere bilmesine gerek yok gümrük sistemine girip öğrenebilir. Ama sana söylemez, çünkü bu işten para kazanıyor.
Hadi buyur yurt dışından motosiklet al şimdi.

MUSTAFA KIR
09 Kasım 2017, 19:12
Ben de senin gibi araştırdım bulduğum sonuç: bireysel olarak pek bişey yapamazsın yaparsanda başın daha kötü belaya girer. Motosiklet getiren firmalar ile irtibat kurup getirtmek en iyisi. Fakat onlarda bu işe sıcak bakmıyacaklardır.

tyrung
09 Kasım 2017, 22:44
Hangi motosikleti getireceksin ? Neden? Bu ülkede o motor yok mu?

muratcanRR
18 Kasım 2017, 14:10
Önce şu ayrımı bir anlamalısın Ticari ürün/Şahsi kullanıma mahsus ürün. Ticari ürünü resmi yollardan ithal etmek zorundasın ben kendime motor aldım vergisini ödeyeyim alayım, yok öyle bir şey. USB kablo değil bu.
Bunun için en azından bir şirket kurmalısın, şirketinin faaliyet alanı içinde motorlu taşıtlar ithalat İhracat ticaret vs yazıyor olmalı. Malı sipariş etmeden önce bir gümrük müşavirliğine şirket olarak vekalet vereceksin. Malı sipariş ederken parasını ve navlun ücretini satıcı firmaya banka yoluyla swift olarak göndereceksin. Bankadan transfer gümrük yazısı alacaksın, Ürün gümrüğe geldiği zaman taşıyıcı firmaya ordino bedeli ödeyerek gümrük için gerekli evrakları alacaksın. Ürünün GTİP nosuna göre ithalde ne gibi belgeler gerekiyorsa hepsini hazırlayacaksın, belki diyecek ki sana, 7 bölgede en az 7 şehirde servis kuracaksın veya servislerle anlaşma yapacaksın, (motosiklet ithalatında ne gerekiyor bilmiyorum) Bütün bunların masrafını gümrükçü sana çıkaracak sen de masrafları ödeyip malına kavuşacaksın.
Ne iş yaptığını bilen gümrükçü bütün bunları ve daha fazlasını bilir, ezbere bilmesine gerek yok gümrük sistemine girip öğrenebilir. Ama sana söylemez, çünkü bu işten para kazanıyor.
Hadi buyur yurt dışından motosiklet al şimdi.

Ben japon motoru kullanmaya kölemiyim bu ülkede ? Konuda belirttiğim soruların kısmen dışında bu yazdıkların. Ben sadece 1 tane burada kullanacağım motosiklet satın alacağım. "Yok motosikleti alıcan 7 yerde servis açıcaksın ?" Ben şirket açmak istemiyorum. Motosiklet satın almak istiyorum. "Şahsi kullanıma mahsus ürün" kısmından bahsedersen sevinirim. navlun ücretleri konusunda teşekkür ederim o kısımda yararıma oldu. iyi forumlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:05 ----------

Ben de senin gibi araştırdım bulduğum sonuç: bireysel olarak pek bişey yapamazsın yaparsanda başın daha kötü belaya girer. Motosiklet getiren firmalar ile irtibat kurup getirtmek en iyisi. Fakat onlarda bu işe sıcak bakmıyacaklardır.
Neyden korkuyoruz? Belaya girer diye bu işi yapanlara eyvallah demeye mi devam edilecek? Eğer 1 tane motosiklet alınca başım belaya girecekse bu ülkeye dışarıdan hiç bir şey ithal edilmemeli. Tamamen katılmıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:08 ----------

Hangi motosikleti getireceksin ? Neden? Bu ülkede o motor yok mu?

