PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza yaptim şase ile ilgili

dokuzparmak
08 Mayıs 2017, 22:44
Selamun aleykum arkadaslar benim pcx 125 ile kaza yaptim arabanin onunden kopek cikti birden panik yapinca kaldirima vurdum ordanda duvara cok sukur benim birseyim yok ama ustanin dedigine gore sase yamuldu grenajlar oturmuyo zaten suan birbirine. sase duzeltebiliriz dedi usta ama aleminyum sase duzelmez diye bircok video izlemistim bu konu hakkinda ne yapmam lazim sase degisimi yapilabilirmi yapilirsa nasil bir yol izlemem veya duzeltirmem ne kadar saglikli olur yardimci olabilicek arkadaslar varmidir?

Soguk_Mevsim
08 Mayıs 2017, 22:50
aliminyum şaşe düzelmez yaparız diyene aldanma onu yapacak bi usta yok motoru perte çıkart

YERUÇAĞI
08 Mayıs 2017, 23:28
aleminyum şase düzelir,düzelmez diye bişey yok,amaaa,,,hiç bir zaman orijinal haligibi kusursuz olmaz bunu unutma

karadag.05
08 Mayıs 2017, 23:35
Düzelir yapan gördüm. Fakat eski halini almayacak.

serif abi
08 Mayıs 2017, 23:36
Pcx alüminyum şase mı , öyle ise Honda paraya kiymis demektir.

shruikan
08 Mayıs 2017, 23:38
pcx'in şasi alüminyum mu?

serif abi
08 Mayıs 2017, 23:45
Açıkçası pcx alüminyum şase mı hiç bilmiyorum , hatta pcx uzaktan gorsem tanımam 125 lik scoter olduğunu biliyorum.
Birde bildiğim alimulyum şase pahalı ve maliyetli sert olduğunu biliyorum bunu genel bu yüzden race replika motorlarda kullandıklarını biliyorum.

Honda da çalışan müh olsam pcx i alimulyum şase yapmazdım açıkçası ,

İkinci bildiğim alimulyum sert bir malzemedir eğilmez yamulmaz genelde KRILIR. Buda sizin sasenin alimulyum olmadığını gösterir.

Soruna gelecek olursak bu minvalde alimulyum olup olmadığından emin ol hiç yakından pcx görmedim ama alimulyum olmadığını dusunuyorum mantıklı değil saçma bir tasarım olur gerek yok çünkü , alimulyum değil ise düzeltilir ama o çok sağlıklı olmaz. Tr o işi yapabilecek alet edevat sahip yerler o işle uğraşmaz o işle uğraşanlar da anama babam usulü çektirme gönye ile falan yaparlar

ogzcngdk
09 Mayıs 2017, 00:24
Açıkçası pcx alüminyum şase mı hiç bilmiyorum

malesef yanlış, alüminyum malzeme oldukça yumuşak bir malzemedir, yarış motosikletlerinde kullanılıyor olması hafif olduğu için.

çok sert olan ve kırılan malzeme karbondur.

dokuzparmak
09 Mayıs 2017, 00:40
Valla ustanin dedigine gore aluminyum sase dedi ve heryerde duzeltemezler ben duzeltirim gibisine getirdi suan onu arastiriyorum ama her iki secenektede duzeltilmesi ne kadar saglikli olucak bu konu cok kafami karistiriyo motorumu seviyorum keyif alarak kullaniyodum kazaya kadar ama suan ne yapmam lazim bilmiyorum

serif abi
09 Mayıs 2017, 00:58
malesef yanlış, alüminyum malzeme oldukça yumuşak bir malzemedir, yarış motosikletlerinde kullanılıyor olması hafif olduğu için.

çok sert olan ve kırılan malzeme karbondur.

Malzeme dersini yıllar önce aldım sağol alimulyum hakkında bilgi verdiğin için. Salt alimulyum olsa dediğin doğru ve yüksek gergiye bükülme kuvvetine dayanmaz bırak race replika motorları ybr ye bile şase olacak dayanimda olmaz.

