PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Topla vergileri, yaz cezaları...

Sayfa : [1] 2

-Black-
23 Ağustos 2017, 21:34
Bu kış özel otomobiller de kış lastiği takacak!
Ülkemizde 5 yıldır uygulanan ve sadece ticari araçları kapsayan kış lastiği zorunluluğunda kapsam genişletildi. Bu kıştan itibaren özel otomobiller de zorunlu olarak kış lastiği takacak. 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmayan araçlara 625 lira para cezası uygulanacak.

http://www.milliyet.com.tr/bu-kis-ozel-otomobiller-de-kis-ekonomi-2507015/

emremm
23 Ağustos 2017, 21:42
Millet balatayı sıyırdı.:cherry:

Kışlık lastik dağıtıyorlarmış. Yerini öğrenemedim.
Palavrada olabilir.

Jemand
23 Ağustos 2017, 21:43
güzel kardeşim, devletin bunu uygulamak zorunda kalması, vatandaşının ne kadar pervasız olduğunun göstergesidir. kış lastiği takmayıp kazaya sebebiyet veren öküzler yüzünden bu uygulamalar hep.

-Black-
23 Ağustos 2017, 22:00
Güzel kardeşim, bu tür uygulamaların gerçekten insan sağlığı temini için olduğunu bilsem, 1'ini arabaya takar, birini devlete veririm.

Çukurlar açık, virajlarda sulama devam, yamalar b*ktan, ters eğimler, metal bariyerler vs vs. varken, bana kalkıp da uygulamanın bizim sağlığımız için olduğunu anlatmaya çalışma hiç.

İnsan sağlığı mı önemli;
Tamam öyle olsun.

Mobilyada %10 kdv indirimi uyguladın. Kaldır o zaman kış lastiklerindeki vergiyi????

Stock Sever
23 Ağustos 2017, 22:05
Adama kış lastiği cezası kesiliyor. 3 kış lastiği alsan zaten 600 küsür para tutar. Ben şimdi 625 lira ceza ödeyebilcek durumda olsam zaten kış lastiğine basar parayı alırım. Ama yok. Çoğu insan depo E de geziyo.

-Black-
23 Ağustos 2017, 22:13
Ya da belki z1000'lere otoban süratlerinin üstüne çıkmaması için kesici zorunluluğu getir???

(Alakası yok değil mi verdiğim örneğin??? Tıpkı senin söylediğinin de alakası olmadığı gibi , güzel kardeşim. )

Jemand
23 Ağustos 2017, 22:16
Güzel kardeşim, bu tür uygulamaların gerçekten insan sağlığı temini için olduğunu bilsem, 1'ini arabaya takar, birini devlete veririm.

Çukurlar açık, virajlarda sulama devam, yamalar b*ktan, ters eğimler, metal bariyerler vs vs. varken, bana kalkıp da uygulamanın bizim sağlığımız için olduğunu anlatmaya çalışma hiç.

İnsan sağlığı mı önemli;
Tamam öyle olsun.

Mobilyada %10 kdv indirimi uyguladın. Kaldır o zaman kış lastiklerindeki vergiyi????

o konuda yerden göğe kadar haklısın. hatta böyle uygulamalarda tedarikçi firmaların bile çıkarı olduğunu düşünürüm hep. fakat gerçekten bu tarz uygulamalar olmayınca bizim vatandaş ziksen kış lastiği falan takmıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:14 ----------

Ya da belki z1000'lere otoban süratlerinin üstüne çıkmaması için kesici zorunluluğu getir???

(Alakası yok değil mi verdiğim örneğin??? Tıpkı senin söylediğinin de alakası olmadığı gibi , güzel kardeşim. )

aynı telden çalıyoruz da bakma senin heyheylerin üzerinde gibi.

okanbagiscan
23 Ağustos 2017, 22:20
Ben arabayı iş için kullanmıyorum kar yağdığında kış lastiğim olsada çıkmam.Ne yapacam ben lastiği.

-Black-
23 Ağustos 2017, 22:22
Sorma :) galiba biraz canım sıkıldı. :)

cevabın bir an ters gelince, saldırdım galiba.

Yani bir de şu %20 gümrük mevzuu olunca yakında.

