PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yerli Motosiklet Kaskı ABV

Sayfa : [1] 2

olcaytoshow
04 Kasım 2017, 22:49
Bu firmadan yıllardır haberim vardı hatta 90'lardan kalma bir web siteleri vardı. Site 90'larda açılmış ama hiç güncellenmiyordu. Heralde firma varlığına son vermiş web sitesi kalmış diyordum.

Geçenlerde merak edip tekrar baktım ve site güncellenmiş. Evet yanlış duymadınız 20 yıllık siteleri güncellenmiş ve şirket faaliyete devam ediyor.

Bu arada agv çakması diyenler olacaktır ama işin aslı öyle değil. Firma sahibinin adı Avni Bak Yıldırım. Abv buradan geliyor.

Kask'lar hakkında bir bilgim yok görmedim denemedim. En azından uygun bütçeli kask arayışında olan arkadaşlar ne idüğü belirsin çin malı kasklar yerine bunu tercih edebilir.

Web adresi bu şekilde
http://www.abv.com.tr/

Birde hakkında şöyle bir video var. Röportaj yapan abla çok itici geldi.

https://www.youtube.com/watch?v=YdMdcXCSozs

Seko
04 Kasım 2017, 22:51
Kaskların desenleri çok kötüymüş.

RODWIN250R
04 Kasım 2017, 23:01
ben böyle spiker görmedim arkadaş... nasıl konuşma tarzıdır?:santa:

hasmet
04 Kasım 2017, 23:16
Bu firmadan yıllardır haberim vardı hatta 90'lardan kalma bir web siteleri vardı. Site 90'larda açılmış ama hiç güncellenmiyordu. Heralde firma varlığına son vermiş web sitesi kalmış diyordum.

Geçenlerde merak edip tekrar baktım ve site güncellenmiş. Evet yanlış duymadınız 20 yıllık siteleri güncellenmiş ve şirket faaliyete devam ediyor.

Bu arada agv çakması diyenler olacaktır ama işin aslı öyle değil. Firma sahibinin adı Avni Bak Yıldırım. Abv buradan geliyor.

Kask'lar hakkında bir bilgim yok görmedim denemedim. En azından uygun bütçeli kask arayışında olan arkadaşlar ne idüğü belirsin çin malı kasklar yerine bunu tercih edebilir.

Web adresi bu şekilde
http://www.abv.com.tr/

Birde hakkında şöyle bir video var. Röportaj yapan abla çok itici geldi.
https://www.youtube.com/watch?v=YdMdcXCSozs
Yerli uretim kask olmasi guzel. Tek anlamadigim marka isimden ciktiysa ABY olmasi gerekmiyor mu? Neden ABV?

Remzidemir41
04 Kasım 2017, 23:19
Allah
Belanızı
Vermesin.

zekeriyaimam
04 Kasım 2017, 23:30
Sürreal bir video.Akşamımı şenlendirdi sağolasın

gerivites
04 Kasım 2017, 23:44
Görüntüsü bana pek güven vermedi. Tasarım ve renkler de göze hitap etmiyor. Yerli olması güzel ama geliştirilmesi lazım gibi. Videodaki çekiç darbeleri de çok enteresan :)

TIGERSHARK
04 Kasım 2017, 23:45
İster abv olsun ister avb yeter ki yerli malı ,uygun fiyatlı ,görüntüde değil gerçekten koruma sağlayan yedek parça sorunu olmayan bir kask markası olsun ülke kalkınsın vatandaş ucuzdan faydalansın taklıt maklıt bu işler bileni taklit ederek başlar sonradan kendi özgün yolunuzu çizer örnek olarak zıpkıncı arkadaşlar bilir Apnea,free sub markası

Osm@n
04 Kasım 2017, 23:51
Yerli uretim kask olmasi guzel. Tek anlamadigim marka isimden ciktiysa ABY olmasi gerekmiyor mu? Neden ABV?

AGV -> ABV ------- SONY -> SQNY :wiinkk:

Macit250
05 Kasım 2017, 00:09
En uyuz olduğum şey kaskın önüne marka yazılması. Arkaya felan neysede. Koca yazı bütün kaskın desenini bozuyor.

Avni amca ellerinden öperim, birazda karbon çalış amcam

shruikan
05 Kasım 2017, 00:11
Allah
Belanızı
Vermesin.

Allah Belanı Versin?

RODWIN250R
05 Kasım 2017, 00:11
Avni amca ya destek yerli üretimi teşvik .... Birde fabrikadan video paylaşsalar ne iyi olur belki tahminimizden çok daha profesyonel imalat yapıyorlardır. Düşüncelerimiz değişebilir bu anlamda ....

mfBulut
05 Kasım 2017, 00:16
Siteyi tam inceleyemedim. Arayüz biraz zayıf gibi. Bu saatte vize haftasından çıkmış bir üniversitezede olarak da kafam kaldırmadı ayrıntıları okumayı :) Bence yerli üretim olması çok güzel bir şey. İşin içine kalite eklenebilirse (Belki vardır zaten bilmiyorum) ve gerekli güvenlik test ve sertifikaları konusunda da çalışma yapılırsa (Belki o da vardır bilmiyorum) başarılı olabilirler.

redlion999
05 Kasım 2017, 00:36
Bari siteden lorem ipsumları kaldıraydınız yaw. Birde şu elle bükme dışındaki çekiçle vurma testi de tam fiyasko. Alttaki metalin üstüne ne koyarsan koy hasar almaz. Koy metalin üstüne kağıt sonra vur çekiçle, kağıt sapasağlam. Sonra kağıt korur diyelim. İRF te sıfırdan başladı ama böyle saçma testlerle vs ilerlemedi.

gogozh
05 Kasım 2017, 02:41
Spiker demeye dilimin varmadığı hanım ablanın konuşma tarzından dolayı videosunun sesini kısıp izledim :(

Gerçekten çok süper bı sağlamlık testi yapmışlar nutkum tutuldu o derece .
Üretici firmaya başarılar dilerim , gerçi 1982 den beri pek ilerleyememis gibi ama olsun bundan sonra inşallah ilerler de yerli üretim kaskımız olur .

COQ
05 Kasım 2017, 03:17
Motosiklet kaskı üretebilirlerse süper olur.
Yerli kask içimde yaradır.
inşallah o günleri de görürüz.

Not: İçinizde zaten motosiklet kaskı falan demeye kalkan olur şimdiden söylüyorum kalbini kırarım.
Sayfalarca yazdık ilk bakacağınız şeyi.
Sayfalarca ve yıllarca.

TIGERSHARK
05 Kasım 2017, 11:53
Motosiklet kaskı üretebilirlerse süper olur.
Yerli kask içimde yaradır.
inşallah o günleri de görürüz.

Not: İçinizde zaten motosiklet kaskı falan demeye kalkan olur şimdiden söylüyorum kalbini kırarım.
Sayfalarca yazdık ilk bakacağınız şeyi.
Sayfalarca ve yıllarca.

Bende yerli kask imalat işini bir kaç ay önce düşünmüştüm hatta üstün körü bir araştırmada yapmıştım sadece iç köpük maddesini üretme işini tam çözememiştim tabiki o işe başlayacak iyi bir sermaye ve cesaret olmadığından yattı o iş

Ve söylüyorum türkiye deki motosiklet kullanıcısı sayısı ve motora karşı olan talep den dolayı inanılmaz derecede büyük bir aksesuar pazarı var becerebilen varsa bu sektörün aksesuar imalatına girsin derim önü çok açık bir sektör

frankestayn1
05 Kasım 2017, 12:23
Hocam kask bana hiç güven vermedi açıkcası.

Ls2 ff352 ye bakıyorum 250-260 tl güven veriyor ama bana deseni tipi duruşu.

Bunlar çin malı gibi duruyor düşse kırılacak sanki :farao:

Remzidemir41
05 Kasım 2017, 12:35
Hani (Allah Belanızı VERMESİN) . Kask üretiyorlar ya. Ölüp gitmeyin diye...

EmirŞengezer
06 Kasım 2017, 09:48
genel kabul gören herhangi bir testten geçirip sertifika almışlar mı yoksa güvenlik sertifikası olmayan kasklar mı satıyorlar?

