PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletin silindiri neden çizilir ?

brtvrdrl
12 Mayıs 2017, 22:23
Motorum TVS Apache RTR150 2013 model,

motorun silindirini 700 km önce rektefe ettirdim ve yeni piston alıp motora taktım. Bunla birlikte motorun yağınıda yeniledim fakat şu sıralar motor egsozdan beyaz duman atıyor. Motoru tekrardan dağıttım, silindir hep çizik çizik olmuş ve yağ seviyesi neredeyse yarıya inmiş. Hava filtresi vs sorunsuz, silindire taş toprak girme durumu yok yani. Subap keçelerinide kontrol ettim. Çizilmenin sebebi ne olabilir ?

MazhaRR
12 Mayıs 2017, 22:33
Yağdan dolayı segman gömleği çizmiştir.Silindiri honlatıp aynı pistona, uygun segman takarak tekrar topla yağ olarakta 20-50 koy.

matrax33
12 Mayıs 2017, 23:24
yanlış devir aralıklarında kullanım, kötü yağ tercihi, yağsızlık.

ogzcngdk
13 Mayıs 2017, 00:00
motora ilk çalıştırmada yüksek devir yaptırmak çizilmesine neden olabilir, aynı şekilde yağsız kullanım ve motor bloğu soğukken yüksek devirlerde çalıştırmak.

fakat sizinkisi sanki bu tarz birşeyden değilde ustanın bir hatası gibi geldi bana.

MeliksahMELO
13 Mayıs 2017, 00:15
İçinde nasıl bir yağ vardı ve motoru tam olarak nasıl kullandınız?

matrax33
13 Mayıs 2017, 00:36
ha şunu eklemeyi unuttum. rektefe yaptırdığın tornacı piston-silindir ölçülerini tam tutturamamış da olabilir.

sen rektefeciye elinde ki pistonu vermeden rast gele mi rektefe yaptırdın ?

brtvrdrl
13 Mayıs 2017, 09:11
ha şunu eklemeyi unuttum. rektefe yaptırdığın tornacı piston-silindir ölçülerini tam tutturamamış da olabilir.

sen rektefeciye elinde ki pistonu vermeden rast gele mi rektefe yaptırdın ?

Pistonu verdim o şekilde rektefe yapıldı. Castrol magnatech 10-40 motor yağı koyuldu motora. Rodajda ilk 1000 km 5bin deviri geçmedim hiç.

sdirer
13 Mayıs 2017, 10:20
Magnatec derken, arabalar için olan mı? Motorlar için olup olmadığını bilmediğinden soruyorum..:silent:

Seko
13 Mayıs 2017, 10:21
Motosiklete Magnatec koyulmaz. Nereden aklınıza geliyor bu saçma sapan yağları koymak hayret ediyorum ?

arda4
13 Mayıs 2017, 16:07
Motorum TVS Apache RTR150 2013 model,

motorun silindirini 700 km önce rektefe ettirdim ve yeni piston alıp motora taktım. Bunla birlikte motorun yağınıda yeniledim fakat şu sıralar motor egsozdan beyaz duman atıyor. Motoru tekrardan dağıttım, silindir hep çizik çizik olmuş ve yağ seviyesi neredeyse yarıya inmiş. Hava filtresi vs sorunsuz, silindire taş toprak girme durumu yok yani. Subap keçelerinide kontrol ettim. Çizilmenin sebebi ne olabilir ?

Hatalı montaj gibi geliyor bana. Özellikle de sekman montajı ve sekman takıldıktan sonra pistonun silindire yerleştirilmesi...

https://youtu.be/ETxT_W7Lb84?t=3m

Geçmiş olsun. Mümkünse piston ve silindir yeni olsun.

brtvrdrl
14 Mayıs 2017, 10:15
Yağdan dolayı segman gömleği çizmiştir.Silindiri honlatıp aynı pistona, uygun segman takarak tekrar topla yağ olarakta 20-50 koy.

Arkadaşın dediği gibi 20-50 yap koymak sıkıntı yaratırmı yeni piston sekman atıldıktan sonra ?