Bu tip kompozit malzemeler esasında alasimdir, alaşımdan çoğunluk malzeme neyse genelde onun ile adlandırılır.

Sasede de genelikler alimulyum silisyum alaşımı kullanılır 6 bin serisinden bir şey . Pahalı olanlarında harbi SS ler ise mesela s1000rr gibiler de ise 5000 serisinden alaşımlar alimulyum magnezyum alaşımlı kullanılır..

Carbon da enteresan malzemedir , demirde yaklasik %2,5 civarında olur ,demir çeliğe göre sert değildir demirden karbon uzaklaştırıldığı da çelikt elde edilir burda ise 1040 celiginde misal %0,4 olur 1020 ye göre daha sert ve mukavemet lidir. Carbon demir de ve çelikte farklı özelik gösterir .demir elde edilirken 2 birim.demir cevheri 2 birim kok.komuru 1 birim kireç taşı kimyasal reaksiyon ile elde edilir.

Mesela şu elektrik direklerinin tellerin bağlandığı beyaz fincan dediğimiz malzeme o da alimulyum alasimininnbir türüdür

Neyse konumuz malzeme dersi değil.

Sasede kullanilan Alimulyum alaşımlar sert ve kırılgandır .

Telefondan yazdigim için bu kadar oldu .

Sana bir ağabey tavsiyesi birine yanlış demeyi bu kadar kolay olmasın hayatında , önce emin ol.

T3Z
09 Mayıs 2017, 01:05
Alüminyum da olsa, çelikte olsa milimetrelik kayma oluyor. Eski tadı alamıyorsun motosikletten ve tüm dinamiği ön tekerden dolayı az da olsa hissettirecek kadar bozuluyor. Şase yamulması çok keyif kaçıran bi olay.

dokuzparmak
09 Mayıs 2017, 08:13
Soyledigin gibi keyif kaciran moral bozan bi olay ama ben yinede eskisi gibi olmasada duzelttirmeyi goze alicak gibiyim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:35 ----------

Eski halini almayacaktan kasit ne kadar bir fark olabilir mesela biraz aydinlatirmisin normal giderken saga sola cekicek kadar hissettirrmi kendini yoksa sadece ellerini biraktiginda duz bir cizgide gitmicek kadar mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:36 ----------

aleminyum şase düzelir,düzelmez diye bişey yok,amaaa,,,hiç bir zaman orijinal haligibi kusursuz olmaz bunu unutma

Kusursuz olmicagini biliyorum ama dedigim gibi iste ne kadar bir fark yaratir bana goz ardi edilebilicek bisey mi yoksa tehlikelimi bu onemli aslinda

weirdo1
09 Mayıs 2017, 09:45
Pcx alimunyum şasi değil!
aynı şekilde pcx ile kaldırıma vurdum mesnet, amortisorler, disk falan değişti. belki sasiden belki kafa demirinin yamulmasindan dolayi on taraf grenaj larda aciklik oluştu. kazayı 32 binde yaptım şu an 57bindeyim gidişinde falan fark olmadı.

gidon biraz öne çıktımı? fotoğraf at bakalım bi.

dokuzparmak
10 Mayıs 2017, 01:25
Pcx alimunyum şasi değil!
aynı şekilde pcx ile kaldırıma vurdum mesnet, amortisorler, disk falan değişti. belki sasiden belki kafa demirinin yamulmasindan dolayi on taraf grenaj larda aciklik oluştu. kazayı 32 binde yaptım şu an 57bindeyim gidişinde falan fark olmadı.

gidon biraz öne çıktımı? fotoğraf at bakalım bi.
Disk yamuldu amortisorlerde bi sorun yok ve kafa demirine kadar soktu motoru kafa demirinin yamulma ihtimali olabilir diye dusunmustuk ama ondada herhangi bi yamulma yok karsilastirmislar dedigin gibi depo kapaginin altindaki orta baglanti yerinde grenajlar sag ve soldan birlesmiyolar fotograf atmam 2 3 gunu bulabilir ama yinede gidip cekip aticam

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:01 ----------

Konuyu fazla uzatiyorum farkindayim ama endiseme verin artik.. Bilge motor diye bir yer buldum intertte saseyi fabrika olculerine gore lazerle olcup duzeltiyolarmis var mi bu konu hakkinda duyan goren tecrubeli arkadaslar ?

BatuhanK
10 Mayıs 2017, 01:57
Selamun aleykum arkadaslar benim pcx 125 ile kaza yaptim arabanin onunden kopek cikti birden panik yapinca kaldirima vurdum ordanda duvara cok sukur benim birseyim yok ama ustanin dedigine gore sase yamuldu grenajlar oturmuyo zaten suan birbirine. sase duzeltebiliriz dedi usta ama aleminyum sase duzelmez diye bircok video izlemistim bu konu hakkinda ne yapmam lazim sase degisimi yapilabilirmi yapilirsa nasil bir yol izlemem veya duzeltirmem ne kadar saglikli olur yardimci olabilicek arkadaslar varmidir?

Şasenin yamuk olduğuna emin miyiz? Grenajlar birbirine tutmuyor ne demekmiş, tam anlayamadım o kısmı

yasdal
10 Mayıs 2017, 03:01
Malzeme dersini yıllar önce aldım sağol alimulyum hakkında bilgi verdiğin için. Salt alimulyum olsa dediğin doğru ve yüksek gergiye bükülme kuvvetine dayanmaz bırak race replika motorları ybr ye bile şase olacak dayanimda olmaz.

Bu tip kompozit malzemeler esasında alasimdir, alaşımdan çoğunluk malzeme neyse genelde onun ile adlandırılır.

Sasede de genelikler alimulyum silisyum alaşımı kullanılır 6 bin serisinden bir şey . Pahalı olanlarında harbi SS ler ise mesela s1000rr gibiler de ise 5000 serisinden alaşımlar alimulyum magnezyum alaşımlı kullanılır..

Carbon da enteresan malzemedir , demirde yaklasik %2,5 civarında olur ,demir çeliğe göre sert değildir demirden karbon uzaklaştırıldığı da çelikt elde edilir burda ise 1040 celiginde misal %0,4 olur 1020 ye göre daha sert ve mukavemet lidir. Carbon demir de ve çelikte farklı özelik gösterir .demir elde edilirken 2 birim.demir cevheri 2 birim kok.komuru 1 birim kireç taşı kimyasal reaksiyon ile elde edilir.

Mesela şu elektrik direklerinin tellerin bağlandığı beyaz fincan dediğimiz malzeme o da alimulyum alasimininnbir türüdür

Neyse konumuz malzeme dersi değil.

Sasede kullanilan Alimulyum alaşımlar sert ve kırılgandır .

Telefondan yazdigim için bu kadar oldu .

Sana bir ağabey tavsiyesi birine yanlış demeyi bu kadar kolay olmasın hayatında , önce emin ol.

şasede kullanılan alüminyum da pek kırılgan değildir. Kolaylıkla eğilip bükülebilir

dokuzparmak
10 Mayıs 2017, 09:23
Şasenin yamuk olduğuna emin miyiz? Grenajlar birbirine tutmuyor ne demekmiş, tam anlayamadım o kısmı

Durum soyle grenajlarin birbirine baglandiklari yerlerde suan 2 cm acik var ve grenajlarda kirik yok normalde birbirine yapisip oturmasi lazimken dedigim gibi oturmuyo oda sasenin yamuklugundan kaynaklaniyomus sase yamuk oldugu icin grenajlari esnetiyomus

Lamborghini
15 Aralık 2019, 16:10
Durum soyle grenajlarin birbirine baglandiklari yerlerde suan 2 cm acik var ve grenajlarda kirik yok normalde birbirine yapisip oturmasi lazimken dedigim gibi oturmuyo oda sasenin yamuklugundan kaynaklaniyomus sase yamuk oldugu icin grenajlari esnetiyomus

Konuyu hortlatiyorum ama banada sase duzelten bir yer lazim avrupa yakasinda. İnternetten aramada sadece bilge motor cikiyor. Siz nerede yaptirdiniz. Yer tavsiye eden olursa gidip gorusecegim.