PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : YENİ MOTOR ALIYORUM BİRAZ SIKINTISI VAR !

Hdemiryürek
07 Mayıs 2017, 09:08
öncelikle merhabalar. skygo 250 lik bi motor alıyorum. dün tamirciye götürdüm. biraz sıkıntısı var.
1. arka sağ rulman dağılmış
2. ön amörtüsör yağ keseleri patlak
3. akü kendini yeterli şarj etmiyor
tahminen kaç tl ye tamir edilir.
Birde kendime yeni bir yazlık kask alacam.
yarım kaskları tavsiye edermisiniz.

espresso
07 Mayıs 2017, 09:19
Motordaki sorun kısmını bilmem ama kask konusunda aman haaa sakın yarım kask almayın derim. O yarım kasklar kaza anında korumak için değil şekil olsun ve de trafik polisi ceza yazmasın diye işe yarıyor.

Yapılan araştırmalara göre kazalarda kaska alınan darbelerin yaklaşık yarısı yüz ve çene kısmından oluyor. Yani kaza anında yarım kaskla çenenizin ve yüzünüzün darbe alma olasılığı yarı yarıya. Fullface denilen tam kapalı kask alın kaza anında çenenizin dağılması olasılığını şansa bırakmayın.

Hdemiryürek
07 Mayıs 2017, 09:24
tabi ki o konuda sonuna kadar haklısın. ama dikkatli bir sürücüyüm. gereksiz manevralara girmem. o konuda kendime güveniyorum. tabi kazanın nereden geleceğini bilemezsin ama. kaza konusunda kendime güveniyrm. yaz sıcağında tam kask insanı bezdiriyor :/ çok kararsızım

Omerburak
07 Mayıs 2017, 09:31
Zaten çin malı alıyorsun birde arızalısına hiç bulaşma tahmini masraf 250-300 ha birde fiyata dahil olmayan işçilik fiyatı , ustaya göre değişir

Hdemiryürek
07 Mayıs 2017, 09:38
ilk motorum olacak uzun bir süre kullanmayı düşünüyorum. onun için beni yolda bırakmasını istemem. sürekli masraf çıkarmadığı sürece !.
birde hocam şu fiyatları bölüm bölüm şu şukadr olur dersen benimde kafamda birşey şekillensin. hiç anlamıyorm. birde tamircilerden kazık yemek istmiyorum.

Mamba09
07 Mayıs 2017, 09:54
ön amörtisör keçeleri 20-40 tl arası bişeydir. yağıyla beraber masrafı 60 tl olur ön amörtisörün.

arka sağ rulman dediği nedir bilmiyorum ama arka teker rulmanıysa oda 70-90 tl arası birşeydir.

akü kendini şarj edemiyorsa, konjektör arızasıdır muhtemelen (en küçük ihtimal.) oda 40-50 tl arası birşeydir.

işçilikler hariç sana 200-250 arası birşey tutar. bence masraflı bir şeye girme. masrafsızını al.

Hdemiryürek
07 Mayıs 2017, 10:26
tabi bende isterim masrafsız motor almayı ama, bütçe meselesi.
uygun fiyata alıyorum.
tabi birde ilk motorum, bu motorda tecrübe atmak istiyrm.
ilerleyen zamanlarda hem bütçemi hemde tarzımı belirlemiş olurum diye düşünüyrm.
şuan sadece görüntüsü icin bu motoru alıyorm.

Mexico
07 Mayıs 2017, 11:54
Hocam motosiklet eğitmenlerinin kaza yaptığı bu dünyada, bizim kaza konusunda kendimize güvenmemiz biraz gereksiz özgüven demektir. Ilk motorum olacak diyorsunuz birde.
Biraz bunalıp, terlemek kan akmasından iyidir. Sevdiklerinizi uzmemek adına her zaman tam koruma tavsiye ederim.
Tabi yinede karar sizin. Birileri ölmeli ki, birileri doğsun. Doğanın kanunu bu.

mete_han
07 Mayıs 2017, 11:58
ilk motor için yanlış bir tercih bence..skygonun cup modelleri çok başarılı çok sağlam ama bu 250 lik dediğin çapır tarzı olan galiba..ahı gitmiş vahı kalmış anlattığına göre..daha az sorunlu bir makina yada parça servis sorunu yaşamayacağın bir marka seçsen olmaz mı...

ben yıllardır yarım kask kullanıyorum yazın..ama eninde sonunda ciddi bir hasar alıcam yüzümden..tırsmıyor değilim..tercih senin...

