PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yokuşta En Doğru Kalkış ?

melsur
08 Mayıs 2017, 12:17
Pazar günü sınavım var. Yokuş kalkışa fazlasıyla çalışıyorum. Ama merak ettiğim şey en doğru şekilde adımlar nasıl uygulanır ? Ben ilk olarak 4-5 bin devire çıkacak şekilde bol gaz (tabi eğim açısına göre artabilir bu) debriyajı kavrama noktasına getirmeden freni yavaşça bırakmaya başlıyorum tabi hafif hafif gaz verip devrin düşmemeşini sağlıyorum. Benim sorum şu 180 cc lik motor kullanıcam sınavda. Siz değerli abilerim, ablalarım yokuşta nasıl kalkıyorsunuz en etkili şekilde ?

Tİme_shİft42
08 Mayıs 2017, 12:20
https://www.youtube.com/watch?v=9Vs1k19lROc

melsur
08 Mayıs 2017, 12:23
https://www.youtube.com/watch?v=9Vs1k19lROc

Çok teşekkür ederim ince düşünceniz için ama 20 kere filan başa sarıp izledim.

shruikan
08 Mayıs 2017, 12:24
kavramada ve 4-5 bin devirde tutup, ayağını pedaldan yavaşça çek, kalkar o

Ros1n2
08 Mayıs 2017, 12:42
sağ ayak arka frende, yarım debriyaj ve gaz.

Tİme_shİft42
08 Mayıs 2017, 12:48
Çok teşekkür ederim ince düşünceniz için ama 20 kere filan başa sarıp izledim.

Arka frene baski motor geri kaymasın sabit dursun sonra normal kalkış yaparkende arka freni bırak

shruikan
08 Mayıs 2017, 12:51
o değil de artık motosiklet sınavında yokuşta kalkış da mı var?

Tİme_shİft42
08 Mayıs 2017, 12:53
Pratiğin yoksa zor olabilir ilerde güler geçersin yokuşta kalkış neymiş diye:cherry:

Pratik yap bol bol :)

melsur
08 Mayıs 2017, 12:53

Hocam parkur aynı değişmedi ama benim sınav güzergahım da tam 2 tane bayağı dik yokuş var.

uzay gemisi
08 Mayıs 2017, 12:59
arka frene basili tutup debriyaji normal kaldırma pozisyonuna getir, bol bol gaz ver ve arka freni bırak kalkar o :)

sven
08 Mayıs 2017, 14:25
debriyaj kavramaya başladığı noktada yarım debriyajı sabit tut, kalkış yapıp hızını alana kadarda debriyajı tam salma.

BatuhanK
08 Mayıs 2017, 14:36
Ön-Arka fren basılı tutuyorsun. Devri iyice yükseltip yarım debriyaj yaparken , arka freni bırakıyosun hızlıca.
Ön freni arkadan sonra senkronize bir şekilde bırakırsan, zemin de iyi tutmuyorsa yanlaya yanlaya kalkıyorsun :P:P

melsur
08 Mayıs 2017, 15:28
Ön-Arka fren basılı tutuyorsun. Devri iyice yükseltip yarım debriyaj yaparken , arka freni bırakıyosun hızlıca.
Ön freni arkadan sonra senkronize bir şekilde bırakırsan, zemin de iyi tutmuyorsa yanlaya yanlaya kalkıyorsun :P:P

Ön fren sıkılı gaz açmak ?

TlntS
08 Mayıs 2017, 15:33
herkes te oto kontrol oldugundan en ince ayrinti olannivmelenmeyi unutmuslar. arka fren gaz yavasca debriyaj birak motorun ivmelendigi zsman frenden ayagini cek ve sonra debriyaji tam birak.

TATLIHIZ
08 Mayıs 2017, 16:28
Stop ettirme yeter debrajın kavrama noktasına yakın deviri arttr,Debrajı yavas yavas sal gazıda ac ama debrajı bırakma bu acemi işi anlattıgım olay ögrenene kadar böyle olur tüm hatalarını kapatır

darkmotor
08 Mayıs 2017, 16:37
Debriyaj kavrama noktasına yakın freni bırak ,debriyajı yavaşça sal, debriyajı saldıkça gazı yavaşça arttır.

alasehirli
08 Mayıs 2017, 19:38

Yok yav 3 ay oldu gireli belki kırmızıda duruyor ya orası eğimliyse ondan sormuştur.

vdeger
08 Mayıs 2017, 20:39
Ben sadece ön fren kullanıyorum yokuşta kalkarken. El içindeki kaslarla, parmakları aynı anda aynı amaca hizmet edecek şekilde senkronize kullanma becerisi gerektirir tabi :D

matrax33
08 Mayıs 2017, 21:40
ben ehliyet alırken 1 tane mobiletle 3 tane duba etrafında döndürdülerdi.

Şimdi nasıl oldu ki sistem ?

melsur
08 Mayıs 2017, 23:16
Yok yav 3 ay oldu gireli belki kırmızıda duruyor ya orası eğimliyse ondan sormuştur.

Kırmızıda durduğumuz yer bildiğin yokuş ya bayağı eğimli

..YaNKee..
09 Mayıs 2017, 00:17
yokuşta ön fren kullanırsan arkaya kayma yapabilir dik yokuşlarda.. onun için zaten 1 ayakla destek vereceksin ama sırayla kaldır ayaklarını. mesela sol ayakla vitesi bire takarken zaten ön frene basıyosun ve sağ ayak yerde denge için.. vitesi bire aldın elin debriyajdayken sol ayak geri yere ve sonra sağ ayak arka frene bas.. böylece ön freni bırakabilirsin ve kalkarken hem gaz verip hem ön frene basmak zorunda kalmazsın.. burdan okumakla olmaz zaten git sınavdan önce araç olmayan bir yerde bol bol pratik yap...

BatuhanK
09 Mayıs 2017, 01:54
Ön fren sıkılı gaz açmak ?

Yanlışa düşersin, elbette

Alienberg
09 Mayıs 2017, 02:19
Diğer yorumları okumadım ama Honda GS1 de bize aynen şöyle söylediler; sağ ayak arka frende sol ayak yerde, hafif gaz verirken debriyajı kavramaya getirince gazı daha fazla açarken arka fren bırakılır, kalkılır.

teodor
09 Mayıs 2017, 03:52
https://www.youtube.com/watch?v=Xz30DIVZwwo

melsur
09 Mayıs 2017, 05:13
Diğer yorumları okumadım ama Honda GS1 de bize aynen şöyle söylediler; sağ ayak arka frende sol ayak yerde, hafif gaz verirken debriyajı kavramaya getirince gazı daha fazla açarken arka fren bırakılır, kalkılır.

Aynen bende bunu yapıyor gibiyim