PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletimi yıkamayı düşünüyorum

worldmeister
25 Ağustos 2017, 11:46
Arkadaşlar merhaba,
Motosikletimi yeni aldım. Pulsar NS 150 ilk motorum.
Yani ilk motosiklet yıkayışım da olacak. :D Su gelmemesi gereken yerler var mıdır?
Tazyiksiz su ile yıkasam sıkıntı olur mu? Veya kova ile de yıkayabilir miyim?
Şuan zincir yağım yok, yıkadıktan sonra illa yağlamam gerekir mi?

alasehirli
25 Ağustos 2017, 11:49
Tazyikli su ile yıkayacaksanız motorla aranızda 1.5 metre olması iyidir yoksa boyaya zarar verebilir kova ile yıkamanız daha iyi olur
Onun dışında bir bilgim yok🙃

54RR
25 Ağustos 2017, 11:51
Zincir yağı yoksa zinciri plastik poşetle sarıp yıkayabilirsiz.

artemis99
25 Ağustos 2017, 11:54
Oto yıkamacıda yıkama da nasıl yıkarsan yıka. tazyikli su kullanma, kova-fırça-sünger + bahçe hortumu en güzeli.

worldmeister
25 Ağustos 2017, 11:54
Zincir yağı yoksa zinciri plastik poşetle sarıp yıkayabilirsiz.

En son 7-8 gün önce zinciri yağlamıştık. Yıkadıktan sonra illa tekrar yağlamak gerekir mi?

Macit250
25 Ağustos 2017, 12:03
Motosikleti yıka, zinciri fırcayla gaz yağıyla temizle, yağın yoksa git bir motosikletçiye 5 liraya yağlat. Basit işler, motoru söküp takmayacaksınki. Yağlama dediğin tam tamına 5 6 sn iş yahu

Albion
25 Ağustos 2017, 12:05
En son 7-8 gün önce zinciri yağlamıştık. Yıkadıktan sonra illa tekrar yağlamak gerekir mi?

Yıkamada çok yüksek dereceli solventler kullanmadıysanız gerek olmaz. Tabi zincirde kullanılan yağın kalitesine bağlı olarak da değişir. Kaliteli yağlar zincire yapışır ve öyle kolay kolay çıkmaz. Ama düşük kaliteli yağ kullandıysanız ya da emin değilsen, yıkama sonrası zinciri şöyle bir gözle - elle kontrol etmeni tavsiye ederim.

burak burk
25 Ağustos 2017, 12:18
en sağlıklısı bi kovaya araba motor için özel şampuan ile doldur köpürt.bir bez veya sünger ile sil.normal bir hortumlada durulayabilirsin.ön ekran tarafına tazyikli su tutma onun dışında sorunun olmaz.benzinliklerdeki basınçlı suyuda kullanabilirsin ama aynı noktaya tutmaman ve uzaktan kullanman gerekir 1 1 buçuk metre uzaktan.bence basınçlı su daha iyi temizler ama çok dikkat etmen gerekir.

shruikan
25 Ağustos 2017, 14:14
göstergeye ve motor bloğuna yakın mesafeden tazyikli su tutma yeter.

sey_47
25 Ağustos 2017, 14:37
genelde elektrik aksamının olduğu yerlere dikkat et.
Kütükler(sinyal, far, ateşleme kumandalarının olduğu yer). Bu önemli, içine su alır, devre falan yapmaz ama, içeride ki iletkenler paslanabilir.
kontak, far tası(kütüklerin elektriği de buradan dağılabiliyor, iyi bir kablo demeti var orada), deponun altı (Kablolar gider, Sele altı (akü ve sigorta grubu oralardadır.), bir de sinyaldir fardır stop lambasıdır ço kyakından tutma.
Depo kapağına da çok tutmamakta fayda var, su kaçmasın depoya az da olsa.
Basınçlı makina varsa, uzaktan tut.

Kızıl pars
25 Ağustos 2017, 14:48
Oncelikle kitapçıkta ne yazıyor ona bakmalısın.

Genel olarak :
Radyatöre doğrudan su tutma.
Egsoz borusunun içine su tutma.
Fren diskleri sıcak ise su tutma.
Zinciri yıkamaya çalışma.
Motor çıt kırıldım bir şey değildir ama çok da abartarak yıkanmaz.

Genelde en fazla 500 km de bir zincir yağlanır,
Gerekirse önce temizlersin.
Bu bilgiler kitapçıkta yazar.

mrt20
25 Ağustos 2017, 15:05
Ulan kendimi düşündüm başlığı görünce.
Motoru yıkayacam korkuyorum bişey olurs diye.
Ya kablodan su girerse ya metal yerleri paslanırsa.
Elime bez alıp nemli nemli tekerine kadar silmiştim.
O ne güzel bi korku, o ne tatlı bi endişe idi.
50cc de olsa o benim di ya.
Allah kaza bela vermesin güzel kardeşim.

akindir
25 Ağustos 2017, 19:27
yakmayı düşünüyorum diye okuyan bir tek ben miyim :cherry:

stupid
25 Ağustos 2017, 19:44
ben iki haftadır her gün yıkıyorum, malum çamur içinde kalıyor, hiç zinciri yağlamadım. God dammit, ben o yağın suyla vs gitmeyeceğini sanıyordum. :D

Eski_kasa
25 Ağustos 2017, 21:33
1-2 Ay özenirsin bezenirsin sonra sonra elin gitmemeye başlar, çekersin bi benzinliğe atarsın 5 lira yıkatırsın. iyi değerlendir bu zamanları.

Sj's
25 Ağustos 2017, 22:32
Motosiklet yikama isleten biri olarak, en guzelini yapiyorsun. Mumkunse hic bir zaman motosikletini bilmedigin yerlerde yikatma, kendin yika.

Tazyik vs gibi olaylar bir motosiklette yalnizca karterde ihtiyacin olabilecek sey, onu da biraz ozveriyle yine kendin ugrasarak yag katran vb seyleri giderebilirsin. Onun disinda tazyigin olmamasi kotu degil, iyi bir sey. 80 barin uzerindeki su basinci motosiklet boyalarinda yakindan tutuldugunda sonradan (aslinda kendiniz fermuar ya da kolunuz carparak yaptiginizi sandiginiz) ciziklere neden oluyor.

Mumkunse marketlerde ucuza satilan oto yikama ya da cilali sampuan vb urunleri kullanma. Bunlar otomobillere bile zarar verirken motosikletlerde marka ve modele gore bambaska ek zararlar verebiliyor.

Tek dikkat etmen gereken nokta yikayacagin sampuan PH notr degerine sahip olsun ya da 8 degerini gecmesin. Hem temizler, hem dogal parlaklik verir onlar. 2 bucket sistemi kullan. 1 kova sungeri daldirip motoru yikayacagin sampuanli kova, digeri durulama ve pislik akitmak icin sadece su kovasi. Kirlenen sungeri temiz suya bandir, sık, sonra sampuanli kovaya daldirip devam et. Boylece sungerle camur toz vs aldiktan sonra sungere yapisan toz ve kalintilarla tekrar sampuanlarken motorunu cizmemis olursun.

Baska soru olursa yardimci olurum yine.

Sevgiler.

DKN
26 Ağustos 2017, 01:23
Biyere kadar kirlendikten sonra daha fazla kirlenmez

AlpAksu
26 Ağustos 2017, 02:13
kova ile alıp yıkamak iyi hoş ama çok uzun sürüyor ve uğraştırıyor ancak hafta sonu boş bir günde tercih ederim. Ben şahsen benzinliklerde bulunan tazyikli su + köpük ile motorumu yıkıyorum, hem eğlenceli oluyor hem de ucuz yollu, 10 dakika içinde genel olarak temizlenmiş oluyor. Zincir yağım varsa kendim yağlıyorum eğer yoksa ve zincir berbat haldeyse kesinlikle üst yorumda da yazan overdose yıkamaya gidiyorum 20 tl'ye hem zincir gergisi+temizlik ve yağlama ile günü tamamlıyorum.

Remzidemir41
26 Ağustos 2017, 03:04
Zinciri 200kmde bir yağlyıorum ben. Güne göre degil :) . Aslında sık sık yağlıyorum :queen:

worldmeister
26 Ağustos 2017, 15:31
Cevap veren herkese teşekkürler.

alp_tunay
26 Ağustos 2017, 17:02
Boşver yıkama..
Yağmur geliyormuş..
Gene kirlenecek... :)

nihalce9191
26 Ağustos 2017, 17:23
Ben de korkuyorum ya tazyik bir şey yapar diye. O yüzden hep kovayla yıkıyorum.