PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çakarlı araçların geçiş üstünlükleri iptal edildi

Tundzhay
18 Ekim 2017, 20:50
Bugün itibariyle polis araçları hariç, bütün çakarlı araçların geçiş üstünlükleri iptal edildi. Konvoy haricinde çakar yakmak da yasaklandı.

İçişleri Bakanlığı, polis araçları hariç bütün çakarlı araçların geçiş üstünlüklerini iptal etti. Düzenlemeye göre hiçbir çakarlı araç görev kağıdı olmadan bu üstünlüğü kullanamayacak.

İçişleri Bakanlığı, polis araçları hariç bütün çakarlı araçlara ilişkin önemli bir düzenlemeye imza attı. Bu kapsamda çakarlı araçların geçiş üstünlükleri iptal edildi.

Öte yandan gelişmeye göre konvoy haricinde hariç çakar yakmak da yasaklanıyor. Düzenlemeye göre hiçbir çakarlı araç görev kağıdı olmadan bu üstünlüğü kullanamayacak.

İçişleri Bakanlığı gönderdiği genelgelerle, bu tür araçlarla ilgili cezai işlem uygulanması talimatını yinelese de çakarlı araç sayısında artış yaşanıyordu.
Belli şartlarda kullanılabilen çakar adı verilen sistem için emniyet müdürlüklerinden özel izin alınması gerekiyordu.

Çakar lambayı usülsüz taktırdığı ve kullandığı tespit edilen sivil araçların sahiplerine, 192 TL para cezası kesilip araçlarının da belli bir süre trafikten men edilmesi gerekiyordu.

'Çakar' adı verilen sistemde otomobillerin ön kısmına yerleştirilen mavi-kırmızı ışık yer alıyor.

Kaynak: Hürriyet

sadraf
18 Ekim 2017, 21:17
Allahtan gecen sene benimkini yakaladilar :/

Makas atanlarin pesine dusuyordum ne guzel bir nevi kamu hizmetiydi benimkisi ama cekirge 1 sicradi 2 sicradi 3te saglam polise denk geldim :(

Jemand
18 Ekim 2017, 21:19
LAN NİHAYET BE

https://media.giphy.com/media/87NS05bya11mg/giphy.gif

mustafa_325
18 Ekim 2017, 22:03
"Düzenlemeye göre hiçbir çakarlı araç görev kağıdı olmadan bu üstünlüğü kullanamayacak."
Şimdi arkamızda çakarlı bir araç yol isterse durdurup görev kağıdını mı soracağız?
Acil göreve giden polis önüne çıkan herkese durup görev kağıdını mı gösterecek?
Çakarlı siyah mersedesleri durdurup trafikten men etmesi gereken trafik polislerinin kaç tanesinde o güven, özveri ve tecrübe var?

whitedeamon
18 Ekim 2017, 22:06
Hayırlı olsun.

zabuzaretta
18 Ekim 2017, 22:09
Hiçbir değişiklik olacağını sanmıyorum.

yusufkalaz
18 Ekim 2017, 22:13
"Düzenlemeye göre hiçbir çakarlı araç görev kağıdı olmadan bu üstünlüğü kullanamayacak."
Şimdi arkamızda çakarlı bir araç yol isterse durdurup görev kağıdını mı soracağız?
Çakarlı siyah mersedesleri durdurup trafikten men etmesi gereken trafik polislerinin kaç tanesinde o güven, özveri ve tecrübe var?

Onaylayan baş parmak nasıl yapılıyor du ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:11 ----------

LAN NİHAYET BE

https://media.giphy.com/media/87NS05bya11mg/giphy.gif

Yol verme dibine girer,sağdan/soldan çıkmaya çalışır,silme geçer.

Jemand
18 Ekim 2017, 22:14
Onaylayan baş parmak nasıl yapılıyor du ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:11 ----------

Yol verme dibine girer,sağdan/soldan çıkmaya çalışır,silme geçer.

bu karar benim için rahatça küfür edebileceğim veya hareket çekebileceğim anlamına geliyor. yoksa bu kurala uyulmayacağını bende biliyorum.

mustick
19 Ekim 2017, 09:03
Çakarlı olsun olmasın gitmek isteyene yol vereceksin,
Kalmak isteyene sol yanını vereceksin.
Giden gittiği yeri bilmeli,
Kalan ise olduğu yerin kıymetini bilmeli.
(konuyu şiirle süsleyelim)
:joker:

rollcycle
19 Ekim 2017, 09:23

ya bu yalandan haber zaten :) imkansız en son videoyu hatırlıyorsunuz çakarlı araçtan inen erdoğanın yeğeni şehir ortasında motorculara makinalı tüfek çekmişti.. Götü yiyen çakarlı araca yol vermeyebilir. Ama burdaki amaç yine sana bana .. Çakarlı araç sol seridi kapatmış gelirken yavaşlatıp sen görevli değilmisin diyecek halimiz yok. Türkiyede böyle bir sistem yok. bu araçta çakar var mobeseden gördük plakasından girip kontrol edelim görev izni varmıymış yokmuymuş.. Hızlı giden aracı ihbar olmadıktan sonra poliste durdurmaz. Anca bizim gibi acemiler :D böyle kavşaklarda e 5 birleşimlerinde yakarsa şans eseri ordada genel uygulama ve kontrol varsa belki bi ihtimal :D

Sanayide beraber büyüdüğümüz çakar lamba takan bir arkadaş var audi aracıyla hergün yara yara gidiyor. Kaç kez aracına bindim polisler bile selam veriyor. 7 yıldır bu işi yapıyor..

bikerboi
19 Ekim 2017, 09:45
Bu sabah trafikteki çakarlı araçlar, çıkan habere inat gibiydi adeta. Biz ölmedik buradayız diyorlardı. Uygulaması yok yani :)

TanImsIz
19 Ekim 2017, 11:10
Arkandan siren çalacak, çakarları patlatacak ve sen dönüp ona ' senin hic bi gecis üstünlüğün yok 'diyip yol vermeyeceksin öylemi.. Hala hangi ülkede yaşadığımızı unutuyoruz galiba.

VESPERA
19 Ekim 2017, 14:08
Tabi tabi, daha bugün gördüm, tam gaz yardırıyorlar emniyetten. Kural sadece kağıtta kalıyor bu ülkede

Riptalon
19 Ekim 2017, 14:15
Bu sabah da her günkü gibiydi.

The Dude
19 Ekim 2017, 14:37
OHAL nedir ?
hayatımızda ne gibi değişikliklere yol açar ?
OHAL sürecinde kolluk kuvvetlerine ya da kolluk kuvveti olması muhtemel kişilere bulaşmanın sonuçları ne olur ?

HUKUK nedir ?
neden gereklidir ?
HUKUK kurallarının işletilmediği yerde hangi kanunlar işler ?

uzay gemisi
19 Ekim 2017, 14:48
İçinde hasta olmamasına, hastaya veya yaralıya yetişmeyecek olmasıma rağmen petrol ofisine 10 dk erken varmak için siren yakan bir ambülansa denk geldim geçen gün. 2 kırmızı ışıkta geçti. Petrol ofisine girince tüm ışıkları, sistemleri kapattı. megafondan yol açın diye yırtınıyor birde, meğersem tek derdi mazot alabilmekmiş:)

simurgg
19 Ekim 2017, 15:00
Ne olursa olsun ambulanslara yol verin. Bu tip yorumlar yuzunden halkta ambulanslara karsi tepki olusmasin. Siz bilinclisindir, yapmazsiniz ama bunu bir tarafindan algilayip ambulanslari gicikligina bloklayacak bir dolu "insan" var trafikte. O sirada yolcu tasimiyor olabilir. Yine de benzin almasi demek ambulansin bir sonraki olaya mudahale etmesine hazir duruma gelmesi demektir.

gitaristgkn
19 Ekim 2017, 16:03
İş olsun torba dolsun işte gündem değişssin maksat...

Uğur Bilgili
19 Ekim 2017, 16:08
Arkadaslar birlesik arap emirlikerinde yasiyorum diger bildiginiz ismi dubai, burasi demokrasi ulkesi degil, seyh tarafindan yonetilen asiret ulkesi, buna ragmen seyhin kendisi dahil cakarli arac gormedim. Yani icabinda mahkemede mubasir olan adamin bile cakar taktigi ulkemiz insani acaba seyhin akrabasi olsa ne yapardi burda?

Olcay Avşar
20 Ekim 2017, 08:30
Bu işin tek bir çözümü var, içişleri bakanı diyecek ki

"görevli resmi araçlar dahil panjur içine gizli çakar takmak yasak, görevi olan/göreve giden tavana mıknatıslı çakarını taksın gitsin"

Bitti.

slhsm
20 Ekim 2017, 10:30
Hocam içinde hasta olmasa da o ambulans uzak bir yere sevke çıkacak ve ondan dolayı yakıt alması gerekiyor olabilir. Arkadaşın da dediği gibi boş olsun dolu olsun ambulansa yol vermek gerek. Saygılarımla.

chopperrider
20 Ekim 2017, 10:37
İyi kötü trafikte olan kişi hangi çakarlı aracın sivil hangisinin emniyet aracı olduğunu anlayabilir.
Koruma Şube Müdürlüğüne bağlı sivil araçlar genelde mondeo, fluence vb. orta şekerli otomobiller.
Sivilde çakar takmış olanlar da Audi, Mercedes vs. üst segment arabalar.
En azından önünde arkasında polis eskortu olmayan bir S Klasse görünce yol vermeme ve de şikayet etme hakkımız var. Bunu da değerlendirmek lazım. Yine de iyi oldu.

O değil de insanlardaki özgüvene ve cesrete hayranım.
Yeni aldığım motorun üzerine beyaz çakarlar var. Gündüz devamlı yanar vaziyette tutuyorum (çakar değil sabit yanıyor, görünür olmak için)
Gece ise tamamen kapatıyorum öndekinin gözüne tecavüz etmemek için.
Çakar moda alıp sürsem beyaz olduğu halde eminim psikopatın biri denk gelip hayırdır polis misin ne bunlar diye sorar hatta daha kötüsü üstüme kırar.

sanausbe
20 Ekim 2017, 10:54
Sabah 7'de değil çakarlı herkes emniyet şeridinde, 1. köprüde. Polis falan da yok.

yaşlıveacemi
20 Ekim 2017, 11:24
Çakarlı resmi bir araca 1923 ten beri usulsuz kullandı diye ceza yazıldığını gören, bilen, duyan var mı?

qıp
20 Ekim 2017, 11:55
atarlılar, çakarlanır. ben de uzak dururum

fedos
20 Ekim 2017, 12:15
Gördüğüm en boş haberlerden biri.
Ek olarak ,akşam belli saatlerde bazı ambülans araçlarının,yalandan yere sirenleriyle gitmeleri gibi.Bu olay şehir efsanesi gibi . Ben görürsem günahı boynuna diyorum ...

Kızıl pars
20 Ekim 2017, 13:37
Bence aslında temel noktaya odaklanmak gerekiyor,

Geçiş üstünlüğü neden verilir, kime verilir?

Örnek :
Mesaiye giden Jandarma il komutanı önünde iki trafik ekibi ile yardırarark Levent'teki kışlaya gidiyor.
Giderken de terör estiriyor, Motorlu jandarmalar el kol hareketi ile milleti yararak geçiyor.

Şimdi tekrar düşünelim;
Jadarma il komutanının geçiş üstünlüğü var mıdır?
varsa neden vardır?
Hangi durumlarda vardır?

Bir sivil polis aracının geçiş üstünlüğü var mıdır?
varsa neden vardır?
Hangi durumlarda vardır?

Herhangi bir üst düzey bürokrat geçiş üstünlüğüne sahip midir?
olmalı mıdır?

Bu gözler Spor AŞ genel müdürünün arabasında çakar lamba gördü.
Bilmeyenler içinn Spor AŞ = İgdaş ya da İETT denebilir.

yaşlıveacemi
20 Ekim 2017, 14:58
Bence aslında temel noktaya odaklanmak gerekiyor,

Geçiş üstünlüğü neden verilir, kime verilir?

Örnek :
Mesaiye giden Jandarma il komutanı önünde iki trafik ekibi ile yardırarark Levent'teki kışlaya gidiyor.
Giderken de terör estiriyor, Motorlu jandarmalar el kol hareketi ile milleti yararak geçiyor.

Şimdi tekrar düşünelim;
Jadarma il komutanının geçiş üstünlüğü var mıdır?
varsa neden vardır?
Hangi durumlarda vardır?

Bir sivil polis aracının geçiş üstünlüğü var mıdır?
varsa neden vardır?
Hangi durumlarda vardır?

Herhangi bir üst düzey bürokrat geçiş üstünlüğüne sahip midir?
olmalı mıdır?

Bu gözler Spor AŞ genel müdürünün arabasında çakar lamba gördü.
Bilmeyenler içinn Spor AŞ = İgdaş ya da İETT denebilir.

Bir gün Sofya da yürüyoruz bir arkadaşla bir polis geldi el işareti yaptı gidin gibisinden bulgarca bir şeyler söyledi. Arkadaşa ne diyor bu dedim (tek kelime bulgarca bilmiyorum) Cumhurbaşkanı çıkacak biraz açıktan geçin demiş. Geçtiğimiz kapı önü Cumhurbaşkanlığı bilmem ne önü imiş. Dur dedim seyredelim üç tane mercedes geldi oradakine bindi çekti gitti ne bir siren ne çakar ne çakmaz ne konvoy ne motosikletli ne zırhlı polis arabası adam sessiz sedasız trafikte kayboldu gitti. Vay anasına be dedim.

anılbel
20 Ekim 2017, 15:57
Siz yine karar var deyip çakarli araçlarla dalasmayin , haklı ama ölü (sakat) olmayın .Ortadoğu da yaşadığınızı unutmayın .

okanbagiscan
20 Ekim 2017, 16:05
Bu ülke kırmızı ışıkta bekleyen cumhurbaşkanı ile dalga geçip tiye alanı gördü.Tapu kadastro müdürü bile çakarlı sirenli araçla geziyordur. Müstahak bize.İtibardan tasarruf olmaz.

afsinyus
22 Ekim 2017, 22:23
ÇAkarların haberi var mıymış uygulamadan?

O çakarla gezenler ilçe başkanı, müftü vs biliyorsunuz değil mi? Hepsi cumhurbaşkanı değil yani..

matrax33
22 Ekim 2017, 22:28
Bu çakarlı arabaları istanbulda ne olduğunu çözememiştim. Emniyet şeridinde sürekli bir cıvıldayan araçlar. Sanırsın hepsi efbiyay siyayey. Kafası esen taktırmış basıp gidiyor emniyet şeridinden.