PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ GENÇ KENDİSİNİ ASTI

karadag.05
08 Mayıs 2017, 22:52
Merdsin'in Silifke İlçesi'nde ehliyetsiz ve kasksız olarak plakası olmayan motosiklet kullandığı için 1800 TL trafik cezası kesildiği öne sürülen 16 yaşındaki Süleyman Acar, kabloyla kendini asarak yaşamına son verdi.

Atakent Mahallesi'nde oturan Süleyman Acar, iddiaya göre, dün plakasız motosikletle gezerken jandarma ekipleri tarafından durduruldu. Ehliyetsiz ve kasksız motosiklet kullanan Acar'a 1800 TL ceza yazıldı. Motosiklete de el konulan Süleyman Acar, yaya olarak eve geldi. Evde olmayan annesi Eşe Acar'ı telefonla arayan Süleyman Acar, 1800 TL trafik cezası kesildiğini söyledi. İddiaya göre, bir süre sonra da elektrik kablosuyla kendini astı.

Eve gelen baba Abdullah ile anne Eşe Acar oğullarının asılı cesedini bulunca sinir krizi geçirdi.
İhbar üzerine gelen jandarma ekipleri tarafından yapılan incelemenin ardından Süleyman Acar'ın cenazesi otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

http://foto.haberler.com/haber/2017/05/08/1800-lira-ceza-yazilan-16-yasindaki-motosikle-2-9590849_o.jpg

Ne düşünüyorsunuz?

TlntS
08 Mayıs 2017, 23:01
aile anne baba yeterli egitim vermemis olabilir ve o ailede maddiyat on planda olabilir diye dusunuyorum. eyliyet yok, kask yok, plaka yok kimse yanlis anlamasinda ceza elbetteki yazilmaliydi bu gun degilse yarin kendisi ve bir baskasinin canina kast edebilirdi. bunun disinda intihar etmesine cok uzuldum degmezdi o ceza icin hatta hic birsey icin degmez.

karadag.05
08 Mayıs 2017, 23:04
aile anne baba yeterli egitim vermemis olabilir ve o ailede maddiyat on planda olabilir diye dusunuyorum. eyliyet yok, kask yok, plaka yok kimse yanlis anlamasinda ceza elbetteki yazilmaliydi bu gun degilse yarin kendisi ve bir baskasinin canina kast edebilirdi. bunun disinda intihar etmesine cok uzuldum degmezdi o ceza icin hatta hic birsey icin degmez.

Artık çok geç. Yemek yiyodum bu haberi okurken yemeği bile bıraktım.

bektanist
08 Mayıs 2017, 23:10
Bazı insanların ürememesi gerektiğini düşünebilirim mesela. 16 yaşındaki çocuğa ağitim yoksunu kişilerin eğitimsiz bireyler yetiştirmesine izin veren sistemi eleştirebilirim.
çocuk zaten 1800 liranın korkusuna değil annesine bu haberi verdiğinde akşam baban eve gelince ....... diye bir şey den korkuptamı intihar etti ? bilemem kolluk kuvvetleri görevini yapmıştır yapmasınmı ? Tabi çorba parası yumurtacılık bitmedi bitemez.

Macit250
08 Mayıs 2017, 23:24
Eğitim şart deyince kızları okutmayın diye karşılık veren bir ülkede yaşıyorsak,bu haberlerde basit haberler.Normal yani ülke zaten reset düzeyine geldi.Allah affetsin kim bilir nasıl eğitimsiz psikolojisi bozuk bir aile içinde büyüdü. Allah rahmet eylesin

karadag.05
08 Mayıs 2017, 23:28
Eğitim şart deyince kızları okutmayın diye karşılık veren bir ülkede yaşıyorsak,bu haberlerde basit haberler.Normal yani ülke zaten reset düzeyine geldi.Allah affetsin kim bilir nasıl eğitimsiz psikolojisi bozuk bir aile içinde büyüdü. Allah rahmet eylesin

Yorumunuza katılıyorum baştan sona fakat o kadar da değil. 16 yaşındaki bir çocuğun kendini astığı bir haber basit olamaz. Ölüm hele ki intihar basit değildir hiç bir zaman.

..YaNKee..
08 Mayıs 2017, 23:37
eğitim seviyelerini bilmem ama telefonda 16 yaşındaki çocuğu nasıl korkuttularsa artık kimse gelmeden birşeyler yapmak istemiş kendince.. çocuk sayılır daha 16 yaşındaymış sonucu filmlerdeki gibi basit birşey sanmıştır o yaşlarda kafa farklı çalışıyor malum...ölümün geri dönülmez olduğundan bile haberi yoktu belki :(

shruikan
08 Mayıs 2017, 23:40
ona o motoru alanı ya da almasına müsaade edeni yargılamak lazım

karadag.05
08 Mayıs 2017, 23:45
eğitim seviyelerini bilmem ama telefonda 16 yaşındaki çocuğu nasıl korkuttularsa artık kimse gelmeden birşeyler yapmak istemiş kendince.. çocuk sayılır daha 16 yaşındaymış sonucu filmlerdeki gibi basit birşey sanmıştır o yaşlarda kafa farklı çalışıyor malum...ölümün geri dönülmez olduğundan bile haberi yoktu belki :(

Ne yazık ki öyle..