Herhangi bir motosiklet sadece sorularıma cevap arıyorum. Ülkede motosiklet olduğunu biliyorum. Fiyatlarında ne kadar yüksek olduğunu biliyorum.

ryangt
18 Kasım 2017, 14:41
her 3 ayda bir yenisi açılan ''ben hepinizden daha zekiyim, yarım kilo ingilizcem ile yurtdışından kendime ucuza motosiklet alıp bineceğim'' başlıklarına hoşgeldiniz. Bu başlığımızda da diğer üyelerle atıştıktan sonra, ''hepiniz bilmiyorsunuz en iyi ben biliyorum'' salvolarından sonra yine yavaş yavaş pes etme adımına yaklaşıp ''ühü ühü devlet bize bahmiyir nerde bu devlet neden çok ucuza motosiklet getiremiyorum,oysa ben ve 150iq+ yarım kilo ingilizcem ne hayaller kurmuştuk'' sonlarına yaklaşmış durumdayız.

3 ay sonra yine arama motorunu kullanamayan bir üyenin yeni 'ucuza motor alcam yuppi' başlığında görüşmek üzere :mrgreen:

piaggioman
18 Kasım 2017, 14:47
her 3 ayda bir yenisi açılan ''ben hepinizden daha zekiyim, yarım kilo ingilizcem ile yurtdışından kendime ucuza motosiklet alıp bineceğim'' başlıklarına hoşgeldiniz. Bu başlığımızda da diğer üyelerle atıştıktan sonra, ''hepiniz bilmiyorsunuz en iyi ben biliyorum'' salvolarından sonra yine yavaş yavaş pes etme adımına yaklaşıp ''ühü ühü devlet bize bahmiyir nerde bu devlet neden çok ucuza motosiklet getiremiyorum,oysa ben ve 150iq+ yarım kilo ingilizcem ne hayaller kurmuştuk'' sonlarına yaklaşmış durumdayız.

3 ay sonra yine arama motorunu kullanamayan bir üyenin yeni 'ucuza motor alcam yuppi' başlığında görüşmek üzere :mrgreen:

evet sürekli bu tarz başlıklar açılıp tartışma ile devam ediyor gerçekten can sıkıcı.

MahmutBiner
18 Kasım 2017, 15:02
Merhaba, öncelikle Forumda yeni üyeyim. Kendimden bahsedeyim.
Muratcan Yalın, Antalya, 18, Arayüz tasarımcısı, yeterli olmuştur umarım. Herkese iyi forumlar dilerim.
Yaklaşık 2 Haftadır üstüne değindiğim bir konudur. En ufak ayrıntısına kadar ulaşmaya çalışıyorum. ama sanırım daha yolun başındayım.
Deneyimi olan birisine buradan sorum vardır.

Bahsetmekte olduğum motosiklet (SIFIR) 1 Adet olup 125cc-350cc arasında başlangıç ve orta segment bir motosiklettir. Daha önce ülkemize girmiş bir marka olmaktadır.

1. CKD Nedir? ve Neden EEC Sertifikasına gerek duyulmuyor.
2. CBU Nedir? ve Euro 4 Emisyon şartı isteniyor. (Bir çinli satıcı ülkemize Euro3 Emisyonlu Motosiklet ihracı yaptığı halde.)
3. EEC ve COC sertifikaları 2 sinin de olması şartı aranmaktadır. Yoksa 2sinden biri yetiyormu ?
4. TSE'nin istediği Tip Onayı(MOTOY) ülkeye önceden girmiş veya girmemiş motosiklet için gereklimidir? (Sıfır Motosiklet bunu almak zorunda mı)
6. Ürün ülkemize geldiğinde yansıtılan vergi ürünün dolar üzerindenmi vergi yer yoksa döviz kurumunca TRY üzerinden mi Vergi yanstılır?
5. Benim bildiğim vergiler dışında yansıtılan vergi varmıdır?
252 TL MTV (251cc-650cc e kadar)
%37 ÖTV
%18 KDV
%3 GM(Gümrük vergisi) birçok yerde bunun %22 olduğunu gördüm doğrulu nedir?

Bu soruların en azından 1 tanesine cevap verebiliyorsan bana çok yardım etmiş olacaksın. Teşekkür ederim.