Durmaya çalışıyorsun ama bi yerden patlıyor işte.

(Heee, onu da dürt, bi rahat verme kimseye.)

https://img-s1.onedio.com/id-55d25b329f904a951c0fa65a/rev-0/w-635/listing/f-jpg-webp/s-47b4fef62e5c3f884289267cbde6f71babdf377b.webp

gadd
23 Ağustos 2017, 22:30
Bence mantıklı olmuş. Kış lastiği mevzusunu sırf ticari arabalara şart koşmaları saçma bi durumdu hadi güney şehirler için biraz abartı olabilir ama kışın İstanbul, Ankara gibi şehirlerde azıcık kar yağsa millet bi yokuşu çıkıp inemiyor. Takcinin günahı ne ?

kadango
23 Ağustos 2017, 23:17
Mişlen kroskılaymeytçilerin pek umursamayacağı, birçok kişiyi de kroskılaymeytçi yapacak bir uygulama.

DadasOflu
24 Ağustos 2017, 00:05
Haksızlık etmeyin adamlar 1000 tane fabrika açtılar memlekete(nerdeeee), Cumhuriyet tarihi demeyeceğim Türk tarihininin halkına cezalar ile zulmeden tek iktidarı, burada ileri geri konuşmayın liyakatsiz işten anlamayan bürokratları motosikletlere de kışın kışlık, yazın yazlık, arazi de disli , asfalttada sadece asfalta özel lastik şartı getirir görürsünüz :)

gadd
24 Ağustos 2017, 00:14
Haksızlık etmeyin adamlar 1000 tane fabrika açtılar memlekete(nerdeeee), Cumhuriyet tarihi demeyeceğim Türk tarihininin halkına cezalar ile zulmeden tek iktidarı, burada ileri geri konuşmayın liyakatsiz işten anlamayan bürokratları motosikletlere de kışın kışlık, yazın yazlık, arazi de disli , asfalttada sadece asfalta özel lastik şartı getirir görürsünüz :)

Ben öyle yapıyorum motorda :)) kışın winter grip yazın city grip haha

-Black-
24 Ağustos 2017, 00:27
Kontra da yasaklanabilir. Hatta birilerinin canı istedi diye, arazide düz, asfaltta dişli de
istenebilir. 😊 (3 sene sonra bu değişebilir de, bisikletler de kapsam altına alınabilir)
Ben olsam özel belge olmadan (haarrrrçççç) araziye de çıkarttırmazdım motoru.
Yasası da hazır... İdari makamlarca; motor sporlarına uygun koşulların sağlandığı tespit edilerek işletme belgesi tahsis edilen, moto-kros ve asfalt pistler haricinde ............

Sürücü için de; ziraat bankasından falan tutarın yatırıldığına dair dekont ile, şoförler odasından zart-zurt belgesi zorunluluğu.

killingroad
24 Ağustos 2017, 10:35
Kış lastiği kullanımı konusunda bizim forum bu kadar kültürsüz ise, yolda ceza yazmaları değil giyotinle beklemeleri lazım onu anladım ben.

Destekleyeceğim ender hükümet uygulamalarından biri. Araba kullanmayı bilmiyorlar dediğiniz insanların bir de yanlış ekipmanla gezmelerini mi tasvip ediyorsunuz?
Lastik alacak parası olmadığı halde lastiği bitik halde adamlar trafikte olduğu için oluyor bu kazalar zaten. Buna acıyacak da değilim, insanlarınbu derece fakirkleşmesi gerçekten çok acınaklı bir durum, ama gücün yok diye benim hayatımı da tehlikeye atamazsın. İyi senin lastik alacak paran yok lastiksiz gez, benim de fren hidroliği koyacak param yok fren boşaldı devam ediyorum öyle.. Öyle iş mi olur? Lastik alacak parası yoksa kullanmasın araba.
Kış lastiği lüks veya aksesuar değildir, maddi külfet de değildir. O parasını verdiğin lastiği kullanmıyor musun? Yaz lastiğin daha uzun süre gidecek işte kış lastiğin olunca. Bu basit denklemi kurmaktan aciziz ya.

