PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış Lastiği Motosikletler İçin Zorunlu mu Oldu ?

uur52
24 Ağustos 2017, 10:24
Herkese selamlar,

Dün izlediğim habere göre sadece ticari araçlar için geçerli olan kış lastiği için yapılan açıklamada bütün özel otomobiller de dahil olmak üzere tüm özel motorlu araçlar bu kış itibarıyla zorunlu olarak kış lastiği kullanmaya başlayacak diye bir açıklama yapıldı. Bu uygulamaya motosikletler de dahil midir?

Bilgisi olan arkadaşlar bizleri aydınlatırsa seviniriz.

Kaynak:
http://www.hurriyet.com.tr/suruculer-dikkat-bu-kis-ozel-otomobiller-de-kis-lastigi-takacak-40558594

mujohit
13 Aralık 2017, 22:43
Bunu bende merak ediyorum ama bilen yok galiba

zekeriyaimam
13 Aralık 2017, 22:59
Bir milletvekilinin oğlu motosiklet kış lastiği ithal ederse olur

YERUÇAĞI
13 Aralık 2017, 23:17
zaten şehirler arası yolda zorunlu yazıyor,şehir içinde değil,,kışın motosikletle şehirler arası yola gitmeyi düşünen olurmu acaba

watercolours
13 Aralık 2017, 23:20
Fizibilite çalışması yaparlar. Kış lastiği takmayan motoskletlerden alınabilecek cezaya bakarlar. Devlet kasasına hatırı sayılır miktarda girdi olacaksa zorunlu yaparlar, yok ete dişe dokunur bir meblağ gelmeyecek diye düşünürlerse motosikletleri kapsamaz.

Kasım38
13 Aralık 2017, 23:51
Ticari araçlara zorunlu, özel araçlara Polis uzun yolda kış lastiği olması tavsiyesinde bulunuyor. Ama kritik durumlarda kış lastiği yok veya zincir yok ise sizin yola devam etmenize müsaade etmeyebilir yol temizlenene kadar.

serif abi
14 Aralık 2017, 08:58
atalarımız demiş ki
""yazın aba'nı çıkarma kışın sen bilirsin""
Bu formun mudilerinin çogu ergen/genç oldugu içi aba kelimesini bilmeyebilirler (kalın kaba giysi demek bir nevi mont)

yani şunu diyor atalarımız yazın dikkat kışın zaten SS(seve seve) giyeceksin.

Kışın motor sürüp uygun lastik takmaz isen zaten amele sümüğü gibi yere yapışıp lastigi takmak zorunda kalacaksın.

hava 7-9 derecenin altına düştügünde normal lastik sertleşir kış lastigi takmak gereklidir.

gerivites
14 Aralık 2017, 09:37
plakasız ruhsatsız ehliyetsiz hatta çalıntı motorlarla gezenleri önce temizlesinler de kış lastiğine sıra gelir. Bu kadar motosikletin kontrolünü hangi polis sağlayacak ki. Anca köprüde vs belli noktalarda çeviri yapıyorlar. Benim İstanbul trafiğinde 9ncu ayım oldu daha 1 kez polis çevirmedi.

Deadly Sto(R)m
14 Aralık 2017, 09:57
"MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ; eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçların kış lastiği kullanma zorunluluğuna ilişkin usul ve esasları kapsar.

(2) Bu Tebliğ;

a) Lastik tekerlekli traktörleri,

b) İki ve üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımaları,

c) Römork ve yarı römorkları,

ç) Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan taşımaları,

kapsamaz."

b bendinde görebileceğiniz gibi motosikletleri kapsamıyor. Metnin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/04/20170401-14.htm

zabuzaretta
14 Aralık 2017, 09:59
Her şeyden önce kış lastiği satılıyor olması gerekmiyor mu? Yalnızca scooterlar için bulabildim fakat kendi motosikletim için herhangi bir marka kış lastiği bulamadım. Duyan eden var mı?

Ön lastik: 110/70 17
Arka lastik: 150/60 17

TurboTastic
14 Aralık 2017, 11:50
Ben doğru düzgün lastik bulamıyorum 140/70-13 ebat yok. kışlık yaptılarda almadık mı. ama katılıyorum @zekeriyaimam 'a.

Öz_Musti
14 Aralık 2017, 13:19
Allah Allah çok basit bir soru. Hayır zorunlu değil. Deadly'nin dediği gibi kanun otomobilleri de kapsamıyor. Yalnızca ticari olarak yük ve yolcu taşıyoan araçları kapsıyor. Şehirler arası otobüs-kamyon veya şehir içi öho, ticari taksi, panelvan minibüs, doblo v.s. gibi arabalar.

Yani şahsa ait "hususi" kullanımda olan otomobil motosiklet kapsam dışı. Ama güvenlik açısında gereklidir.