PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Km' de şu kadar kuruş yakıyor.

sarpgray
14 Mayıs 2017, 12:45
Arkadaşlar forumlarda gördüğüm hatta sürekli gördüğüm bir yanlışı sizinle paylaşmak istiyorum. Motosiklet olsun otomobil olsun, özelliklerini anlatırken sürekli aynı hatayı yapıyor, km de şu kadar kuruş yakıyor diyoruz, siz hiç herhangi bir markanın internet sitesinde, aracımız şu hacimde, şu kadar beygir ve km de şu kadar kuruş yakıyor diye birşey duydunuz mu, biraz teknik olun lütfen, 100 km de şu kadar litre yakıt tüketiyor diyin, diyin ki okuyan 5 sene sonrada aracin ne kadar yakıt tükettiğini anlasın. Kaldi ki her allahın günü yakıt fiyatları değişiyor.
Kendinizi bu konuda biraz gelistirin lütfen, kahvedeki Memet ağa da, benim traktör şu kadar kuruş yakıyor diyor. Bu foruma üyesiniz ve araştırıp okuyorsunuz, biraz farkınız olsun.
Kendinize iyi bakın.

Carbondioxid
14 Mayıs 2017, 12:55
Zamanında bu konu , boyum yetermi iç bacak apış arasından yere mesafe , gibi konuları tenkit için bi başlık açmış idim , şuan yok silmişler herhal , işte bunlar hep iluminatonun oyunları..

Hakk'lısın vesselam .

mfBulut
14 Mayıs 2017, 13:42
Her zaman litre hesabı yapmışımdır ve kuruş hesabı yapanlara kızmışımdır. Ha kaç litre yaktığını söyleyip o günkü şartlarda ortalama fiyat da söylediğim oluyor tabi.
Kesinlikle haklısınız.

BatuhanK
14 Mayıs 2017, 13:44
Paranın değer kabul edildiği dünyada, zenginimizden yoksulumuza kadar genellikle hepimizin ilk gördüğü şey para. Benzinlikte 50 liralık benzin alıyoruz ama o ekranda yazan litre karşılığını görmüyoruz bile.
Bu yüzden ben hep 20 liralık alıyorum gibi bir söyleme sahip kişilere de rastlıyoruz.
Diğer yandan da biraz ''kestirmeci'' bir milletiz. Yakıt için harcadığımız parayı litre fiyatına bölüp, bir kaç matematik işlemi daha yapmak yerine en kısa yoldan ulaştığımız sayıyı söylüyoruz. Hoş mu? Değil :salut:

killingroad
14 Mayıs 2017, 13:48
Ben ömrüm boyunca anlamadım bu kuruş hesabını, bilmiyorum da neye denk geliyor litre bazında. Anlayamayacağım da sanırım.
Bir tane, bir ufacık tutar yanı yok.

uzay gemisi
14 Mayıs 2017, 13:56
hayatta en sinir olduğum şeylerden birisidir.
benim motorummu fazla yakıyor diye 3 sene önce ki konulara bakıyorum, adam kmde 7 kuruş yazmış.

Google.com arama; 2014 benzin fiyatları.

Kuruş hesabı yapanların bulunduğu yerde, o an 47 numara outdoor ayakkabım ile tam ağzının ortasına, ayakkabının dişleri iz bırakacak şekilde tekme atmak istiyorum.

Stock Sever
14 Mayıs 2017, 14:25
Şimdi adam soruyor bu araç ne yakıyor. 5-6 litre diyorum. Kaç kuruş ediyo diyor. Bunu hesaplamayı bilmiyor. Mecbur her sefer aynı olay olmasın diye de 23-25 kuruş yakıyor diyoruz. Dediğinizde haklısınız da dayılar litre falan anlamam gaç guruş diyo üsteliyolar.

mbcengiz
14 Mayıs 2017, 15:28
Bu konu beni hiç ilgilendirmiyor mesela. Ben hep elli liralık alırım :pr:

Nikkfurie
14 Mayıs 2017, 15:50
Şimdi adam soruyor bu araç ne yakıyor. 5-6 litre diyorum. Kaç kuruş ediyo diyor. Bunu hesaplamayı bilmiyor. Mecbur her sefer aynı olay olmasın diye de 23-25 kuruş yakıyor diyoruz. Dediğinizde haklısınız da dayılar litre falan anlamam gaç guruş diyo üsteliyolar.

Konuşurken o an kuruş olarak cevap vermek normaldir, ama kuruş hesabı yaparak yazıya dökerseniz yıllar sonra motorun meraklısı açıp okurken hiçbir faydası olmuyor..

Yani, söz uçar yazı kalır ;)

ülgenhan
14 Mayıs 2017, 16:59
Bu bizim halkın yarını, kendinden sonrakini dusunmemesinden ileri geliyor.

Adam istiyor ki o an kaç kuruşu gidecek onu bilsin.

DKN
14 Mayıs 2017, 17:09
kuruş kuruş litre litre gidiyor durduramıyorum yakıtı

sarpgray
14 Mayıs 2017, 17:22
Aslinda olması gereken su kadar litre yakıyor benzinide en son şu fiyattan aldim demek. Hem bu şekilde arşiv gibi birşey de oluşur. Adam bakacak 5 sene sonra ve diyecek ki, adamlar benzini bedavaya alıyormuş 5 sene önce:). Şimdi oldu 10 tl.

astrofizik
14 Mayıs 2017, 19:26
Ne kadar konuda açsanız değişen birşey olmaz, o yine kuruş hesabı yapacak.
Ama bir ricamız olsun kuruşçulardan,en azından bir parantez açıp,o anki litre fiyatını cümle içine yazsınlar,
Bunu yapmak litre hesabı yapmaktan daha kolay.

Macit250
14 Mayıs 2017, 19:28
7 8 litre yakıyorum ben ,sanırım çok kuruş yakıyorum bu durumda .

fazil
14 Mayıs 2017, 20:03
Katiliyorum, bu para hesabiyla olacak is degil.
Yurtdisi forumlarinda da mil yaziyorlar genelde, mesela diyor ki 50 mil gidiyorum. (Galon basina 50 mil demek oluyor bu)