Bi cacık olmaz lan bu ülkeden.

shooter1
24 Ağustos 2017, 11:04
zihniyet meselesi eğitimsizlik

twisten
24 Ağustos 2017, 11:05
Kış lastiği sadece şehirlerarası yollarda zorunlu olacakmış. Şehir içi valiliklerin alacağı karara bağlı.

zaferce
24 Ağustos 2017, 11:14
Gıcır gıcır mercedesleri kışın soğuğunda yaz lastikleriyle; eşşek kadar pahalı cipleri yazın sıcağında kış lastikleriyle görüyor, ağzım açık bakakalıyordum. İyi olmuş. 7 derece kardeşim. Kar olsun olmasın, yağmur olsun olmasın, lastiğin yeni olsun olmasın 7 derecenin altında arabanla çıkacaksan kış lastiği olacak. Eksi yedi değil, artı yedi üstelik. Ankara'da soğuk kestiğinde sabahları yaşanan trafik eziyetlerinin esas sorumlusu o gülüşüyle içleri ısıtan kişi değil, kış lastiği takmayan, kış lastiğini sadece karda takılması gereken bir şey zanneden dingiller.

Ortak kullanım alanlarında sigara meselesi bir, bu karar iki. Onaylıyorum.

Ha, bir hükumet bir kararı neden alır? Bunun cevabı neredeyse hiç bir zaman vatandaşların genelinin yararına olduğu için değildir. O ayrı hikaye. Bambaşka konular. Belki de yeri burası değil.

Metilen
24 Ağustos 2017, 11:44
Bu uygulamaya kızanlar neden kızıyor;

14 Nisan 2017 http://otoajanda.com/ithal-lastiklere-yeni-gumruk-vergisi/

19 Eylül 2016 http://www.hurriyet.com.tr/gumruk-vergisiyle-lastige-zam-yola-cikti-40226247

Yarın can yeleklerine %70 ek gümrük vergisi gelir. 6 ay sonra da otomobillerde can yeleği bulundurma zorunluluğu gelir. Biz de burada "iyi oldu ya, İstanbul' da durmadan sel oluyor zaten. Devlet bizi düşünüyor" falan diye kendimizi avuturuz. :)

Kış lastiği uygulaması iyi de çevresi kötü sanki... :cherry:

-Black-
24 Ağustos 2017, 12:07
Ha, bir hükumet bir kararı neden alır? Bunun cevabı neredeyse hiç bir zaman vatandaşların genelinin yararına olduğu için değildir. O ayrı hikaye. Bambaşka konular. Belki de yeri burası değil.

Ben, tam da bu yüzden yazmıştım. :)

Metilen:
Kış lastiği uygulaması iyi de çevresi kötü sanki...

+1 :)

twisten:
Kış lastiği sadece şehirlerarası yollarda zorunlu olacakmış. Şehir içi valiliklerin alacağı karara bağlı.

Bu da, Antalya'dan Denizli'ye gidip gelecek biri için, günübirlik sök-tak anlamına gelebiliyor. :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:00 ----------

Bu uygulamaya kızanlar neden kızıyor;

14 Nisan 2017 http://otoajanda.com/ithal-lastiklere-yeni-gumruk-vergisi/

19 Eylül 2016 http://www.hurriyet.com.tr/gumruk-vergisiyle-lastige-zam-yola-cikti-40226247

Yarın can yeleklerine %70 ek gümrük vergisi gelir. 6 ay sonra da otomobillerde can yeleği bulundurma zorunluluğu gelir. Biz de burada "iyi oldu ya, İstanbul' da durmadan sel oluyor zaten. Devlet bizi düşünüyor" falan diye kendimizi avuturuz. :)

Kış lastiği uygulaması iyi de çevresi kötü sanki... :cherry:

Al,al, bundan da al, bundan da al, buna da zam yap, bunu biraz arttır. Yapmıyorlarsa cezayı ağırlaştır. Şunu da zorunlu yap, bunu da sat, üzerinden arttırılmış vergisini al. Topla, topla, topla.....

mrt20
24 Ağustos 2017, 12:15
Benim yazın sıcakta elim direksiyondan kayıyo.
Direksiyon simidine kılıf zorunluluğuda getirilmeli.
yapmayana geçir pardon ya bas cezayı.
Önemli olan vatandaş ve güvenliği nasılsa.
Tükkan batmasın.
http://im.haberturk.com/2017/03/31/1446027_cf219de9435bf73f4c3b4604a265c59c_640x640.j pg

The Dude
24 Ağustos 2017, 12:15
kış lastiği yanında;
can simidi,
otomobil üstü araçlara bir cankurtaran botu,
yüzme sertifikası ...

gibi eklemeler de yapmak gerekir.

