PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor suyu

uçanmotor
26 Ağustos 2017, 16:22
Motor suyu kaç km de değiştiriyorsunuz genelde motor suyu yeri nerede motor almayı düşünüyorum

shooter1
26 Ağustos 2017, 16:26
motor suyu nedir ?

uçanmotor
26 Ağustos 2017, 16:32
su soğutmalı motorlardan bahsettim

shooter1
26 Ağustos 2017, 16:46
bkz radyatör suyu
https://www.youtube.com/watch?v=Y1dRYCVnVJo

Lengeli Fötr
26 Ağustos 2017, 19:06
6 ayda bir kontrol 2 yılda bir değişim. %50 Antifiriz + %50saf su iyidir

Ekarademir
27 Ağustos 2017, 02:31
6 ayda bir kontrol 2 yılda bir değişim. %50 Antifiriz + %50saf su iyidir
Kontrol sürekli yapılır. Bi kaçak olsa sen 6 ayda farkedene kadar yatak sarar. Sarmasada hararet yapar zarar verir.

Lengeli Fötr
27 Ağustos 2017, 09:56
Kontrol sürekli yapılır. Bi kaçak olsa sen 6 ayda farkedene kadar yatak sarar. Sarmasada hararet yapar zarar verir.
Yatak sararmış... yok daha neler. Motor yağından bahsetmiyoruz. Grenajlı motorda sürekli nasıl kontrol edeceksin, sürekli grenajı söküp takacak mısın. Hararet göstergesi diye bir şey yapmışlar. Ara ara kontol ederek gidersen hararet yapmaz yatak yorgan da sarmaz

efendy06
27 Ağustos 2017, 10:02
Yatak sararmış... yok daha neler. Motor yağından bahsetmiyoruz. Grenajlı motorda sürekli nasıl kontrol edeceksin, sürekli grenajı söküp takacak mısın. Hararet göstergesi diye bir şey yapmışlar. Ara ara kontol ederek gidersen hararet yapmaz yatak yorgan da sarmaz

Grenajlı motorlarda da soğutma sıvısı seviye kontrolü için bir kolaylık düşünmemişler mi? Çünkü hararet göstergesi olmayan tonla motor var piyasada.

artemis99
27 Ağustos 2017, 10:13
Periyodik olarak servise gidiyorsanız böyle şeyler dert değil.

shooter1
27 Ağustos 2017, 12:34
Periyodik olarak servise gidiyorsanız böyle şeyler dert değil.
ya radyatör hortumu sızdırıyorsa :farao:

Lengeli Fötr
27 Ağustos 2017, 12:53
Grenajlı motorlarda da soğutma sıvısı seviye kontrolü için bir kolaylık düşünmemişler mi? Çünkü hararet göstergesi olmayan tonla motor var piyasada.

Gerek yok bence, çünkü sıvı durduk yere ciddi derecede azalacağını düşünmüyorum. Ancak bir sızıntı olması halinde eksilir ki yola çıkınca hararet göstergesiden anlaşılır.
Hararet göstergesi olmayan o tonla motorlar hava soğutmalı olduğundan dolayı olabilir mi? Hararet göstergesi olmayan su soğutmalı motosiklet ne gördüm ne de duydum, olmaması da çok saçma mantıksız

ya radyatör
hortumu sızdırıyorsa :farao:

O yüzden hararet göstergesini sık sık kontrol etmekte fayda var

uçanmotor
27 Ağustos 2017, 13:00
bi de yağ soğutmalı varmış hiç duymadım yeni modellerde varmı yoksa mazidemi kaldı

Lengeli Fötr
27 Ağustos 2017, 14:51
bi de yağ soğutmalı varmış hiç duymadım yeni modellerde varmı yoksa mazidemi kaldı

Hava soğutmalılar da aynı zamanda yağ soğutmalı diye olur biliyorum

uzay gemisi
27 Ağustos 2017, 15:02

Yağ soğutmalılarda aynı su soğutmada olduğu gibi radyatör bulunur, yağ radyatörden geçer ama yağ soğutmalı motorlar mazide kalalı yılllaaaar oldu

Ekarademir
27 Ağustos 2017, 15:59

Yağ yada su ikiside aynı kapıya çıkar. Hararet yaptırır ve yatak sarar. Sarmasa bile hararet yapmış motorun üst kapak sökülüp kontrol edilmeli. Kamyonda kompresör arızasından hararet yapmıştı ve yüzükler yerinden oynamıştı. Kontrol ettirmesem devamında kitleyecekti.

Eşşek değiller ya grenajlı motorada kontrol edecek bişey koymuşlardır. Her vasıtada su kontrolü kolay olur. Hararet göstergesine güven olmaz. Kontrol her daim iyidir. Ehliyet alırken bile öğretiyorlar günlük haftalık aylık kontroller diye. Pek uyan yok ama uymak lazım.

Kendimden örnek vereyim. Kamyonla gece yoldan gelince stop etmeden inerim. (Turbolu araç rölantide bi süre çalışmadan stop edilmez. ) etrafında bi tur atıp lambaları kontrol ederim. Sabahsa lastikleri kontrol edip binerim. Birkaç günde yağı ve suyu kontrol ederim. Motordada kontrolleri yaparım binmeden önce.

Eyvah para etmez. Testiyi kırmadan dövmek lazım kızı.

efendy06
27 Ağustos 2017, 16:15
Gerek yok bence, çünkü sıvı durduk yere ciddi derecede azalacağını düşünmüyorum. Ancak bir sızıntı olması halinde eksilir ki yola çıkınca hararet göstergesiden anlaşılır.
Hararet göstergesi olmayan o tonla motorlar hava soğutmalı olduğundan dolayı olabilir mi? Hararet göstergesi olmayan su soğutmalı motosiklet ne gördüm ne de duydum, olmaması da çok saçma mantıksız

O yüzden hararet göstergesini sık sık kontrol etmekte fayda var

Hmm, her şeyi ben bilirim diyorsunuz. Anlaşıldı. Madem o kadar her şeye hakimsiniz, bana bajaj pulsarın hararet göstergesinin olmamasını, ama motorun sıvı soğutmalı oluşunu açıklar mısınız?

Mertcan39
27 Ağustos 2017, 16:22
yağ soğutma mazide kalmadı çoğu su soğutmalı motorda yağ soğutmada mevcut radyatör suyu sık kontrol edilmemi bana kalırsa bu arada megelli 250 r dada hararet göstergesi yok sıvı soğutma

army
27 Ağustos 2017, 16:36
Su soğutmalı motorlarda su değiştirilmez. Direk Antifiriz konur o korozyonu engeller. sadece eksildikçe su eklenir.

SonerOZGER
27 Ağustos 2017, 16:37
Pulsar 200NS var seviye kontrolünde şuan minimum seviye de fakat nereden koyulacağını bilmiyorum

https://i.hizliresim.com/XXQgJk.jpg

bu mu acaba ?

efendy06
27 Ağustos 2017, 18:45
Pulsar 200NS var seviye kontrolünde şuan minimum seviye de fakat nereden koyulacağını bilmiyorum

https://i.hizliresim.com/XXQgJk.jpg

bu mu acaba ?

Evet, oradan koyuluyordu.

Lengeli Fötr
27 Ağustos 2017, 21:16
Hmm, her şeyi ben bilirim diyorsunuz. Anlaşıldı. Madem o kadar her şeye hakimsiniz, bana bajaj pulsarın hararet göstergesinin olmamasını, ama motorun sıvı soğutmalı oluşunu açıklar mısınız?

Her şeyi ben bilirime çıkan bir ifade kullanmadım
Öyle bir motor yoktur demedim, görmedim duymadım dedim
Yine de söylüyorum göstergesis motor saçma mantıksız

efendy06
27 Ağustos 2017, 22:50
Her şeyi ben bilirime çıkan bir ifade kullanmadım
Öyle bir motor yoktur demedim, görmedim duymadım dedim
Yine de söylüyorum göstergesis motor saçma mantıksız

Regal raptor markalı motorlar sıvı soğutma, hararete dair herhangi bir göstergeleri yok örnek olarak. Ama piyasada tonla regal var. Sizin gösmemiş olmanız, bunun varolmadığı anlamına gelmez. Mantıksal olarak bakarsak, mantıksız o kadar çok şey var ki...

Damaskinos
27 Ocak 2018, 09:46
Arkadaşlar R3X Evo da su haznesi seviyesi nerede olmalı? Altta bir boğum var onun ortasında duruyor şu an seviye

kurubuz
27 Ocak 2018, 10:45
Daha hiç su veya antifriz değiştirmedim. Nadiren sele altındaki şişedeki suyu kontrol ederim. Öyle fazla detaya takılmayın motorun kölesi olmayın.

BLUERAY
27 Ocak 2018, 11:51
motorda sivi miktari daha az, hacim küçük, radyator kanallari daha hassas. Ve devinim yuksek. Bu durumda her yil antifiriz degeri olculmeli ve 2 yilda bir degistirilmelidir. Hicbir sart altinda saf su dan baska bir su ile ekleme yapilmaz. Kaynamis su bile olmaz. Kullanim kitabinda yazan deger, tip ve miktar ile oranlar kullanilmali, serviste ise kitapcikta yazilanlara riayet edilip edilmedigi gozlenmelidir. Radyatör temizleyici urunlerin kullanilmasi hakkinda fikrim yok. Bildigin kireç sökücü gibi bişey. İyi tetkik edilmelidir.