PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 120 Kilo ve motor

MMia
26 Temmuz 2017, 16:21
Merhaba,
Bu sene motor almak istiyorum. Önümüzdeki ay sürücü kursuna yazılacağım fakat aklımı kurcalayan ve karamsarlığa düşüren bir kaç problemim var.
İlki tahmin edebileceğiniz üzre kilom ve motor. 180 boyunda 120 kiloyum. Cruiser/Chopper kullanmak istiyorum. Biraz araştırdım ve yakınımdaki bir bayiiye sordum. Bayii baya 200-250 CC motorların beni taşıyamayacağını söyledi.
1997 doğumluyum,haliyle 250 CC üstü motor kullanmam yasak. Bu konuda tecrübeli siz motor sürücülerine danışmak istedim.
Aklımda ki bir kaç modeli de yazayım,belki bir yararı olur.
Hyosung GV250
Kuba Superlight 200

Ah şu kilo... Başıma motorda da dert olacak mı,aydınlatırsanız çok sevinirim. Teşekkürler :mrgreen:

Sercan_07
26 Temmuz 2017, 16:39
Nasıl taşımazmış yahu her bayi motosiklet gurmesi kesildi artık.Ben 125 kilo 192 adamım.Cbr 250 kullanıyorum.Canavar gibide taşıyor.156 km hıza bile çıktım.Bana kalırsa düşük cc de cruiser alma.Kaliteli yok çünkü.Yaşın gelince honda yamaha harley alırsın.

Brock07
26 Temmuz 2017, 16:40
önce spor salonuna yazıl fazlalıklarından kurtul,bu olaya motor yönünden değil sağlık bakımından yap daha yaşın genç ilerde çok sıkıntısını çekeceksin.Chopper alacağından altında çok sırıtmaz,ama makina senin ihtiyaçlarını karşılar mı bilemem.Sen al cbf keyfine bak.

artemis99
26 Temmuz 2017, 16:43
110cc spacy bile sizi uçurur ne demek 250cc taşımaz. en dandik scooterla adam 7 damacana su taşıyor.

alp010
26 Temmuz 2017, 16:47
O bayi saçmalamış kardeşim piyasaki en kötü motor bile seni taşır. Ama ben de 100 kilo iri kıyım bir adamım bizim gibilerin altına choper tarzı motorları daha çok yakıştırıyorum. Gene de istediğin motosikleti alabilirsin sorun olmaz hele 250cc hiç sorun olmaz. superlight biraz daha küçüktür gv250 daha kalıplı durur ama onunda ağırlığı fazla başlangıç için kontrolde zorlanabilirsin.

Darkin
26 Temmuz 2017, 16:47
Yok öyle bir şey, 250 cc bir motor oldukça rahat taşır. 125 cc de taşır, 50 cc de taşır, sadece küçük hacimli motorlarda taşıdığı ağırlığa göre biraz daha çekiş isteyebilirsin.

Kim uyduruyor böyle saçma sapan şeyleri yahu.

alp010
26 Temmuz 2017, 16:48
Elinde kalan eski model 600 itelemeye çalışmıştır çakallar insanları kandıra kandıra geziyorlar.

agris
26 Temmuz 2017, 16:52
Ben 120 kiloyum. Yeri geldiğinde elektrikli bisiklete dahi biniyorum.

MMia
26 Temmuz 2017, 16:54
İlginiz için çok teşekkür ederim. İstanbul Kartal da bir bayii. Açıkçası öyle bir söyledi ki tokat gibi indi. Hevesim kaçmıştı,yorumları görene kadar.
Spora iki ay kadar gittim fakat motor için çalışmak gerekiyor,durduk yerden para gelmiyor. İşe girdiğimden dolayı spor işini yatırdım.
İçimi ferahlattınız ne yalan söyleyeyim hevesim katlandı... Teşekkürler :flower:

Edit: CBF ve o tarz motorlar pek hoşuma gitmiyor. Chopper olmayacaksa hiç olmasın modundayım biraz. Sanırım "alp010" un dediği gibi oldu...

