PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karbüratörlü pulsar kullanıcılarına sorum olacak

kaptancanali
10 Mayıs 2017, 10:50
Dün 750 kmde Pulsar AS150 aldım. Sürerek evime döndüm, sıkışık trafikte bir iki kez boştan 1. vitese geçmediği oldu basıyorum geçmiyor, motoru mecvuren 2 de kaldırdım. Bu sorunun sebebi nedir? Yaşayan varmı?

Diğer sorum ise bu sabah hava 13 dereceye inmişken deneme için çalıştırdım nazlandı 1000 devirde çalıştı, jikle kolunu aradım öyle bişey yok motor otomatik jiklemi? Siz soğukta çalıştırdığınızda rolantisini kendi kendinemi düzeltiyor?

korkmazunal
10 Mayıs 2017, 11:18
Jiklesi yanlış hatırlamıyorsam sol tarafta koltuğun altındaydı sanırım. 13 derece açık motor için soğuk sayılır o yüzden nazlanmış olabilir.

uzay gemisi
10 Mayıs 2017, 11:23
Debriyaj tam ayırmıyor olabilir internetten debriyaj ayarını araştırarak bir kontrol edebilirsiniz.

kullanım kılavuzu sizde değilmi jikle gibi her türlü ayrıntı yer alır.

kaptancanali
10 Mayıs 2017, 16:58
Kullanım klavuzunda jikleden hiç bahsetmiyor. Acaba neden gidona koymamışlarki. Graja inince bakıcam bidaha.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:53 ----------

Servise gittim, adam sorun yok dedi. Biraz yumuşattı debriyajı yüksek viteste birden surunca motoru biraz ileri ittirerek geçir dedi. Jikle kullanmasınıda gösterdi sağolsun.

Mertcan39
10 Mayıs 2017, 17:09
yavaşlarken zaten viteside düşürmeniz gerek

kaptancanali
10 Mayıs 2017, 18:25
Aslında zaten boştan 1'e geçmiyor onunla pek alakalı değilde birdaha yaparsa motoru ittirerek denicem

matrax33
12 Mayıs 2017, 02:17
Aslında zaten boştan 1'e geçmiyor onunla pek alakalı değilde birdaha yaparsa motoru ittirerek denicem

1. vitese geçmezken kaaart diye ses geliyosa zincirin gevşemiş olabilir.

MrMud
12 Mayıs 2017, 02:43
Dostum tecrüben olmama ihtimaline karşı söylüyorum yanlış anlama;

Bahsettiğin vites geçmeme, debriyaj kavraması olmadığında, dişliden ayrılmadığında bile başına gelebilecek sıradan bir olay.
Aynı olayi yaşadığında, olduğun viteste yarim debriyaj yap ama kalkma, yani debriyajı birakma.
Dişliler bu şekilde birbirinden ayrıldığı an vites değişecektir.

Vites duşmedi-yarım debriyaj yaptın-debriyajı bırakır gibi yaptın ama bırakmayıp tekrar sonuna kadar sıktın-tekrar denedin ve geçti.
Umarım aciklayabilmisimdir biraz saçma bi anlatım oldu.

Bu problemi yaşamak istemiyorum dersen eger, ust yorumda arkadaşın dediği gibi, yavaşlarken devrine göre vitesini düşürmeye alıştır kendini.

Eğer yok kardeşim tecrübem var acemi değilim dersen, bu anlattığımı zaten çok rahat biliyor olman lazım.

kaptancanali
12 Mayıs 2017, 18:16
Dostum tecrüben olmama ihtimaline karşı söylüyorum yanlış anlama;

Bahsettiğin vites geçmeme, debriyaj kavraması olmadığında, dişliden ayrılmadığında bile başına gelebilecek sıradan bir olay.
Aynı olayi yaşadığında, olduğun viteste yarim debriyaj yap ama kalkma, yani debriyajı birakma.
Dişliler bu şekilde birbirinden ayrıldığı an vites değişecektir.

Vites duşmedi-yarım debriyaj yaptın-debriyajı bırakır gibi yaptın ama bırakmayıp tekrar sonuna kadar sıktın-tekrar denedin ve geçti.
Umarım aciklayabilmisimdir biraz saçma bi anlatım oldu.

Bu problemi yaşamak istemiyorum dersen eger, ust yorumda arkadaşın dediği gibi, yavaşlarken devrine göre vitesini düşürmeye alıştır kendini.

Eğer yok kardeşim tecrübem var acemi değilim dersen, bu anlattığımı zaten çok rahat biliyor olman lazım.

Çok teşekkür ederim, evet ilk debriyajlı motorum, önceden cub'ım vardı. Debriyajı yarım burakıp tekrar sıktığımda dediğiniz gibi geçiyor veya motoru hafif oynatıcada geçiyor.

Şimdide şöyle bir sıkıntı yaşıyorum, tabi normal birşeyde olabilir dediğim gibi tecrübesizim. Motor soğukken çalıştırıyorum. Hava 23 derece gibi, ilk 1400 devirlerde çalışıyor, bekliyorum 2-3 sn sonra 1100 devirlere düşüyor, motorun sesi bozuluyor, gaz veriyorum toparlıyor kalktıktan sonra sorun yaşamıyorum. Sıcakkende deveri 1700 lere kadar çıkabiliyor. Normalmi bu motor için. Hatta hava 14 derecede iken 1000 devre düşmüştü gaza dokunmamla stop etmişti.

mustafa_325
12 Mayıs 2017, 18:24
Bütün motosikletlerde aynı durum var durduğu yerde vites değiştirmek zordur. Aleti biraz hareket ettirip vites değiştirmeyi dene.