PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Derneği Kurma Hakkında Fikirleriniz

OğuzÖztürk
23 Ağustos 2017, 14:34
Arkadaşlar benim özellikle motosiklet sürücüleri ve otomobil sürücülerini bilinçlerdirmek ve motosikletlerin trafikte korunmasına yönelik çalışmalar yapan motosiklet derneği kurma düşüncem var.

Kabaca derneğin faaliyetleri arasında ilk aklıma gelenler;

1- Televizyon kanallarında Kamu Spotu reklamları hazırlamak ve bunu tüm kanallarda yayınlanmasını sağlamak,

2- Broşürler bastırarak otomobil sürücülerine dağıtmak,

3- Ücretsiz teorik eğitimler vermek,

4- Motosiklet güvenli sürüş ve otokontrol standardı hazırlamak,

5- Ücretsiz veya sadece giderleri karşılayacak kadar cüzi bir ücretle motosiklet pratik çalışma alanı oluşturmak. (Bu alan içerisinde motosiklet pratiği yapmak için hazırlanmış çalışma alanları, motor sürücülerinin buluşup sohbet edebileceği cafe alanları vb olacak)

6- Ve sizin önerileriniz..

Eğer ciddi şekilde destek verir ve bu iş olur derseniz burada ismini listeye yazdıracak arkadaşlarla bir gün belirleyip konu üzerinde yapılacak istişare toplantıları sonucunda derneği faaliyete geçirmek istiyorum.

Fikirlerinizi bekliyorum.

mgora
23 Ağustos 2017, 15:47
Ben bir ara şöyle bir konu açmışım fikir versin

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/169318-bir-motosiklet-dernegi-kursam-3-ana-noktam-ne-olurdu.html

1- Motosiklerlerin çalınması arabalar ve diğer araçlarla aynı kategoride değil (bisiklet ve motosiklet hırsızlığı olarak geçiyor) fark olarak kasadan para çalmakla , yolda bırakılan paranın çalınması gibi bir ayrım var , bende vergi alırken , ceza keserken ayrım yapmayan devletin iş benim malımı korumaya gelince bu ayrımı yapması doğru değil bunun kaldırılması için lobi yapardım.(Ben bunu motosikletim çalınınca öğrendim , o nedenle hırsızlar yakalansa bile ciddi bir ceza almıyorlar.)

2- Bir ara burada mobese görüntüleri vardı , sanırım Antalya idi aynı 4 yolda ışıkların senkronizasyon hatası nedeni ile birbirinin karbon kopyası 4 motosiklet kazası vardı , polisin bu mobese görüntülerini televizyona seyirlik vermesi yerine asıl görevi olan ders alıp önlem alması için çalışmasını sağlamaya çalışırdım.

3.Ülkede motosiklet kazalarında ölümleri azaltmak için ne tür çalışmalar yapılabilir araştırırdım ( Örneğim çoğumuzu kask alırken baktığı sharp motosiklet kazalarında ölenlerin sayısını senede 50 kişi azaltma hedefi ile kurulmuş)

Kızıl pars
23 Ağustos 2017, 16:23
Karanlığa söveceğine bir mum yak diyorsun.

Acaba benzeri amaçlarla kurulmuş mevcut dernekler var mıdır?
Varsa ne yapabilmişler, ne yapamamışlar?

Maddi konular biraz sıkıntılı olabilir.

OğuzÖztürk
23 Ağustos 2017, 16:38
Karanlığa söveceğine bir mum yak diyorsun.

Acaba benzeri amaçlarla kurulmuş mevcut dernekler var mıdır?
Varsa ne yapabilmişler, ne yapamamışlar?

Maddi konular biraz sıkıntılı olabilir.

Farklı dernekler olduğunu biliyorum. Ancak bugüne kadar aktif "motosiklet magazini" dışında işe yarayan ses getiren halka ulaşan bir dernek çalışması göremedim.

Maddi konularla alakalı da ciddi planlarım bulunuyor.

Önemli olan bu başlık altında en az 5 sağlam istekli aktif motosiklet sürücüsü arkadaşımızın "ben varım" demesi.

Şöyle bir durumda var. Eğer dernek olarak gelirleri maddi sıkıntıya yol açacak durumdaysa bu durumda özel bir eğitim danışmanlık şirketi olarakta kurulabilir.

Son haline dediğim gibi ben varım diyen arkadaşlarla ulaşılır.

Kızıl pars
23 Ağustos 2017, 16:45
Açıkçası ben katılmak isterim.

OğuzÖztürk
23 Ağustos 2017, 16:51
Açıkçası ben katılmak isterim.

O zaman listeyi yazmaya başlayalım;

1- Oğuz Öztürk

2- Kızıl Pars

Pamukk
23 Ağustos 2017, 16:52
Bende katılmak isterim güzel olur

OğuzÖztürk
23 Ağustos 2017, 16:55
Bende katılmak isterim güzel olur

1- Oğuz Öztürk

2- Kızıl Pars

3- Pamukk

okanbagiscan
23 Ağustos 2017, 17:18
5- Ücretsiz veya sadece giderleri karşılayacak kadar cüzi bir ücretle motosiklet pratik çalışma alanı oluşturmak.