Muratcan / Antalya

Konu çok garip ve uzaydan gelme bir konu değil. Burada herkes az biraz araştırıp imkansız olduğunu düşündüğü yada beceremedikleri için sana tavsiye vermiş. Ne olursa olsun onlara verdiğin cevaplar ve uslubün yanlış. Çünkü bireysel olarak motosikleti forumdan araştırarak türkiyeye getirmen zor değil tamamen imkansız birşey. Söylediğin gibi yasa hergün değişiyor. Bunun en sağlıklı yöntemi bir gümrük firmasından detaylı araştırma ve bilgi istemen. Yurt dışında oturma iznim olduğu için almanyadan getirdiğim R1 motosikleti tr plakaya çevirerek uzun bir süre kullandım daha sonra bir üniversitede hoca olan yabancı bir arkadaşıma sattım. En kolay yol bu.

Çok araştırdım demişsin ama en başta motosikleti getireceğin ülkeye göre tüm belgeler ve vergi dilimi değişebilir. Ayrıca şu an türkiyeye getirilen bir motosiklet değilse daha önceden getirilmiş olması kesinlikle hiç birkonuda sana kolaylık sağlamaz. Forumdaki birçok insan yurt dışından mal getirtiyodur.Biz konteynır konteynır getiriyoruz farklı ülkelerden. Gümrük herzaman ürünle ilgili çok farklı testler ve çok farklı evraklar isteyebilir. Buradaki bilgileri motosikleti getirmeden öğrenmen zaten imkansız. Bunu bilen varsada birtarafından sallar. Muhtemelen şu an bilindik markaların gümrükçüsünü bile arasan danışsan net bir bilgi veremezler.

Yani anlayacağın. Sen önce bu maceranın içine gireceksin kaybetmeyi riske ederek. Ve ürün gümrüğe geldikten sonra yapılacak işlemlerin hepsinde bir süprizle karşılaşarak yola devam edeceksin. Belki çok kolay belki çok zor. Ama iki video izleyerek foruma soru sorarak bu bilgilere ulaşmaya çalışman komik. Zaten o yüzden herkes yüzeysel cevap vererek yapamasssın boşuna uğraşma demiş.

Bütün bu söylediklerimin ötesinde birde şu var şu an yamahası hondası vs herhangi bir markasını direk üreticiden almadıktan sonra ucuza getirmen imkansız. Üretici firmalardan bireysel mal alman zaten dünya üzerinde neredeyse imkansız.Dağıtıcısı var satıcısı var.. Sen bukadar araştırdıktan sonra diyorsanki ben almanyada yada çinde satılan bir motoru oradaki üreticiden değil de satıcıdan alıp türkiyeye daha ucuza tüm bu vergilerle çok ucuza sokabilirim o zaman boşuna forumda vakit kaybetme çık hemen işe koyul.

muratcanRR
23 Kasım 2017, 09:52

Benden büyüksün yaşın gereği saygı bekliyorsun ama konuyu okumadan yorum yapıyorsun ben ucuza motosiklet getireceğim hakkında bir soru sormadım orada "TİCARET TERİMLERİ" bulunmakta bunun hakkında "BİLGİSİ" olan yazsın diye belirttim. Sende "boş muhabbet" sınıfına hoşgeldin daha öncesinden de konu içerisinde yorum yapan forum kullanıcıları bulunmakta. iyi forumlar yaşlı dayım. klavyen hayırlı olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:39 ----------

Konu çok garip ve uzaydan gelme bir konu değil. Burada herkes az biraz araştırıp imkansız olduğunu düşündüğü yada beceremedikleri için sana tavsiye vermiş. Ne olursa olsun onlara verdiğin cevaplar ve uslubün yanlış. Çünkü bireysel olarak motosikleti forumdan araştırarak türkiyeye getirmen zor değil tamamen imkansız birşey. Söylediğin gibi yasa hergün değişiyor. Bunun en sağlıklı yöntemi bir gümrük firmasından detaylı araştırma ve bilgi istemen. Yurt dışında oturma iznim olduğu için almanyadan getirdiğim R1 motosikleti tr plakaya çevirerek uzun bir süre kullandım daha sonra bir üniversitede hoca olan yabancı bir arkadaşıma sattım. En kolay yol bu.

