PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastiğin havasını nereden anlayacağım ?

HOLMES07
26 Ağustos 2017, 19:46
YBR 125'im var bildiğiniz üzere bunun lastik basıncını ben nereden bileceğim yamaha bayii hiç bir şey anlatmadı ? Ne ile kontrol edeceğim ?

burak burk
26 Ağustos 2017, 19:54
analog ve dijital kontrol çubukları var 20 tl 50 tl vs ücreti var.bunlarla kontrol edebilirsin.aynı motor üzerinde tecrüben ilerledikçe motorun hareketlerinin ağırlaştığını anlayabilirsin.yada ybr zaten yakmayan bir motor her depoda bi lastiklerinide gözden geçirmen sağlıklı olur

artemis99
26 Ağustos 2017, 20:03
2yıldır 1 kez bile kontrol etmedim. Elle bak işte inik değilse sorun yok. Basınç ölçer de kullanabilirsiniz

oluroyle
26 Ağustos 2017, 20:10
2yıldır 1 kez bile kontrol etmedim. Elle bak işte inik değilse sorun yok. Basınç ölçer de kullanabilirsiniz

Ciddi olamazsin.. 2 yildir 1 kere bile kontrol etmemek ?

enlighteray
26 Ağustos 2017, 20:18

çok zekice, zekanıza şaşkınlıkla hayran kaldım

hardy1234
26 Ağustos 2017, 20:19
Daha basit yöntem benzincide hava basarken ekranda gösterir zaten haftada bir bakarsanız hem yakıt tasarrufu sağlarsınız hem de güvenliğinizi sağlar

HOLMES07
26 Ağustos 2017, 20:21
analog ve dijital kontrol çubukları var 20 tl 50 tl vs ücreti var.bunlarla kontrol edebilirsin.aynı motor üzerinde tecrüben ilerledikçe motorun hareketlerinin ağırlaştığını anlayabilirsin.yada ybr zaten yakmayan bir motor her depoda bi lastiklerinide gözden geçirmen sağlıklı olur

Bunun tam adı ne veya nerede satılıyor ?

scorpions_59
26 Ağustos 2017, 20:24
Ekstra bir cihaz almaya gerek var mı?
Benzin istasyonlarında var ordan anlaşılıyor çok basit üstelik.

Simsar
26 Ağustos 2017, 20:35
Manometre , hava basıncı ölçer yazsan çıkar

emremm
26 Ağustos 2017, 20:42

lastik basınç ölçer

https://www.google.com.tr/search?q=lastik+bas%C4%B1n%C3%A7+%C3%B6l%C3%A7er&source=lnms&tbm=shop&sa=X&ved=0ahUKEwiphf--t_XVAhWmFJoKHUvkB5QQ_AUIDSgE&biw=1179&bih=620

burak burk
26 Ağustos 2017, 21:05

valla tam adı basınç ölçer olsa gerek.hava basıncı ölçüm cihazı çubuğu gibi.n11 de görmüştüm ama tüm sitelerde bulabilirsin.araba motor bisiklet için hepsine oluyor diye biliyorum.bende kullanmıyorum benzinlikte kontrol ediyorum ama bence her motor sürücüsünde olması gerek.yada dediğim gibi her benzin almaya gittiğin zamanda kontrol edebilirsin

Ms_TunC
26 Ağustos 2017, 21:19
15 yıldır motosıklet ve araba kullanırım hıc basınç ölçerle işim olmadı, göz kararı ya da kullanırken yalpalama ya da yere yakınlık hıssedersem motorumla ve arabamla gittim benzınlikte bastım havayı gereken PSİ ile tamam, devam. Çok takılmayın bence.

BatuhanK
26 Ağustos 2017, 21:26
15 yıldır motosıklet ve araba kullanırım hıc basınç ölçerle işim olmadı, göz kararı ya da kullanırken yalpalama ya da yere yakınlık hıssedersem motorumla ve arabamla gittim benzınlikte bastım havayı gereken PSİ ile tamam, devam. Çok takılmayın bence.

Bencelik bir durum yok aslında.
Lastiğin düzgün aşınması, viraj ve frenlerde optimum verim alınması, lastiğin optimum sıcaklıkta çalışması için tavsiye edilen basınçlarda kullanılmalıdır. Aksi durumlarda negatif etkiler görülmeye başlar.
Ben 3-4 psi farktan sonra sürüşün saçmalamaya başladığını farkediyorum. Ve lastik basıncının 3-4 psi indiği süreden daha önce(yaklaşık olarak haftada bir) kontrol ediyorum.

Fr.Sante
26 Ağustos 2017, 21:31
Benzin istasyonuna gidene kadar lastik ısınır doğru ölçüm yapılamaz. Üstelik ülkemizdeki istasyonların hava pompalarının kalibrasyonunun yapılmadığı düşünülürse. 2 yakın benzin istasyonuna gidip ölçüm yapın birbirinden alakasız sonuçlar çıkar. 20-30 liraya basınç ölçüm aleti alın ayda 1 kontrol edin.

nzm75
26 Ağustos 2017, 22:13
Hocam sen nerde yaşıyorsun.etrafında hiç lastikçi yokmu.bırak lastikçiyi bütün petrollerde hava olur.heralde benzin falan aliyorsundur.