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:44 ----------

ona o motoru alanı ya da almasına müsaade edeni yargılamak lazım

Ölen öldükten sonra geri gelmedikten sonra yargı olsa ne adalet olsa ne. Bizim yargı anlayışımızda ölen ölsün kalan sağlar bizimdir anlayışı var. Yargı margı kalmadı gerçi de.

YERUÇAĞI
08 Mayıs 2017, 23:46
bence annesine telefon edip 1800 lira ceza yediğini söyledi,ve anne haliyle çıldırdı ve baban akşam gelince seni döve döve öldürecek evden kovacak vs diye korkuttu,, çocuk zaten yediği cezanın ve bağlanan motorunun pisikolojik etkisinde,birde üstüne anne böyle deyince,akşama gelecek babasının korkusuyla bunalıma girip kendini astı
başka açıklaması olamaz

xterkan
08 Mayıs 2017, 23:52
eskiden çocukken, bizde ehliyetsiz araç kullanırdık, plaka ruhsat önemsemezdik, arada ekiplere denk gelirdik ,durdurur sorarlardı, ehliyet ruhsat yok derdik, genelde hiçbir ekip kalkıp hemen aracını bağlayalım ceza yazalım demedi,önce nasihat ederlerdi, fazla hızlı kullanmayın ,dikkat edin şimdilik birşey yapmıyoruz, derler ve nasihat sonunda, sert ses tonuyla , tamam mı gençler, dikkat edin, diye nasihati bitirirlerdi, herkes yoluna giderdi ve onları polis ve görevli olarak görmezdik ,onları büyüklerimiz olarak görürdük, nasihati dinler devam ederdik
malum ülke şartları belli, eğitimsizlik çok, cahillik çok ama bunların çoğu da maddi yetersizlikten kaynaklanıyor ,köy enstitüleri kaldırıldı şehirlerde eğitim zayıfladı, sonuç kaos ortamı ,bana kalırsa görevlilerin, gene bu şekilde davranması lazım ,yollarda makas atıp, umursamadan milleti ezen bir sürür insan var, asıl o tarz insanların üstüne gidilmeli, yoksa maddi sebeplerden kötü araca binen ve belgeleri olmayan ama düzgün araç kullanan insanlara kalkıp ta, hemen ceza yazılması, ayrı bir tartışma konusu, görev tamam ama ülke şartları da ortada
büyük şehirlere bakmayın, küçük şehirlerde, köylerde ,hala kerpiç evlerde, mağaralarda yaşayan insanlar var, eskiden polis hırsız yakaladığında önce onu benzetirdi, sonra da güzelce nasihat ederdi, bu işler pis işler yapmayın v.s diye, mazlum birisi olursa, istemeyerek de olsa suça bulaşmışsa, bu tarz masumları kötü yoldan döndürmek adına, hırsızlık yapma, çalış, parasız kalırsan ,gel ben vereyim diyen ve üç beş kuruş cebine harçlık koyan görevlilerimiz vardı, maalesef şimdilerde yok ,düşene herkes tekme atıyor ,tekme yiye yiye tekmelenen de ,tekme atmaya başlıyor, bu haber ne kadar doğrudur bilemiyoruz ama anlattıklarım gerçek hayat hikayelerdir,o ceza yazılmasaydı nasihat edilseydi bunlar yaşanmazdı,eskiden bazı öğrenciler sınıfta kalınca, aile korkusundan intihar etti, önlem olarak sınıfta kalmayı yasakladı devletimiz ,benzer bir sorun gibi, küçük cc araçların, vergisi, plakası olamasın ,ne olacak ?sadece uygun fiyatlı sigorta olsa yetmiyor mu ?

Romedon
09 Mayıs 2017, 08:43
eskiden çocukken, bizde ehliyetsiz araç kullanırdık, plaka ruhsat önemsemezdik, arada ekiplere denk gelirdik ,durdurur sorarlardı, ehliyet ruhsat yok derdik, genelde hiçbir ekip kalkıp hemen aracını bağlayalım ceza yazalım demedi,önce nasihat ederlerdi, fazla hızlı kullanmayın ,dikkat edin şimdilik birşey yapmıyoruz, derler ve nasihat sonunda, sert ses tonuyla , tamam mı gençler, dikkat edin, diye nasihati bitirirlerdi, herkes yoluna giderdi ve onları polis ve görevli olarak görmezdik ,onları büyüklerimiz olarak görürdük, nasihati dinler devam ederdik
malum ülke şartları belli, eğitimsizlik çok, cahillik çok ama bunların çoğu da maddi yetersizlikten kaynaklanıyor ,köy enstitüleri kaldırıldı şehirlerde eğitim zayıfladı, sonuç kaos ortamı ,bana kalırsa görevlilerin, gene bu şekilde davranması lazım ,yollarda makas atıp, umursamadan milleti ezen bir sürür insan var, asıl o tarz insanların üstüne gidilmeli, yoksa maddi sebeplerden kötü araca binen ve belgeleri olmayan ama düzgün araç kullanan insanlara kalkıp ta, hemen ceza yazılması, ayrı bir tartışma konusu, görev tamam ama ülke şartları da ortada
büyük şehirlere bakmayın, küçük şehirlerde, köylerde ,hala kerpiç evlerde, mağaralarda yaşayan insanlar var, eskiden polis hırsız yakaladığında önce onu benzetirdi, sonra da güzelce nasihat ederdi, bu işler pis işler yapmayın v.s diye, mazlum birisi olursa, istemeyerek de olsa suça bulaşmışsa, bu tarz masumları kötü yoldan döndürmek adına, hırsızlık yapma, çalış, parasız kalırsan ,gel ben vereyim diyen ve üç beş kuruş cebine harçlık koyan görevlilerimiz vardı, maalesef şimdilerde yok ,düşene herkes tekme atıyor ,tekme yiye yiye tekmelenen de ,tekme atmaya başlıyor, bu haber ne kadar doğrudur bilemiyoruz ama anlattıklarım gerçek hayat hikayelerdir,o ceza yazılmasaydı nasihat edilseydi bunlar yaşanmazdı,eskiden bazı öğrenciler sınıfta kalınca, aile korkusundan intihar etti, önlem olarak sınıfta kalmayı yasakladı devletimiz ,benzer bir sorun gibi, küçük cc araçların, vergisi, plakası olamasın ,ne olacak ?sadece uygun fiyatlı sigorta olsa yetmiyor mu ?

Yahu cidden şaşırdım ceza yazmasın demene.Merak ediyorum bu ehliyetsiz şahıs senin annene babana eşine çarpıp ehliyetsiz olsaydı da ceza alamsın nasihat etsinler dermiydin.

Polis gayet görevini yapmış.O çocuğu o yaşta okadar serbest bırakmaları suç .Ben O yaşlarda dışarı çıkarken bile izin alırdım.

Mamba09
09 Mayıs 2017, 09:19
Nasihat nedir bilader? Benim ödediğim vergilerle maaş alan polis, insiyatif mi kullansın? Hayır arkadaş ne bicim mantıksız laflar bunlar. Yazacak cezayı. Altından da motosiklet alınacak. O motosikletle gidip bi yakınına çarpsa ne sigorta var ne bişey. Motosikleti bırakıp kaçacak. Bul adamı bulabilirsen, buldun diyelim davalarla uğraş al paranı alabilirsen.

İntihar edecek diye ceza yazılmasın mı? Komik. Devlet sınıfta kalmayı ondan iptal etmedi. Alttan ders sistemine geçti. İntihar falan değil mevzu.

Seko
09 Mayıs 2017, 09:19

Suçlu 16 yaşında oğluna motor alan, haydi onu geçtik, bir de üzerine plaka ve kask almayan cahillerde değil, sokaklarda kamikaze gibi gezen apaçileri toplayan poliste mi yani ? Bana kalsa döve döve hepsinin motorlarını alırım. Bu memleketin başına ne geldiyse kuralları uygulamayanlara hoşgörü gösterilmesinden geldi. Ben olsam kanun çıkartırım, motosiklet ehliyeti olmayan adamın üzerine motosiklet ruhsatı aldırmam. Babası da oturup oğlu için motosiklet ehliyet almayacağından sorun kökten çözülmüş olur.

zivufed
09 Mayıs 2017, 09:33
Polis ceza yazmasaydı olabilecek farklı bir senaryo;

Polis çevirmesinde ehliyetinin, ruhsatının ve kaskının olmadığı tespit edilen genç, polis ekiplerince cezai işlem uygulanmadan salındı. 500 metre ileride hatalı sollama sonucu karşıdan gelen araç ile çarpışarak can verdi.

Al sana farklı bir haber manşeti. Artık işler eskisi gibi değil, polis onu ceza kesmeden salarsa başını gelecekleri biliyor. Hani plakaya app dir ceza yazmaz, egzoz seslidir ceza yazmaz abicim yaptırın der yollar. Kask yoksa, ehliyet ruhsat yoksa cezayı basar. Çalıntı motor mu, terör eyleminde mi kullanılacak, sürücüsünde kask yok ileride kafasını vurup can verse hesabını veremez.

COQ
09 Mayıs 2017, 09:36
1800 lira büyük para.
Yeni sezon geliyor ve baba bu ceza yüzünden belkide yeni lacoste tişört alamayacak. Sezonu eski lacostelarıyla geçirmek zorunda kalacak.
Çocukta buna üzüldü muhtemelen.
Fakirlik kötü be.

kurubuz
09 Mayıs 2017, 09:38
Jandarmayı suçlamak anlamsız. Adamlar hepimizin yapmasını istediğimiz şeyi yapmış ; "görevini" . Ama çocuğa içim acıdı. Daha 16 yaşında. Nasıl bir çaresizlik içinde hisettiyse kendisini... Aslında bilse canı karşılığında 1800 liranın kuruş kadar değerinin olmadığını... yazık, çok yazık.

mkolia
09 Mayıs 2017, 09:50
Burada görevlilerin çocuğun ailesini çağırıp, çocuğu onlara teslim etmesi gerektiğini düşünüyorum sonuçta reşit olmayan bireyden bahsediliyor. Üzücü bir olay.

drtayfun
09 Mayıs 2017, 10:08
Burada görevlilerin çocuğun ailesini çağırıp, çocuğu onlara teslim etmesi gerektiğini düşünüyorum sonuçta reşit olmayan bireyden bahsediliyor. Üzücü bir olay.15-18 yaş arası duruma göre değişiyor, yaptığı işin sonuçlarını idrak edebiliyorsa reşit sayılıyor.

StiF
09 Mayıs 2017, 10:25
Hala daha ceza yazmasaydı etmeseydi pırt cırt diyen var.Neden ceza yazılmayacak ?Kurallar ve cezalar bu ülkede yaşayan herkes için geçerli değil mi ? Gencecik bir delikanlının kendi canına kıyması ailesinin onu o halde bulması tabiki çok acı o işin farklı tarafı.Annesine babasına sorsan çocuklarını çok severler çocukları için ölürler...Ancak oglum bi kask tak yada motosiklete binme demekten aciz.Çocuğa doğru eğitim nasihat vb vermekten aciz.Bizim ülkemizde malesef bize bişey olmaz cı kafaya sahip çok insan var.Bu yüzden böyle senaryolar ne yazık ki normal.

Bide 1800 tl ne ya...Zenginin bir gecede harcadığı para belkide 1800 tl ama gel gelelim gariban insan kendini asıyor 1800 tl için.Ne biçim bir ülke olduk.Heryerinden iğrençlik,riyakarlık yalan dolan akıyor.Lanet olsun

mrkcn
09 Mayıs 2017, 10:27
Burada önemli olan ceza değil , çocuğun psikolojisidir. Polis ceza yazmasaydı , başka bir zamanda paraya sıkışsaydı yine aynı davranışı yapardı belki

okanbagiscan
09 Mayıs 2017, 10:39
Ailenin belliki ekonomik durumu iyi değil.Yada buradaki yorumların çoğu bu yönde.Peki ekonomik durumu daha iyi bir aile olsa çocuk babasının arabasını kaçırsa kaza yapsa yada ceza yese.Okadar korkmuş çocuğun ne yapacağı belli olmaz belki intihar etmez ama evden kaçar.Bana göre polis 16 yaşındaki çocuğun eline ceza kağıdını tutuşturacağına babasını olay yerine çağırıp cezayı babasına kesip verseydi.

redlion999
09 Mayıs 2017, 10:59
Konu üzücü. Ancak jandarma doğrusunu yapmış. Nasihat ver akıllanır salalım mantığı geri çok tepti.

http://www.hurriyet.com.tr/motosiklet-sevdasi-16-yasindaki-gencin-sonu-oldu-40261024

Bu haberde de motosiklet elinden alınmamış. Belki de polis yakaladı, bir daha yapma deyip bıraktı.

Ailenin payı büyük olsa da tamamen suçlu diyemeyiz. İlçede büyüdüğüm için biliyorum ailesi gayet iyi olup çocuğun her türlü uyuşturucu kullandığını. Bir noktada kendi seçimlerimizi yapıyoruz.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1385634-bagcilarda-erkek-arkadasi-16-yasindaki-cansu-cartiyi-oldurdu

Şu haberdeki 17 yaşında. Bunun neresini 'ailesinden sevgi görmemiş' e çekeceksin.

Belki direk para cezası yerine 3 ay belediye işleri yapma cezası seçeneği olsa bu yaşanmazdı ama kimsenin suçu olduğunu düşünmüyorum bu durumun.

bozok_54
09 Mayıs 2017, 11:02
onyargiili olmamakta fayda var yarin kimin ne olacagi hic belli olmaz. bakarsiniz hayatta yapmam dediginiz seyleri yapmissiniz.
ustelik ortada bi gencin cenazasi var.
Allah yakinlarina sabir versin.
bu tarz olaylarin tekrarlanmamasi dilegiyle...

Hubalahubhub
09 Mayıs 2017, 11:17
Ceza doğru ona kimse bir şey diyemez.Adaletin uygulanmamasını eleştirmeyi anlıyorum çok doğru fakat uygulanmasına bu kadar yerden yere vuran başka bir ülke daha yoktur sanırım.
Ölen ölmüş maalesef aileden tutun çevre etkisine arkadaş ortamına sosyal medya ilişkisine kişinin karakterine dek her konuda yorum yapabiliriz ama hiçbiri ölen kardeşimizi hayata döndüremeyecek. Bazı konularda yorum yaparken bilginiz dahilinde yapın lutfen ona buna bilmeden suç atmakla olmaz sonuçta bilmiyoruz bize aktarılan bilgi üzerine yorum yapıyoruz. Bilmeden ailesini da zan altında bırakıyoruz bu şekilde, vicdanı olan kimse ister mi evladını toprağa vermeye?

hachiko
09 Mayıs 2017, 12:17
Acaba evde nasıl bir baskı gördü.. Mekanı cennet olsun..

whitedeamon
09 Mayıs 2017, 13:29
Haberde ceza yazan kolluk kuvvetkerini mi yerin dibine vurmaya çalışmışlar.Ben okuduğumda öyle geldi.Yasalar kanunlar var değil mi!Sana şunlar şunlar yasak denilmiş değil mi!Sen bunlar olmadan ceza alacağınında bilincindesin.O zaman hala yapma denileni yapıyorsan birşeyleri göze alıyorsun demektir.Tabiki burada söz konusu olan bir çocuktan bahsediliyor.Ben burada görevini yerine getiten görevliye çamur atılmasından iğrendim.

bican33
09 Mayıs 2017, 13:29
Eleştiri yazarken insan ve hele hele bir çocuk hakkında yazdığınızı gözönüne almanızı öneririm. Rahmetli çocuğun yaşadığı yer neticede Silifke'ye bağlı bir köydür. Sahilde olması, yazlıkçıların gelişiyle yaz nüfusunun yükselmesinin dışında bu mevsimde en fazla 3-5 bin kişinin yaşadığı, tarımla geçinen bir köydür. Akdeniz bölgesinde bulunan her köyde olduğu gibi, temel ulaşım aracı da motosiklettir. Hemen her evde bir veya daha fazla motosiklet bulunur ve hobi amaçlı değil, ulaşım ve iş amaçlı kullanılır. Ufak yaşlardan itibaren her çocuk bu tür yerlerde motor sürmeyi öğrenir. Düşe kalka, hiçbir eğitim almadan öğrenir hem de. Bu sitede yazan birçok motorcudan da iyi sürücüdür çoğu. O beğenmediğiniz mobilet, pejo, cg veya mz gibi motorlarla birçok motorcudan iyi sürücüdürler. Kırsal alanda bu tip motorlarla birçok Cross motorcudan iyi cross yaparlar. Tamam ceza yazılmasın demiyorum. Ama burada yetkililerin daha dikkatli olması da gerekir kanaatindeyim. Cezalar almış başını gidiyor. Yasal mı? Evet. Ama bu olayda jandarma biraz toleranslı olsa, "oğlum bak bu sefer affettim, bir dahaki sefere motoru bağlar ve ceza yazarım dese" bu olay olmayacaktı büyük bir olasılıkla. Zaten bu mahalle-köyde bir tane ana cadde var, o da Mersin-Antalya karayolu. Jandarma da kontrolü bu yolda yapar zaten. Çocuğu uyarıp, bıraksalar belki de o yola ehliyeti almadan bir daha çıkmayacaktı. Ara yollarda gezecek, tarlasına, serasına gidecekti. Bu nedenle insan faktörünü de unutmamak, bazen toleranslı olmak lazım diye düşünüyorum. Allah rahmet eylesin diyor ve ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.

COQ
09 Mayıs 2017, 13:58
Belkide jandarma daha önce uyardı aynı şeyi tekrar yapınca bastı cezayı.
Velhasıl işin iç yüzünü bilmeden yorum bir işe yaramıyor.
Asıl mesele bu çocuk evde kopacak kıyametin şiddeti ne olacaktı da canına kıyacak kadar bu durumla yüzleşmekten korktu.
Daha 16 yaşında.
Daha küçücük.

SlimShady1
09 Mayıs 2017, 14:14
Aslında olay ceza yazılması değil, böyle bir olay olduysa ve çocuk intihar ettiyse bunun sebebi 1800 lira olamaz. Aklı başında hiç kimse 1800 tl için intihar etmez, muhtemelen çocuğun şuur seviyesi yerinde değildi. Polis cezayı geçirmeli acımamalı o konuda çoğunluğa katılıyorum. Ancak böyle bir intihar gerçekleşecekse gerçekleşir, zamanlaması önemli değil ona yardım edebilecek tek kişi psikolog olabilirdi, iş polisten ana babadan çoktan öteye gitmiş. Burada polis ceza yazmasa, anası babası cahil olmasa diye makara yapmak çokta mantıklı değil. Okuyamamışlar cahil kalmışlar demekte oldukça saçma Kaldı ki, cehalet okumayla alakalı falanda değil, bu son değil hep olacak ve bizim hatamız değilse sorumlusu da değiliz.

istanbu_gezg
09 Mayıs 2017, 14:34
Arkadaşlar Ceza kanunun yürümesi için olmak zorundadır , peki vefat eden genç bi trafik kazası geçirip belki başkasınında canına kast etmiş olsaydı aynı düşüncedemi olacaktınız ? pek sanmıyorum

Bence motor babaya ait bir motordu genç de hepimizin yaptığı gibi aracı kaçırdı başına bu iş gelincede (ailesi ok baskı gösteren bir aile ise) fevri davranarak canına kıydı,

çok üzücü

YERUÇAĞI
09 Mayıs 2017, 15:08
jandarmanın yanlışı şu,,motoru bağlayıp ceza makbuzunu,hayatın acı gerçeklerini bilmeyen küçücük çocuğun eline verip hadi git demesiydi
esasen jandarmanın yapacağı,,motoru bağlayıp cezayı yazıp çocuğu salmayıp,makbuzla birlikte babasına teslim etmesiydi

böyle olsaydı babası oğlunu teslim alıp bi güzel döverdi ve dayağı yiyen çocuk bundan sonra intiharı düşünmezdi

herşeye düz mantıkla bakmamak gerekir,küçücük çocuktan yetişkin insanın davranışını beklemek yanlış

karadag.05
09 Mayıs 2017, 17:24
1800 lira büyük para.
Yeni sezon geliyor ve baba bu ceza yüzünden belkide yeni lacoste tişört alamayacak. Sezonu eski lacostelarıyla geçirmek zorunda kalacak.
Çocukta buna üzüldü muhtemelen.
Fakirlik kötü be.

Pazarda lakoste görünümlü çok mal var 5-10 liraya. Faturası mı var sende bu adamın giydiği tişörtün nereden biliyosun ederini sen? Bi tişörte bakarak insan yargılamayın. Saçmalamayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:01 ----------

Jandarmayı suçlamak anlamsız. Adamlar hepimizin yapmasını istediğimiz şeyi yapmış ; "görevini" . Ama çocuğa içim acıdı. Daha 16 yaşında. Nasıl bir çaresizlik içinde hisettiyse kendisini... Aslında bilse canı karşılığında 1800 liranın kuruş kadar değerinin olmadığını... yazık, çok yazık.

Giden geri gelmiyor işte. Benim üzüntüm de çaresizliğe.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:05 ----------

Eleştiri yazarken insan ve hele hele bir çocuk hakkında yazdığınızı gözönüne almanızı öneririm. Rahmetli çocuğun yaşadığı yer neticede Silifke'ye bağlı bir köydür. Sahilde olması, yazlıkçıların gelişiyle yaz nüfusunun yükselmesinin dışında bu mevsimde en fazla 3-5 bin kişinin yaşadığı, tarımla geçinen bir köydür. Akdeniz bölgesinde bulunan her köyde olduğu gibi, temel ulaşım aracı da motosiklettir. Hemen her evde bir veya daha fazla motosiklet bulunur ve hobi amaçlı değil, ulaşım ve iş amaçlı kullanılır. Ufak yaşlardan itibaren her çocuk bu tür yerlerde motor sürmeyi öğrenir. Düşe kalka, hiçbir eğitim almadan öğrenir hem de. Bu sitede yazan birçok motorcudan da iyi sürücüdür çoğu. O beğenmediğiniz mobilet, pejo, cg veya mz gibi motorlarla birçok motorcudan iyi sürücüdürler. Kırsal alanda bu tip motorlarla birçok Cross motorcudan iyi cross yaparlar. Tamam ceza yazılmasın demiyorum. Ama burada yetkililerin daha dikkatli olması da gerekir kanaatindeyim. Cezalar almış başını gidiyor. Yasal mı? Evet. Ama bu olayda jandarma biraz toleranslı olsa, "oğlum bak bu sefer affettim, bir dahaki sefere motoru bağlar ve ceza yazarım dese" bu olay olmayacaktı büyük bir olasılıkla. Zaten bu mahalle-köyde bir tane ana cadde var, o da Mersin-Antalya karayolu. Jandarma da kontrolü bu yolda yapar zaten. Çocuğu uyarıp, bıraksalar belki de o yola ehliyeti almadan bir daha çıkmayacaktı. Ara yollarda gezecek, tarlasına, serasına gidecekti. Bu nedenle insan faktörünü de unutmamak, bazen toleranslı olmak lazım diye düşünüyorum. Allah rahmet eylesin diyor ve ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.

Ya abi sen ne diyorsun allah aşkına? Yorumlara baksana bir sen. Ortada bir çocuğun ölüsü var. Adam tutmuş babasının lakoste tişörtünden bahsediyor. Sen ki insanlıktan toleranslı davranmakdan bahsediyosun. Bizim vicdanımız yok ki o dediklerin olsun. Yolunu buldu mu plakasını kapatıp 200 km hız yapanlar şimdi hukuk, yasa, kanun diyor. Çünkü o eğitimli(!) bir trafik canavarı. Bu çocuk ise eğitimsiz bir apaçi.(Teşekkür ederim yorumuzun için)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:18 ----------

jandarmanın yanlışı şu,,motoru bağlayıp ceza makbuzunu,hayatın acı gerçeklerini bilmeyen küçücük çocuğun eline verip hadi git demesiydi
esasen jandarmanın yapacağı,,motoru bağlayıp cezayı yazıp çocuğu salmayıp,makbuzla birlikte babasına teslim etmesiydi

böyle olsaydı babası oğlunu teslim alıp bi güzel döverdi ve dayağı yiyen çocuk bundan sonra intiharı düşünmezdi

herşeye düz mantıkla bakmamak gerekir,küçücük çocuktan yetişkin insanın davranışını beklemek yanlış

Kelimesi kelimesine katılıyorum. Benim üzüldüğüm nokta o çocuğun o an kendini çaresiz hissetmesi. Tek çarenin ölüm olduğunu düşünmesi.

MrMud
09 Mayıs 2017, 17:24
16 yaşında bir çocuğun bana gore suçu olamaz.
Sucu olamaz derken suç işleyemez.
16 yaşında bir cocuk suç işliyorsa, bu ailesinin suçudur çocuğun degil.

Jandarma görevini yapmış, olması gerekeni.
Çocuk cahillik yapmış, Ailesinin öğrettiğini.
Suçlu Aileden başkası değil.

16 yaşında bir çocuk parasızlık veya maddi zorluklardan intihar etmez.
16 yaşında bir çocuk maddi dertten anlamaz çünkü.

Bu çocuğun intihar etmesinin tek sebebi olaydan anlaşıldığı kadarıyla sadece ama sadece dayak korkusu.
Bizde dayak yedik babamızdan, bizde "Akşam baban gelsin görüşürüz" tehditlerinden korktuk, ödümüz patladı.
Ama babamızın attığı dayaklar "Kendimi asarım daha iyi" denilecek şiddette olmadı hiç.
Babamız bizi ne kadar döverse dövsün, sokağa çıkamayacak hale getirmedi, utandıracak duruma getirmedi.

Sadece örnek veriyorum ! Eğer babam benide yaptığım yanlışlar yüzünden "Odun, boru, demir" gibi işkenceye yaklaşan aletlerle döven, bana dayakla kan kusturan bi adam olsaydı, bende "Çocuk aklımla" o dayağı yemektense kendimi öldürürüm daha iyi derdim.
Empati kurmak her zaman daha mantıklı düşündürür.

Çocuğa yazık olmuş ötesi yok dahaca 16 yaşında.

Eğer bilmediğimiz bir durum yoksa (Akıl veya psikoloji sağlığı gibi) Aile köküne kadar suçlu.

Mekanı cennet olsun.

uzay gemisi
09 Mayıs 2017, 17:29
ayni yaslarda bende calisip para biriktirerek plakasiz bir cg almistim. benim avantajli oldugum nokta amcamin motorcu olmasiydi. onun sayesinde bir kaskim, montum ve eldivenim vardi.

ayrica aileminde haberi yoktu, motosiklete tamamen karsiydilar. amcam hep dikkatli ol surekli etrafinda ki olabilecek seyleri tahmin et diye kafama vura vura ogut verirdi. ne ceza yedim nede kaza yaptim ama plakasiz trafige ciktigim oluyordu. cocukluk akli iste bazi seyleri bilemiyorsun. suan 26 yasindayim aradan 9-10 sene gecmis, suan ki kafam olsa hayatta plakasiz trafige cikmazdim.

burada jandarmanin sucu yok, suc tamamen cocugu korkutan ailede. benzer bir ailede buyudugum icin benzer seyleri yasadim. cocugu anlayabiliyorum ama hersey icin cok gec. huzur icinde yat genc motorcu kardesim.

GP500-1st
09 Mayıs 2017, 17:47
Fotodaki adamın tipinden ve pozundan kişilik tahmini yapmak icab ederse kendisi de babasından bol bol dayak ve psikolijik şiddet görmüş, duygularını içine atan, kendi gördüğünü çocuğuna uygulama ihtimali yüzde 90 olan birine benziyor.

o fotoğrafı 10 kere tutsam habere 10 kere gözlerim dolar çünkü, hala duygularını dışa vuramıyor gibi.