Çok araştırdım demişsin ama en başta motosikleti getireceğin ülkeye göre tüm belgeler ve vergi dilimi değişebilir. Ayrıca şu an türkiyeye getirilen bir motosiklet değilse daha önceden getirilmiş olması kesinlikle hiç birkonuda sana kolaylık sağlamaz. Forumdaki birçok insan yurt dışından mal getirtiyodur.Biz konteynır konteynır getiriyoruz farklı ülkelerden. Gümrük herzaman ürünle ilgili çok farklı testler ve çok farklı evraklar isteyebilir. Buradaki bilgileri motosikleti getirmeden öğrenmen zaten imkansız. Bunu bilen varsada birtarafından sallar. Muhtemelen şu an bilindik markaların gümrükçüsünü bile arasan danışsan net bir bilgi veremezler.

Yani anlayacağın. Sen önce bu maceranın içine gireceksin kaybetmeyi riske ederek. Ve ürün gümrüğe geldikten sonra yapılacak işlemlerin hepsinde bir süprizle karşılaşarak yola devam edeceksin. Belki çok kolay belki çok zor. Ama iki video izleyerek foruma soru sorarak bu bilgilere ulaşmaya çalışman komik. Zaten o yüzden herkes yüzeysel cevap vererek yapamasssın boşuna uğraşma demiş.

Bütün bu söylediklerimin ötesinde birde şu var şu an yamahası hondası vs herhangi bir markasını direk üreticiden almadıktan sonra ucuza getirmen imkansız. Üretici firmalardan bireysel mal alman zaten dünya üzerinde neredeyse imkansız.Dağıtıcısı var satıcısı var.. Sen bukadar araştırdıktan sonra diyorsanki ben almanyada yada çinde satılan bir motoru oradaki üreticiden değil de satıcıdan alıp türkiyeye daha ucuza tüm bu vergilerle çok ucuza sokabilirim o zaman boşuna forumda vakit kaybetme çık hemen işe koyul.

Çok teşekkür ederim. Yazını okuduktan sonra biraz daha ilerledim sanırım. Dediğin gibi ülkemizde bir bilgiyi edinmek kadar zor bir şey yok bu dünyada ben sadece bu forumda forum kullanıcıların görüşlerini istemedim hakkında bilgisi olan varsa yorum yapmasını istedim ama bana görüşlerini yansıttılar sağolsunlar. Şunu da eklemek istiyorum birçok Çinli üreticinin satış büroları ile görüştüm bu konu hakkında hepsi konu hakkında bilgi sahibi şuan gerekli yürürlüğü bilen ve tüm belgeleri hazırlayabilecek firmaları bulabildim. En yakın zamanda motosiklete sahip olduğumda bu konuda tüm detayları ile paylaşacağım.
Bilgileri TSE tarafından yaklaşık 1 Ay sonra Ankara'dan gelen mail ile tüm sorularıma cevap buldum. Teşekkürler emekli olmaya 1 ay kalmış maaşının son gününü bekleyen memur amca <3
iyi forumlar dilerim.

hknzrdm
23 Kasım 2017, 11:01
Yurtdışından KÜSTAHLIĞINA ilaç olarak EDEP de getirtebilirsen çok güzel olur. Belli ki ailen sana nerede nasıl davranman gerektiğini öğretememiş.
Soru sorduğun ortamda, sana cevap verme nezaketi göstermiş kişilere karşı biraz EDEPLİ olman dileğiyle.

tyrung
23 Kasım 2017, 11:34
Herhangi bir motosiklet sadece sorularıma cevap arıyorum. Ülkede motosiklet olduğunu biliyorum. Fiyatlarında ne kadar yüksek olduğunu biliyorum.

Oooo ucuza motosiklet getirme arayışları. En sevdiğim düşünce.
Kısacası getirebilirsin. Motosiklet burada satılan bir modelse en az %10-20 daha pahalıya gelecektir. Süre olarak şansına ve tecrübene kalmış.