Fuatt39
26 Temmuz 2017, 17:04
A2 ehliyetiniz var sanırım. A2 ehliyette cc sınırı yok 47 hp yi ve kw cinsinden gücünun ağırlığa oranı 0.2 yi geçmemesi gerekiyor.

MMia
26 Temmuz 2017, 17:15
A2 ehliyetiniz var sanırım. A2 ehliyette cc sınırı yok 47 hp yi ve kw cinsinden gücünun ağırlığa oranı 0.2 yi geçmemesi gerekiyor.

Henüz yazılmadım ehliyetim yok 20 yaşındayım A ve A2 alabiliyormuşum. Halbuki 24 yaş sınırı diye hatırlıyordum... :silent:

Fuatt39
26 Temmuz 2017, 17:21
Henüz yazılmadım ehliyetim yok 20 yaşındayım A ve A2 alabiliyormuşum. Halbuki 24 yaş sınırı diye hatırlıyordum... :silent:

2 Yıllık A2 ehliyet tecrübesi veya 24 yaş gerekiyor. 2 Yıllık a2 yoksa şuan A alamassınız.

MMia
26 Temmuz 2017, 17:29
2 Yıllık A2 ehliyet tecrübesi veya 24 yaş gerekiyor. 2 Yıllık a2 yoksa şuan A alamassınız.

Anladım peki bahsettiğiniz motorlara örnek neler var başlangıç için ?

mece14
26 Temmuz 2017, 17:31
Fitness salonunda gelişi güzel spor yapmamalısın bir uyarı olsun kendini riske atma. Kilon fazla çünkü önce doktor kontrolü olmalı. Belki de dediğim gibi yapmışsındır. Yürüyüş yapmanı ve yediklerine dikkat etmeni önereyim.

Ayrıca 250cc gayet güçlüdür başlangıç için.

Monty
26 Temmuz 2017, 18:47
110kg, 1.90 boy ile ilk başladığımda regal raptor 150 almıştım. At gibi gidiyordu. Tavsiye etmem ama. Sonra diğer motorlarıma geçtiğimde onun motor olmadığını anladım :)

Fuatt39
26 Temmuz 2017, 18:53
Anladım peki bahsettiğiniz motorlara örnek neler var başlangıç için ?

Cruiser motorlar hakkında pek bilgim yok o özelliklere göre hangi motorlar var bilmiyorum ama 250 cc almak zorundayım dediğiniz için söyledim eğer 47 hp yi geçmeyen 250 cc üzeri varsa onu da kullanabilirsiniz.

OgulcanMC
26 Temmuz 2017, 18:53
Dostum aynı boy ve kilodayız. 2. motorum SL200'ü ben ve 90 kilo bir arkadaş arkamda iken rahat rahat kullanıyordum. Şu anki motorumda yine ben ve 90 kilo bir arkadaş arkamda olsa burdan ege akdeniz turu bile yaparım. He yoruyor mu evet. Ama GV250 de ağırlığı pekte hissetmiyorsun. SL200'de denge kurmak biraz zorluyordu 2 kişi ağırlığında iken. Ama tek iken 200-250 cc motor seni taşımaz diyen bayiiden yavaş yavaş uzaklaş derim.
DN: GV250 bir başlangıç motoru değildir bence. Tecrüben olmadığı için kısa sürede kaza yapma ihtimalin yüksek. Önce SL200 sonra GV250 daha sonra da yükseltmek senin keyfine kalmış.

stupid
26 Temmuz 2017, 19:26
1.91 boy ve 110kg ile kuba str 250 ile başlangıcımı yapmıştım. Ondan önce de 125lik cup vardı. İkisi de taşıyordu. Millet 100cc motora artçıyla binip izmirden istanbula gidiyor, inanma taşımaz diyenlere.