Kendini asmak çok abartı bir tepki, bu çocuk nasıl bu hale geldi kimbilir

xterkan
09 Mayıs 2017, 23:10
aslında yorumum gayet net, iyi okunursa anlaşılıyor, madem kurallar uygulanacak, herkese uygulansın, radara yakalanınca, beni durdurup ceza yazan polis, aynı şekilde, yanımda durdurduğu milletvekili aracına ceza yazmayı bırak, ehliyet ruhsat soramıyorsa! kimse bana kanun, kural ,hukuk demesin arkadaşlar, zenginin yada toplumda ileri gelen birinin evi soyulur, anında hırsızlar yakalanır ama benim evim, aracım soyulur, kartımdan fazla para çekilir, ne hikmetse hiçbiri bulunmaz, motorumu, aracımı park ederim, ceza yerim veya çekilir ama aynı şekilde park eden esnaf ve tanıdıkların araçlarına dokunulmaz, ALLAH aşkına bazı arkadaşlar, nerede yaşadığını sanıyor ? ceza yazılacaksa, verilecekse, herkese verilsin ama birine ceza uygulanırsa ,birine uygulanmazsa ve sonuç bu çocuk gibi olursa, birkaç satır yazarım arkadaş ve önemli olan insan kazanmaktır,her suç işleyeni toplumdan dışlamak yerine yararlı olabilecek suçluları, topluma kazandırmaktır

idmanyurdu
09 Mayıs 2017, 23:35
çiftçilikle geçim sağlayan bir kasabadır orası. herkesin evinde cg tipi motor vardır. genelde muayene sigorta bulunmaz sürekli çevirmeden kaçarlar.kaçamassada böyle durumlar meydana gelir. iş için kullanır adamlar motoru. köye gider bahçeye çarsıya gider. çoluk coçuk demeden herkes kullanıyor bu arkadaş gibi çok var. 1800 tl kimine az gelebilir ama çiftçi için bir yıllık gübre parası belkide. bizde çok cezalar ödettik babamıza ama intaharı, böyle bir şeyi hiç düşünmedik.

Osma
09 Mayıs 2017, 23:35
Evladıma asla motosiklet almam.

25 küsür yaşına gelene kadar da aldırmam.

yürekçe
09 Mayıs 2017, 23:49
Azrail gorevini yapmiş.
Keske nasihat edip biraksaymiş...

Emre Fırat
10 Mayıs 2017, 01:31
Ceza yazılması yerinde uygulama. Burada ki asıl sorun eğitimsizlik. Bende gencim kardeşim şimdi çalışıp didinip yemeğimden içmemden kesiyorum arabamı motorumu alıyorum birşeylere uğraşıyorum ama usulünce yapıyorum. İlk scooter'imi aldık 2 km noterden eve geldim annemin haberi bile yoktu beni görünce bu motor ne diyeceğine, senin kafanda kask yokmu böyle mi geldin dedi... Kask almaya 5km caddenin sonuna motorla gitmeme müsade etmedi. Kask aldım dediler bi bununla olmaz bunun dizliği var montu var... bla bla bla... Kendini asması çok üzücü acı verici allah ailesine sabır versin fakat ben 1800 lira cezanın bunun sebebi olduğunu sanmıyorum .
Ceza konusunda kesilmesi yerinde olmuş , hala bu saatte parkta görüyorum kasksız 16 yaşında veletin biri almış kızı arkasına dip gaz dolaşıyor tüm gün , gelip bunu bağlamıyorlarda işte düzgün gidene oluyor noluyorsa

cbr1907
10 Mayıs 2017, 05:17
Çoçuğa ceza kesilmeseydi diyenler, baska çocukların olumune de sebep olmak icin mi? Bir arkadaş Ege Akdeniz kıyılarındaki köy kasabalarda motosiklet kullanımından az cok bahsetmiş. Boyle ufak yerlerde genelde polis jandarma tanınır, kontrol olacak yerler bellidir, ne bu KANUNSUZ halk polisi zorda bırakır, ne polis onları. 3 yıl kadardır yasadigim tek basına Türkiye'nin çoğu İLİNDEN dahi fazla motosiklet barından Kuşadası'nda da durum böyledir. Peki cok mu super birsey yapıyor bu İnsanlar? Sigorta muayene kask onlar da ne? Bebeğini çocuğunu bindiren mi ararsin manifolddan egsozu söken mi? Kontrol noktasından 10 tane plakasız geçen motosikleti görmemiş gibi yapıp 40 derece sicakta ekipman takan adamı çeviren polis memurunu mu suçlarsın, 13 15 yasinda çocuğun altına sıfır motor alan aileyi mi?

Memory42
10 Mayıs 2017, 10:28
Olayı resmen ceza yazıldı, çocuk bunalıma girdi gibisine bağlamışlar. Sorumluluk tamamen ailenin burada. Acaba nasıl yaklaştılar, ne dediler ki ? Üstüne çocuk kendini asmayı kurtuluş görmüş...