PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kamyon-Otomobil-Motosiklet-Bisiklet

agris
03 Mayıs 2017, 17:00
Arkadaşlar merhaba,

Ben trafikte sıkıştırma ve karşıdakini tehlikeye atma konusunda kısa birkaç şey söylemek istiyorum. Hepimizin malumu olduğu üzere, 4 tekerli araçlar motosikletler için büyük tehlike oluşturuyor. Daha doğrusu araçları süren bazı kişiler diyelim. Zaman zaman bu konu forumda konuşuluyor. Lakin otomobil sürücüleri de aynı şikayetleri kamyon ve otobüs sürücüleri için dile getiriyorlar. Ben de aynı zamanda otomobil kullanırken bu durumu yaşıyorum. Kamyonlar, otobüsler otomobiller yokmuş gibi davranıp, tehlikeye atabiliyorlar karşıdakini. Anladığım kadarıyla trafikte herkes aracının büyüklüğüne göre üstün olduğunu düşünüyor.

Ben hem otomobil kullanıyorum, hem motosiklet kullanıyorum hem de bisiklet kullanıyorum. İşim icabı da sürekli hareket halindeyim. Bisikleti diğerleri kadar fazla kullanamıyorum. Haftalık 150-200 km arası yol yaparım bisikletle. En yakın örnek olarak dün 39 km yol yaptım ve her zamnki tehlikeleri yine yaşadım. Kısa bir örnek vermek gerekirse dün sabah "bisiklet yolundan" giderken, dibimden, bisiklet yolu içinden bir motosiklet silme geçti. Öyle yakın geçti ve dengemi öylesine bozdu ki sağ ayağımı kaldırıma koyup öyle dengemi sağlayabildim ve durdum. Bu hareketi yapan arkadaş, arkadan gördüğüm kadarıyla "tam koruma kullanan, bilinçli" bir motosiklet sürücüsüydü. Gıcır gıcır R25'i almış, tam koruma giyinmiş ama 2 şeritli yolda, yol kenarındaki 1 metrelik bisiklet yolundan gitmeyi tercih ediyordu.

Otomobillerden zaten alışığız bu duruma. Ancak mesele otobüs kamyon otomobil meselesi değil. Büyüklük küçüklük meselesi. Bu forumda herkes bilinçli sürücüler. Muhabbetlerden zaten görüyoruz ama olur da gözden kaçar diye hatırlatmak istedim. Sonuçta ben bisiklete ya bisiklet yolunda, ya emniyet şeridinde, ya da banket kenarındaki 40-50 santimlik yerde biniyorum. Canına susamadıysa birçok bisikletli de böyle yapar. Ama o 40 santimi de çok görenler oluyor.

Dünkü olayla ilgili anlattığım şey ilk kez yaşanmış, münferit birşey değildi. Mütemadiyen yaşandığı için burada da dillendirmek için yazdım. Belki bir faydam olur.

Saygılar

Nikkfurie
03 Mayıs 2017, 17:40
tekerlek sayısıyla alakalı bir durum değil,sekiz tane tekerlek var bizde :mrgreen: 6-7 yıldır paten kayarım..

gel gelelim bisikletliler de bizi sıkıştırıyor veya üzerimize sürüyor bazen :jocolor:

kısaca, büyük balık küçük balığı yer şeklinde açıklayabilirim..

shruikan
03 Mayıs 2017, 18:04
r25 mi? hemen kaçıcan!

Metilen
03 Mayıs 2017, 18:12
İki aydır motosiklet kullanıyorum. Trafikte bana en büyük sıkıntıyı diğer motorcular yaşatıyor. Sola sinyal vermişken sollayıp önüme geçen mi ararsın, yolumda giderken sağlamaya kalkan mı ararsın, ışıklarda muhabbet etmek için 10 cm mesafeyle yanıma yanaşanı mı ararsın. Otomobil ve daha büyük araçların hareketlerini okumak kolay ancak cahil motorcuların ne yapacağını kestirmek imkansıza yakın ne yazık ki.

En büyük sıkıntı da elektirikli motorlar.

artemis99
03 Mayıs 2017, 18:30
motosiklet bisiklet kullanıyorsan 5 kere daha dikkatli olmalısın başka yapacak bir şey yok.

fatih.met
03 Mayıs 2017, 18:44
Arkadaşlar merhaba,

Ben trafikte sıkıştırma ve karşıdakini tehlikeye atma konusunda kısa birkaç şey söylemek istiyorum. Hepimizin malumu olduğu üzere, 4 tekerli araçlar motosikletler için büyük tehlike oluşturuyor. Daha doğrusu araçları süren bazı kişiler diyelim. Zaman zaman bu konu forumda konuşuluyor. Lakin otomobil sürücüleri de aynı şikayetleri kamyon ve otobüs sürücüleri için dile getiriyorlar. Ben de aynı zamanda otomobil kullanırken bu durumu yaşıyorum. Kamyonlar, otobüsler otomobiller yokmuş gibi davranıp, tehlikeye atabiliyorlar karşıdakini. Anladığım kadarıyla trafikte herkes aracının büyüklüğüne göre üstün olduğunu düşünüyor.

Ben hem otomobil kullanıyorum, hem motosiklet kullanıyorum hem de bisiklet kullanıyorum. İşim icabı da sürekli hareket halindeyim. Bisikleti diğerleri kadar fazla kullanamıyorum. Haftalık 150-200 km arası yol yaparım bisikletle. En yakın örnek olarak dün 39 km yol yaptım ve her zamnki tehlikeleri yine yaşadım. Kısa bir örnek vermek gerekirse dün sabah "bisiklet yolundan" giderken, dibimden, bisiklet yolu içinden bir motosiklet silme geçti. Öyle yakın geçti ve dengemi öylesine bozdu ki sağ ayağımı kaldırıma koyup öyle dengemi sağlayabildim ve durdum. Bu hareketi yapan arkadaş, arkadan gördüğüm kadarıyla "tam koruma kullanan, bilinçli" bir motosiklet sürücüsüydü. Gıcır gıcır R25'i almış, tam koruma giyinmiş ama 2 şeritli yolda, yol kenarındaki 1 metrelik bisiklet yolundan gitmeyi tercih ediyordu.

Otomobillerden zaten alışığız bu duruma. Ancak mesele otobüs kamyon otomobil meselesi değil. Büyüklük küçüklük meselesi. Bu forumda herkes bilinçli sürücüler. Muhabbetlerden zaten görüyoruz ama olur da gözden kaçar diye hatırlatmak istedim. Sonuçta ben bisiklete ya bisiklet yolunda, ya emniyet şeridinde, ya da banket kenarındaki 40-50 santimlik yerde biniyorum. Canına susamadıysa birçok bisikletli de böyle yapar. Ama o 40 santimi de çok görenler oluyor.

Dünkü olayla ilgili anlattığım şey ilk kez yaşanmış, münferit birşey değildi. Mütemadiyen yaşandığı için burada da dillendirmek için yazdım. Belki bir faydam olur.

Saygılar

ah şu motorcular yok mu! çok fazla olmaya başladılar!

Taner YILMAZ
03 Mayıs 2017, 19:25
R 25'çiler basar birazdan burayı.

Ekarademir
03 Mayıs 2017, 21:40
Büyüklük ile alakası yok bunun. Süren kişi adam değilse neye binerse binsin.

Kamyon şöförüyüm. Bir tane taksi yada motorsiklet benim onu sıkıştırdığımı vs söyleyemez. Kuralına uygun sürerim karşımdakine saygı gösteririm.

Ha bazen taksi bana saygısızlık ediyor. Yada kural ihlali yapıyor. O zaman acımıyorum trafik canavarına dönüşüyorum yalana gerek yok. Kendi yöntemlerimle cezalandırırım. Durduk yere bişey yapmıyorum yani. Ha motosiklete hiç ses etmem hata yapsada.

Motosiklet kullanıyorum. Bende özellikle taksilerden çok şikayetçiyim. Sürekli bi görmezden gelme durumu var motordayken. Önüme çıkanı mı ararsın üstüme kıranı mı.

Aslında bu karakter meselesi. Karaktersiz insan neye binerse binsin. Köyde eşşeği süremeyecek insanlar altına araba alıyor sonuç bu oluyor.

Özellikle uzun yolda taksi sürücülerinin çok büyük çoğunluğu araba sürmeyi bilmiyor. Kendinide karşıdakinide tehlikeye atıyor. Kamyon-tır sürücüsünü kötülerler birde. Biz yıllarımızı direksiyon başında geçiriyoruz. Gerek direksiyon tecrübesi gerekse hayat tecrübesi olarak çoğu kişiden kat kat üstünüz. Nerde ne yapılması gerektiğini iyi biliyoruz. Bilmeyenler tarafındanda suçlanıyoruz.

Tabi bizim meslektede hayvan çok. Özellikle doğu arabalarının şöförleri. İstisnalar kaideyi bozmaz.

agris
03 Mayıs 2017, 22:52
Evet mesele büyüklük değil ama büyük aracı kullanan kişinin karakteri.
Bu arada patenci arkadaşım. Alınma ama paten bir ulaşım aracı değil bence. Patenin kullanım yeri paten için yapılmış özel parkurlar olsa gerek. Ben bisikletle taşıt yoluna çıkmıyorum sonuçta. Ne diyelim inşallah çözülür bu iiler ilerde bir gün.