PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüksek hızlarda acil stop düğmesine basılırsa ?

Süleymantnz
24 Ağustos 2017, 02:54
Yanlışlıkla falan. Ne olur? Aklıma gelen mi olur?

efemontana
24 Ağustos 2017, 03:06
Aklına arka tekerin kilitleneceği geliyorsa öyle bir şey olmaz, tabi kesiciye yakın bir devirde değilsen :) Gazı kapattığın yığılmayla neredeyse aynı bir yığılma olur, debriyaj levyesini çektiğin anda motorun uyguladığı kompresyon ortadan kalkar ve boş viteste gider gibi gider. Sonrasında kill switch'i açarsın ve marşa basıp yola devam edersin.

PiedPiper
24 Ağustos 2017, 08:40
Kesiciye yakin devirdeysek, arka tekerlek mi kilitlenir?

Samet Ağır
24 Ağustos 2017, 10:23
Hangi vites ve devirde olursan ol sadece aniden gazı kapatmış gibi,benzin birden bitmiş gibi olur,kompresöre binen motor yavaşlamaya başlar. Debriyaja basarsan motor dönmez durur,tekrar bıraktığın an hız ve vites durumuna göre tehlikeye girmen ( teker kitlenmesi v.s) sözkonusu olabilir.

fenerbahceli
24 Ağustos 2017, 10:27
Demek ki en iyisi otomatik vitesmiş.

diablof
24 Ağustos 2017, 12:24
diyelim ki yoldasın,

elin çarptı motor durdu,

1. senaryo;

kill switch i açarsın motor kaldığı yerden ateşleme yapmaya devam eder. vurdurma gibi düşün.

2. senaryo;

debriyajı sıkarsın. kill switch i açarsın. marşa basarsın. motoru çalıştırırsın (bu arada motor yavaşlasa da gitmeye devam ediyor) yavaşlamanın da etkisi ile olması gereken viteste yavaşça debriyajı bırakıp gaz verip gerekli normal kavramayı yakalar yoluna devam edersin.

kolay gelsin.

Metilen
24 Ağustos 2017, 12:36
Bir soru da benden; aynı durumda frenlerin tutuşunca bir değişiklik olur mu? Yanlışlıkla değil de benzin tasarrufu için kontak kapatılırsa ne olur?

mustafa_325
24 Ağustos 2017, 12:39
Bir soru da benden; aynı durumda frenlerin tutuşunca bir değişiklik olur mu? Yanlışlıkla değil de benzin tasarrufu için kontak kapatılırsa ne olur?

Frenlerin tutuşunda değişiklik olmaz çünkü motosiklet frenlerinde arabalardaki gibi elektrik desteği yok.

OğuzÖztürk
24 Ağustos 2017, 12:43

Benzin kadar kalan yaşamından da tasarruf etmene neden olabilir :sunny:

Mamba09
24 Ağustos 2017, 12:47
Kill switchin açtığınızda motor çalışmaya devam eder. Marşa basmayın boşuna. Kill switch sadece ateşlemeyi keser. Açtığınızda ateşleme devam eder.

doghouse
24 Ağustos 2017, 13:11
Motora binersem ölürmüyüm ölmezmiyim.

Tvs01
24 Ağustos 2017, 13:56
Peki debriyaja basmadan kontak kapanırsa ne olur ?

hasmet
24 Ağustos 2017, 15:43

Benim motosiklet istop etmiyor hareket halinde kontagi kapatinca. Muhtemelen ABS'ye ihtiyacimi dusunuyor. Yavaslayip durunca istop ediyor kendi kendine.

babaçi
24 Ağustos 2017, 23:32
dediğiniz olayı sağolsun metehan defalarca yanımdan geçerken yapmıştır,öyle lastik kitlemesi falan olmuyor bir anlık gaz kesintisi gibi düşünün,düğmeyi açınca motoru vurdurmuş gibi oluyor o kadar.

cemtover
24 Ağustos 2017, 23:58

Yag pompasi elektrik alamadigindan yaglama azalir/kesilir. Akabinde 2 litre benzin icin sandik acarsiniz. Hareket halinde motorlu hicbir tasit stop edilmez. Ust vitese atar kompresyonu dusurursun o olur ancak

emremm
25 Ağustos 2017, 01:09
Yag pompasi elektrik alamadigindan yaglama azalir/kesilir. Akabinde 2 litre benzin icin sandik acarsiniz. Hareket halinde motorlu hicbir tasit stop edilmez. Ust vitese atar kompresyonu dusurursun o olur ancak

Yağ pompasının elektrikle işi olmaz.

Tİme_shİft42
25 Ağustos 2017, 01:40
-------------------

velizrsln
25 Ağustos 2017, 01:41
Yanlışlıkla falan. Ne olur? Aklıma gelen mi olur?

acil stop düğmesi değil ki o, ne bu koşu bandı mı :D, motoru stop etmek için kullanıyoruz onu sadece

Tİme_shİft42
25 Ağustos 2017, 01:47
Kitleme olmaz gitmeye devam eder durmaya yakın teker kitler vitesde olduğundan dolayı

Darkcity2000
25 Ağustos 2017, 08:25
F650GS ile sollamaya ciktim yaklasik 100 km hizdayken birden kesif bir sessizlik... motosikletin beyni bozulmus tum elektrigi kesmis... kilitlenme olmadi soguk kanli olarak saga kontrollu yanastim ve kurtardim...

hokahey
25 Ağustos 2017, 08:40
ben hep cbf150 kullandığım için bizde acil stop düğmesi yok :(

Kızıl pars
25 Ağustos 2017, 09:10
Benim elim çarpmıştı bir kere, hızlıca yavaşlıyor, çok tehlikeli bir durum olmadı.

Tahminim o ki, çok tehlikeli bir durum olsa o düğmeyi o kadar kolay yere koymazlardı.

Tengri
16 Ağustos 2018, 22:17
Aklıma gelen en absürt şeylerin bile forumda bir zamanlar sorulmuş olması ne güzel - ne arasam cevabı çıkıyor :flower: Teşekkürler herkese :bestmt:

levend84
16 Ağustos 2018, 22:20
ben hep cbf150 kullandığım için bizde acil stop düğmesi yok :(

Sibief candır..gerisi badılcan..