Mamba09
07 Mayıs 2017, 12:11
ilk motor için yanlış bir tercih bence..skygonun cup modelleri çok başarılı çok sağlam ama bu 250 lik dediğin çapır tarzı olan galiba..ahı gitmiş vahı kalmış anlattığına göre..daha az sorunlu bir makina yada parça servis sorunu yaşamayacağın bir marka seçsen olmaz mı...

ben yıllardır yarım kask kullanıyorum yazın..ama eninde sonunda ciddi bir hasar alıcam yüzümden..tırsmıyor değilim..tercih senin...

bence yanlış bir tercih değil. gayet sağlam ve başlangıç için gücü ideal.

skygo ikinci motor olarak uzun süre bende kaldı, aynı motor bloğu-şasili ramzey markalı motoru da uzun süre kullanmıştım. gayet sağlam makineler. bana hiç bir sorun çıkarmadılar. parçaları her yerde var ve uygun.
ayrıca evimin ilerisinde oturan bi amcada da bu skygo'dan var. sıfır almış ve hâla kullanıyor. kilometre 2 kere geri döndü dedi. 2007'de almış. tek yaptığı masraf rutin (hidrolik,balata,yağ) gibi masraflar olmuş.

haa tabii şu konuda yanlış; bunları hayvan gibi kullanan bazı tipler var. motorlara öyle zararlar veriyorlar ki, gerçekten uğraş dur sonra. temizini al dostum ucuzunu alma. ucuzunu alırsan motordan soğutur seni. 3 ay sonra gelip buraya bana "hani sağlamdı bu makine" yazarsın. :)

mete_han
07 Mayıs 2017, 12:25
bence yanlış bir tercih değil. gayet sağlam ve başlangıç için gücü ideal.

skygo ikinci motor olarak uzun süre bende kaldı, aynı motor bloğu-şasili ramzey markalı motoru da uzun süre kullanmıştım. gayet sağlam makineler. bana hiç bir sorun çıkarmadılar. parçaları her yerde var ve uygun.
ayrıca evimin ilerisinde oturan bi amcada da bu skygo'dan var. sıfır almış ve hâla kullanıyor. kilometre 2 kere geri döndü dedi. 2007'de almış. tek yaptığı masraf rutin (hidrolik,balata,yağ) gibi masraflar olmuş.

haa tabii şu konuda yanlış; bunları hayvan gibi kullanan bazı tipler var. motorlara öyle zararlar veriyorlar ki, gerçekten uğraş dur sonra. temizini al dostum ucuzunu alma. ucuzunu alırsan motordan soğutur seni. 3 ay sonra gelip buraya bana "hani sağlamdı bu makine" yazarsın. :)

benim aklıma ilk gelen 250 lik Kuba Superlıght ve Regal Raptor oluyor..sağlamlık ve parça servis anlamında daha kolay ulaşılabilir sanki..ama skygonun ihlatacısı kim belli dğeil..ben şimdi yine baktım arkasında servis desteği parça desteği yok...evkur çetmen tarzı yerlerde satılmaya çalışıldı zamanında..ama herkesin sonucta kendi mahalle ara sokak ustası var..yinede bu tarz seçimlerde Mondıal gibi adı sanı duyulmuş marka ürünlerini tercih ederdim..Mondialin 250 lik çapırı belki yok ama marka anlamında bilinirlik önemli..3000 liraya çapır alınacaksa bazende çok detaylara takılmamak lazım o da ayrı mesele..ben olsam regal raptor alırdım görüntüsüde fena değil...

Hdemiryürek
07 Mayıs 2017, 12:59
ilk motorum olacak derken ilk defa kendi motorum olacak.
onun haricinde 2.5 yıl kuryelik yaptım.
yamaha fizzy kullanıyordum. cok kullanıslı güzel bi makina ama vitesli kullanmak icimde hep vardı.
netice olarak 2007 model arac alırken ilk etapta masrafının olmasını göze aldım. tabi satan arkadaslar sağolsun hep aynı muhabbeti yapıyor, cok temiz al kullan hayırlı olsun felan.. motoru ekspertze sokunca cocuğun gözü acık kaldı, kullanan eleman bile motorda böyle bi problem olduğunu bilmiyordu yada bana öyle söyledi. yani kısacası bu masrafları göze almıştım zaten.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:47 ----------

"honda fizy kullanmıstım"

mete_han
07 Mayıs 2017, 13:06
gv250 ye bütçen yeter mi..onlar daha kaslı ve şık duruyor...

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-hyosung-hyosung-gv-250-kazasiz-belasiz-tramer-kayitsiz-431558484/detay

Hdemiryürek
07 Mayıs 2017, 13:34
lastiklerini ve gidonu alabilirim sanırım :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:27 ----------

konudan pek sapmak istemiyorum tabi ama yinede belirtmek istediğim bir durum var.
şuan önceliğim aylık kazandığım paranın yarısını kenara koymak kalan yarısı ile diğer ihtiyaçlarımı gidermem gerekiyor. bu sebepten kendimi çok zorlamak istemiyorum 1-2 ay bekleyip alabilirim ama bu sefer kendi hedeflerimden biraz uzaklaşmış oluyorum. bu moturu 2.500 tl ye aldım. yaklaşık 700 tl masraf 400 tl sigorta, 200 tl kask. derken yine bana 4000 bulduruyor. şimdi gerçekleri konuşmak gerekirse biraz daha çıtayı arttırıp alacağın macar, kore veya japon motorları da kendi segmentlerinin ucuz ve masraflı motorları olacak. bu yüzden parçası ve kendisi ucuz olan bir motor alıp keyfini sürmek istiyorm.

mete_han
07 Mayıs 2017, 14:02
kazsız belasız kullan arkadaşım..bütçeye hareket etmek mantıklı haklısın...