PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pist için motor alırken KDV ödüyor muyuz?

PWT
28 Ağustos 2017, 03:06
Merhaba arkadaşlar

Artan fiyatlar 110 bin tl civarına gelen 1000CC kategorisi, kaskosu ıvırı zıvırı derken caddeden uzaklaşmayı düşünüyorum. Motosikletlerde %37 ötv %18 KDV var. Trafiğe çıkarmayacaksak ÖTV ödemiyoruz ancak KDV yi motor alırken ödüyor muyuz? Bayiler varsa aramızda bilgilendirebilir mi?

A.. ülkede her şey bu kadar el yakar mı ya? benzin ayrı dert, kasko ayrı dert, insanları ayrı dert la yeter ya. Kıçı kırık Bulgaristan dedikleri ülke bile AB üyesi. Motorlar, arabalar gelire göre para değil. Meddes diye youtuberi takip ediyorum alman. Adam 11 Yıllık 2007 CBR 1000RR ile pistte düşmedi. 2017 GSX-R 1000 aldı 2. hafta pistte takla attı. Üzüldüğümü mesaj olarak bildirdim. Bana sadece 5 ay sonra sıfırını alacağını söyledi.(18.990Euro)TL gibi düşünün. Alım gücüne bakın... çıldırıyorum.

MSMorkan
28 Ağustos 2017, 09:11
Merhaba arkadaşım,

Herhangi bir ürün alırken veya satarken KDV ödenir. Kullanış amacından bağımsızdır bu. Eğer ortada faturalı bir satış varsa KDV eklenecek maalesef.

ÖTV konusunda da %80 eminim onu da alacaklardır. Eve koyduğun çamaşır, bulaşık makinesi ve buzdolabından Özel Tüketim(!) Vergisi alanlardan, piste çıkaracağın motor için almamasını bekleme :)

fz6_fazer
28 Ağustos 2017, 10:19
Hangi ülkeleden alıp ve kullanacaksınız

erenedip
28 Ağustos 2017, 12:04
aldığımız havaya ödüyoruz hele pist peh:D

uçanmotor
28 Ağustos 2017, 12:31
hiç motosiklet sitesine girip motorlara bakmamış ötv ve kdv dahildir der fiyatlara yani esnaf elektrik su personel maaşı ssk ıvırı zıvırı son kullanıcıya yani müşteriye ödettiriyo patrondan koymaz asgari ücretliye koyar

Zenginin de fakirinde parası hep zengine gider nasıl mı x market zinciri 1 kuruş indirimli satar gariban ordan alır market sahibi zengindir fakir olacak değil ya fakirin para gitti mi zengine

zengin dostuyla lüx yere gider zıkkımlanmaya lüx resturantın sahibi zengin fakir olacak hali yok ya lafın özü para zenginin cebinde toplanıyo bi de havlarlar tv kanallarında adalet var diye adalet olsa 1 tane fakir kalmaz şu verimsiz çorak topraklarda

54RR
28 Ağustos 2017, 12:36
Fatura kestirmeden alırsan ödemezsin vergi, hangi bayi faturasız motor satar orası bilinmez. En garanti cevabı bayi verir bence direk bayiye gidip sorun.

Pilot90
28 Ağustos 2017, 12:47
Meddes kaza mı yapmış? Öyle bir videosunu göremedim ben.

mgora
28 Ağustos 2017, 16:58
hiç motosiklet sitesine girip motorlara bakmamış ötv ve kdv dahildir der fiyatlara yani esnaf elektrik su personel maaşı ssk ıvırı zıvırı son kullanıcıya yani müşteriye ödettiriyo patrondan koymaz asgari ücretliye koyar

Zenginin de fakirinde parası hep zengine gider nasıl mı x market zinciri 1 kuruş indirimli satar gariban ordan alır market sahibi zengindir fakir olacak değil ya fakirin para gitti mi zengine

zengin dostuyla lüx yere gider zıkkımlanmaya lüx resturantın sahibi zengin fakir olacak hali yok ya lafın özü para zenginin cebinde toplanıyo bi de havlarlar tv kanallarında adalet var diye adalet olsa 1 tane fakir kalmaz şu verimsiz çorak topraklarda

Plaka ve ruhsat için fatura gerekli ama aldığın yer sana fatura etmese ne yapacak o sıkıntı , ne kadar stokta tutabilir vb.Fatura kestiği anda da bunları almak zorunda.
Hocam hırsızlar ve fahişeler bu dediğinize istisna teşkil ediyor :) , sermayeyi tabana yayıyorlar.

bberksan
28 Ağustos 2017, 17:05
Federasyon desteği ile yarışıyorsan ötv siz motor alınabiliyordu diye hatırlıyorum ama kdv den kaçış yok.
Bu arada 1000 cc motor ile 1 sezon pist kovalamak size kaça mal olur bir hesabını yaptınızmı?

burak burk
28 Ağustos 2017, 17:11
kdv alınıyor ötv alınmıyor diye biliyorum bende

PWT
29 Ağustos 2017, 15:23
Merhaba arkadaşım,

Herhangi bir ürün alırken veya satarken KDV ödenir. Kullanış amacından bağımsızdır bu. Eğer ortada faturalı bir satış varsa KDV eklenecek maalesef.

ÖTV konusunda da %80 eminim onu da alacaklardır. Eve koyduğun çamaşır, bulaşık makinesi ve buzdolabından Özel Tüketim(!) Vergisi alanlardan, piste çıkaracağın motor için almamasını bekleme :)

Trafiğe çıkmayacak araçlar için ÖTV alınmaz. Ancak KDV konusunda araştırmalar yaptım. KDV Fatura kesildiği için alınıyormuş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:17 ----------

kdv alınıyor ötv alınmıyor diye biliyorum bende

Doğru biliyormuşsun :) Araştırdım dediğimiz gibi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:19 ----------

Federasyon desteği ile yarışıyorsan ötv siz motor alınabiliyordu diye hatırlıyorum ama kdv den kaçış yok.
Bu arada 1000 cc motor ile 1 sezon pist kovalamak size kaça mal olur bir hesabını yaptınızmı?

Federasyon işi yaş. Tanıdık bayi bulmak lazımmış. Zaten TMF neden var bilmiyorum. Hesap yaptım.ve Düzcede ki pist için aylık kullansam racingi daha masraflı. Kaskosu, sigortası cart curt. Diğer türlü yılda 25 - 30 kez anca kullanırım. Pistte dolu dolu...

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:20 ----------

Fatura kestirmeden alırsan ödemezsin vergi, hangi bayi faturasız motor satar orası bilinmez. En garanti cevabı bayi verir bence direk bayiye gidip sorun.

Ya bu ülkede yararımıza bir iş yok ya. Vallahi çok sıkıldım artık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:22 ----------

Hangi ülkeleden alıp ve kullanacaksınız

Çomaristan diye düşündüm ancak para hesabı yapınca yurt dışından getirme şansım olur ise oda olur. Çünkü zaten trafiğe çıkarmayacağım.

bberksan
30 Ağustos 2017, 00:09
Trafiğe çıkmasan da ötv ödemek zorundasın. Bayi malı gğmrükten çekerken ötv ödüypr zaten.