PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Allah kolaylik versin

Sayfa : [1] 2

Pilot90
23 Ağustos 2017, 13:47
Selam arkadaslar,
Yaklasik bir haftadir ait oldugum yerde Türkiye'deyim. Ailemle beraber bir kac hafta tatil yapip geri dönecegim. Gönül isterdi ki hic gitmeyeyim ama maalesef olmuyor. Düzenimiz almanya'da kuruldu bir kere. Insallah bir gün kesin dönüs yapabiliriz. Gelelim asil konuya:
Dedigim gibi bir haftadir burdayim. Gözüm burda da sürekli motosiklet ariyor. Gördügüm her motorcu bi hayatta kalma mücadelesi veriyor resmen. Arabalar nefes aldirmiyor maalesef. Kaldi ki asfalt kalitesinden bahsetmiyecegim bile. Atatürk havaalaninda arabayi teslim aldim, daha ilk viraji dönecegim yerde cok hafif bir islaklik ve arabanin ön lastiklerinin kaydigini hissettim. Simdi burda neden ilk ufak motor sonra kademe kademe yüksek cc önerildigini daha iyi anliyorum. Birak burda 1000cc racingi 125lik bile kullanmaya cesaret edemem ben. Bu yüzden her birinizi tek tek tebrik ediyorum ve Allaha emanet ediyorum...

tanertc
23 Ağustos 2017, 13:53
Halbuki bizi kıskanan bir ülkeden gelmişsin !

banro
23 Ağustos 2017, 14:42
Seni gidi bozguncu hain, duple yollarla köprüleri görmedin herhalde.🍻

Jeeztro
23 Ağustos 2017, 15:48
3. havalimanını unutmayın

almanlar bizi kıskanıyor

efemontana
23 Ağustos 2017, 16:13
Asfaltta toz toprak olmasın diye her gece sulanan (!) yollarımız var, allah size kolaylık versin :) Belediye çiçeklerden vazgeçti yollara çevirdi fıskiyeleri.

Pilot90
23 Ağustos 2017, 18:45
Hain ilan edilmeden topici silsem mi ne yapsam bilemedim.
Simdi yigidi öldür ama hakkini yeme. 3. havalimani simdiye kadar en mantikli olan projedir. Hayata gectigi zaman ülkeye büyük kazanc ve prestij saglar.

umutss
23 Ağustos 2017, 20:25
Çok haklısın. Almanya'yı pek bilmiyorum, çok sınırda bir kasabasında bulundum sadece. Ama Amsterdam'da sırf şu iki teker kültürü için yaşamayı çok isterdim. Oraya kendimi bir atsam dönmeyi düşünmem heralde...
Ama siz şu Almanya'da yaşayanlarda ki memlekete geri dönme umudunu anlamıyorum hiç. Arkadaşım ne güzel modern ve insana saygı duyulan bir ülkeye gitmişsin. Yani hobi olarak memlekete yine dön tabi ama nasıl? Orada kazandığın 1000 birim para zaten burada otomatik olarak 4 birim oluyor. Al memlekette tatlı küçük bir ev! Sonra biraz daha çalış al güzel bir yazlık -eğer yazlık seviyorsan- (ben tatil için tek bir lokasyona bağlanmayı sevmediğimden yazlık olayını sevmem)... Sonra gel yazın tadını çıkar, memeleket havası al, memleketin keyfin sür. Temelli dönme isteği nedir hiç anlamıyorum? Dönüpte başına çok traji komik olaylar gelmiş akrabalarım da var...neden geldiler onlar da bilmiyorum :)

Ama özellikle geçen hafta anakolu servisinde çocukları ölen ve beni çok derinden etkileyen ailenin de Almanya'dan dönmüş bir aile olduğunu görünce bu yazdıklarım kafamda iyice pekişti.

54RR
23 Ağustos 2017, 20:35
Asfalt yok burda katılaşmış katran var, üstü parlıyor ıslatmaya gerek yok 0 lastiklerle 160km üstü boşa sarıyor teker, fren zaten yok... hakikaten Allah bize kolaylık versin. :pale: tcs de olmasa halimiz hepten duman :mrgreen:

anılbel
23 Ağustos 2017, 21:25
2023 te yerli reyzik üretiyoruz, biraz bekle onu alırsın, böylece gavur malına para yedirmemiş olursun . Bu arada bizi kıskanan bu ülkede yaşamak sizler için çok zor olsa gerek ?

bursagsli
23 Ağustos 2017, 21:56
Zaten Türkiye de şans eseri yaşıyoruz. Motor ile araba gibi devamlı şeritten gitsen. İlla ki biri dibine kadar giriyor. Trafik olduğu için araçların arasından kaymaya çalışsan. 4 tekerlinin biri ben bekliyorum o da beklesin diye önüne kırıyor. Sıkıştırıp şeritten atanlar var. Belediyenin yapmış olduğu yollarda ki çukurlardan kaçmak için devamlı zikzak atıyoruz. Asfaltın zifti çok olunca araç tekerine yapışmasın diye üzerine mıcır atarlar. Belediye özellikle akşam ve gece saatlerinde çimleri suluyorum ayağına virajlar ve asfaltı çok güzel suluyor. Sonra ilk viraj da yatıyorsun

Zato
23 Ağustos 2017, 22:03
Ben de senin hissettiklerinin tam tersini deneyimlemiş ve aynı senin gibi "işimiz çok zor" demiştim. Aralık ayında toplu taşıma kullanarak ve yaya olarak Almanya'da dolaşmış, soguktan yeni bir bot almış ve 10 günün sonunda Türkiye'ye dönmüştüm. Döndükten sonra 3 gün arabayla dolaştım ve o yeni aldıgım güzelim botlar çamur icinde kalmıştı. Merak edip oradaki 'bal dök yala' gorunumlu bir asfaltın ne zaman yapıldığını sordugumda bir Alman vatandaş "1998, de yapıldı" yanıtını vermişti. Sözün özü işimiz gerçekten de çok zor.