-Black-
24 Ağustos 2017, 12:17
Benim yazın sıcakta elim direksiyondan kayıyo.
Direksiyon simidine kılıf zorunluluğuda getirilmeli.
yapmayana geçir pardon ya bas cezayı.
Önemli olan vatandaş ve güvenliği nasılsa.
Tükkan batmasın.
http://im.haberturk.com/2017/03/31/1446027_cf219de9435bf73f4c3b4604a265c59c_640x640.j pg

Direksiyon simidi kılıfına vergi artışını takiben.... Yakışıırrrr. :)

MeNGuC
24 Ağustos 2017, 12:20
Sorma :) galiba biraz canım sıkıldı. :)

cevabın bir an ters gelince, saldırdım galiba.

Yani bir de şu %20 gümrük mevzuu olunca yakında.

Durmaya çalışıyorsun ama bi yerden patlıyor işte.

(Heee, onu da dürt, bi rahat verme kimseye.)

https://img-s1.onedio.com/id-55d25b329f904a951c0fa65a/rev-0/w-635/listing/f-jpg-webp/s-47b4fef62e5c3f884289267cbde6f71babdf377b.webp

Kah kaha attım yazıcamda yazmaktan bıktım konuşmaktan bıktım kısaca bize erik gibi kütür kütür :)

-Black-
24 Ağustos 2017, 12:23
kış lastiği yanında;
can simidi,
otomobil üstü araçlara bir cankurtaran botu,
yüzme sertifikası ...

gibi eklemeler de yapmak gerekir.

Önümüz kış. İstanbul'da yüzme bilmeyenlerin trafiğe çıkması komple yasaklanmalı zaten.

Havuza girerken, ehliyete güvenip mi giriyorsunuz? :)

Metilen
24 Ağustos 2017, 12:31
Artık kabul edin hoşumuza gidiyor halk olarak. 6 ay zam olmasın, çakallık yapmasın kimse, ülke olarak depresyona gireriz.

Sigara ve Alkolden %10 yeşilay destekleme payı alınsın. Arabalarda çakmak ve kül tablası bulunduğu için arabalardan da alınabilir bu.

Araç sahiplerine Mtv ye ek olarak çevre temizlik vergisi eklenebilir zira çevreyi kirletiyorlar.

Araç kamerası zorunlu olsun olası kazalarda faydası olur ancak önce bi AB dışı ülkelerden gelen görüntüleme sistemlerine ufak bir vergi ayarı çekilmesi lazım.

MeNGuC
24 Ağustos 2017, 12:32
Artık kabul edin hoşumuza gidiyor halk olarak. 6 ay zam olmasın, çakallık yapmasın kimse, ülke olarak depresyona gireriz.

Sigara ve Alkolden %10 yeşilay destekleme payı alınsın. Arabalarda çakmak ve kül tablası bulunduğu için arabalardan da alınabilir bu.

Araç sahiplerine Mtv ye ek olarak çevre temizlik vergisi eklenebilir zira çevreyi kirletiyorlar.

Araç kamerası zorunlu olsun olası kazalarda faydası olur ancak önce bi AB dışı ülkelerden gelen görüntüleme sistemlerine ufak bir vergi ayarı çekilmesi lazım.