MahmutBiner
06 Kasım 2017, 10:48
genel kabul gören herhangi bir testten geçirip sertifika almışlar mı yoksa güvenlik sertifikası olmayan kasklar mı satıyorlar?

hiçbir sertifikası yok. İnceledim sitelerinde. türk malı olması evet çok iyi. Fakat bu işin argesi var planı projesi böyle kask yaptım kırılmıyor diye kask mı üretilir... herkes yapar kırılmayan kask vizörü birazdaha ince yapsalar giderken ucar zaten kırılmasa ne olacak.. Tüm büyük markalar üretimlerini cinde yaptırıyor nerdeyse cin kaskdan 10 kat daha dayanıklıdır demek çok büyük bir genelleme olmuş.

Bu adara kaskın kırılıp kırılmamasının bir önemi yok önemli olan darbeyi kafaya iletmemesi .. Demir başlık tak çık yola ilk kazada kask kırılmayabilir ama içindeki kafa kırılır.

artemis99
06 Kasım 2017, 10:56
Kaskı bilemem hiç ilgilenmiyorum ama rüzgar siperlikleri uygun fiyatlıymış.
Ürün fotoğrafları amatör bir makine ile çekilmiş bu nedenle kötü görünüyorlar ama ben kalite olarak Çin malı kasklardan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Biraz daha reklama ihtiyaçları var.

Kızıl pars
06 Kasım 2017, 11:19
Son vizör bükücü.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:15 ----------

Eğer sitedeki fotoğraflar güncel ürünler ise estetik açıdan başarılı değil.

Erdost
06 Kasım 2017, 11:19
Kesinlikle reklama ihtiyaç var.ilk etapta en azından destek amaçlı alınıp artci kaskı olarak düşünülebilir.

Sade bir tasarımı var, bence kötü değil.Geliştirilebilir, bunlar hep bütçe ile alakalı.

Herşey pahalı, benzin alamıyoruz demek kolay, kaskın resminden kalite analizi yapmakta kolay, destek olmak elini taşın altına koymak zor..

chopperrider
06 Kasım 2017, 12:05
Yerli üretimi her zaman desteklerim.
Ama iş can güvenliği olunca hiçbir sertifikasyona sahip olmayan güvenlik ekipmanını sırf yerli üretim diye alıp kullanmam.
EU normların uygun sertifikasyonunu alsınlar, belgelesinler, kaç para olursa olsun sırf destek vermek için ilk satın alanlardan olurum. Hava girişi, ağırlık, ses, aerodinamik özellik falan aramam. Kullanmasam bile alır kenara koyarım.
Ama objektif bir belge olmadan, çekiçle vurdum kırılmadı testlerine güvenemem.

vişneçürüğü
06 Kasım 2017, 12:33
Yerli üretim her zaman desteklenmeli tabii...
Kalitesi nedir ne değildir herhangi bir bilgim yok fakat; tanıtım videosu çok amatör duruyor. Bu konuda profesyonel destek alınmalı acil.

mustafa_325
06 Kasım 2017, 13:08
Eğer kaliteli bir ürün ortaya koyarlarsa alır kullanırım fakat bu haliyle mümkün değil.

Videodaki çekiçle vizöre vurma testi tamamen kolpa. Vizöre hiç eğme yükü gelmiyor o testte.

yaşlıveacemi
06 Kasım 2017, 13:30
Memlekete böyle girişimciler lazım. Her şey böyle başlar 70 ler de 80 ler de Japon malları için dandik ama ucuz diyorduk.

Pulsar41
06 Kasım 2017, 14:26
Hay spiker diye seni...

COQ
06 Kasım 2017, 14:44
Kadın , kaskları ihrac etmeyi hedefliyormuşsunuz diyor.
Eleman evet ama ihrac edebilmemiz için ECE sertifikası almamız gerekiyor yoksa satamayız diyor.
Peki Türkiye'de nasıl satabiliyorsunuz diye sorulmuyor.
O sertifika Türkiye'de de lazım ama kimse sormadığı gibi bir de fuarda stant açmış adam.:)
Bir Allah'ın kulu da sen ne satıyorsun burda diye sormuyor.
Benim güzel ülkem!

İşin kötü tarafı 80'li yıllarda hepimiz taktık bu kaskları. Yoktu çünkü.
Gerçi bizim de kaskın öneminden haberimiz yoktu. Yazın gözümüze böcek kaçmasın, kışın da kafamız üşümesin diye takıyorduk.
Gerçi aradan 35-40 sene geçmiş bizim o zamanki kafaya bile sahip olmayıp kask takmayan bi dünya sazan var.
O da ayrı bir inceleme konusu.
Bilim adamları evrimi çoktan tartışmasız ispatlayacak ama bizi izah edemiyorlar.:)

Siyahi
06 Kasım 2017, 14:56
Photoshop ta 10 dk'da markaları için ben bile özgün tasarım yapabilirken, kendilerinin kask baskı tasarımına hiç önem vermemesi ayrı bir konu.
Bu benim az önce yaptığım:
https://i.hizliresim.com/XEbd10.jpg (https://hizliresim.com/XEbd10)

Bunlarda sitelerindeki şu an satışını yaptıkları kaskların tasarımları:
https://i.hizliresim.com/8N68vA.jpg (https://hizliresim.com/8N68vA)
https://i.hizliresim.com/DyO3bZ.jpg (https://hizliresim.com/DyO3bZ)

Talep ederlerse daha profesyonel ve özgün tasarımlar yapabilirim :)

gungenir
06 Kasım 2017, 15:29
"Sahip çıkalım, elimizi taşın altına koyalım. yerli markamız olsun." diyen arkadaşlar görüyorum, çok gururlandım. Güzel sahip çıkılırsa ben de bir atölye açayım diyorum. Bana da sahip çıkarsınız artık. :)
Hala umudu olan arkadaşlara çok imreniyorum. İnsanın umudunu kaybetmemiş olması ne güzel.
Türkiye'de piyasası olmayan yerli üretim bir ürünün yurt dışı benzerlerinden hem daha ucuz hem daha kaliteli olması mümkün değil arkadaşlar. Normal koşullarda imkansız. Reis el verir, yada kumar seven paralı bir abimiz sponsor olur belki. Ki motosiklet kaskı içim o da ihtimal dahilinde değil.
Hadi paramla sahip çıkayım da kafamla da sahip çıkmam gerek. Ki ondan elimde sadece 1 adet var.
Yav Avni abiye saygımız sonsuz ama fuara gelmiş, yanına 10 tane kask 10 tane el broşürü alıp gelmiş.

olcaytoshow
06 Kasım 2017, 16:54
Dayının adını yanlış yazmışım adı Avni Bak Velioğlu

yasdal
06 Kasım 2017, 17:02
Türkiye'de piyasası olmayan yerli üretim bir ürünün yurt dışı benzerlerinden hem daha ucuz hem daha kaliteli olması mümkün değil arkadaşlar.

Aynen öyle, bizim endüstriyel devrimimiz henüz gerçekleşemediğinden bu tip imalatlar için yeterli Arge yi yapıp, Ucuz bir arsada, uygun teşviklerle, ucuz iş gücü, makul vergi, makul elektrik, yakıt, sgk, stopaj vs. giderleri ile işi hayata geçirmek hayal olarak kalıyor. Neredeyse 20 senedir imalat sektöründe bi adam olarak konuşuyorum. Kendi firmam var. Bu ülkede imalat akıllı adamın gireceği iş değil.

olcaytoshow
06 Kasım 2017, 17:13
Yanlış yazmışım aklım boksör Avni Yıldırımda kalmış.
Adı Avni Bak Velioğlu[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:09 ----------

Aynen öyle, bizim endüstriyel devrimimiz henüz gerçekleşemediğinden bu tip imalatlar için yeterli Arge yi yapıp, Ucuz bir arsada, uygun teşviklerle, ucuz iş gücü, makul vergi, makul elektrik, yakıt, sgk, stopaj vs. giderleri ile işi hayata geçirmek hayal olarak kalıyor. Neredeyse 20 senedir imalat sektöründe bi adam olarak konuşuyorum. Kendi firmam var. Bu ülkede imalat akıllı adamın gireceği iş değil.

