PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hep dolar kurundan!

Capitao_3
03 Mayıs 2017, 11:14
Arkadaşlar aşağıdaki tabloda son 3 aylık dolar kuru verileri var. Dolar fuar zamanındaki kurdan yaklaşık olarak 25 kuruş daha geride olmasına rağmen neredeyse tüm firmalar! Fuardan sonra söyledikleri fiyatlara 2 yada 3 kere zam yaptılar! Fuara özel fiyatlardan bahsetmiyorum! Fuar zamanı açıklanan satış fiyatlarından bahsediyorum.

Kurdan da olmadığına göre bu son 2 aydaki zamlar neye göre yapılıyor?

https://i.hizliresim.com/Eg9y4g.jpg (https://hizliresim.com/Eg9y4g)

Tamam kabul ediliyorum ki yıllık bazda dolar ülkemizde sürekli artıyor. Zamlar muhakak olacaktır benim merak ettiğim son 2 ayda gelen zamlar.. Bunlar neye göre yapıldı gerçekten?

Sen ben bu düzene dur demezsem kim diyecek?

drtayfun
03 Mayıs 2017, 11:20
Muhtemelen yükselecek beklentisinden.

Capitao_3
03 Mayıs 2017, 11:23
Muhtemelen yükselecek beklentisinden.

o zaman bizi hiç yormasınlar kawasaki gibi motorları dolarla satsınlar!

hknzrdm
03 Mayıs 2017, 11:28
Firmalar fiyatlandırmaları belirlerken anlık düşüşler veya yükselişler üstünden fiyatlandırmaya girmezler, yıl sonunda ülkedeki olası döviz kurunu hesaplayıp ona göre rotalarını çizerler. Aslına bakarsan şu anda dolardaki düşüş de çok rasyonel bir düşüş değil, borsada neler döndüğüne bakmanızı tavsiye ederim.

efendy06
03 Mayıs 2017, 11:40
o zaman bizi hiç yormasınlar kawasaki gibi motorları dolarla satsınlar!

Kawa en güzelini yapıyor bence. Sana bana kur vs anlatmaya çalışmıyor adam. Satıyor döviz üstünden. Sen dövizin etkisini elindeki tl'yi dövüz bürosunda change ederken fark ediyorsun :)

korkmazunal
03 Mayıs 2017, 11:40
Tamamen keyfi diye düşünüyorum özellikle Türkiye'de tamamen keyfi.

diablof
03 Mayıs 2017, 11:52
dostum ekonomi 3 aylık değildir.

al sana 1 yıllık dolar grafiği;
https://chart.finance.yahoo.com/z?s=USDTRY%3dX&t=1y&q=l&l=off&z=m&a=v&p=s&lang=en-GB&region=GB

al sana 5 yıllık dolar grafiği;
https://chart.finance.yahoo.com/z?s=USDTRY%3dX&t=5y&q=l&l=off&z=m&a=v&p=s&lang=en-GB&region=GB

biraz geniş bakmayı öğrenelim. 3 gün dolar düştü diye fiyatta oynama yapılmaz. makro ekonomi denen bişey var. dün dolar düştü firmalar neden zam yapıyor diye düşünemezsin.

merkez bankasının bile yıl sonu dolar tahmini 3,85. ki daha üstü bile olur.

kolay gelsin.

Capitao_3
03 Mayıs 2017, 11:58
dostum ekonomi 3 aylık değildir.

al sana 1 yıllık dolar grafiği;
https://chart.finance.yahoo.com/z?s=USDTRY%3dX&t=1y&q=l&l=off&z=m&a=v&p=s&lang=en-GB®ion=GB

al sana 5 yıllık dolar grafiği;
https://chart.finance.yahoo.com/z?s=USDTRY%3dX&t=5y&q=l&l=off&z=m&a=v&p=s&lang=en-GB®ion=GB

biraz geniş bakmayı öğrenelim. 3 gün dolar düştü diye fiyatta oynama yapılmaz. makro ekonomi denen bişey var. dün dolar düştü firmalar neden zam yapıyor diye düşünemezsin.

merkez bankasının bile yıl sonu dolar tahmini 3,85. ki daha üstü bile olur.

kolay gelsin.

garafiğin altına yazdıklarımı gördün mü? ekonominin 3 aylık oladığını çok iyi biliyorum. madem 3 aylık değil o zaman yılın son çeyreğinde gelen 3 aylık kur artışı neden hemen fiyatlara yansıtılmıştı ardından da malum firma kur arttı zam yapmak zorunda kaldık neden dedi?

neden kawasaki gibi dolar üzerinden günlük hesaplanıp satılmıyor mesela?

sheriff87
03 Mayıs 2017, 11:59
Tamamen millet kıvama geldi ne geçirirsek geçirelim anlayışıyla yapılıyor. Başka gerekçesi yok. Doların düşme trendi devam edecek diye düşünüyorum. Şayet çok çok çok olağanüstü bir durum olmazsa yıl sonuna kadar 3 civarı olur hatta 3ün altını bile yoklayabilir.