2019 sağlama alma peşindeler dovizle yavaş yavaş düşürüp 2019 aldılarmı bak nasıl köklüyorlar hayata kalırsak iyi :queen:

mavellen
24 Ağustos 2017, 12:47
Devletin dayatmasına gerek kalmadan bireylerin alıp takması lazım.Neyle alacağız para yok,o zaman o alete binmiyeceksin.

yürekçe
24 Ağustos 2017, 14:32
kis lastigo takilmis aracin 6 adey vesikalik fotosunu fuhsata yapistirtsinlar!
bir adet de, puskullu keple lastigi degistiren lastikciyle, tedarikci firmanin kucagina oturmusken ki halimizle aile fotografi...
yapistirtmasinlar mi?

sdt
24 Ağustos 2017, 14:32
Devletin dayatmasına gerek kalmadan bireylerin alıp takması lazım.Neyle alacağız para yok,o zaman o alete binmiyeceksin.

Kesinlikle doğru.
Ülkede milyonlarca lüks araç kullanıcılarının itiraz etmesi dışında garibanın itiraz etmeye takati kalmamış zaten vergilere cezalara.
Ama bu tamamen farklı bence. Uygulanabilir olması yol güvenliği açısından önemli bir adım.

killingroad
24 Ağustos 2017, 14:53
Anlamam mümkün olmadı bu kafayı..
Ben de bulup buluşturup bütün paramla bir Porsche alayım, sonra bu lastiği çok yiyor diye kabak lastikle gezeyim valla, gariban edebiyatı yaparım sonra da. Olur mu? Yolda tutamayıp ona buna da gömeyim. Mis.

Eğitim mi bu, sağlık mı, temel ihtiyaç mı? Satın aldığın bir X metasını sürdüremeyeceksen alma kardeşim, zorlayan mı var?

Eagle7
24 Ağustos 2017, 14:58
Bence özellikle trafiği bilen bizim gibi sürücüler açısından itiraz edilebilecek bir durum söz konusu olmamalı. Maalesef insanlarımız zorunlu olmadıkça ve karşılığı ceza olmayan durumlarda kendi ve çevresinin sağlığını düşünmediğinden dolayı kış lastiğini kullanmıyor.

DadasOflu
24 Ağustos 2017, 20:45
Fetönün valileri kodeste artık İstanbulda 2 gün kar yağdığında "kar lastiği " şartı arayacak liyakatsiz valiler gelmez sanırım. ..kanun komple herkes kışlık kullanır demiyor, şehir içi trafiklerde son kararlar valilere bırakılıyor

kanoburda
24 Ağustos 2017, 20:58
Kis lastigimi
Beni etkilemez abi
Ben hep 20 liralik aliyom
Ahahah :)))

Boldpilot
24 Ağustos 2017, 21:24
Kışlık lastiklerden vergi almasınlar , vatandaşın canını malını düşündüklerine ikna oluruz.

Ekarademir
24 Ağustos 2017, 21:45
Bu iyi birşey aslında. Kabak lastikle gezen çok insan var. En azından kışın gezmesinler.

Ben kamyonda sürekli kışlık lastik kullanıyorum. Buzda faydası olmaz ama karda iş görür.

stevejones
24 Ağustos 2017, 21:54
e surıyelılere para lazım sonucta,fakat
soyle bır son 6 aydakı hukumetın bızlerle alakalı aldıgı kararlara bakalım..

1. once motosıklet surucu ekıpmanlarının vergısı arttırıldı..

2.motosıklet serı sekılde ve her sehırde cok sıkı cezalara tabı tutuldu

3.medyaya motosıklet aleyhıne ard arda haberlerı goz onunde tutması saglandı

4.motosıkletler ekstra vergı geldı

bunlar eyyyy avrupa sen kımsın yaa derken almanın bmw sıne , ıtalyanın pıaggıosuna ve fransızın pejosuna hıc dokunmdı

agzı var dılı yok kore,japon,taıwan motor markalarına ozenle secılmıs mevzuat yazılmıs

bakmayı gormeyı bılen hersey ampul gıbı ortada , bız nasıl alıcaz nasıl edecez derken surıyede sozum ona polıs teskılatına ve gazıantepte falan surıyelıler bedava motor verıldıgını soylememe gerek yok sanırım.

:pr:

-Black-
25 Ağustos 2017, 13:31
Kış lastiği takmanın faydalı olup olmadığı değil buradaki konu.

Haklı gerekçeler göstermeye çalışmanıza gerek yok. :pr:

Konu "nasıl ilk önce vergisini arttırıp, sonra da kol gibi soktum" konusu.

