PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araba ve Honda NC750X dct arasında kalmak (İşkence)

Pcxbear
11 Eylül 2017, 10:21
Arkadaşlar profilimden de bildiğiniz üzere PCX kullanıyorum. PCX şahane bir motor ama artık bana çok küçük geliyor. Şehirler arası yol yapmadım ama yapsam olacakları biliyorum kesin küfür ederim. Hem trafikte görünürlüğüm artsın hem biraz gücüm olsun hem de artık şeklim şemalim değişsin istiyorum tabii tüm bunlar değişirken işletmesi cebimi yakmasın peşindeyim. Bu aleti bilenler bilir benzini çok sevmez servisi ve yedek parçasını araştırmadım ama umarım cep yakmaz.

Ancak ailemden ciddi anlamda araba baskısı var ve haksız sayılmazlar. Artık bir yere giderken hep beraber gidelim yağmurda da çamurda da yola çıkabilelim istiyorlar. Evet haklılar ama onun da elbette bir ton derdi var. O kadar arada kaldım ki gerçekten anlatması çok güç. Motor tutkusunu anlamalarını beklemiyorum ve gönül isterdi ki hem araba hem nc750 alim ama bu imkansız. Eğer araba alacaksam onun borcuydu harcıydı derken nc750x en az 3-4 yıl ertelenir.

YBRMANİA
11 Eylül 2017, 10:29
dostum evli isen hele ki .ocuk varsa araba kaçınılmazdır.ha bekarsan kılıfına uydurup motor alabilirsin

sezer aykaç
11 Eylül 2017, 10:34
Nc 750x almak yerine xmax 250 al. Uzun yolada gider. Kalan paraya da bir araba al.

artemis99
11 Eylül 2017, 10:43
Araba yok anlaşılan o sebeple otomobil diyorum ben de. pcx de durur bu şekilde. NC750x bencilce bir davranış olur, aileyi de düşünmek lazım.

127
11 Eylül 2017, 10:43
PCX le takıl araba al. 2 3 senede taksiti biter ne olduğunu anlamadan arada gerekirse motor da yükseltirsin. 3 4 sene sonra para birikince motor alırsın. Aile varken araba olmadan motor almanın pek amacı yok. Yani yüksek motor almanın amacı yok.

anılbel
11 Eylül 2017, 10:51
Arada kalacak bir şey yok. Araba NET .Sonra motor ,o da eğer bütçe varsa ,HOBİ amaçlı , ulaşımdan ziyade, büyük motorun işletme maliyetleri ile ilgili bin tane konu var, mutlaka takip etmissinizdir .

Kisisel Not: Sırf az yakacak vs diye NC türevi bir motora binmem, motoru bırakırım daha iyi .

Pcxbear
11 Eylül 2017, 11:23
Dostlar evli değilim kendi ailemle yaşıyorum o detayı pas geçmişim. Araba talebinden bulunanlar annem ve babam :)

hasangazili
11 Eylül 2017, 11:27
Bu konuya yorum yapmazsam olmaz. Evliyim bir çocuğum var ama araba almayı çok param olmadığı sürece düşünmüyorum. Benim durumum bana özeldir sizi bağlamaz. Şimdi ben gücümün yettiği 20-30 binliralık bir araba baksam bakıyorum sahibinden.com dan 2000 model ile 2006 model arası bir araba alınabiliyor bu paraya. Şimdi bu bu arabayı alsam yıllık maliyetini hesaplayalım.

