PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bobin fişleri neden gevşer veya çıkar

thedarkfire
26 Ekim 2017, 21:55
Motor mondial mc roadracer 125
2 hafta önce servise götürdüm motor giderken çok kasılıyordu bobin fişleri gevşemiş dediler tamam dedim yaptırdım.
Hafif hafif tekrar olmaya başladı muhtemelen 1 hafta sonra felan daha da artacak öncekinde de böyle oldu önce hafif başladı sonra arttı.

Servisle alakalı bi durum olduğunu düşünmüyorum çünkü gittiğim servis aynı zamanda honda nında servisi ve servis elemanları cidden ilgili ve bulunduğum şehirde herkesin tavsiye ettiği bi servis.

Sizce bu neden oluyor? Gevşiyormu çıkıyormu artık her neyse. Kesin çözümü nedir?

Yok efendim motoru sat, çine binilmez v.s diyecek olan cevap vermesin, gereksiz yorum kirliliği olmasın çünkü ben sorunuma çözüm arıyorum motoru satmak için destek istemiyorum. Motorumdan memnunum.

kurubuz
26 Ekim 2017, 22:00
Bobin fişinin doğasında vardır gevşemek ve çıkmak :). Fişleri kaliteli elektrik bantıyla sar. Yılda bir de bantları söküp yenile.

thedarkfire
26 Ekim 2017, 22:03
Bobin fişinin doğasında vardır gevşemek ve çıkmak :). Fişleri kaliteli elektrik bantıyla sar. Yılda bir de bantları söküp yenile.

Ya buralarda yollar çok kötü şehirin ortasında yaşıyoruz ara sokakların yolları hep çukurlu çakıllı acaba böyle sarsılmaktan felan etkiler mi?

ogzcngdk
26 Ekim 2017, 22:10
bobinden fişi çıkar içine bak bakalım vida tarzı bir şey var mı?

eğer varsa kabloyu bobine vidalayarak takman gerekiyor, bu şekilde bir daha çıkmaz.

thedarkfire
26 Ekim 2017, 22:15
bobinden fişi çıkar içine bak bakalım vida tarzı bir şey var mı?

eğer varsa kabloyu bobine vidalayarak takman gerekiyor, bu şekilde bir daha çıkmaz.

Servise yaptırıyorum ya ben depoyu felan sökme işine girişmem.

matrax33
26 Ekim 2017, 22:42
fişleri takan adam değiştiriversin. Alt tarafı fiş. titreşimden gevşiyor.

thedarkfire
26 Ekim 2017, 22:47
fişleri takan adam değiştiriversin. Alt tarafı fiş. titreşimden gevşiyor.

Bu fişin adı nedir acaba.
Ateşleme bobini 18 küsür liraymış. Çözülecekse değiştirtirim arkadaş uzun yola gidiyorum ben motorla, yolda başıma iş açmasında.

matrax33
26 Ekim 2017, 22:50
Bu fişin adı nedir acaba.
Ateşleme bobini 18 küsür liraymış. Çözülecekse değiştirtirim arkadaş uzun yola gidiyorum ben motorla, yolda başıma iş açmasında.

http://ozgunelektronik.com.tr/image/cache/data/Urunler/TERMINAL/MiniDisFis-1024x1024.jpg

şunun gevşememesi için milyon çeşit çözüm yolu var. 50 kere gevşedi diye motorcu senin motorunu söküp senden para alıyosa üçkağıtcıdır.

thedarkfire
26 Ekim 2017, 22:52
http://ozgunelektronik.com.tr/image/cache/data/Urunler/TERMINAL/MiniDisFis-1024x1024.jpg

şunun gevşememesi için milyon çeşit çözüm yolu var. 50 kere gevşedi diye motorcu senin motorunu söküp senden para alıyosa üçkağıtcıdır.

Sanmıyorum üçkağıtçı olduklarını, 1 kere yaptırdım bakalım şu an hafiften bi var gibi ama biraz daha artarsa gidicem kesin çözümü neyse artık yap diycem aslında bende de suç olabilir biraz aceleye getirttim geçen sefer işlerim vardı motoru uzun süre bırakamadım.