Pilot90
24 Ağustos 2017, 09:26
Yazdiklarinda belki haklisin ama insan kendini maalesef tutamiyor. Yine de dönmel istiyor. Bir de sana söyle bir örnek vereyim: benim halaoglu (kendisi istanbul avcilar da kaliyor) o da senin dediklerinin aynisini bana derdi hep. Olum gelip ne yapacaksin, bak mis gibi ülkede yasiyorsun. Ta ki benim dügünüm olana ve bir kac hafta kendilerini almanya'ya davet edene kadar. Bir iki hafta sonra olum hakliymissin camurdan olsun yine de bizim olsun dedi, adam memleket hasreti cekti ya la :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:16 ----------

Bu son zamanlarda tayyip bey sagolsun almanlarin bize karsi yaklasimini baya degistirdi. Zaten zaman zaman zorluluk cekiyorduk bu da tadi tuzu oldu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:18 ----------

Hakketen adamlarin yaptigi yollar güzel. Hemen hemen havalimani asfalti kalitesinde. Simdiye kadar toplasan piste 3-5 defa anca cikmisimdir. Dizi halka acik yollarda da yere koyabiliyoruz. Yollarin 90%'i bu halde. Keske bizim ülkemizde de yollar bu sekilde olsa. 2-3 senedir bizim tekirdag'daki yazliga ugramiyordum. Bu sene baktim yeni asfalt dökülmüs ve patlamis. Ya hu sen hangi ara asfalt dösedin de hangi ara patladi bu meret?!?

MeNGuC
24 Ağustos 2017, 09:32
Yazdiklarinda belki haklisin ama insan kendini maalesef tutamiyor. Yine de dönmel istiyor. Bir de sana söyle bir örnek vereyim: benim halaoglu (kendisi istanbul avcilar da kaliyor) o da senin dediklerinin aynisini bana derdi hep. Olum gelip ne yapacaksin, bak mis gibi ülkede yasiyorsun. Ta ki benim dügünüm olana ve bir kac hafta kendilerini almanya'ya davet edene kadar. Bir iki hafta sonra olum hakliymissin camurdan olsun yine de bizim olsun dedi, adam memleket hasreti cekti ya la :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:16 ----------

Bu son zamanlarda tayyip bey sagolsun almanlarin bize karsi yaklasimini baya degistirdi. Zaten zaman zaman zorluluk cekiyorduk bu da tadi tuzu oldu.

Kısacık hasret çekmek başka bu ülkede bu şartlarda yaşamak başka kardeş sen orda alım gücünün burda %1 zor görürsün ordaki çocuk yardımı kira yardımı işsizlik maaşı buda rüyanda görürsen vergi keserler sen orda opeli aylık 100 eroa veya 2 3 maaşına sıfır arac alırken burda maketini alırsın ancak sen en düşük saat lik 8.50 euro kazanan adamın aylık maşının 3 te 2 siyle son çıkan apple telefonu alırken sen burda 3 maaşınla zor alırsın sen orda 1.20 euro benzin alırken burda 5.20 alırsın sen ülkemizde üretilen 70 rakıyı orda 12 euro alırken bizim üretiğimiz 100 tl alırsın

Sen almanyaya döndüğünde en yakın camiye git şükür namazını kıl insan gibi yaşıyorsun orda burda uçak bileti dahil her şey dahil otelde keyif çatmaya benzemez senin yaptığın tatili aynı paraya ben yapamıyorum kısaca net anlıyormusun türkiye alım gücü kazan ev kirası elektirik su doğal gaz faturalarından herhangi bir ürün alırken ötv ötv nin kdv ödemek ne demektir bilmesin sen etin kilosu 100 tl kıymaya 50 verilirken nasıl bir duygu yaşıyoruz haberin yok geçen 1 milyon tane angus ithal ettik merak etme size satılan et aynısı bize kol gibi fiyatla yediriyorlar

Kısaca almanya kutuphanelerinde türkiyeye kesin dönüş yapıp nasıl bir tıranva geçirip hayatına son veren türklerin hayat hikayesini oku birdaha bu ülkeye tatile bile gelmek istemesin almanyada halen türkiye çiçek diyen şahıs görürsen mail adresim profilde yazıyor mail at nakliye yer yurt masraflarını karşılayayım o buraya yerleşsin ben almanyaya yerleşim kısa ve net

Ölmeden nasip olursa abd avrupa ülkelerinden bir yere gidip insanca yaşamayı tatmak istiyorum nasipse :santa:

Birde orda keyifleri o biçimken türkiye için mis gibi memlekete diyerek gerçeği görmiyen gurbetçilerin yalan yanış oy vererek nasıl bir günaha ortak olduklarını sen düşün

demirarch
24 Ağustos 2017, 09:40
Selam arkadaslar,
Yaklasik bir haftadir ait oldugum yerde Türkiye'deyim. Ailemle beraber bir kac hafta tatil yapip geri dönecegim. Gönül isterdi ki hic gitmeyeyim ama maalesef olmuyor. Düzenimiz almanya'da kuruldu bir kere. Insallah bir gün kesin dönüs yapabiliriz. Gelelim asil konuya:
Dedigim gibi bir haftadir burdayim. Gözüm burda da sürekli motosiklet ariyor. Gördügüm her motorcu bi hayatta kalma mücadelesi veriyor resmen. Arabalar nefes aldirmiyor maalesef. Kaldi ki asfalt kalitesinden bahsetmiyecegim bile. Atatürk havaalaninda arabayi teslim aldim, daha ilk viraji dönecegim yerde cok hafif bir islaklik ve arabanin ön lastiklerinin kaydigini hissettim. Simdi burda neden ilk ufak motor sonra kademe kademe yüksek cc önerildigini daha iyi anliyorum. Birak burda 1000cc racingi 125lik bile kullanmaya cesaret edemem ben. Bu yüzden her birinizi tek tek tebrik ediyorum ve Allaha emanet ediyorum...

Bu sadece motor kullanma kısmı , sen bir de motor alma sürecini görsen , kesin dönüşü bir daha düşünürsün
sen 7-8 bin euroya , yani muhtemelen 2 aylık kazancınla aldığın motoru biz 1 yıllık kazancımızı krediyle yatırıyoruz.....

erenedip
24 Ağustos 2017, 10:31
booor boooor 2023

Alonedark93
24 Ağustos 2017, 10:36
Dün gece 2 gibi Anadolu yakasından Beylikdüzü'ne eve geçiyordum. Köprüyü geçtim hızım 140 160 değişiyor bazen daha fazla.
Zincirlikuyu metrobus durağını geçtim hafif viraj ibre 140 gibi bişey aman yarabbim!!
Sağ ve orta şerit full su.!!
Sabah manşetlere konu oluyordum..

Gaz acıyorum motor 160 170 den sonra teker sarıyor artık motordan kendimden şüphe duyuyorum nerdeyse..

Allaha emanet yaşıyoruz babuş.

Enduro candır..

MeNGuC
24 Ağustos 2017, 10:52
Dün gece 2 gibi Anadolu yakasından Beylikdüzü'ne eve geçiyordum. Köprüyü geçtim hızım 140 160 değişiyor bazen daha fazla.
Zincirlikuyu metrobus durağını geçtim hafif viraj ibre 140 gibi bişey aman yarabbim!!

Gaz acıyorum motor 160 170 den sonra teker sarıyor artık motordan kendimden şüphe duyuyorum nerdeyse..

Enduro candır..

Geçen her zaman kulandığım yolda temden mermercilerin arka tarfında bir yokuşu tırmanırken endro gördüm adam yaylana yaylana çıkıyordu

Mevzu o deyil garibim konuyu açtı şimdi pılını pırtını topluyor dur nereye geldim diye almanyaya kaçıyordur

Ayrıca konu sahibine diyorum hiç çalışmadan işsizlik maaşı çocuk parası ev kırası alıp hiç çalışmadan emekli olan gürtbetçilere bende olsam ırkçılığın dibine vururdum kendi vatandaşımda olsa farketmez :cherry:

Geçen holda da başımızdakilerin sayesinde vatandaşımız eylem yapmış holda sınır dışı edicez diyince holanda vatandaşlığına geçmek için sıraya girmişler ne kadar vatan sever insanlarımız var memleketlerine dönmemek için vatandaşlıktan bile çıkıyorlar iş menfatlerine gelince ne vatanı ne memleketi sitir et :)

killingroad
24 Ağustos 2017, 10:58
Siz reyizi başımızda tutun yeter dönmeseniz de olur.

tigermbz
24 Ağustos 2017, 11:08
amin

Halbuki bizi kıskanan bir ülkeden gelmişsin !

bu kadar handikapa göğüs geren bir milleti kıskanmayacak da ne yapacak bu alamanın hans'ı
her gün bir ekşın, tantana, bol adrenalin
adamlar üste para verip, bangi jamping neyin yapıyor bu heyecanı yaşamak için
bizde bedava
soğuk füzyon reaktörü filan yapmışlar demeyin. biz de dolgu yapıp, üzerine beton dökerek, pekala hasetlerinden çatlatabiliyoruz; öyle de bir özelliğimiz var

zabuzaretta
24 Ağustos 2017, 11:18
Kısacık hasret çekmek başka bu ülkede bu şartlarda yaşamak başka kardeş sen orda alım gücünün burda %1 zor görürsün ordaki çocuk yardımı kira yardımı işsizlik maaşı buda rüyanda görürsen vergi keserler sen orda opeli aylık 100 eroa veya 2 3 maaşına sıfır arac alırken burda maketini alırsın ancak sen en düşük saat lik 8.50 euro kazanan adamın aylık maşının 3 te 2 siyle son çıkan apple telefonu alırken sen burda 3 maaşınla zor alırsın sen orda 1.20 euro benzin alırken burda 5.20 alırsın sen ülkemizde üretilen 70 rakıyı orda 12 euro alırken bizim üretiğimiz 100 tl alırsın

Sen almanyaya döndüğünde en yakın camiye git şükür namazını kıl insan gibi yaşıyorsun orda burda uçak bileti dahil her şey dahil otelde keyif çatmaya benzemez senin yaptığın tatili aynı paraya ben yapamıyorum kısaca net anlıyormusun türkiye alım gücü kazan ev kirası elektirik su doğal gaz faturalarından herhangi bir ürün alırken ötv ötv nin kdv ödemek ne demektir bilmesin sen etin kilosu 100 tl kıymaya 50 verilirken nasıl bir duygu yaşıyoruz haberin yok geçen 1 milyon tane angus ithal ettik merak etme size satılan et aynısı bize kol gibi fiyatla yediriyorlar

Kısaca almanya kutuphanelerinde türkiyeye kesin dönüş yapıp nasıl bir tıranva geçirip hayatına son veren türklerin hayat hikayesini oku birdaha bu ülkeye tatile bile gelmek istemesin almanyada halen türkiye çiçek diyen şahıs görürsen mail adresim profilde yazıyor mail at nakliye yer yurt masraflarını karşılayayım o buraya yerleşsin ben almanyaya yerleşim kısa ve net

Ölmeden nasip olursa abd avrupa ülkelerinden bir yere gidip insanca yaşamayı tatmak istiyorum nasipse :santa:

Birde orda keyifleri o biçimken türkiye için mis gibi memlekete diyerek gerçeği görmiyen gurbetçilerin yalan yanış oy vererek nasıl bir günaha ortak olduklarını sen düşün

Bu söylediklerinize cevap verebilecek gurbetçi tanımıyorum, genelde Avrupa'da kazanılmış parayı 4 ile çarpıp Türkiye'de rahat rahat sadece tatil yapan insanlar tarafından memleket özlemi duyuluyor ne hikmetse. Belki de ters psikoloji yapıyorlardır Türkiye'yi terkedip Avrupa'nın içine etmeyelim diye.

Keşke palavralarını kendilerine saklasalar da biz de duyup küplere binmesek.

Metilen
24 Ağustos 2017, 11:26

Şehirler arası yol yaparken bir kaç kere başıma geldi. 70-80 le giderken gaz açtığımda motor 1 saniye olduğu yerde oyalanıp sonra çat diye ileri atıyor kendini. İlk başta zinciri, dişlileri, baskı balatayı falan kırdım zannettim meğer muhteşem duble yollarımızın muhteşem asfaltı yüzündenmiş. :) Bridgestone Battlax ları değiştirsem güzel olacak da yeni lastiklere de 1000 lira dan fazla istiyorlar. Hayat bize zor.

Youtube da ecnebilerin motovlog larını izliyorum. Adam motosikletini süslemiş, ön cam almış, telefon tutucusu, yan çantalar, egzoz vs... Hepsine toplam 1000 euro ödedim diyor. Aynı ürünleri bende almak istiyorum, 10bin lira fiyat çıkıyor.

Ülke son on yılda iyice zıvanadan çıktı. Keşke siyasetçilerimiz "GÖREV"lerinin bize daha huzurlu, mutlu, güvenli, bir yaşam sağlamak olduğunun farkına varsa.

MeNGuC
24 Ağustos 2017, 11:32
Bu söylediklerinize cevap verebilecek gurbetçi tanımıyorum, genelde Avrupa'da kazanılmış parayı 4 ile çarpıp Türkiye'de rahat rahat sadece tatil yapan insanlar tarafından memleket özlemi duyuluyor ne hikmetse. Belki de ters psikoloji yapıyorlardır Türkiye'yi terkedip Avrupa'nın içine etmeyelim diye.

Keşke palavralarını kendilerine saklasalar da biz de duyup küplere binmesek.

Evet dünyanın bi çok yerindeki gurbetçiler ülkemizdeki insanların sınırdan kafasını çıkarmasını istemiyorlar bunun içinde biz bir dometesi 4 bölüp yiyoruz tarzında acıtasyon yaparlar memleket hasretinden dem vuruyorlar zorki zor derler ulan madem hayvan muamelesi görüp yaşıyorsun dön demezlermi adama bizim aklımızla alay ediyorlar resmen gerçekleri yüzüne vurunca na sitir sen nerden biliyorssun diyorlar bana ve yanımdan direk uzaklaşıyorlar

Ben her hangi bir yurt dışına gidersem büyük konuşmim insan evladı türk denk gelirmiyim ihtimali %1 yardımı dokunur bana ama onun dışındakiler benden uzak yaradana yakın olsun

He birde ırkçılık yapıyor diyorlar sen adamların kaynaklarını çalışmadan oturduğun yerden tüketirsen onlara kalmadan ben sana kürek sapını saplarım zaten adam gibi gidip rıskının peşinde koşucaksın hazır yiyici olursan daha beter olman dileğiyle

Yazdıklarımdan şüphe duyanlar gelen gürbetçilere baksın lar dışardan anlarlar son model son model bmw mersolar porşeler cep teleri üst başlar belii sorsan ne iş yapıyorsun işçiyim derler ordan var sen hesabını yap bizim burda vuuu dediğimiz opeli ww yi afedersin şahin kartal muamelesi yapıyorlar

Her şeyi bir kınara bırakalım insanlık namına bak hepiniz birlik olun her alanda yaşadığınız ülkede şartlar kanunlar böyle sizde devletinizden ülkenizden istemek ve insan gibi yaşama hakkınız var hakkınızı sorgulayın her şeyi kabul görmeyin itaraz etme hakkınız var ve araştırın hakkınızı isteyin ve insan gibi yaşayın gibi bilgilerde vermez ler nedenmi siz burda açlıktan sürünün bizde gelip keyif çatalım istiyorlar kapiş yoksa buraya tenezül edip gelmezler

zabuzaretta
24 Ağustos 2017, 12:08
₺ değer kaybettikçe "Durmak yok, yol(may)a devam!" naraları atan gurbetçilerin mutluluğunun sebebi çok bariz değil mi? Güzel ülkemin(!) güzel insanları(!)...

mrt20
24 Ağustos 2017, 12:10
Eyyy pilot sen kimsin ya :flower:
Artık bü ülkeden çıkamazsın geçmiş olsun :queen:

french press
24 Ağustos 2017, 13:06
Bu ülkede yaşayan bizleri Allah'a emanet ediyorsunuz ve memlekete kesin dönüş yapmak istiyorsunuz. Bu pek samimi değil bence. Siz de Allah'a emanet yaşamak istiyorsanız başka tabi.

banro
24 Ağustos 2017, 13:18

Enduro candır..

İstanbul gibi bir şehirde, gecenin ikisinde 160 la gitmeye devam edersen, Allah emaneti çok tutmaz sende.

burak burk
24 Ağustos 2017, 13:18
bırak git allahını seviyorsan kıskanıyorum demiyosunda yok sürülmez yok hava kötü yok motor kötü.dublex yollarımızdan 3 4 5. köprü ve tünellerimizden geçmiyorsan kıskançsın demektir.kıskançlıktan çatlaa patlaaa

Pilot90
24 Ağustos 2017, 13:35
Arkadaslar konu sapti, buralara gelemesini istemezdim. Aylar önce konu acmistim motorumu göstermek amaciyla ve yine simdi oldugu gibi linc edilmistim. Yazdiklariniz büyük ölcüde dogru hepsine tek tek katiliyorum ama sunu da bilin ki bu herkes icin gecerli degil. Ne ben ne de ailem bu güne kadar alman devletinden bir kurus yardim almadik... ve cok sükür durumumuz her iki tarafta da iyi.
Olur da günün birinde kesin dönüs yaparsak pisman olmayacagima inaniyorum.
Düsündügünüzün aksine, samimiyim!

Metilen
24 Ağustos 2017, 13:46
Arkadaslar konu sapti, buralara gelemesini istemezdim. Aylar önce konu acmistim motorumu göstermek amaciyla ve yine simdi oldugu gibi linc edilmistim. Yazdiklariniz büyük ölcüde dogru hepsine tek tek katiliyorum ama sunu da bilin ki bu herkes icin gecerli degil. Ne ben ne de ailem bu güne kadar alman devletinden bir kurus yardim almadik... ve cok sükür durumumuz her iki tarafta da iyi.

Konu seninle ilgili değil aslında, bu arada içten dileklerin için teşekkürler. Ülke öyle bir hale geldi ki herkes içten içe öfkeli, suçlayacak birilerini arıyor zira bunca itiraza rağmen günden güne kötüye gidiyoruz. Çıkıp sokakta derdini anlatmaya çalışsan suç. En nihayetinde sinirler gergin, ülkece yay gibiyiz.

Geri dönüş isteğini de anlayabiliyorum. Üniversite için 5 yıl yurt dışında kaldım. Evimi deli gibi özlemiştim ama geri döndüğümde "tüh ya gelmese miydim acaba" dediğim çok zaman oldu. Ekşicilerin sık sık söylediği gibi "içinde yaşamasan aslında eğlenceli ülke" burası :)

68charger
24 Ağustos 2017, 14:07

Türkiye et kurumu satış fiyatları, migroslardan alırsak eti kazığı da yersiz:P

Mesela geçen babam buradan alınan kıyma ile hamburger yaptı valla nusrete on basar:cat:

ÜRÜN ADI SATIŞ FİYATI( ₺ )
DANA KIYMA 28,75
DANA KUŞBAŞI 31,00
DANA BİFTEK-ROSTO 36,00
DANA PİRZOLA 50,00
DANA KONTRFİLE 50,00
DANA BONFİLE 65,00
DANA BİFTEK STRAGONOF 38,00
DANA BİFTEK SOTE 38,00
DANA GULAŞ 38,00
DANA ŞİŞ 38,00

Asgari ücretli günde 8 saat çalışarak; ayda 160 saat eder X 8,5 euro = 1360euro eder. Merkeze uzak daireler 600-700 euro dan başlar.2 odalı 40-50m2 daireler bunlar.

Kaldı mı 750-850euro. Günlük kalır sana 26,6 euro. Faturalara, yeme içme, ulaşım vs için...

Bekar kişilerin vergi kesintisi ailesi olanlara göre de daha yüksektir.

Misal evli ve çocuklu iyi bir saat ücreti ile çalışan işçi 3000 euro maaşından eline geçen 2150euro dur. Bu kaynak şu an Stuttgarta yaşayan ve çalışan bir arkadaşımın bütçesi.

Oda 1100 euro kira ödüyormuş 2+1 daireye, ailesine ve ona de kalıyor geriye 1050 euro. Bozdur bozdur harca.

Örneğin bir Nike Air Max spor ayakkabı 70-100 euro. Louisden motosiklet kaskı aldım 460euro. Geçen hafta Hamburg'daydım.

Yani orada öyle bir işçi elini koluna sallaya sallaya hadi bir Shoei kask alayım diyemiyor abi!!!

Hannover de doğmuş 20 sene yaşamış biri olarak diyorum ki;

Orada yaşamadan, oranın ekonomisi ve yaşam standardı hakkında atıp tutup kendi ülkesini yere dibine sokarak kimse bir yere varamaz bence!
Evet çok eksik var ama hep beraber bunların düzelmesi için çalışacağız, hakkımızı arayacağız. Düzen bazları şikayet edeceğiz, işini laiki ile yapmayanlara ile iş yapmayacağız evet onları da şikayet ve teşhir edeceğiz. Çevremizi doğamızı koruyacağız.

Çok şey yazılır tartışılır ama burada olmuyor.
Örneğin; yere çöp atan bir çocuğun davranışını bile düzeltebilirsen ne mutlu sana ve ülkeye.

Ama doğru işimiz zor dolayısı ile yılmak yok yola devam!

MeNGuC
24 Ağustos 2017, 14:19

Arkadaşım yazdıklarım senin le ilgili deyil genel gurbetçi olupta söylediklerimi yapanlara idi sen üzerine alınma git kaldığın yerden keyfine bak

Bu ülkede saten yeterince zengin olaydı ailen oraya gitmeye tenezür etmezdin neden dersen ülkemizde zengin çok zengin fakirse yerlerde ortası yok anlıcağın

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:08 ----------

Mesela geçen babam buradan alınan kıyma ile hamburger yaptı valla nusrete on basar:cat:

DANA KIYMA 28,75
DANA KUŞBAŞI 31,00
DANA BİFTEK-ROSTO 36,00
DANA PİRZOLA 50,00
DANA KONTRFİLE 50,00
DANA BONFİLE 65,00
DANA BİFTEK SOTE 38,00
DANA GULAŞ 38,00
DANA ŞİŞ 38,00

Asgari ücretli günde 8 saat çalışarak; ayda 160 saat eder X 8,5 euro = 1360euro eder. Merkeze uzak daireler 600-700 euro dan başlar.2 odalı 40-50m2 daireler bunlar.

Kaldı mı 750-850euro. Günlük kalır sana 26,6 euro. Faturalara, yeme içme, ulaşım vs için...

Misal evli ve çocuklu iyi bir saat ücreti ile çalışan işçi 3000 euro maaşından eline geçen 2150euro dur. Bu kaynak şu an Stuttgarta yaşayan ve çalışan bir arkadaşımın bütçesi.

Oda 1100 euro kira ödüyormuş 2+1 daireye, ailesine ve ona de kalıyor geriye 1050 euro. Bozdur bozdur harca.

Örneğin bir Nike Air Max spor ayakkabı 70-100 euro. Louisden motosiklet kaskı aldım 460euro. Geçen hafta Hamburg'daydım.

Yani orada öyle bir işçi elini koluna sallaya sallaya hadi bir Shoei kask alayım diyemiyor abi!!!

Orada yaşamadan, oranın ekonomisi ve yaşam standardı hakkında atıp tutup kendi ülkesini yere dibine sokarak kimse bir yere varamaz bence!
Evet çok eksik var ama hep beraber bunların düzelmesi için çalışacağız, hakkımızı arayacağız. Düzen bazları şikayet edeceğiz, işini laiki ile yapmayanlara ile iş yapmayacağız evet onları da şikayet ve teşhir edeceğiz. Çevremizi doğamızı koruyacağız.

Örneğin; yere çöp atan bir çocuğun davranışını bile düzeltebilirsen ne mutlu sana ve ülkeye.

Kardeş ben söylediklerim de ciddiyim atıp ta tutmuyorum et balık kurumu gel istanbul esenyurt şübesine içeri gir deyil et almak içeri girdiğin gibi kaçarsın nedenmi içerisi halkalı çöplüğü gibi kokuyor her yer pislik içinde ordan alıp gebericeğime yemem daha iyi ordan kavurma aldım kilosu 40 tl den yiyemedim adresini yola buzluktan çıkarıp kutuya buz ekli paket edim yolim güzelce ye istersen

Gelelim arkadaşın ailesine o arkadaşın çocuğu varmı çocuk parası kaç euro alıyor sordunmu peki o arkadaşına sordunmu 350 eruo ve 500 euro yada kıralık ev var neden 1100 euro kira veriyorsun arkadaşın türk mantığıyla geniş ferah evde oturup bizler gibi balkonunda at koşturma hayalinde arkadaşın çocuğu varsa aldığı çocuk parasını kiraya verir gene kirası 1100 eruo gelmez hele birde eşi çalışıyorsa deymesin keyfine tek çalışarak 1000 eruo kalıyorsa orda ondan kıralı yok hele birde eşi çalışıyorsa e birde çocuk parası devlet direk veriyor

Dediklerim hayal ürünü deyil vidyolu şekilde belge niteliğine koyarım izlersiniz zihniniz açılır

https://www.youtube.com/watch?v=PU5MNqilk0o

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:18 ----------

Kanalda kiralar alım güçü faturalar yardımlar harcamalar hepsi ispatlı şekilde izlemek isteyen izleye bilir

zekeriyaimam
24 Ağustos 2017, 14:25
https://galeri13.uludagsozluk.com/630/alman-plakal%C4%B1-mercedes-in-arka-cam-yaz%C4%B1s%C4%B1_1492055.jpg

MeNGuC
24 Ağustos 2017, 14:31
https://i.hizliresim.com/AkaJ7Q.jpg (https://hizliresim.com/AkaJ7Q)

banro
24 Ağustos 2017, 14:36

İroni:
etkiyi artırmak için, bir şeyin tersini söyleyerek alay etme.

MeNGuC
24 Ağustos 2017, 14:39
Buda abd yaşam şartları nasıl düdükleniyoruz görün ve birşeyleri sorgulayın ve birlik olup ülkemizi daha iyi yerlere getirmeyi isteyin ve kararlarınızı o şekilde verin ve destekleyin yoksa herkes bir yere gider ve böyle bir ülkede kimse yaşamakta istemez kimsede kalmaz bizim kiymetini bilmediğimiz yeri başkaları altın gibi deyerlendirip keyfini çatar sonuç bizler vatansız yurtsuz kalırız

https://www.youtube.com/watch?v=_ZAqvHCFN8Q

banro
24 Ağustos 2017, 14:55

DANA KIYMA 28,75
DANA KUŞBAŞI 31,00
DANA BİFTEK-ROSTO 36,00
DANA PİRZOLA 50,00
DANA KONTRFİLE 50,00
DANA BONFİLE 65,00
DANA BİFTEK SOTE 38,00
DANA GULAŞ 38,00
DANA ŞİŞ 38,00

Geçen ay Almanya daydım, 4.5 Euro ya 1 kg dana bifteklik et adım.2 arkadaş 2 haftada toplam yiyecek masrafımız 100 Euro bile değildi. (kahvaltı- akşam yemeği her gece 1 bira, soda, çerez v.s.)Geçen sene Amsterdam da 2. el pazarına gittim,20euroya hakiki markalı tulum vardı, 1 yıllık bile değildi.3-5 Euro ya neler vardı neler.5 Euro ya çocuk için pedalsız bisiklet aldım, yenisi 60 küsür Euro. Paris'te bir alışveriş yeri bulduk ne alırsan 2-3 Euro, montlar pantolonlar kazaklar v.s. Gidip Paris'in merkezinden alsan 100X hesaplarsın. Yani Avrupa'yı bilmiyor değiliz. Kuzen 4000 Frank'a İsviçre'de 3 yıl vadeli vespa aldı. Avrupa da her bütçeye göre alışveriş imkanı var.

SavageGarden
24 Ağustos 2017, 15:15
padişahın biri demiş ya, bana öyle bir şiir yazın ki ilk mısrasında sizin boynunuzu vurdurtacak kadar kızayım ama ikinci mısrayı okuyunca dünyanın bütün altınlarını verecek kadar da hoşuma gitsin...

seninki de öyle olmuş:)
vay şöyle özledim, vay böyle güzel memleket diye girip,
'nasıl yaşıyorsunuz abi burda'ya gelmiş solay sonra :)

TUTITO
24 Ağustos 2017, 15:38
Ben bu fikranin Namık Kemal versiyonunu biliyorum. Ama "biraz" farklı.