Sigorta = 1000 lira
Muayene = 150 lira
Vergi = 225 lira
Bakım = 300 lira
4 lastik= 600 lira
Arıza (Bana göre kesin yapar ) 1000 lira

Toplamda 3275 lira durduğu yerden yiyor bu araba şimdi hiç arıza yapmayabilir diyenlerde çıkacaktır. Onlara cevabım 5000 liralık arıza da çıkabilir. Ben yine az yazdım. Şimdi 3275/12=272,91 tl aylık bu arabayı elinde tutma masrafım. Aylık 272 lirayı ben şuan taksi parası yapabilirim veya başka yere harcayabilirim. Bu benim kendi hesabım 60000 liralık bir araba almaya bütçem yetseydi eğer yani sıfır arabaya o zaman düşünebilirdim. Ama Almanyada 100-200 euroya satılan arabayı ben burada 30000 liraya alıpta bunun arızasıyla bakımıyla uğraşmak istemiyorum.

artemis99
11 Eylül 2017, 12:09
Araba ile motoru karşılaştırmak olmaz. Ayrı klasmanlar ayrı amaçlar için kullanılıyor. Hangisine ihtiyacın var? araba. o halde araba alacaksın bu kadar net. Üstelik babana da lazım gibi.

demirarch
11 Eylül 2017, 13:23
2. el toyota senin ilacın ,
2009- sonrası auris yada corolla benzinli olmalı (dizel temiz imkansız)
2 yıl kredi bittikten sonra yeni kredi ile x-max250 , tavsiyem

pikatel34
11 Eylül 2017, 13:29
Arkadasim ailede araba var mi belirtmiyorsun ama yoksa araba sart.Nc750x var bende de her isimi görüyorum binde bir arabaya ihtiyaç duyuyorum. Şu an bir de n max aldim ama inanın nc nin verdiği hissi hic vermiyor.Arabalar hic tınlamıyor bir kere ondan sonra oturus pozisyonu ve kucuk tekerlerden dolayi yoldaki en ufak miciri bile belimde hissediyorum. O yuzden motor tutkun varsa nc derim ben pcx tatmin etmez bu tutkuyu

Pisman
11 Eylül 2017, 13:53
tek araç yerine xmax 250 ve ekonomik bir otomobil olabilir

Muzdarip
11 Eylül 2017, 15:24
Anne, Babanın maddi durumu iyiyse onların da yardımıyla ortalama bir otomobil alabilirsiniz. İsteyenler onlar neticede :)

Tİme_shİft42
11 Eylül 2017, 15:48
250 cc +araba olabilir

Hem ncyi hemde araba kovalayabilirdim uzun süre binmek için

Riptalon
11 Eylül 2017, 15:55
Ailemle yaşıyorum. Araba olmasa önce araba alırdım. Motosiklet onlara haksızlık olurdu.

Graywolf
11 Eylül 2017, 16:04
Ben kesinlikle nc alirdim. Bencillik olarak görülebilir fakat arabanın masraflarıyla uğraşmaktansa, arabanın masraflarını taksi parasina verirdim, kendime de nc alirdim. Tabi bu konuda olgunlukta önemli. Ben kesinlikle tutkularımı dizginleyemem. Yaşımdan olsa gerek :) Eğer siz idare ederim sorun değil derseniz her türlü araba.

Bilalancer
11 Eylül 2017, 16:06
Otomobil almanı tavsiye ederim. Madem ailenle bir arada yaşıyorsun. Bence otomobil al. Herkes mutlu olur. Zamanla sende kar kış soğuk yağmur vs gördükçe anlarsın çok mantıklı iş yaptığını. 3-4 yıl bir şey değil. Sabırlı ol. Motosiklet illaki alırsın. Bende benzer durumdayım. Otomobil için çalışıyorum. Araba cidden lazım oluyor.

vişneçürüğü
11 Eylül 2017, 16:16
Temel bir ihtiyaç bence özel zevklerden önce gelmeli.. Durumunuz müsait olduğunda dilediğiniz motosikleti alırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

Erdost
11 Eylül 2017, 16:25
Masraf konusuna kesinlikle katılmıyorum.Araba her türlü motosikletten daha MASRAFSIZ.

Bu ülke de Motosiklet kullanmak Lüks.Ciddi miktar da para gerektiren birşey.Almakla da bitmiyor, devamında ardı arkası kesilmeyen ihtiyaçlar doğuyor, motosiklet sektörüne düdüklenmekte kesin.