Nikkfurie
14 Mayıs 2017, 10:46
otomobil yağı da koysan o çiziklere sebep olmaz,
tahminimce sekmanların ölçüsü uygun değildi..

sekmanlari pistona takıp gomlege yerlestirmeden önce silindir içinde kontrol edin,özellikle kesik uçları arasında 0,5 mm kadar bosluk olmalı,uçlar sindirin içinde birbirine dokunuyorsa o ciziklere sebep olur..

sdirer
14 Mayıs 2017, 11:04
Çizikleri yağ yapmıştır demedik ki; şaşırdık sadece :sunny:
Metallere yapışan, dolayısı ile metal taşıyabilecek/biriktirebilecek (bilmiyorum ama düşünüyorum) bir yağı motor ve şanzımanın ikisinin bir yağlandığı kaba koymazdım! Bazı bmw'lerde olur çünkü şanzıman ayrı motor ayrı, kuru debriyajlı motorlarda da olur ama... ne bileyim benim motorlara koymam:pale:

Nikkfurie
14 Mayıs 2017, 11:15
Çizikleri yağ yapmıştır demedik ki; şaşırdık sadece :sunny:
Metallere yapışan, dolayısı ile metal taşıyabilecek/biriktirebilecek (bilmiyorum ama düşünüyorum) bir yağı motor ve şanzımanın ikisinin bir yağlandığı kaba koymazdım! Bazı bmw'lerde olur çünkü şanzıman ayrı motor ayrı, kuru debriyajlı motorlarda da olur ama... ne bileyim benim motorlara koymam:pale:

e bizde araba yağı kullanmaya devam edebilirsin demedik :)

otomobil yağları kisa sürede motosiklete o derece zarar vermez ama motosikletin yüksek sıkıştırma oranına ve otomobile göre çok yüksek devrinede uzun süre cevap veremez (kuru debriyaj bile olsa)

brtvrdrl
14 Mayıs 2017, 11:32
e bizde araba yağı kullanmaya devam edebilirsin demedik :)

otomobil yağları kisa sürede motosiklete o derece zarar vermez ama motosikletin yüksek sıkıştırma oranına ve otomobile göre çok yüksek devrinede uzun süre cevap veremez (kuru debriyaj bile olsa)

Üstteki mesajlarda arkadaş 20-50 yağ kullanmamı önerdi. Yeni silindir piston attıktan sonra 20-50 yağ kullanmamı önerirmisiniz ?

Salurbey
14 Mayıs 2017, 11:38
Sadece tek bir sebebi yok,sizin durumunuz için aklıma gelenler ; montajda milimetrik hata olabilir,parçada milimetrik hata olabilir. Ölçümler ve üretim çok hassas şekilde yapılıyor motor parçalarında. Düşünün yeni parça ufak bir hata ile yuvasına uymuyorsa her hareketinde cizilme meydana gelecektir. Motor ısıtma surecini dikkate alarak çalıştırma yaptığınız düşündüğüm için o seçeneği eledim. Bir baska seçenek yag filtrenizde kaçak varsa veya ufak metal parçaları tutamayıp kaçırmışsa piston gömlek içinde hareket ettikçe araya girip çizme yapmışda olabilir,bu düşük ihtimal tabi.

sdirer
14 Mayıs 2017, 11:43
Motosiklet için olanını bulursan koy, neden olmasın? Ama yaşadığın yer sıcak mı? Soğuk iklimdeysen daha incesini tercih et 10-50 gibi. Bulması biraz zor olabilir.

enderbilgi
14 Mayıs 2017, 12:13
Motoru yeterince steril bir ortamda topladığınıza ve silindir piston sekman uyumuna dikkat ettiğinize emin misiniz?

bassturbin
16 Mayıs 2017, 00:45
Şişmiş motor hararet yapmış.İlkin sırayla; yanlış piston silindir aralık ölçüsü, yanlış piston ölçüsü,hararete sebep olacak sürtünme, krank rulmanları sürtünmesi veya bozuk rulman (bulunduğu yerden başka yere ısı iletir) sürekli sabit gazda giderek uzun km rodaj yapmak, farklı nedenlerden dolayı ısının yüksek seyretmesi, normaldede motoru ısıtmadan ani yüksek devire çıkartmak gaz vermek (kropaj) çizik yapar ve Rodaj yaparkende motoru 30 dk vs dinlendşrmemek.Yağ ile hiçbir alakası yok bu işin...Ölçü yanlışsa istersen 80w90 şazıman yağı koy yine çizilir piston silindir içi hararet ve yukarda yazdıklarım olduysa...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:41 ----------

Yukarıda sağolsun bir arkadaş da yazmış yazmayı unuttum sekman uç aralığıı çok sıkı isede öyle çizik yapar, fazlasını yanı sıkışan sekmanın fazlalığını düz ince eğe veya zımpara ile açmak gerekir.

jimi_hendrix
16 Mayıs 2017, 01:03
Magnatec derken, arabalar için olan mı? Motorlar için olup olmadığını bilmediğinden soruyorum..:silent:

magnatec in motosiklet versiyonu yok