Duke 390 Avrupa fiyatı 7.290$
Duke 390 Türkiye fiyatı 29.499TL

Bu durumda Duke390 ı getirmeye kalksan 37-40 civarına alırsın.

kurubuz
23 Kasım 2017, 13:51
Yaşından daha uzun süredir dış ticaret ve lojistikle uğraşan biri olarak söylüyorum " Kendin yapamazsın". Oto ithalatında uzman bir gümrükçü bul. Solmaz, uzman gümrükleme , çınar ( eski inanç) gümrükleme gibi büyük gümrükleme firmaları sana yardımcı olurlar. Yoksa malı getirirsin burada ambarda çürür. Ancak yine de Türkiye'den satın almaktan daha ucuza gelmeyecektir. Permi hakkın varsa ve bunu da otomobil yerine motosiklette kullanmak istiyorsan getir, yoksa uğraşma.

ryangt
23 Kasım 2017, 14:11
cebindeki 3 kuruş parayı gümrükçülere ve danışman firmalara kaptırdıktan sonra gümrük motoruna el koyduğunda ucuza alırım bende az uğraşırsam, 'keriz motoru' diye başlık açarım burda :cherry: tabi seni en çok ciddiye alan yer bu platform olur o da ti'ye alıp maytap geçebilmek için, en azından paranı kaptırmadın buraya :mrgreen:

Green Arrow
23 Kasım 2017, 14:21
Genelde bu soruları soran insanlar, Dış Ticaret bilgisine hatta Ticaret bilgisine sahip olmadıkları için hayalleriyle, ticaretin 1 koyup 10 olma mantığıyla çalıştığını düşünüp harmanlayarak böyle bir soru çıkartıyorlar ortaya. Uzun uzun cevapta verebilirim ancak insan google'da 5-10 dakika bir araştırma yapsa forumlardaki açılan yüzlerce konuyu ve dış ticaret danışmanlığı yapan insanların yazdıkları yazıları görebilirler.

İşin özeti muhtemelen beceremezsin, becersen de sen binlerce mal getiren adamla aynı oranda mal iskontosu,nakliye indirimi, masrafın dağılımı gibi öğeleri yerine getiremeyeceğin içinde büyük ihtimalle zarar edersin.

BLUERAY
23 Kasım 2017, 14:47
Konunun bir kismini okudum, bazen latifelerde bulunulmus, bazen elestirilerde, bazen de yeterli seviyede yuzeysel bilgiler verilmis. Hangi il de oturuyorsun bakmadim. İnt uzerinden bir gumruk musavirligi furmasi bul adresine git. Telefonla maille degil. Canli canli git ve sor. Seni baslarindan savacaklarini hic dusunmuyorum. Biraz reel olmalisin dostum. Sosyallik int uzerinden olmaz, olmamali. Oradan alacagin yanit ve onerileri not al, tipki hocasini dinleyen docent asistani gibi. Ve bize de anlat. Bakin boyleymis şoyleymis diye. Bizlerden de ovgu ve dua alirsin. Bilmedigin ticari terimlerin tamami int uzerindeki dış ticaret sozluklerinde illaki vardir, tabiki bazi terimler anlatilsa bile isin erbabi olmadiginiz icin anlayamaya biliriz, buna da jargon denir. Hicbiri kesmez ise ve il inde bir ticaret universitesi varsa, git bir ogretim girevlisinin kapisini çal. Sen samimi olursan sana butun kapilar acilacaktir. Uzme boyle kendini, sinirlenme yahu.

Ama bil ki devlete uyaniklik olmuyor, eskisi gibi degil her deligi tikadilar bu konuda. Tek basina yuksek bir gayret ile yapamayacagin is degil ama oyle formalite ve kanunlar var ki, inan ugrastigin yanina kar kalir, daha da pahaliya mal olur.

Sen baya bi dolmussun, buyuklerini kirmissin onlarda sana sitemkar olmus falan filan, yada onlar seni kirmis bilmemne..