68charger
24 Ağustos 2017, 15:41
Geçen ay Almanya daydım, 4.5 Euro ya 1 kg dana bifteklik et adım.2 arkadaş 2 haftada toplam yiyecek masrafımız 100 Euro bile değildi. (kahvaltı- akşam yemeği her gece 1 bira, soda, çerez v.s.)Geçen sene Amsterdam da 2. el pazarına gittim,20euroya hakiki markalı tulum vardı, 1 yıllık bile değildi.3-5 Euro ya neler vardı neler.5 Euro ya çocuk için pedalsız bisiklet aldım, yenisi 60 küsür Euro. Paris'te bir alışveriş yeri bulduk ne alırsan 2-3 Euro, montlar pantolonlar kazaklar v.s. Gidip Paris'in merkezinden alsan 100X hesaplarsın. Yani Avrupa'yı bilmiyor değiliz. Kuzen 4000 Frank'a İsviçre'de 3 yıl vadeli vespa aldı. Avrupa da her bütçeye göre alışveriş imkanı var.

Ya arkadaşım bilemiyorum sana nasıl inanacağım ama 2 kişi X 2 hafta eder 56 öğün (kahvaltı ve akşam yemeği)Bu da 1,78 euro öğün başı demek.

Ya bırak kimi kandırıyorsun koçum!Ucuz marketin sattığı ortalama bir kutu bira bile 0,89 euro.

https://shop.rewe.de/beck-s-pils-0-5l/PD19260

Bide artırmışta bira çerez yemiş içmiş.Ekmek mi yedin sabah -akşam!

Bilmeyenleri yanlış yönlendirmeyin!!!

http://shop.bauernhofmetzgerei.de/index.php?route=product/category&path=36

Yine burada aşağı yukarı dana etinin kg fiyatlarını bulabilirsin. En ucuzu 9,95 euro dan başlıyor ki dana çok yemeklik et.

Izgara için et bakarsan kilosu 20,95 lere çıkıyor!!!

Dana etinin uygun olmasının en büyük nedeni Avrupa'nın domuz etinin alternatif olmasıdır.

Hamburg tren istasyonun da Almanların en ucuz yemeğini yedim, sosis ve patates 5,40euro ödedim aha da faturası aşağıda.

Ketçup bile para! Yine başka bir yerde dana büftek yedim bira içtim sıradan bir yer burası 15.98 euro. 300gr büftek idi.

https://i.hizliresim.com/gWaXoZ.jpg
https://i.hizliresim.com/9dyGLo.jpg

banro
24 Ağustos 2017, 16:06
Git Norma dan alışveriş yap. Anlarsın.

SlimShady1
24 Ağustos 2017, 16:17
Evet beyler bayanlar yine bir gurrubetçi görgüsüzlüğü ile karşı karşıyayız. :queen: Mevcut iktidarı hiç sevmem hatta nefret ederim orası ayrı rezillik. Ancak sen gel bak şu görgüsüzlüğe, biz bilmiyormuyuz bu şartların kötü olduğunu ne diye konu açmış bu gurrubetçi arkadaş anlamış değilim. "Bombok yerde yaşıyorsunuz hehe şu yola bak xD" Cümlesi kadar komik ciddiyetsiz bir konu kalkıpta ciddi cevap ver ikinci köprü, hava alanı vs.
Aslında daha ağır dalga geçerim de, forumun humanist entellerinin ve moderatörlerin hoşuna gitmez.

Metilen
24 Ağustos 2017, 16:25
Yine başka bir yerde dana büftek yedim bira içtim sıradan bir yer burası 15.98 euro. 300gr büftek idi.

300gr Biftek + bira alsam TR de. Alkollü restoran için zaten epey dolaşmak lazım o bulunmuyor da, velev ki bulduk, 50 lira dan aşağı hesap geleceğini sanmıyorum. 16 Euro çok iyi fiyat. Çok da kıyaslamaya gerek yok zaten. Türkiye' de yaşamak ne yazık ki pahalı.

Alonedark93
24 Ağustos 2017, 16:37
İstanbul gibi bir şehirde, gecenin ikisinde 160 la gitmeye devam edersen, Allah emaneti çok tutmaz sende.

Genelde daha fazla hızlı gitmeye çalışıyorum tesadüf işte. Bu sefer cb650f vardı malum gitmiyor. :/

COQ
24 Ağustos 2017, 16:53
Kaç gündür yazmamak için zor tutuyorum kendimi.:)
Yarın dönüyorum.
Kapıkule'den dışarı kapağı sağ salim atarsam yazacam bi şeyler.:)

banro
24 Ağustos 2017, 17:15
Ya arkadaşım bilemiyorum sana nasıl inanacağım ama 2 kişi X 2 hafta eder 56 öğün (kahvaltı ve akşam yemeği)Bu da 1,78 euro öğün başı demek.

Ya bırak kimi kandırıyorsun koçum!Ucuz marketin sattığı ortalama bir kutu bira bile 0,89 euro.

https://shop.rewe.de/beck-s-pils-0-5l/PD19260

Bide artırmışta bira çerez yemiş içmiş.Ekmek mi yedin sabah -akşam!

http://shop.bauernhofmetzgerei.de/index.php?route=product/category&path=36

Yine burada aşağı yukarı dana etinin kg fiyatlarını bulabilirsin. En ucuzu 9,95 euro dan başlıyor ki dana çok yemeklik et.

Izgara için et bakarsan kilosu 20,95 lere çıkıyor!!!

Dana etinin uygun olmasının en büyük nedeni Avrupa'nın domuz etinin alternatif olmasıdır.

Hamburg tren istasyonun da Almanların en ucuz yemeğini yedim, sosis ve patates 5,40euro ödedim aha da faturası aşağıda.

Ketçup bile para! Yine başka bir yerde dana büftek yedim bira içtim sıradan bir yer burası 15.98 euro. 300gr büftek idi.

https://i.hizliresim.com/gWaXoZ.jpg
https://i.hizliresim.com/9dyGLo.jpg

Friedricshafen tren istasyonunda Mcdonalds var hamburger ""1 avro"" bol bol ye. Kaufland- Lidl- Norma bak bunlar ucuz yerler.Başka yere gidip fazla para verme. İsviçre ye yolun düşerse de mutlaka Migros bul. Yoksa fiyatlar fena.

Pilot90
24 Ağustos 2017, 22:17
Evet beyler bayanlar yine bir gurrubetçi görgüsüzlüğü ile karşı karşıyayız. :queen: Mevcut iktidarı hiç sevmem hatta nefret ederim orası ayrı rezillik. Ancak sen gel bak şu görgüsüzlüğe, biz bilmiyormuyuz bu şartların kötü olduğunu ne diye konu açmış bu gurrubetçi arkadaş anlamış değilim. "Bombok yerde yaşıyorsunuz hehe şu yola bak xD" Cümlesi kadar komik ciddiyetsiz bir konu kalkıpta ciddi cevap ver ikinci köprü, hava alanı vs.
Aslında daha ağır dalga geçerim de, forumun humanist entellerinin ve moderatörlerin hoşuna gitmez.

Asil benim sana yazacak cok seyim var da, o da bende kalsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:08 ----------

Konu nerden nereye geldi. Memleketin durumu hakkaten icler acisi. Siyasi durumdan önce insanimiz zihniyetini degistirmesi lazim. Devlet bütün sosyal yardimlari bu kafadaki insanlara altin tepside sunsa, yine söylenecek bir seyler bulurlar. Mevcut iktidari kattiyen savunmuyorum. Bazi arkadaslarin kast ettigi gibi bir art niyetim de yoktu. Sadece bir seyler paylasmak istemistim. Münkünde adminler konuyu kapatsin lütfen.

CriminalS
24 Ağustos 2017, 22:38
Sana özelden mesaj yazıyorum gelmiyormu ?

MeNGuC
24 Ağustos 2017, 22:53
Asil benim sana yazacak cok seyim var da, o da bende kalsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:08 ----------

Konu nerden nereye geldi. Memleketin durumu hakkaten icler acisi. Siyasi durumdan önce insanimiz zihniyetini degistirmesi lazim. Devlet bütün sosyal yardimlari bu kafadaki insanlara altin tepside sunsa, yine söylenecek bir seyler bulurlar. Mevcut iktidari kattiyen savunmuyorum. Bazi arkadaslarin kast ettigi gibi bir art niyetim de yoktu. Sadece bir seyler paylasmak istemistim. Münkünde adminler konuyu kapatsin lütfen.

Kardeş biz yardıma muhtaç deyiliz ama ülekede yaşayan insanlar insan gibi çalışıp kazanıp harcamak ve yaşamak istiyor anladın sen o mis gibi hayatı yaşarken bile bu kafadaki insanlara ne versen değişmez diye hakir görüyorsun sen neden yurt dışındasın bu saydıklarım yüzünden eğitim alım gücü kazanc rahatlık insan gibi yaşamak için he biz kaçmak yerine en zorunu yaparak ülkemizde istiyoruz baştakide sistemimizde kanunlarımız hep lafta icrat yok bunları sorguluyoruz anladın

Kısaca ülke berbat sistemi adaletsiz gelir dağılımı ve insanların geçim derdi eğitim düzeni bozuk olması alım gücü yerlerde vergiler insanlar üstüne bindirdikçe bindirlmiş hizmet diye yol köprü yapıyorlar kol gibi ücret ödüyoruz geçmesek bile toplanan vergilerimizden ödeniyor böyle hizmet almanyada varmı yok tabi yani sana tatil bölgesinde herşey dahil otelde keyif çatmaya benzemiyor bu ülkede yaşamak

MD.Murat
24 Ağustos 2017, 23:09

DANA KIYMA 28,75
DANA KUŞBAŞI 31,00
DANA BİFTEK-ROSTO 36,00
DANA PİRZOLA 50,00
DANA KONTRFİLE 50,00
DANA BONFİLE 65,00
DANA BİFTEK SOTE 38,00
DANA GULAŞ 38,00
DANA ŞİŞ 38,00

kardeşim sizin kafanızda beyin yerine makarna mı var?

ben sana yapayım o zaman aynı hesabı:
türkiyede 1400 tl aldın. 700 ü gitti kiraya. 150 doğalgaz. 50 elektrik 50 su 50 internet 20 telefon
kaldı günlük 400/30: "13tl"
artık günlük yarım kilo kıyma alıp yersin sabahtan akşama kadar.

26euro kaldı diyor bide dalga geçer gibi.
26 euro dediğin para 6 kilo et

bunların hepsi ucuz bir evde az harcamalar. yoksa memur babamın evine gelen 100 elektrik 100 su 100 telefon( 4 kişi) 200 doğalgaz.

ya siz milleti deli etmek için mi yazıyorsunuz?
testis mi geçiyorsunuz?
açlıkla dalga geçilir mi siz ne biçim insansınız?

MeNGuC
24 Ağustos 2017, 23:10
Kapında son model merso altın çok güzel motor çiçek gibi yaşantın sosyel hayatın varken ve başka ülkelerde kıralar gibi tatil yapıyorken ve bunları ne garipse işçi olarak çalışan biri yapıyor sen bizi anlıyamıcaksın hiç bir zaman :P

Açıkca gör işte memleketin hali bu