Konu nasıl %20 vergi arttırıp, maaşlara %4 zam yaptım konusu. (Yıl boyunca 9, seneye de o civar)

Konu "nasılsa Euro, dolar karşısında bu zam bi b*ka yaramayacak" konusu.

fatih.met
25 Ağustos 2017, 13:47
Konu ne olursa olsun dönup dolasip vergiye geliyor sayin motosiklet.net uyesi arkadaslarim.

Hukumetin buvyasasini cok sevmekle beraber eksik buluyorum hatta bu eksiklikten dolayi bu yasanin insanlarin yararina degilde devletin cebine faydali olmasi icin cikarildigini kanaatindeyim cunku kis lastikleri hayati onem tasiyor fakat zorunlu ihtiyac kapsaminda oldugundan vergi indirimi yapiliyor mu?

Bu hukumetin hic iyi haberi yok.

Yeter artik biktim su lg g2 ingilizce klavyesinden, anlasildi yavrum sana yapistiracagiz bir guzel custom rom o zaman iflah olacan sen.

-Black-
25 Ağustos 2017, 14:13
Satıştaki hazine arazileri (Güncel 634)

https://i.hizliresim.com/BAY7Z9.jpg (https://hizliresim.com/BAY7Z9)

killingroad
25 Ağustos 2017, 14:22
Kış lastiği takmanın faydalı olup olmadığı değil buradaki konu.

Haklı gerekçeler göstermeye çalışmanıza gerek yok. :pr:

Konu "nasıl ilk önce vergisini arttırıp, sonra da kol gibi soktum" konusu.

Konu nasıl %20 vergi arttırıp, maaşlara %4 zam yaptım konusu. (Yıl boyunca 9, seneye de o civar)

Konu "nasılsa Euro, dolar karşısında bu zam bi b*ka yaramayacak" konusu.

İyi de kış lastiğine özel vergi mi geldi? Yok.
Sırf berbat bir hükümete sahibiz diye, adam gibi doğru ekipman kullanmaya karşı çıkıyoruz, böyle saçmalık olur mu?
Adam AWD jipiyle İstanbul'da yolda kalıyor, kaza yapıyor, adam öldürüyor, ben RWD arabamla Kartalkaya'ya Uludağ'a "kaşına kaşına" çıkıyorum, sorun yaşamıyorum.
Arada bu kadar fark var. Kaldı ki daha önce defalarca yazıldığı üzere kış lastiği "karda gereken lastik" değildir. Hava 10c altına düştüğünde normal silikalı lastikler taş kesilir. IRC'yi boklayıp adam gibi lastik alın diyoruz MT25 sahiplerine, sonra da kalkıp bu bildirge/kanunu eleştiriyoruz. Normal lastikler, yaz lastikleri kışın soğuk havalarda bir işe yaramıyor; durmuyor dönmüyor.

Yok abi öyle bir dünya. Seve seve herkes kış lastiği kullanacak, Florida değil burası. Antalya valisi kendi hava durumuna bakıp karar verebilir eyvallah da, ülkenin büyük bir kısmında gayet kış şartları yaşanıyor.
Sanki normal lastik 100tl, sanki bu lastik kışın aşınmıyor, sanki kış lastiğinde ekstra ekstra vergiler var, alıp da kullanılmıyor öyle mecbur aldırıyorlar gibi bakıyorsunuz olaya. Yapmayın gözünüzü seveyim. İşin basit matematiğine niye karşı çıkıyorsunuz? Adam zaten 2 set yaz lastiği bitireceğine 1 set yaz lastiği 1set kış lastiği bitiriyo, cebinden çıkan para neredeyse aynı.

Kış lastiği uygulamasının şikayet ettiğimiz ekonomik konularla ne alakası var?

emremm
25 Ağustos 2017, 14:24
İllerin tamamını mı satıyorlarmış.:P

Merdo
25 Ağustos 2017, 14:26
yandaşlardan biri kış lastiği işine girmiş bu kadar basit.

artemis99
25 Ağustos 2017, 14:46
Her yerde geçerli olamaz. Ne yani adam yılda bir iki kere Antalya'dan Mersin'e gidecek mesela, şehirler arası zorunlu diye kış lastiği mi alacak?
Mevsim ve bölge koşullarına göre zaten zorunlu olmasa dahi bilinçli olan alıp takıyor. Böyle şartlar koşulursa takacak olan da inadına takmaz.
Ben İstanbul'da yaşıyorum normal koşullarda burada kış lastiği kullanımı gerektirecek gün sayısı yılda 7-10günü geçmez. O günlerde de arabayla çıkmam zaten.