Biz motodaşiz, olur oyle der geceriz. Ruh hallerimiz degisebilir, moderatorler mudahale etmek zorunda da kalabilir.

Ama ve lakin... biz, hepimiz dostuz ve kocaman bir aileyiz.

Sevgiyle kaliniz.

muratcanRR
23 Kasım 2017, 17:22
cebindeki 3 kuruş parayı gümrükçülere ve danışman firmalara kaptırdıktan sonra gümrük motoruna el koyduğunda ucuza alırım bende az uğraşırsam, 'keriz motoru' diye başlık açarım burda :cherry: tabi seni en çok ciddiye alan yer bu platform olur o da ti'ye alıp maytap geçebilmek için, en azından paranı kaptırmadın buraya :mrgreen:

Sonra ülkemin ana haberinde "nerede bu genç girişimciler" diyen dayılar geldi aklıma... Eminim herkes bir işe trilyonlarca para ile başlamıştır. Başarının temeli eğitimden geçer. Eğitimsiz bir hayat yoksuldur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:20 ----------

Yaşından daha uzun süredir dış ticaret ve lojistikle uğraşan biri olarak söylüyorum " Kendin yapamazsın". Oto ithalatında uzman bir gümrükçü bul. Solmaz, uzman gümrükleme , çınar ( eski inanç) gümrükleme gibi büyük gümrükleme firmaları sana yardımcı olurlar. Yoksa malı getirirsin burada ambarda çürür. Ancak yine de Türkiye'den satın almaktan daha ucuza gelmeyecektir. Permi hakkın varsa ve bunu da otomobil yerine motosiklette kullanmak istiyorsan getir, yoksa uğraşma.

Teşekkür ederim yorumun için, Permi hakkında bilgi verebilir misin? Bu arada sorularım Motosiklet üzerineydi zaten.

thedarkfire
23 Kasım 2017, 17:24
Ben olsam Türkiyede olmayan bi modelse uğraşırım ama Türkiyede varsa uğraşmam burdan alırım.
Dostum bence burdan al. Sabah çıkarsın evden bi kaç saatte motor kapında.

muratcanRR
23 Kasım 2017, 17:25
Oooo ucuza motosiklet getirme arayışları. En sevdiğim düşünce.
Kısacası getirebilirsin. Motosiklet burada satılan bir modelse en az %10-20 daha pahalıya gelecektir. Süre olarak şansına ve tecrübene kalmış.

Duke 390 Avrupa fiyatı 7.290$
Duke 390 Türkiye fiyatı 29.499TL

Bu durumda Duke390 ı getirmeye kalksan 37-40 civarına alırsın.

Ben olsam Türkiyede olmayan bi modelse uğraşırım ama Türkiyede varsa uğraşmam burdan alırım.

Burada satış yapan bir marka değil. Burada olsa zaten distribütör üne gider getirtmesini rica ederim.

thedarkfire
23 Kasım 2017, 17:28
Burada satış yapan bir marka değil. Burada olsa zaten distribütör üne gider getirtmesini rica ederim.

Belki o zaman olabilirdi r3 getiren vardı o şekilde sanırım.

muratcanRR
23 Kasım 2017, 17:32
Belki o zaman olabilirdi r3 getiren vardı o şekilde sanırım.
Parasını verirsen neden olmasın?

thedarkfire
23 Kasım 2017, 17:37
Parasını verirsen neden olmasın?

Ya tam prosedürünü bilmiyorum nedir ne değildir tamamen kendi düşüncemden yola çıkarak söylüyorum bunu, şimdi sen kendi başına getirmeye kalksan geitiriliyor mu ondan da emin değilim hiç araştırmadım, getiriliyosada uğraşıcaksın baya.

Ama burda olan bi marka olsa ama o modeli olmasa bayisine gidersin durumu anlatırsın mümkünse eğer onlarda motoru türkiyeye getiren yere böyle bi istek var gibisinden ulaştırırlar onlar getirir sende alırsın motoru. Tabi böyle bişiy olursa parasını siparişi verirken ödersin heralde diye düşünüyorum.

Yukarıda yazdıklarımın hiçbir kesinliği yoktur tamamen hayal ürünüdür bilginize :)

Bence nasıl bi motor istediğini ve bütçeni söyle birsürü motor var buluruz elbet sana uyan bişiy.

artemis99
23 Kasım 2017, 18:43
Bilgi istiyorsan sen de biraz bilgi vereceksin. Getirmek istediğin motorun markası, modeli, web sitesi hangi ülkeden gelecek vs. TSE ye ne sordun ve ne cevap aldın da bu kadar aydınlandın? İthalatda TSE'ye ne kadar ne ücretler ödeniyor onu da söylediler mi? 2 tane dandik rapor incelemesine 1600TL ödeyeceğini de söylediler mi? Bunun sonucunu alabilmek için 3 ay bekleyeceğini de söylediler mi? 3 ay boyunca antrepoda yatan motora ne kadar ardiye ödeyeceğini de hesapladın mı?

Bir de "çok beğendim zevk benim değil mi" dışında geçerli bir neden belirtmen lazım. ne bileyim çok mu ucuz yurtdışından getirirken yapacağın masrafa değecek mi? bu işler bütçe meselesi. Paran yoksa boşuna klavyeni yorma yani.

muratcanRR
23 Kasım 2017, 20:55
Bilgi istiyorsan sen de biraz bilgi vereceksin. Getirmek istediğin motorun markası, modeli, web sitesi hangi ülkeden gelecek vs. TSE ye ne sordun ve ne cevap aldın da bu kadar aydınlandın? İthalatda TSE'ye ne kadar ne ücretler ödeniyor onu da söylediler mi? 2 tane dandik rapor incelemesine 1600TL ödeyeceğini de söylediler mi? Bunun sonucunu alabilmek için 3 ay bekleyeceğini de söylediler mi? 3 ay boyunca antrepoda yatan motora ne kadar ardiye ödeyeceğini de hesapladın mı?

Bir de "çok beğendim zevk benim değil mi" dışında geçerli bir neden belirtmen lazım. ne bileyim çok mu ucuz yurtdışından getirirken yapacağın masrafa değecek mi? bu işler bütçe meselesi. Paran yoksa boşuna klavyeni yorma yani.

TSE nin bana gönderdiği cevabın bir kısmı şu şekilde; Yurt dışından sıfır satın alınmış bir motosiklet Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nın belirlemiş olduğu vergilendirmelerden geçilmektedir. Ayrıca Döviz Transfer belgesi "Şayet bu belge yok ise KKDF ödenmesine"... Daha sonra Motosiklet Karayollarına Çıkacak ise "Tip Onayı" & "Karayolu uygunluk belgesi" gibi belgelere sahip olmasına......
diye uzayıp giden bir metin Konu içerisinde bulunan birçok soruma cevap. Şimdi eğer TSE Tip onayından motosikleti geçirmez ise elbette bir rapor tutacaktır. Nasıl yurt dışından bir ürün alıyoruz vergi memurları tarafından kontrol ediliyor onun gibi.
Ardiye konusu: Eğer benim alacağım motosikleti firma (GV, Fon, Ardiye vs.) ücretlerini ödemeyi kabul ediyorsa ben bu motosikleti alacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:33 ----------

Yani kısaca
TSE nin istediği Tip Onayını(MOTOY)(türkiye uygunluk) al belgelerini toplarla(ECC(euro4 emisyon),COC(ulusal uygunluk),CE) , MTV KDV ÖTV GV öde Sigorta yap muayene gir Ruhsat çıkar plaka tak kaskını tak :)

Gümrükçünün istediği Ardiye, fon, kargo, indirme bindirme ücreti, vs..