Bu fikir güzel aslında ücret karşılığı hakimiyet için yapılmış bir parkurda çalışma yapmak güzel fikir.
Böyle bir yer bulmak çok maliyet gerektirir.Ancak belediye falan destek olup yer gösterirse olabilir.

shadowmaster
23 Ağustos 2017, 17:25
Fikir ve pozitif yaklaşımınız çok güzel. Matbu kitap satıcılarında bulunan "Dernekler Kanunu"nu okumanızı öneririm. Sabit adresten, kira stopajına, hükumet komiseri denetimindeki toplantı zorunluluğundan, aidat makbuzları ve vergilerine kadar bir şirket kurmaktan farksızdır. Öyle ki bir süre sonra motosiklet sürmekten uzaklaşır bu bürokraside boğulabilirsiniz. Yanlış anlaşılmak istemem daha önceden deneyimlediğim bir konu için uyarmak istedim, yolunuz açık olsun.

Green Arrow
23 Ağustos 2017, 18:29
Fikir ve pozitif yaklaşımınız çok güzel. Matbu kitap satıcılarında bulunan "Dernekler Kanunu"nu okumanızı öneririm. Sabit adresten, kira stopajına, hükumet komiseri denetimindeki toplantı zorunluluğundan, aidat makbuzları ve vergilerine kadar bir şirket kurmaktan farksızdır. Öyle ki bir süre sonra motosiklet sürmekten uzaklaşır bu bürokraside boğulabilirsiniz. Yanlış anlaşılmak istemem daha önceden deneyimlediğim bir konu için uyarmak istedim, yolunuz açık olsun.

Bende aynısını söyleyecektim, siz belirtmişsiniz. Gerçekten çok ciddi bir yük altına giriyor yöneticileri. Esasen üyelerinde büyük sorumlulugu var çünkü bir suç işlenirse üyelerde bunun altında kalıyor. Gerçekten çok ciddi şekilde, sık elenerek yapılması gereken bir çalışma.

serif abi
23 Ağustos 2017, 18:39
Ben katılırım ama şartın var başkan ben olursam .

Şaka şaka , ne vaktim var nede böyle işlerden anlamam .

Size başarılar dilerim başarılı olursanız şak şak çılık yaparım sizin adınıza.

Başarılar,

ibo8316
23 Ağustos 2017, 18:45
Daha basit ve adım adım gidin derim.
-1)web sitesi/blog
-2) forum (bölgelere göre)
-3)buluşma etkinlik-
4)dernek katılımcı sayısına göre..

İlk adımdan başlayarak bu forum vb.. yerlerden üye katılımcılar bulun ve www.motorcuyuz.biz vb akılda kalıcı web sitesi adresi alın....

Adım 2: bu forum ve başka yerlerden gelen gurup katılımcı motor blogu olan Facebook tan ulaşabildiğiniz motorcuları siteye davet edin her il bölgeden....

Adım 3: gerçek hayatta bir pazar günü buluşması yaparak üyelerle yüz yüze tanışın fikir alın

Adım 4: dernek adım 3 e göre

TUTITO
23 Ağustos 2017, 19:45
Harcayarak paranız varsa hiç problem olmaz. Muhasebeciniz derneği kurar ve kanuni zorunlulukları aylık 500-1.000 TL'ye hallediverir sizin için. Bide sekreter tutarsiniz. Tabiki sekreter lazım, her işle sizmi uğraşacaksiniz. Ama baştan konuşun, çay kahve servisi, bulaşık vs hepsini yapsın.
Ofisi merkezi bir yerde tutunki motorcular kolay ulaşsın ve park problemi olmasın. Kira ile hiç uğraşmayın, satın alın ofisi. Kendi maliniz olsun. Dekorasyonda güzel olsun, paradan kaçmayın, gelen beğensin, naminiz alsın yürüsün. vs vs ...
Ama parasal konuda bu kadar rahat değilseniz konuyu lütfen birkac kez daha iyice düşünün. Kimseye inanıp, güvenip olmuyor, yürümüyor. Üye bulunmuyor, bulunsa bile aidat toplanamiyor. Zor bu işler. Kimse para vermiyor. Siz liste yapın bakalım. Kuruculardan (min 5 kişiydi sanırım) ornegin 5'er bin TL ve üyelerden sadece 100'er TL topluyorum diyin bakalım çevrenizde kaç kişi bulacaksınız. Devlet desteği kimbilir nerede. Burası Avrupa, Kanada, Avustralya değil.
Eminim siz çok iyi niyetlisiniz ama ülke ve insan buna yatkın değil.
Amacım vazgeçirmek değil, tikanacaginiz noktayı göstermek.
Inşallah herşey istediğiniz gibi olur.