Dediğim gibi servis aynı zamanda hondanında servisi yani ben bi sıkıntı olacağını sanmıyorum zaten herkes burda orayı tavsiye ediyor.

matrax33
26 Ekim 2017, 22:54
Sanmıyorum üçkağıtçı olduklarını, 1 kere yaptırdım bakalım şu an hafiften bi var gibi ama biraz daha artarsa gidicem kesin çözümü neyse artık yap diycem aslında bende de suç olabilir biraz aceleye getirttim geçen sefer işlerim vardı motoru uzun süre bırakamadım.

Dediğim gibi servis aynı zamanda hondanında servisi yani ben bi sıkıntı olacağını sanmıyorum zaten herkes burda orayı tavsiye ediyor.

hafifi yumşağı serti olmaz. Fiş çıkarsa motor stop eder. Bağlıysa çalışır. Azı çıktı azı takılı kaldı az ateşledi yavaştan artıyor durumu söz konusu değil. Ateşleme kablosu bu. Ya ateşler ya ateşlemez. Honda servisi olması adamın esnaf olduğunu değiştirmez. Esnaf işini bilir. Motoruna ampul takmaya girsersin komple rektefe yapar yollar.

thepope
26 Ekim 2017, 23:04
Kasılmadan kastınız nedir, gaz verince devir almıyor mu eğer böyleyse kasıldığını düşündüğünüz anda debriyaja basıp motorun devirlenip devirlenmediğini gözlemleyin, eğer devirleniyorsa ateşleme sisteminde sorun yoktur diye düşünüyorum. Karbüratör ayarlarıyla alakalı sorun da olabilir.

thedarkfire
26 Ekim 2017, 23:23
hafifi yumşağı serti olmaz. Fiş çıkarsa motor stop eder. Bağlıysa çalışır. Azı çıktı azı takılı kaldı az ateşledi yavaştan artıyor durumu söz konusu değil. Ateşleme kablosu bu. Ya ateşler ya ateşlemez. Honda servisi olması adamın esnaf olduğunu değiştirmez. Esnaf işini bilir. Motoruna ampul takmaya girsersin komple rektefe yapar yollar.

Ama mesela ilk olmaya başladığı zamanlarda hafiften kasıntı yapıyordu motor giderken sonra git gide arttı en son motordan patlama sesi gelmeye başlamıştı özellikle ani gazlamalarda felan gittim dedi bobin fişleri felan tamam dedim yaptı düzelmişti şimdi tekrardan hafiften bi var gibi işte.
Azı çoğu olmaz dedin ama bu hafiften başladı sonra patlama seslerine kadar gitti pot pot diye sesler geliyordu ani gazlamalarda.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:05 ----------

Kasılmadan kastınız nedir, gaz verince devir almıyor mu eğer böyleyse kasıldığını düşündüğünüz anda debriyaja basıp motorun devirlenip devirlenmediğini gözlemleyin, eğer devirleniyorsa ateşleme sisteminde sorun yoktur diye düşünüyorum. Karbüratör ayarlarıyla alakalı sorun da olabilir.

Devir alıyor ama giderken böyle motor sanki hafiften bi gazı azaltmış gibi oluyor ama uzun sürmüyor bu gazı kesmesi zaten tam kesmiyor azaltmış gibi oluyordu bobin fişlerine baktı servisteki eleman düzelmişti şimdi hafiften tekrar başladı, ateşlemeyi geciktirmiş gibi sanki.

ramazan_06
26 Ekim 2017, 23:45

soketi biraz penseyle sıkıstırip sertlestirip takcaklar alti ustu bunun icin para bile almalari yanlis

thepope
26 Ekim 2017, 23:50
Bobinde 2 tane fiş olur zaten, soketi çıkarın penseyle biraz sıkıp tekrar yerine takın, böylece daha sıkı geçtiği için kolay çıkmayacaktır.

ayzek
27 Ekim 2017, 00:18
Bana sorunun daha cok buji ve buji piposundanmis gibi geldi ama sen genede bir baktir gormeden yorum yapmak zor