Bunlar ülkemizin istedikleri işte bu kadar :)
Birde yurt dışının ticareti var nerden getirmek istersiniz ekselansları gibi.
CKD ve CBU durumları var
CKD Motorun parça parça gümrükten geçmesi türkiyede birleştirme
CBU Fabrika çıkışlı tam motor (Türkiye belgelendirmesi istenen kısım)

Kargo yolları var. uçak, gemi, karayolu, expert
Ayrıca sen ne kadar ödücen bu zaman arasında üretici ne kadar ödüyecek bunlarında terimleri var.

artemis99
24 Kasım 2017, 00:21
TSE nin bana gönderdiği cevabın bir kısmı şu şekilde; Yurt dışından sıfır satın alınmış bir motosiklet Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nın belirlemiş olduğu vergilendirmelerden geçilmektedir. Ayrıca Döviz Transfer belgesi "Şayet bu belge yok ise KKDF ödenmesine"... Daha sonra Motosiklet Karayollarına Çıkacak ise "Tip Onayı" & "Karayolu uygunluk belgesi" gibi belgelere sahip olmasına......
diye uzayıp giden bir metin Konu içerisinde bulunan birçok soruma cevap. Şimdi eğer TSE Tip onayından motosikleti geçirmez ise elbette bir rapor tutacaktır. Nasıl yurt dışından bir ürün alıyoruz vergi memurları tarafından kontrol ediliyor onun gibi.
Ardiye konusu: Eğer benim alacağım motosikleti firma (GV, Fon, Ardiye vs.) ücretlerini ödemeyi kabul ediyorsa ben bu motosikleti alacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:33 ----------

Yani kısaca
TSE nin istediği Tip Onayını(MOTOY)(türkiye uygunluk) al belgelerini toplarla(ECC(euro4 emisyon),COC(ulusal uygunluk),CE) , MTV KDV ÖTV GV öde Sigorta yap muayene gir Ruhsat çıkar plaka tak kaskını tak :)

CKD ve CBU durumları var

Ayrıca sen ne kadar ödücen bu zaman arasında üretici ne kadar ödüyecek bunlarında terimleri var.

Peki sonuç? kaça ne tip bir şey alıyorsun? O dediğin belgeleri şahıs olarak alabiliyor musun?

MotoRR
24 Kasım 2017, 03:44
Afedersin ama bu abilerine yaptığın saygısızlıktır bu arada tek akıllı sen değilsin o kadar kolay olsaydı herkes getirtirdi motosiklet, araba falan

Olcay Avşar
24 Kasım 2017, 08:03
İmkansız değil, ama çok masraflı ve yorucu bir iş.

Tam anlamıyla zengin işi yani, param çok ama istediğim model ülkemde satılmıyor dersen parayı harcar getirirsin. Ucuza gelsin, ekonomik olsun dersen imkansız.

MahmutBiner
24 Kasım 2017, 08:47

Yani kısaca

CKD ve CBU durumları var

Kardeşim sana 40 kişi tavsiye verdi :) en son ben verdim hala burada yazılanlara bi cevap çabaları yaşından 10 kat insanlara ticaret dersi vermeler falan. Bir cevabında birine genç girişimciler nerde falan demişsin. Bu yaptığının girişimcilik olduğunu sanıyorsan sana burda birtarafımla gülerim. Yurt dışından motosiklet araç getirmek nezaman girişimcilik olarak geçmiş. Hadi ben yanlış anladım girişimci değilsin. Ama hala burda böyle lak lak yaptığına göre artık eminim sen değil motosiklet elektirikli kaykay bile getiremessin bu şekilde. Şimdi giydir banada herkese cevap verip egonu tatmin et :) Dikkat ettinmi yapılan 50 yorumdan 48 tanesi senin ukala olduğunu ve uslubünün yanlış olduğunu söylemiş. Sen önce onu bi düşün.

muratcanRR
24 Kasım 2017, 21:34
İmkansız değil, ama çok masraflı ve yorucu bir iş.

Tam anlamıyla zengin işi yani, param çok ama istediğim model ülkemde satılmıyor dersen parayı harcar getirirsin. Ucuza gelsin, ekonomik olsun dersen imkansız.

Konuyu kilitler misiniz? Süper moderatör abi