Sonuc olarak motosiklet bir kültür, bir ruh, bir yaşam tarzı, mantıklı şekilde yaklaşırsan neresinden tutsan elinde kalır.

Hesap kitap yaparsan Pcx elinde kalsın, güzel bir araba al.Motosiklet benim hayatımda çok önemli bir yere sahip, bunu doya doya yaşamalıyım diyorsan fazla hesaba takılmadan Nc al.

Pcxbear
11 Eylül 2017, 16:39
Temel bir ihtiyaç bence özel zevklerden önce gelmeli.. Durumunuz müsait olduğunda dilediğiniz motosikleti alırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

Genel olarak araba yorumu çıkmış vay be çok şaşırdım

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:27 ----------

Eğer arabada karar kılırsam bu kesinlikle kendi kararım değil tamamen ailem için bir hamle olacak. Bu iş bana kalsa onlara derdimki gidin kendinize araba alın ben de gidip kredi çekim kendime motor alayim ama onlar yarı fiyat sen çek yarı fiyat biz gidip araba alalım diyorlar. O arabanın içinde asla motor üstünde mutlu olduğum gibi olamıcam. Tek avantaj 12 ay kullanabilmek olacak onun dışında arabanın bir boka yarayacağını sanmıyorum

SuleymanE
11 Eylül 2017, 16:44
Genel olarak araba yorumu çıkmış vay be çok şaşırdım

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:27 ----------

Eğer arabada karar kılırsam bu kesinlikle kendi kararım değil tamamen ailem için bir hamle olacak. Bu iş bana kalsa onlara derdimki gidin kendinize araba alın ben de gidip kredi çekim kendime motor alayim ama onlar yarı fiyat sen çek yarı fiyat biz gidip araba alalım diyorlar. O arabanın içinde asla motor üstünde mutlu olduğum gibi olamıcam. Tek avantaj 12 ay kullanabilmek olacak onun dışında arabanın bir boka yarayacağını sanmıyorum

Valla biz motorcular ne kadar özgür ruhlu ve asi olsak da bir o kadar da düşünceliyizdir. Sana "Boşver ana babayı, al motoru hayatını yaşa, carpe diemmmm" diyeceğimizi falan bekleme :)

Önce aile gelir sonra zevkler. Motosikletle tüm aileni alıp biyere gidebilir misin? yok. Motosikleti senden başka ailenin tüm fertleri de kullanacak mı? büyük ihtimalle yine hayır.

Eeee, o zaman cevap zaten ortaya çıkıyor. Ama ne olur? Arabayı beklentinin altında daha ucuz birşey alıp,kredinin kalan kısmıyla da motorunu 250cc lik birşeyle değiştirebilirsin.

Yeni araban şimdiden hayırlı olsun :)

something123
11 Eylül 2017, 17:07
ikisini de orta yollu yap ikisi de olsun,
bi yere giderken araba ile cekcegin yol ızdırabına bir zaman sonra motorcular olarak katlanamıoruz,
ah ya şimdi motor olsaydı catır catır giderdik diorsun,

diğer yandan havalar souguyupta ne giysen kar etmediginde, araba içinde fransızca şarkı dinleyen bir ablaya bakıp bi bana bak
bide ona, ben kadınsam o ne diorsun mesela :) üstümde mont yagmurluk baktıgında kuryeden farkın yok ve üşüyorsun,

oysa sevgilinle, ailenle mutlu mesut olabilirdin :)
gibi gibi hikayeyi uzatabilirim :)

Metela
11 Eylül 2017, 17:13
ailede araba yoksa bence araba al, herkesi mutlu edersin, o arada biraz para yapar 250cc bir motora geçersin sonrası da gelir, hem sen hem de ailen mutlu olur, bence sabır biraz emin ol kafan rahat edecektir.

COQ
11 Eylül 2017, 17:24
Arabaya ihtiyacınız olsaydı şimdiye kadar çoktan alınmış olurdu.
Haftada bir bir yere gitmek için araba almak gayet lüks bir eylem olur.
Araba ancak çok sık bir yerlere bir kaç kişi gitme durumu varsa ihtiyaçtır.
Tabi ki lazım olduğu anlar olacaktır ama taksi çok daha ucuza gelir.

Eğer araba alıp senenin 360 günü sen kullanacak ve kalan 3-5 günde bizi hakanlara götür, hadi dayılara götür muhabbeti olacaksa keyfin ne diyorsa onu al.
Ama parayı sen vereceksen tabi.
İşe aile karıştığı söz hakkın pek kalmıyor.

Pcxbear
14 Eylül 2017, 09:37
Arabaya ihtiyacınız olsaydı şimdiye kadar çoktan alınmış olurdu.
Haftada bir bir yere gitmek için araba almak gayet lüks bir eylem olur.
Araba ancak çok sık bir yerlere bir kaç kişi gitme durumu varsa ihtiyaçtır.
Tabi ki lazım olduğu anlar olacaktır ama taksi çok daha ucuza gelir.

Eğer araba alıp senenin 360 günü sen kullanacak ve kalan 3-5 günde bizi hakanlara götür, hadi dayılara götür muhabbeti olacaksa keyfin ne diyorsa onu al.
Ama parayı sen vereceksen tabi.
İşe aile karıştığı söz hakkın pek kalmıyor.

Bak bu yorum değişik bir pencereden bakmamı sağladı. Bizim aile gerçekten bu zamana kadar neden herhangi bir araç almadı? Haklı olabilirsin

Öz_Musti
14 Eylül 2017, 11:03
Zor bir soru.

Geçtiğimiz 3 haftada, konferans için İtalya ve tatil için Yunanistan'da bulundum. 2011 model arabam var. Değiştirmeyi düşünüyordum.

Ne İtalya'da ne Yunanistan'da bizdeki kadar lüks, savurganlık ve yeni model araba yok. Eski, küçük ve donanımsız arabalara biniyorlar. Paraları var merak etmeyin. Arabalar da evet ucuz. İstese herkes Audi'den aşağı binmez, sokaklar Mercedes'den geçilmez. Yakıt da 1,30 civarı. Ama aptal değil kimse.

Ben de arabamı 10 yaş olana kadar yani 2021 e kadar kullanmaya karar verdim. Yunanistan'a 2 araba gittik. Bir arkadaşım arabayı yeniledi. Ayda 1.600 kredi ödediği için, borcum var dedi gelemedi. Halini görünce arkadaşım ve onun gibi tercihler yapanların aptallık ettiğine karar verdim. Olum binmek için borca girip araba alıyorsun, sonra borcum var diye harika bir araba gezisine katılamıyorsun. Peh.

Suzuki Inazuma kullanıyordum. Çok iyi motordur. Ama her bakımı 300-400 lira, çıkma çamurluk 650 lira. Farı çatladı, farı 800 lira mıydı neydi. Zincir ve dişli seti karaborsa fiyatlarda. Sattım Hero Hunk aldım. Bakımlar 50-60 lira, dişli 50 lira zincir -o ringsiz- 100 olsun. Oring olmadığından 90 numara şanzıman yağıyla yağlıyorum, deodorant şişesi kadar tüplere paralar vermiyorum. Asgari ihtiyaçlarımı hatta artçılı gezilerimi bile yapıyorum.

Araç konusunda minimumlarda yaşamayı herkese öneririm. Yunanistan'a arabayla gidince 100 cc motarlar almış kampçılar gördüm. Arnavut-Makedon-Sırp Bizde olsa, o motorla gidilir mi, en az 600 lük al, ölürsün, şişersin v.s. Değil abi her araçla her yere gidiliyor işte.

Sen de Pcx ile yola devam. 30 bin tl ye de malesef aslında 8-9 bin euro luk araba. Böylece zorlanmadan hem motorun, hem araban olacak.

avarekasnak
14 Eylül 2017, 12:39
aile varsa önce araba hacı..

mc-hot
14 Eylül 2017, 14:31
Ben olsam pcxi hayatta satmadan gider araba alırım mis gibi kışın açarım kaloriferi ailemide yanıma alırım rahatıma bakarım.

artemis99
14 Eylül 2017, 15:37
Zor bir soru.

Geçtiğimiz 3 haftada, konferans için İtalya ve tatil için Yunanistan'da bulundum. 2011 model arabam var. Değiştirmeyi düşünüyordum.

Ne İtalya'da ne Yunanistan'da bizdeki kadar lüks, savurganlık ve yeni model araba yok. Eski, küçük ve donanımsız arabalara biniyorlar. Paraları var merak etmeyin. Arabalar da evet ucuz. İstese herkes Audi'den aşağı binmez, sokaklar Mercedes'den geçilmez. Yakıt da 1,30 civarı. Ama aptal değil kimse.

Ben de arabamı 10 yaş olana kadar yani 2021 e kadar kullanmaya karar verdim. Yunanistan'a 2 araba gittik. Bir arkadaşım arabayı yeniledi. Ayda 1.600 kredi ödediği için, borcum var dedi gelemedi. Halini görünce arkadaşım ve onun gibi tercihler yapanların aptallık ettiğine karar verdim. Olum binmek için borca girip araba alıyorsun, sonra borcum var diye harika bir araba gezisine katılamıyorsun. Peh.

Suzuki Inazuma kullanıyordum. Çok iyi motordur. Ama her bakımı 300-400 lira, çıkma çamurluk 650 lira. Farı çatladı, farı 800 lira mıydı neydi. Zincir ve dişli seti karaborsa fiyatlarda. Sattım Hero Hunk aldım. Bakımlar 50-60 lira, dişli 50 lira zincir -o ringsiz- 100 olsun. Oring olmadığından 90 numara şanzıman yağıyla yağlıyorum, deodorant şişesi kadar tüplere paralar vermiyorum. Asgari ihtiyaçlarımı hatta artçılı gezilerimi bile yapıyorum.

Araç konusunda minimumlarda yaşamayı herkese öneririm. Yunanistan'a arabayla gidince 100 cc motarlar almış kampçılar gördüm. Arnavut-Makedon-Sırp Bizde olsa, o motorla gidilir mi, en az 600 lük al, ölürsün, şişersin v.s. Değil abi her araçla her yere gidiliyor işte.

Sen de Pcx ile yola devam. 30 bin tl ye de malesef aslında 8-9 bin euro luk araba. Böylece zorlanmadan hem motorun, hem araban olacak.

Haklısın ben de sıfır aldığım bir arabayı en fazla 6 yıl kullanmış biri olarak zaman zaman 2012 model arabamı değiştirmeyi düşündüm. Ancak sıfır araba fiyatları döviz kurları vs nedeniyle önümüzdeki birkaç yıl daha bu isteği erteledim mecburen. Aslında mantıklı düşününce hiçbir sorunu olmayan 5 yıllık bir arabayı neden değiştiriyorum tamamen keyfi, zevkine yani. Avrupalı öyle değil. İhtiyacı olmayan bir şeyi satın almıyor değiştirmiyor. Bize bir şeyler oldu alışveriş virüsü bulaştı. Ekonomi belki bu nedenle ayakta duruyormuş gibi görünüyor ama işin görünmeyen öteki yüzünde borçlar gittikçe artmakta. Tanıdığım biri geçen yıl sıfır skoda superb aldı. Şimdi aniden araba yok oldu, sattım küçük araba alıcam diyor. halbuki tahmin ediyorum banka kredisi ile aldı ödeyemedi banka da elinden aldı arabayı.