-Black-
25 Ağustos 2017, 14:53
İyi de kış lastiğine özel vergi mi geldi? Yok.

Yorum yapmadan önce okursak, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamış oluruz.

Daha güzel olur. ;)

-Black-
30 Ağustos 2017, 15:00
Esas konuyu görmemekte diretenler için, bunu da ekleyelim buraya...

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/182394-trafik-sigortasina-zam.html

-Black-
28 Eylül 2017, 12:58
Esas konuyu görmemekte diretenler için, bunu da ekleyelim buraya...

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/182394-trafik-sigortasina-zam.html

Bunu da :)

http://www.motosiklet.net/forum/son-haberler/183318-motorlu-tasitlar-vergisi-yuzde-40-artiyor-yeni-vergi-zamlari-kapida.html

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:44 ----------

https://i.hizliresim.com/vJLZdz.jpg (https://hizliresim.com/vJLZdz)

drtayfun
28 Eylül 2017, 14:52
Sanki normal lastik 100tl, sanki bu lastik kışın aşınmıyor, sanki kış lastiğinde ekstra ekstra vergiler var, alıp da kullanılmıyor öyle mecbur aldırıyorlar gibi bakıyorsunuz olaya. Yapmayın gözünüzü seveyim. İşin basit matematiğine niye karşı çıkıyorsunuz? Adam zaten 2 set yaz lastiği bitireceğine 1 set yaz lastiği 1set kış lastiği bitiriyo, cebinden çıkan para neredeyse aynı.
Öyle değil sevgili kardeşim. Ben senede 10000 km yol yapıyorsam 2 takım aldığımda 5.000 km yapacak lastikler 1 senede. 5 senede de raf ömrü dolmuş olacak ikisininde, oysa daha hiç aşınmamış olacaklar. 2 katı para ödemiş oluyorum bu durumda lastiklere.

killingroad
28 Eylül 2017, 15:01
Öyle değil sevgili kardeşim. Ben senede 10000 km yol yapıyorsam 2 takım aldığımda 5.000 km yapacak lastikler 1 senede. 5 senede de raf ömrü dolmuş olacak ikisininde, oysa daha hiç aşınmamış olacaklar. 2 katı para ödemiş oluyorum bu durumda lastiklere.

Raf ömrü kelimesindeki raf dikkatini çekiyor mu? :)
Yaz kış geçişinde araçta takılı olan lastik zaten 2-3 sende optimum yapısından uzaklaşır. Lastiğe verdiğin para can güvenliğinden önemli değilse, 8-9 sene aynı lastiği kullanan bir sürü insan biliyorum, en ucuzundan taş gibi sert hamurlu lastikse hele bişey de olmadan gidiyorlar. Öyle yapıver o zaman.

artemis99
28 Eylül 2017, 16:08
Az önce vergi dairesinden geldim. saat 13:00 de aldığım sıra numarası 1saat 45 dk da anca geldi. Numaratörde önümde 126 kişi görünüyordu. Bu ay sonu biliyorsunuz belki yapılandırılma taksitleri ödeniyor. İnanılmaz bir kalabalık var. Ben çıkarken gelenler 200kişilik bir sıra beklemek zorunda kalıyordu.
İnsanlar borçlu ve bu borçlarını yapılandırma ile taksitlendirmişler fakat bunları öderken güncel borçlarını ödeyemez durumdalar. Vergi daireleri şu an resmen para basıyor. Buna rağmen çıkmışlar MTV ye %40 zam yapacağız diye açıklama yapıyorlar. Yahu insanda azıcık utanma olur. Kazanırken ver harcarken ver veremedin mi bir de üstüne faiz işlet, ota b.ka ötv koy, oh ne güzel ülke.