Dışarıdan ithal etmek bayi olmak işin kolayına kaçanların işi. İmalat yapana ayrı saygı duyarım.

yasdal
06 Kasım 2017, 17:22
Yanlış yazmışım aklım boksör Avni Yıldırımda kalmış.
Adı Avni Bak Velioğlu[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:09 ----------

Dışarıdan ithal etmek bayi olmak işin kolayına kaçanların işi. İmalat yapana ayrı saygı duyarım.

İşte keşke devlet de "Tişikkrler siprmen" dese de daha çok insan gaza gelip bu işlere niyetlense. Ancak öyle kürsüden yerli araba yapalım diyip, En yüksek vergiyi, sigorta giderini, yakıtın, arsanın, fabrikanın, elemanın, elektriğin her şeyin üstünden ötv kdv alıp üstüne üstlük yine de bu işe niyetlenen imalatçının tam malını satacakken parasının döviz karşısında pula dönmesine engel olmazsan... Bu amca gibi banyo lambası fanusu yapar gibi kask üretiriz anca.

hasmet
06 Kasım 2017, 18:16
Kesinlikle reklama ihtiyaç var.ilk etapta en azından destek amaçlı alınıp artci kaskı olarak düşünülebilir.

Sade bir tasarımı var, bence kötü değil.Geliştirilebilir, bunlar hep bütçe ile alakalı.

Herşey pahalı, benzin alamıyoruz demek kolay, kaskın resminden kalite analizi yapmakta kolay, destek olmak elini taşın altına koymak zor..

Reklamdan once sertifikaya ihtiyaci var... Kaskin yeterli koruma saglayip saglamadigi belli degil. ECE belki pahali olabilir ama DOT sertifikasyonunu kendileri yapabilirler. Standartlar belli.

LynXMaSTeR
06 Kasım 2017, 18:26
kask tam bir rezalet,
vizörün üstü bildiğin sunroof gibi açık, ne bi lastik şerit var ne de başka bişi.
aerodinamik desen yok, hepsi karpuz gibi dümdüz.
bu şekilde satış yapabiliyolarsa alanların parasına acıyorum.

artemis99
06 Kasım 2017, 18:31
Amma gömdünüz yahu, sanki zorla aldırıyorlar. Yok sertifikaymış bilmem neymiş. Daha dün kasksız gezen davarları tartışıyorduk. Shoei kaskı dirseğine takan var. Sertifika koruyor onu di mi?

hasmet
06 Kasım 2017, 19:13
kask tam bir rezalet,
vizörün üstü bildiğin sunroof gibi açık, ne bi lastik şerit var ne de başka bişi.
aerodinamik desen yok, hepsi karpuz gibi dümdüz.
bu şekilde satış yapabiliyolarsa alanların parasına acıyorum.

HJC de on sene once oyledi. Ruzgar aldigi icin ince sunger cekmistim vizorun ustune kendim. Aerodinami zaten hak getire... Ama simdi $450'a karbon fiber kask satiyorlar. Yavas yavas... Ama HJC ilk bastan beri sertifikasyona onem vermisti. O kici kirik kask Snell sertifikaliydi. Hadi Snell cok pahali ama en azindan DOT almamalari icin cok bir sebep yok; kendileri yapacak testleri cunku.

zekeriyaimam
06 Kasım 2017, 19:30
Hadi Snell cok pahali ama en azindan DOT almamalari icin cok bir sebep yok; kendileri yapacak testleri cunku.

Öyle bir niyet var mı ki? :)

hasmet
06 Kasım 2017, 20:02
Öyle bir niyet var mı ki? :)
Kestiremedim açıkçası... Satış durumu nedir, neye ne kadar yatırım yapabilir, piyasa beklentisi nedir, hiç bilmiyoruz ki. Kolay değil.

Ama Snell sertifikasına, aerodinami çalışmaya, vizörü çok hava kaçırtmadan çevreleyebilecek üretim hassasiyetine çok yakında zamanda sahip olamayacağı kesin. Bunları beklemek yanlış olur. Fiyatı da ona göre zaten. $600 fiyatlı Arai deki malzeme ve üretim maliyeti nedir ki? Paranın büyük çoğunluğu ARGE, üretim teknolojisi ve markaya gidiyor.

Yerli üretim olduğu için desteklemek isteriz ama bir şekilde bir güvenlik sertifikası, DOT gibi kendi içlerinde yapsalar dahi, şart bence.

olcaytoshow
06 Kasım 2017, 20:39
Kestiremedim açıkçası... Satış durumu nedir, neye ne kadar yatırım yapabilir, piyasa beklentisi nedir, hiç bilmiyoruz ki. Kolay değil.

Ama Snell sertifikasına, aerodinami çalışmaya, vizörü çok hava kaçırtmadan çevreleyebilecek üretim hassasiyetine çok yakında zamanda sahip olamayacağı kesin. Bunları beklemek yanlış olur. Fiyatı da ona göre zaten. $600 fiyatlı Arai deki malzeme ve üretim maliyeti nedir ki? Paranın büyük çoğunluğu ARGE, üretim teknolojisi ve markaya gidiyor.

Yerli üretim olduğu için desteklemek isteriz ama bir şekilde bir güvenlik sertifikası, DOT gibi kendi içlerinde yapsalar dahi, şart bence.

Valla Avni dayı bana; arge, üretim teknolojisi ve markaya yatırım yapacak biri gibi gelmedi.
En azından TSE var. TSE önemli tabi..:)
2006 yıllı şöyle bir haber var.
http://www.bolugundem.com/motosiklet-kullanicisina-kask-uyarisi-16206h.htm

chopperrider
06 Kasım 2017, 21:08
O diil de arkadaşlar röportajı yapan hanımı beğenmemişler de ben de tam aksine beğendim ve profesyonel buldum.
Kadın karşısında kahvede gibi oturan adama, büyük girişimci, önemli bir inovasyon getiren şirketin CEO'su gibi davrandı.

MahmutBiner
23 Kasım 2018, 12:15
Allah
Belanızı
Vermesin.

tesadüfen googleda yerli üretim ararken tekrar karşıma çıktı :D hahaha ben çok güldüm allahta sizi güldürsün :D

elessartt
23 Kasım 2018, 13:00
Abim video'da kırılmaz olayını anlatmış ama KASK 'ın işi darbeleri olabildiğine emmek ve kafatasına herhangi bir zarar gelmemesini sağlamak. Bunu bu kasklar başarıyor mu açıkcası asıl soru bu?

Kural [ Z ]
23 Kasım 2018, 13:20
Açıkçası ben gülmedim.

Tersine üzüldüm, gururlandım, düşündüm, imrendim, istedim.

Elindeki imkanlar ile birşeyler yapmaya çalışan yurdum insanını eleştirelim de, yerden yere vurmak kimsenin haddine değildir.

Güvenlik ekipmanı, doğru. Testler ve sertifikalar gerek, doğru. v.s. v.s...

Peki hiç bir yatırımcı "-Abi bakalım bu kimmiş neymiş, elinden tutsak acaba piyasası nedir bu işin? Destek olsak sözleşme yapsak, komisyon alsak... ne kadar yatırım yapsak malı satacak hale getirebiliriz acaba?" diye düşünüp bakmış mı?

Vatandaşın durumundan zaten az çok fikir sahibi olunabiliyor. Zamanında kask ihtiyacını kendisi karşılamak için girişimde bulunmuş ve yıllardır ısrarla Direnerek birşeyler yapmaya da gayret ediyor. Geliştirilebilir, ilerletilebilir ve piyasası olan, güzel bir alan. Neden bu kadar eleştireceğimize destek olmak için çaba sarfetmiyoruz?

Elin yurt dışı üretimini öve öve bitiremezken neden kendi üretimimize malımıza insanımıza bu kadar sert ve kaba davranıp yerden yere vuruyoruz? Nasıl bir hale geldik biz!

Wing750
23 Kasım 2018, 13:29
Sunucu muhtemelen emekli nikah memuru. Kaska gelince, ben bunu 10 liraya almam. Bir sürü nedenle. Kırılmazlık, koruyuculuk demek değildir. Araçların tamponları kırılır kolayca mesela. Ancak enerjiyi emdiği için içeriye geçme şiddetini azaltır. Kafanız bu kaskın içine bir darbe anında pinpon topu gibi gider gelir. Bir diğer neden de agv varken abv kullanıp alay konusu olursunuz. Desenler de güzel basma kumaş deseni, ama kask için uygun değil. Bir de fuarda öyle bir imaj çizmişler ki bravo. Masada bir bardak soğuk oralet, yarım paket Eti yulaflı, şirket sloganları da keçeli kalemle kağıtlara yazılmış.
Sanırım Avni bey ilginin yüksekliğini ve satış patlamasını 'Bir ayda 10 tane satıyorduk, fuarda bir haftada 20 tane sattık' demeye getiriyor. :)
Ama dürüst olayım, Avni beyin motosiklet demesi hoşuma gitti, motor diyecekmiş gibi bir duruşu vardı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:24 ----------

;4409873']Açıkçası ben gülmedim.

Elindeki imkanlar ile birşeyler yapmaya çalışan yurdum insanını eleştirelim de, yerden yere vurmak kimsenin haddine değildir.

Peki hiç bir yatırımcı "-Abi bakalım bu kimmiş neymiş, elinden tutsak acaba piyasası nedir bu işin? Destek olsak sözleşme yapsak, komisyon alsak... ne kadar yatırım yapsak malı satacak hale getirebiliriz acaba?" diye düşünüp bakmış mı?

Vatandaşın durumundan zaten az çok fikir sahibi olunabiliyor. Zamanında kask ihtiyacını kendisi karşılamak için girişimde bulunmuş ve yıllardır ısrarla Direnerek birşeyler yapmaya da gayret ediyor. Geliştirilebilir, ilerletilebilir ve piyasası olan, güzel bir alan. Neden bu kadar eleştireceğimize destek olmak için çaba sarfetmiyoruz?

Elin yurt dışı üretimini öve öve bitiremezken neden kendi üretimimize malımıza insanımıza bu kadar sert ve kaba davranıp yerden yere vuruyoruz? Nasıl bir hale geldik biz!

Ben farklı düşünüyorum, 80'lerden beri bu işi yapıyorsa ve fuarlara bile gitmek gibi bir vizyonu varsa biraz daha düzgün işler de çıkarabilir, en azından sertifika için çabalar, ona uygun kasklar da üretebilirdi. Bahsettiğimiz zaman aşağı yukarı 40 yıl. Sanki bu zaman içinde donup kalmış, hiç bir değişiklik yapmamış gibi.

MahmutBiner
23 Kasım 2018, 13:35
;4409873']Açıkçası ben gülmedim.

Yanlış anlaşılmasın benim güldüğüm yorumdaki tepki. Kask mont ıvır zıvır işinin elindeki imkanı olmaz. Bu işin belli standartları belli yeterlilikleri var. Şimdi ben eldeki imkanlarla kask yapmaya çalışsam herkes bana tabiki birtarafıyla güler. Bu anormal bir durum değil.

Devlet neye destek olmuşki bugüne kadar teknolojik üretimle ilgili düne kadar dünyadaki en iyi 3 5 arasına giren tarhan telliyi süründürüp adamı zorunlu yurt dışına kaçırdılar. Adam şu an dubaide en iyi motosiklet satışı yapan firma. Yerli araba üretilecek deniliyor devletin işine gelir mi bu ? Adam yurt dışından gelen arabadan üreticiden çok kazanıyor eee yerli üretmekteki amaç nedir ? Eğer yerli otomobil çıkarsa muhtemelen fiyatı şu an normal bir renault değerinde belki 3 5 düşük olacaktır. Fakat piyasadaki avrupa araçların hepsine 2 3 kat fiyat binecektir. Ne olacak kazanılacak kazanılacak devlet bir şirket değildir. Devlet halkının yüzünü güldürmek halkının sağlığını korumak için çalışmalıdır. Kasaya giren para bizim cebimize değil 3 5 adamın cebine giriyorsa bu işte bir terslik vardır.

Yani demem şu ki Türkiyede şartlar ve durum bu şekilde olduğu takdirde teknolojik üretim yapmaya çalışan herkes gülünç duruma düşecektir. Öylede oluyor zaten. Herşeyden önce düzeni değiştirmeliyiz ki adamlarla yarışabilecek kapasiteye gelebilelim. Devletin bu konuda ciddi eleştirilmesi ve iyileştirme yapması gerekiyor. Teknolojik üretimlerde çok geride olduğumuzu düşünüyorum.

Yoksa yerli üretim eldeki imkanlarla bukadar oluyor diye böyle saçmalıklara gülecek değiliz.

Eldeki imkanlarla yapılmış bi robot.

https://www.youtube.com/watch?v=WMX_reWkoRs

Ha olurda birgün türkiyede tüm teknolojik imkanlar sağlanır bir kask üretilirse eminim dünyanın en iyileri arasına rahatça girebilir.

Kural [ Z ]
23 Kasım 2018, 14:32
Yanlış anlaşılmasın benim güldüğüm yorumdaki tepki. Kask mont ıvır zıvır işinin elindeki imkanı olmaz. Bu işin belli standartları belli yeterlilikleri var. Şimdi ben eldeki imkanlarla kask yapmaya çalışsam herkes bana tabiki birtarafıyla güler. Bu anormal bir durum değil.

Devlet neye destek olmuşki bugüne kadar teknolojik üretimle ilgili düne kadar dünyadaki en iyi 3 5 arasına giren tarhan telliyi süründürüp adamı zorunlu yurt dışına kaçırdılar. Adam şu an dubaide en iyi motosiklet satışı yapan firma. Yerli araba üretilecek deniliyor devletin işine gelir mi bu ? Adam yurt dışından gelen arabadan üreticiden çok kazanıyor eee yerli üretmekteki amaç nedir ? Eğer yerli otomobil çıkarsa muhtemelen fiyatı şu an normal bir renault değerinde belki 3 5 düşük olacaktır. Fakat piyasadaki avrupa araçların hepsine 2 3 kat fiyat binecektir. Ne olacak kazanılacak kazanılacak devlet bir şirket değildir. Devlet halkının yüzünü güldürmek halkının sağlığını korumak için çalışmalıdır. Kasaya giren para bizim cebimize değil 3 5 adamın cebine giriyorsa bu işte bir terslik vardır.

Yani demem şu ki Türkiyede şartlar ve durum bu şekilde olduğu takdirde teknolojik üretim yapmaya çalışan herkes gülünç duruma düşecektir. Öylede oluyor zaten. Herşeyden önce düzeni değiştirmeliyiz ki adamlarla yarışabilecek kapasiteye gelebilelim. Devletin bu konuda ciddi eleştirilmesi ve iyileştirme yapması gerekiyor. Teknolojik üretimlerde çok geride olduğumuzu düşünüyorum.

Yoksa yerli üretim eldeki imkanlarla bukadar oluyor diye böyle saçmalıklara gülecek değiliz.

Eldeki imkanlarla yapılmış bi robot.
https://www.youtube.com/watch?v=WMX_reWkoRs

Ha olurda birgün türkiyede tüm teknolojik imkanlar sağlanır bir kask üretilirse eminim dünyanın en iyileri arasına rahatça girebilir.

Biz istiyoruz ki birden uçalım. Önce bir ayakta durmak gerek, sonra yürümek koşmak zıplamak... kanatlar sonra gelir, en sonra da uçabilmek için o bedeni kaldırabilecek kadar güçlenmelidir o kanatlar. Biz önce yürümeliyiz, yürümeye başlayalı çok oldu da koşmaya izin vermiyor hep çelme takılıyor insanımıza.

Yukarıdaki trol video olarak kabul edilebilir. Onu trol yapan robot(!)u yapan adam değil, bunu haber sınıfına sokup ciddi şekilde paylaşan kurum/kişidir (yanlış anlaşılmasın sizden bahsetmiyorum). Bu tip bilgiler/haberler ile Türk Malı' nı ancak "Düşük kalite mal" olarak algılar olduk. Kısacası hedefe ulaşıldı.

Ayrıca yurdum sistematiği zaten belli: "Üretenin dibine kibrit suyu!"

Benim kastettiğim devlet desteği değil, yatırımcı grubuydu. Tabi bilmemneredeki rant dururken bununla neden uğraşsınlar ki. Yurdum işte, deve misali, nereden bakarsan bak durum belli. Hele o kuyruğu kaldırmaya gör, bak ne manzara var orada. Zaten yakında kuyruk da kalkar bu gidişle :mrgreen: