PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pert Kervanına Bizde Katıldık // CY@ Z800

Sayfa : [1] 2

caglar48
12 Ekim 2017, 19:45
Arkadaşlar bu hafta yaptığım bi kaza sonucu motorumu pert ettim. İnsan salaklığına doymasın , Eyüpte yol ayrımını kaçırdığım için ters yönden geri gelirken yola yandan bağlantı varmış bende orayı dikkatsizlikten goremediğim için 80 ile giderken 3 5 metre mesafe önüme çıkan s.u.v bi araca kapısından vurup ustunden takla atarak ucuz atlattım.Hayatımda ilk defa ters yönden gittim ve olanlar buydu hiçbir zaman amaan bişi olmaz demeyin ufak hatalar büyük sonuçlar doğurabilir.Hasarı 25bin lira civarı diye tahmin ediyoruz.:salut:

https://i.hizliresim.com/NOEl5g.jpg (https://hizliresim.com/NOEl5g)

Servise Bırakırken ufak bir hatıra fotoğrafı çekelim dedik :D

https://i.hizliresim.com/6ynr2l.jpg (https://hizliresim.com/6ynr2l)

https://i.hizliresim.com/2EZngE.jpg (https://hizliresim.com/2EZngE)

Dikkatli sür uzun yaşa :thumleft:

Jemand
12 Ekim 2017, 19:50
la bu senin kaçıncı badiren

AlpAksu
12 Ekim 2017, 19:50
Ters yolda 80 ile gitmek kötü olmuş.. Ters yolda oldugunuz içinde tüm hata size kesilmiştir.

caglar48
12 Ekim 2017, 19:53
la bu senin kaçıncı badiren

Burnumuz boktan çıkmıyor ortak ama bekle sugomiyle gelicem :flower:

whitedeamon
12 Ekim 2017, 19:55
Geçmiş olsun

caglar48
12 Ekim 2017, 19:55
Ters yolda 80 ile gitmek kötü olmuş.. Ters yolda oldugunuz içinde tüm hata size kesilmiştir.

Kasko yaptırmadan binmemeniz için bi örnek :rendeer:

Jemand
12 Ekim 2017, 19:58
Burnumuz boktan çıkmıyor ortak ama bekle sugomiyle gelicem :flower:

gel vereyim benim z yi sana :bounce:

BatuhanK
12 Ekim 2017, 20:23
Motorun boynunu bükmüşsün :P
Geçmiş olsun, ucuz atlatmışsın

scorpions_59
12 Ekim 2017, 20:37
Geçmiş olsun.

uzay gemisi
12 Ekim 2017, 20:46
Geçmiş olsun motosiklette cidden pert olmuş

josepth_o6
12 Ekim 2017, 20:52
Gecmis olsun. Ucuz atlatmışsın. Size bişey olmamış ya , gerisi mühim değil.

Sabırsız
12 Ekim 2017, 21:05
Çok geçmiş olsun size bişey olmamış önemli olan o

mhmtesk
12 Ekim 2017, 21:39
geçmiş olsun

TIGERSHARK
12 Ekim 2017, 21:41
Resimden ne kadar anlaşılır bilinmez ama motor pert değil bence toplanabilir biraz maliyetli olacağı kesin sen şimdiden yurt dışından parça getirtmeye başla geçmiş olsun

jimi_hendrix
12 Ekim 2017, 22:50
Geçmiş olsun Çağlar Başgan...

54RR
12 Ekim 2017, 22:58
Büyük geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın. 25bin tl ne hasarı var onda öyle ? bi far kırılmış :P

New Shamy
12 Ekim 2017, 23:25
Kabahat, sana bu yaşta bu tecrubesizlikle o motoru alanda. Anandan babandan hesap sorulmasi lazim. Allah korumuş yinede.

alikagan
12 Ekim 2017, 23:34
Kabahat, sana bu yaşta bu tecrubesizlikle o motoru alanda. Anandan babandan hesap sorulmasi lazim. Allah korumuş yinede.

Sana mı düştü kime hesap sorulacağının derdi ?

Konu sahibine de geçmiş olsun :pr: sinir bozucu olmuş.

scorpions_59
12 Ekim 2017, 23:37

Sana mı düştü kime hesap sorulacağının derdi ?

Sana mı kaldı el alemin kime ne dediği?
Yapmayın allah aşkına.

caglar48
12 Ekim 2017, 23:44

11 Yıldır motor sürdüğümü varsayarsak tecrübesiz kelimesi biraz saçma olmuş sanki :) , Allah sana ve cocuguna daha iyilerini nasip eder inşallah :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:41 ----------

Resimden ne kadar anlaşılır bilinmez ama motor pert değil bence toplanabilir biraz maliyetli olacağı kesin sen şimdiden yurt dışından parça getirtmeye başla geçmiş olsun

On takım komple degismesi 2 amortisor yamuk , kovanlar patlak , jant kırık , diskler yamuk fardır grenajdır onlardan bahsetmıyorum bile 2 amortisor 1 jant bayi fiyatı 20,000 lira :) kasko vardı şükür pertten para beklıyoruz

Salurbey
13 Ekim 2017, 00:36
Geçmiş olsun. Şükür size ve karşı tarafa birşey olmamış. Kural hatasından ötürü başınız büyük derde girebilirdi.

Şimdi çağlar bu konuyu açmış ve hatasını, sonucunu paylaşıyor,durumunun farkında.

Kendi payına ders çıkaranlar ve başına gelmeden bu tecrubeyi kullanıp olası sıkıntıların önüne geçebilecek arkadaşlar için bir hazinedir.

Kurallara uyun,ekipmanı eksik etmeyin,kaskonuzu eksik etmeyin.

Motor hasarına gelince, önden çarpmış motoru,orda ne kıymetli parçalar var sayalım, amartisor,diskler,jant,kafa,gösterge,lastik, ön fren sistemi. Ayrıca önden darbe sonucu şasenin fabrika çıkışı hesabı geometrisi bozuldu mu ? Bunu ancak tüm herşeyi yaptıktan sonra kesin olarak anlayabilmek mümkün oluyor. Parça fiyatlarını bakın fabrikadan, kawasaki bu, 25 - 30 liralari bulur ,işçiliği ekleyin sonuç patates. Bakınca birçok kişi hasar yok sapa sağlam motor gibi düşünüyor ama maalesef öyle olmuyor o işler.

Tekrar geçmiş olsun , saglik sorunu yok, motor için kaskonuz var, kaza olabilecek en güzel şekilde bitmiş.

Ayrıca, kazadan sonra daha tecrübeli ve sürüşe farklı açıdan bakan bir binici haline geleceksiniz,bu çok önemli.

caglar48
13 Ekim 2017, 02:29
Geçmiş olsun. Şükür size ve karşı tarafa birşey olmamış. Kural hatasından ötürü başınız büyük derde girebilirdi.

Şimdi çağlar bu konuyu açmış ve hatasını, sonucunu paylaşıyor,durumunun farkında.

Kendi payına ders çıkaranlar ve başına gelmeden bu tecrubeyi kullanıp olası sıkıntıların önüne geçebilecek arkadaşlar için bir hazinedir.

Motor hasarına gelince, önden çarpmış motoru,orda ne kıymetli parçalar var sayalım, amartisor,diskler,jant,kafa,gösterge,lastik, ön fren sistemi. Ayrıca önden darbe sonucu şasenin fabrika çıkışı hesabı geometrisi bozuldu mu ? Bunu ancak tüm herşeyi yaptıktan sonra kesin olarak anlayabilmek mümkün oluyor. Parça fiyatlarını bakın fabrikadan, kawasaki bu, 25 - 30 liralari bulur ,işçiliği ekleyin sonuç patates. Bakınca birçok kişi hasar yok sapa sağlam motor gibi düşünüyor ama maalesef öyle olmuyor o işler.

Tekrar geçmiş olsun , saglik sorunu yok, motor için kaskonuz var, kaza olabilecek en güzel şekilde bitmiş.

Ayrıca, kazadan sonra daha tecrübeli ve sürüşe farklı açıdan bakan bir binici haline geleceksiniz,bu çok önemli.

Güzel yorumunuz için teşekkurler , Arkadaşlar topa tutmayı seviyor malum türk insanı normaldir :) Hayatım boyunca kazalarda hep kalkıp motoruma bakmısımdır bu kazamda dönüp bir kere bile bakmadım motora psikolojik olarak çok etkilendiğim bi kaza oldu ve ekipmanın önemi için çok büyük bir örnek bence kaza olabilecek en iyi şekilde sonuclandı karşı tarafta hosgörülü davranıp sikayetci olmadı ve sadece bilek incinmesiyle atlattık

E-TEKİN
13 Ekim 2017, 08:38
Geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın, bazen oluyor böyle şeyler.

engin_deniz
13 Ekim 2017, 09:26
dün akşam yücel motorda gördüm motorunuzu. ve kötü olmuş dedim içimden. sabahındada forumda görüyorum. çok geçmiş olsun.

xealous
13 Ekim 2017, 09:39

Öncelikle çok geçmiş olsun. Herhangi bir sağlık sorunu olmaası sevindirici. Ancak "Şimdi çağlar bu konuyu açmış ve hatasını, sonucunu paylaşıyor,durumunun farkında." kısmı ehliyetini yeni almış biri için geçerli olabilirdi, 11 yıldır kullandığını iddia eden biri için değil. Ters yönde 80 ile gitmenin cezası bu kadar hafif olmamalı. Olmayacak yerde u dönüşü yapıp motosiklete çarpan adam ne kadar katilse bu bebe de o kadar potansiyel taşıyor. Karşısına çıkan bir jip yerine bir çocuk da olabilirdi. Lütfen hareketlerimize dikkat edelim, kazaları olmadan önce önleyelim. Beğenin ya da beğenmeyin kuralların bir sebebi var.

New Shamy
13 Ekim 2017, 09:48
Baban yerine olsam seni eşek sudan gelinceye kadar dövüp, bir daha değil motosiklet, bisiklet bile aldirmam.

tuncel_85
13 Ekim 2017, 09:48
Geçmiş olsun dostum. (( sana bu yaşta bu tecrubesizlikle o motoru alanda. Anandan babandan hesap sorulmasi lazim. Allah korumuş yinede. )) bu arkadaşın yaptığı yorumun sadece iyi kısmını al . Karşısındakini tanımadan yaptığı yorumuda cehaletine ver : )

Ama bu yinede senin hatalı olduğunu değiştirmez. Ters yönden gitmemelisin. Hadi hata yaptın gidiyorsun buda 80 km gibi bir hızla olmamalı. Günahsız olan insanlara zarar verebilirdin. Hiç hatası olmadığı halde çarptığın arabaya zarar vermen gibi. Bunu insanada verebilirdin. Tekrar geçmiş olsun:)

Salurbey
13 Ekim 2017, 10:39
Çağlar yaptığı kazadaki hatasının farkında. Kuralları çiğnemesinden ötürü gerçekleşen olayın sonucu kendisi ve karşı taraf için çok daha kötü bitebilirdi .

Ümit ederim , bir daha aynı şeyi tekrarlamayacaktır. Sorumsuzca davranmış,hepimiz hayatımızda böyle anlar yaşayabiliriz. Gönül ister ki hiç olmasın ama gerçekleşirse devamında yapilmasi gereken ders almak,tekrarlamamak ve çevremizle paylaşarak başka arkadaşlarımızın aynı hataları yapmasına engel olmaya çalışmaktır.

Ceza kısmına gelelim; hukukun olaylar için verdiği cezaları yetersiz bulabilirsiniz fakat mevcut durumda Çağlar'ın kazası incelenir ve gerekli yargılama yapılır,kendisine tebliğ edilir.

Peki sizce nasıl bir yol izlenmeli ? Ne gibi bir ceza verilmesi uygun olur ?

xealous
13 Ekim 2017, 10:49
Çağlar yaptığı kazadaki hatasının farkında. Kuralları çiğnemesinden ötürü gerçekleşen olayın sonucu kendisi ve karşı taraf için çok daha kötü bitebilirdi .

Ümit ederim , bir daha aynı şeyi tekrarlamayacaktır. Sorumsuzca davranmış,hepimiz hayatımızda böyle anlar yaşayabiliriz. Gönül ister ki hiç olmasın ama gerçekleşirse devamında yapilmasi gereken ders almak,tekrarlamamak ve çevremizle paylaşarak başka arkadaşlarımızın aynı hataları yapmasına engel olmaya çalışmaktır.

Ceza kısmına gelelim; hukukun olaylar için verdiği cezaları yetersiz bulabilirsiniz fakat mevcut durumda Çağlar'ın kazası incelenir ve gerekli yargılama yapılır,kendisine tebliğ edilir.

Peki sizce nasıl bir yol izlenmeli ? Ne gibi bir ceza verilmesi uygun olur ?

Benim söylediklerim sizinkilerle paralellik gösteriyor zaten. Ayrıca evet kendisi özelinden gitsek de kendisine karşı bir tavır takınmış değilim genel olarak dikkatli olmak gerektiğini belirtmeye çalışıyorum. Kullandığım dil kaba olabilir kusuruma bakmayın, kibar olunca dikkat çekici olmuyor pek.

Ben elbette hukukçu değilim doğru cezanın ne olduğunu söylemek haddim değil ama trafik konusunda cezalarımızın çok komik olduğunu görmek için hukukçu olmaya gerek yok. Bazı suçların küçüğü büyüğü olmaz, kimseye bir zarar vermemiş ki diyip çıkamazsınız işin içinden. Yasakların ve cezaların aamacı da kısasa kısas değil zaten olayları olmadan önlemeye çalışmak.

Salurbey
13 Ekim 2017, 11:49
Bazı alanlarda hukuk kuralları yetersiz kalıyor,doğru. Elimiz de örnek bir vukuat bulunuyor. İtiraz ve eksiklikle alakalı tespitiniz var, bu sebeple sordum,öneriniz nedir ceza olarak.

Mesela 1 yıl ehliyete el koymak mı,para cezası mı, bedelsiz kamu hizmeti mi ? Veya hepsi beraber bütün olarak mı ceza şeklinde uygulanmalı Çağlar'ın kazasinda ?

Örneğin, geçen bir ölümlü kaza sonucunda ,motoru kullanan kişiye 3 yıl hapis cezası kararı verildi. Caydırıcılığı daha kuvvetli uygulamalar olmasını ben de savunuyorum.

caglar48
13 Ekim 2017, 15:50
Baban yerine olsam seni eşek sudan gelinceye kadar dövüp, bir daha değil motosiklet, bisiklet bile aldirmam.

Bu kafayla yetiştireceğiniz çocuklarınıza cidden üzülüyorum hakkınızda hayırlısı

TIGERSHARK
13 Ekim 2017, 16:10
11 Yıldır motor sürdüğümü varsayarsak tecrübesiz kelimesi biraz saçma olmuş sanki :) , Allah sana ve cocuguna daha iyilerini nasip eder inşallah :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:41 ----------

On takım komple degismesi 2 amortisor yamuk , kovanlar patlak , jant kırık , diskler yamuk fardır grenajdır onlardan bahsetmıyorum bile 2 amortisor 1 jant bayi fiyatı 20,000 lira :) kasko vardı şükür pertten para beklıyoruz

bizim bir abi var perte çıkan bundan daha kötü fz8 i pert parasını aldıktan sonra sigortadan bu halde geri satın alıp toplamayı planlıyordu öyle bir şey düşünedebilirsin bana motor bloğu sağlam şase sağlam ise toplanır diye düşünüyorum Türkiyedeki bu fiyatları göze alırsak

caglar48
13 Ekim 2017, 16:12
bizim bir abi var perte çıkan bundan daha kötü fz8 i pert parasını aldıktan sonra sigortadan bu halde geri satın alıp toplamayı planlıyordu

pertten ziyade kasko 20 25bin lira ve motoru vermeyı teklif ederse kabul etmeyi planlıyorum motorun bu haline 20bin liraya alıcı buldum o sekıldede olabılır. Kazalı motor sürme taraftarı degılım can taşıyoruz en ufak bi kusur can sıkıcı olabilir.

Karalı
13 Ekim 2017, 16:12
Geçmiş olsun size bişe olmaması sevindirici yalnız kasko olmaza ozaman hatıra fotosu anlamlı olurdu;)

Siyahi
13 Ekim 2017, 17:45
Eğer durum anlattığın gibi ters yöne girip 80 km hızla, doğru yönünde giden ve trafik kurallarına uyan SUV'a çarptıysan, karşı tarafta Mevlana sabrı varmış derim. Umarım karşı tarafta da yaralanma veya ağır hasar durumu olmamıştır.

caglar48
13 Ekim 2017, 19:03
Eğer durum anlattığın gibi ters yöne girip 80 km hızla, doğru yönünde giden ve trafik kurallarına uyan SUV'a çarptıysan, karşı tarafta Mevlana sabrı varmış derim. Umarım karşı tarafta da yaralanma veya ağır hasar durumu olmamıştır.

Yaralanma veya ağır hasarlık bi durum yok çamurluk ve kapı hasar aldı diye duydum arabaya bakacak durumda degıldım ki motora bile bakmadım

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:50 ----------

30.618 Lira hasar çıktı motorda

mchi
13 Ekim 2017, 20:03
Emin olmamakla birlikte ters yönden gitmeniz sonucu oluşan kazayı kasko ödemiyor olabilirmi ? Eğer öyle bir durum varsa konuyu sildirmenizi öneririm. Paranızı almadan da dillendirmeyin.

Levent
13 Ekim 2017, 20:15
Emin olmamakla birlikte ters yönden gitmeniz sonucu oluşan kazayı kasko ödemiyor olabilirmi ? Eğer öyle bir durum varsa konuyu sildirmenizi öneririm. Paranızı almadan da dillendirmeyin.

Forumdan silersinde, kaza tutanağından silmek pek mümkün olmaz herhalde :)

Erkan344
17 Ekim 2017, 12:28
motor pert ama malum sitede hala satışta..

caglar48
17 Ekim 2017, 12:45
motor pert ama malum sitede hala satışta..

Rayiç bedel belirlenmesinde etkili oluyor

tyrung
17 Ekim 2017, 15:11

Alkol ve uyuşturucu dışında ödüyor. Yani ödemese saçma olurdu biraz, zaten suçlu olabileceğimiz kazalar için kasko yaptırıyoruz.

matrax33
17 Ekim 2017, 17:34
motorda pek bişey yok. Ön takım yüzünden koca motoru perte mi ayırıyolar artık ?

fatih.met
17 Ekim 2017, 18:20
motorun bir şeyi yok bee, sadece ön teker yamuk duruyor.

caglar48
17 Ekim 2017, 18:21
motorda pek bişey yok. Ön takım yüzünden koca motoru perte mi ayırıyolar artık ?

30618 lira hasar çıktı

EmreKocyigit
17 Ekim 2017, 20:25
Foruma uzun süre girmedim, patlayan patlayana. Geçmiş olsun dostum

Salurbey
17 Ekim 2017, 20:47
30618 lira hasar çıktı

Çıkar,çok normal bu seviye makinalarda. Konuya yazdığım cevapta vardı sebepleri. Ayrıca işçilik hariç fiyat,yani,üstüne onu da ekleyin.

Tecrübesiz arkadaşlar, bu konuları iyice okusunlar. Siz de fiziken ve sağlık anlamında sorun olmadığı ve motoru kontroledebileceginiz kaza senaryolarında,sakın motora bakıp "yaw bunda bişi yok,sadece gidon biraz yamulmus,tutanak tutmayalım, 200 liraya anlaşalım vs vs gibi " teklifleri kabul etmeyin. Eğer motor ustasi değilseniz ve eksper gibi o an hasarı tamamen görüp masrafı anlayamayacaksaniz, mutlaka tutanak tutturun.O an paniklediginiz de bu yazilar gelsin akliniza.Bakınca bunda birşey yok gibi dusuneceginiz ama aslında motorda çok büyük sorunlar yaratan darbeler oluyor.

Sonra çok pişman olursunuz. Usta baktiginda size çok büyük fatura çıkartır.

Bu gibi konular neden açılıyor vs vs diyor bazı arkadaşlar..işte bu tecrübeleri paylaşıyoruz. Umarım faydalananlar olur.

velizrsln
17 Ekim 2017, 22:40

peki full kaskoyu kaça yaptırmıştınız bana 4.5 tl falan çıkıyor

caglar48
17 Ekim 2017, 22:42
peki full kaskoyu kaça yaptırmıştınız bana 4.5 tl falan çıkıyor

2bin lira kıyafet teminatı , 2bin lira aksesuar teminatıyla beraber 1650 lira

F54
17 Ekim 2017, 23:16
geçmiş olsun
maddi yönden kayıp olmaması büyük bi şans ama sen kendine dikkat et motor işi şakaya gelmez ters e falan girip o kadar hız yaşadığına şükür et ve motosiklet işlerini bırak
hepimiz trafikteyiz can taşıyoruz fakat çarptığın araç ta sıkıntılı bi tip olsa seni oracıkta döve döve sakat bırakırdı
misal yavşağın teki gelecek benim 500000 tl jeep i me çarpa cak ben olsam kaza yı boş verip seni evire çevire döverdim
şimdi sen diyeceksin ki sana birşey olmamış ona dua et bende sana derim ki insan gibi yolundan git boşuna benim arabamda 30000 tl hasar kaydı oldu
yani sen canını hiç e sayarak tersten geliyorsan ve bana çarpıyorsan ben seni değil yamulan çamurluğumu düşünürüm.

Remzidemir41
12 Kasım 2017, 23:26
Neden perte çıkmış ki ? Kafa grenajı felan kırık gözüküyor da , perte çıkması için ne olması gerekiyor ?