MMia
26 Temmuz 2017, 19:40
Dostum aynı boy ve kilodayız. 2. motorum SL200'ü ben ve 90 kilo bir arkadaş arkamda iken rahat rahat kullanıyordum. Şu anki motorumda yine ben ve 90 kilo bir arkadaş arkamda olsa burdan ege akdeniz turu bile yaparım. He yoruyor mu evet. Ama GV250 de ağırlığı pekte hissetmiyorsun. SL200'de denge kurmak biraz zorluyordu 2 kişi ağırlığında iken. Ama tek iken 200-250 cc motor seni taşımaz diyen bayiiden yavaş yavaş uzaklaş derim.
DN: GV250 bir başlangıç motoru değildir bence. Tecrüben olmadığı için kısa sürede kaza yapma ihtimalin yüksek. Önce SL200 sonra GV250 daha sonra da yükseltmek senin keyfine kalmış.

Yorumlar için tekrar teşekkürler arkadaşlarım,abilerim;
@OgulcanMC Benim de aklımda SL200 ve GV250 var ikisi arasında kaldım. Bu yükseltme olayı nasıl oluyor ? Aldığım zaman motoru 24 yaşıma kadar kullanmak istiyorum. Yani dört sene... Bir kaç yıl içerisinde değiştirmeyeceğim için de sıfır model düşünüyorum.
Spor konusuna gelirsek,tabii ki bir eğitmenden yardım alarak yapıyordum. :mrgreen:

OgulcanMC
26 Temmuz 2017, 22:02
Yorumlar için tekrar teşekkürler arkadaşlarım,abilerim;
@OgulcanMC Benim de aklımda SL200 ve GV250 var ikisi arasında kaldım. Bu yükseltme olayı nasıl oluyor ? Aldığım zaman motoru 24 yaşıma kadar kullanmak istiyorum. Yani dört sene... Bir kaç yıl içerisinde değiştirmeyeceğim için de sıfır model düşünüyorum.
Spor konusuna gelirsek,tabii ki bir eğitmenden yardım alarak yapıyordum. :mrgreen:

Yükseltme konusu motorun bir zamandan sonra sana yetmemesi, acemiliğini atma, nerede ve ne zaman ne olacağını tecrübe ederek öğrenme gibi şeylerden sonra ister istemez daha yüksek CC bir motor isteyeceksin zaten. Kuba SL200 tam bir başlangıç chopper'ıdır. Üzmez, yormaz, fazla sıkıntı çıkarmaz. Fiyat olarakta idealdir. 24 yaşına kadar SL200'ü kullanacağını sanmıyorum. 1 sene sonra maddi durumunda varsa daha yüksek cc bi alet almak isteyeceksin. Bu durumda da seçeneğin GV250 olabilir. Gv250'yi başlangıç olarak alanlar var tabiiki. Ama kolay hızlanan, çift silindir ve 10 bin deviri gören bir cruiser makine olduğu için başlangıç için çoğu kişi ve bende bir kullanıcısı olarak tavsiye etmiyorum.
Zaten 2 yıllık a2 ehliyetin olduktan sonra 22 yaşında da A sınıfı ehliyeti alabildiğini de söyleyeyim.

MMia
26 Temmuz 2017, 22:05
Yükseltme konusu motorun bir zamandan sonra sana yetmemesi, acemiliğini atma, nerede ve ne zaman ne olacağını tecrübe ederek öğrenme gibi şeylerden sonra ister istemez daha yüksek CC bir motor isteyeceksin zaten. Kuba SL200 tam bir başlangıç chopper'ıdır. Üzmez, yormaz, fazla sıkıntı çıkarmaz. Fiyat olarakta idealdir. 24 yaşına kadar SL200'ü kullanacağını sanmıyorum. 1 sene sonra maddi durumunda varsa daha yüksek cc bi alet almak isteyeceksin. Bu durumda da seçeneğin GV250 olabilir. Gv250'yi başlangıç olarak alanlar var tabiiki. Ama kolay hızlanan, çift silindir ve 10 bin deviri gören bir cruiser makine olduğu için başlangıç için çoğu kişi ve bende bir kullanıcısı olarak tavsiye etmiyorum.
Zaten 2 yıllık a2 ehliyetin olduktan sonra 22 yaşında da A sınıfı ehliyeti alabildiğini de söyleyeyim.

Planımda direk GV250 alıp onunla ilerlemek vardı uzun bir süre. 24 yaş şartını bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu ona göre hareket edeyim teşekkürler :mrgreen: