PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İhtiyaçlarını tam olarak belirleyemeyen birisi olarak ilk vitesli motor seçenekleri

newhidalgo
12 Ekim 2017, 05:34
Şu sıralar scooter'ı değiştirip vitesli bir motor arayışı içine girdim. Bundan birkaç hafta önce bütçem oldukça iyiydi.İlk vitesli motorumu alacağım için, hemen hemen herkes gibi ybr125 e bakıyordum. Lakin ben alamadan fiyatı, 7.800 den 9.350 ye fırlayınca, bu motorun bu kadar para etmeyeceği kanısına vardım. Daha yeni bir model olan Yamaha ys 125 ise bazı mağazalarda indirimli olarak, 10 bin civarıydı. Bir süre onu almayı düşündüm, ancak ilk vitesli motorum olacağı için endişelendim. Herkes ybr den fazla bir farkı olmayacağını dile getiriyordu. Daha önceden, geçen yıl bir abim Mondial kt 150 yi önermişti. Ancak fiyatı hakkında bir bilgim yoktu. Görsellerine girip baktım, videolarını izledim. Motor gayet hoştu, göze hitap ediyordu. Fiyat performans olarak çoğunlukla yorumları iyiydi.

2.El ybrlere baktım ancak istediğim gibi bir şey bulamadığım gibi, 2012 modeline bile 5000 tl fiyat çeken kullanıcılara rastlayarak bu amaçtan caydım.

Zamanında, 5.5 aldığı motoru şimdi, 7.800 e satmaya çalışan insanlara da rastlamak mümkün.

Bütçem de bazı nedenlerden dolayı kısıtlandığı için, sıfır Mondial KT150 ye baya baya ısınmış oldum.

Bütçem daraldığı için, bu motor çok uygun gelmeye başladı. Kendi motorumu satıp, üzerine az bir para koyarak, hatta koymayarak elde edebileceğim bir fiyatta. Ve şöyle bir güzelliğe de var bu motor üzerinde oynamalar yaparak ortaya çok hoş görüntülerin çıkabileceğine inanıyorum.

Yazımın gereksiz uzun olduğunun farkındayım ancak buradan birisi çıkıp da, ys125, ybr 125 tercih etmem konusunda bir şeyler yazabilirse, bütçe daralmasına rağmen, biraz daha bekleyerek o motorlardan birini de alabilirim.

Ancak şöyle bir durum da var bence motor kullanıcı motoruna bağlandıktan sonra, gerisi pek önemli olmuyor.

Bu motoru tavsiye eder misiniz?

Yolcu0
12 Ekim 2017, 05:43
Çok zor hocam. Su zamlar herkesi hayalinden etti. Bir tane youtuber "paran varsa motorcusun" demişti harbiden o şekil oldu artık. Mondial kt150 nasıl bir motor bilmem arkadaşlar yardımcı olacaktır fakat markaya göre bakarsam kesinlikle ybr125 derim. ikinci el temiz bakılmış pazarlıkla ne kadar indirilebilirseniz alın...

newhidalgo
12 Ekim 2017, 06:05
Çok zor hocam. Su zamlar herkesi hayalinden etti. Bir tane youtuber "paran varsa motorcusun" demişti harbiden o şekil oldu artık. Mondial kt150 nasıl bir motor bilmem arkadaşlar yardımcı olacaktır fakat markaya göre bakarsam kesinlikle ybr125 derim. ikinci el temiz bakılmış pazarlıkla ne kadar indirilebilirseniz alın...

Maalesef fazla bir indirim yapılmıyor ve fiyatlar gerçekten ikinci el makineler için pahalı gözüküyor. Üstelik modeli eski oluyor kilometresi oldukça fazla ama adamlar fiyattan ödün vermemekte ısrar ediyor. Sıfır tercihim genelde ama zamlar dediğiniz gibi beni de hayalimden etti :D sağ olun, Kt 150 ile ilgili daha çok bilgi edindiğim zaman karar vereceğim sanırım. İçimden bir ses hala dediğim gibi Japon diye fısıldıyor.

Yolcu0
12 Ekim 2017, 06:09
Cbf150 ler ne durumda şuan piyasası ybr ile aynı mi ? Daha ucuza var mı ? Düşünülebilir bence :D japon denilince akla gelen bir motor sonuçta...

newhidalgo
12 Ekim 2017, 06:28
Cbf150 ler ne durumda şuan piyasası ybr ile aynı mi ? Daha ucuza var mı ? Düşünülebilir bence :D japon denilince akla gelen bir motor sonuçta...

Cbf lerin tipini hiç beğenmiyorum ben o yüzden hiç bakmadım. Çok kaba bir görüntüsü var, bana kalırsa al benisi yok. Ybr ile arasında seçim yapacak olsam kesinlikle Ybr yi seçerim, fiyat farkı olsa bile.

Yolcu0
12 Ekim 2017, 07:01
Hocam aklınız Ybr de mondiali alsanız bile sanıyorum ki belli bir süre tutkunuz olsada ybrden vazgeçmeyeceksiniz biraz daha para biriktirip alabilirsiniz. 4200 e yakın bir ücreti veriyorsunuz 800 lira daha ekleyip en kötü kış sezonu içinde ybr alırsınız. Çünkü mondiali alırsanız içiniz de hep bir gıpta olarak kalmış olacak o yüzden 800 lira daha verin kafanız rahat etsin :)

newhidalgo
12 Ekim 2017, 07:08
Hocam aklınız Ybr de mondiali alsanız bile sanıyorum ki belli bir süre tutkunuz olsada ybrden vazgeçmeyeceksiniz biraz daha para biriktirip alabilirsiniz. 4200 e yakın bir ücreti veriyorsunuz 800 lira daha ekleyip en kötü kış sezonu içinde ybr alırsınız. Çünkü mondiali alırsanız içiniz de hep bir gıpta olarak kalmış olacak o yüzden 800 lira daha verin kafanız rahat etsin :)

800 lira mesele değil, düşük model yüksek km lerde hoşuma gitmeyen bir ybr istemiyorum işte :D dediğiniz gibi temiz bir ybr olsa 5.500 e kadar da veririm. Ama ybr sürekli sorun çıkarırsa, sonuçta ikinci el o zaman aklım mondialda kalmasın diyorum :D

Yolcu0
12 Ekim 2017, 07:18
Ustanızla konuşup alacaksınız sonuçta. Ustanız olur verir ise alırsınız. Begenmeniz önemli tabi. Yüksek model düşük km li insaflı satıcılar var daha kaybolmadı onlar bir kaç yere haber salarak bulunur. İlla internet üzerinden olacak diye bir şart yok. Kaldı ki Ybr masraf cikarmaz. Boşuna köylerde bahçe aralarında kullanmıyorlar. Dünya turuna çıkanda var. O yüzden içiniz rahat olsun... Tabi 0 motora göre rodaj vs piyango. Ona da göz görmeyince gönül katlanır diyelim artık

Boldpilot
12 Ekim 2017, 07:34
Ben yazın ortasında 3500 e 2011 ybr almıştım , grenajları hariç herşeyini yeniledim bakımları tam toplasak 300-400 tl harcamışımdır ama motor çok iyi oldu sorunsuz sıkıntısız biniyorum. düz yolda max hızı 100 -110 ama yetiyor şimdilik :)

Ayrıca ybr nin bi avantajıda bütün kuryelerde vs bulunduğu için youtube da aklına gelebilecek bütün bakımlarının videosunu bulabilirsin. Benim yukarda belirttiğim 400 tl lik masradın içinde 150tl lik lokma - alyan takımı da var :) Çevremde 2009 170binde ve 2014 93binde ybrler var kullanıcı düzgün olursa km yüzbinleri görüyor .

Sıkıntılarına gelecek olursak uzun yolda 100km/h ı geçemediğin için yol biraz daha uzuyor :) motor hafif olduğu için çok rüzgarlı havalarda 60-70 km/h ın üzeri tehlikeli oluyor başkada sıkıntısına rastlamadım açıkçası.