TanImsIz
03 Mayıs 2017, 12:09
Bugün Honda'nında zam yaptığını öğrendim , motor başın ayaklasık 600-900 lira civarında zamlar mevcut. Ve diğer ay başındada bir zam geleceğini söyledi satıcı. Zaten kullanım oranı çok düşük olanı ülkemizde , sirkülasyonunda yavas olmasından kaynaklı olduğunu zannediyorum. Az ama yüksek karla satıyor artık firmalar. Scooter ların fiyatları 60 bin liralarda geziyor. Gercekten büyük ayıp, benim motorumu herkes kullanmasın, çulsuzlarla uğraşmak istemiyorum diyorlar işin aslı.

HAZZILHAR
03 Mayıs 2017, 12:11
Cost Estimation bunun için var. Ticaret temelinde yıllık yapılacak satışta etkin rol alan, istatistiki kur artışını dönem içinde kârın düşmemesi amacıyla fiyatlara yansıtmaktır. Bu ay 100 $ 'a aldığın şey yıl sonunda da yine 100 $ 'dır. Ama satış yaptığın ülkeye malı soktuğundaki dolar kuru ile yıl sonundaki dolar kuru stabil değilse sene başında 100 $ 'a sattığın mal, satışı yaptığın ülkedeki değişimden ötürü belki 90 $ 'a tekabül edecek. O zaman zarara geçersin.

Sorun sadece TL 'nin değer kaybından da kaynaklanmıyor. Aynı zamanda üretimi yapan Japon'un Yen'i de dolar karşısında ciddi ölçüde değer kazandı. Uluslararası ticarette temel olarak Amerikan Dolarının baz alınması dengeleri aslında 2 taraflı değiştirmekte.

Bu sebeple daha önce Kuralkan Bajaj'a ve Bosphorus Harley-Davidson'a döviz kuru üzerinden değil de TL bazında fiyat sunmak için bir takım teklifler götürdü. Sonucu ne oldu bilmiyorum ama bunun üzerine çalışıyorlardı.

Capitao_3
03 Mayıs 2017, 12:20
ARKADAŞLAR BENİM BAHSETTİĞİM KONUYU ANALMIYORSUNUZ GALİBA BENDE BİLİYORUM DOLAR KURUNDAN GELEN ZAMLARI...
BEN FUARDA AÇIKLANAN FİYATLARINA 2 AYLIK DÖNEMDE ZAM YAPAN FİRMALARDAN BAHSEDİYORUM! BU 2 AYLIK ZAMLAR NEDEN YAPILDI ONU SORUYORUM..

DOLARIN YIL SONU KURU, FUAR ZAMANI HESAPLANAMIYORMUYDU DA 2 AYDA 2 DÜZELTME GELDİ?

ZAM YAPMAYAN FİRMALAR DA VAR ONLAR NEDEN ZAM YAPMADI?

JAPON YENİ ARTTIYSA ZAM YAPMAYAN 2 TANE JAPON FİRMASI VAR ONLAR NEDEN YAPMADILAR SALAK MI BU FİRMALAR?

Mucit23
03 Mayıs 2017, 12:37
Aramızda Yamaha Türkiye Genel müdür Toshiharu Yamada veya Honda genel müdürü Hideto Yamasaki varmı? Bu konuya ancak onlar cevap verebilirler.

whitedeamon
03 Mayıs 2017, 12:49
ARKADAŞLAR BENİM BAHSETTİĞİM KONUYU ANALMIYORSUNUZ GALİBA BENDE BİLİYORUM DOLAR KURUNDAN GELEN ZAMLARI...
BEN FUARDA AÇIKLANAN FİYATLARINA 2 AYLIK DÖNEMDE ZAM YAPAN FİRMALARDAN BAHSEDİYORUM! BU 2 AYLIK ZAMLAR NEDEN YAPILDI ONU SORUYORUM..

DOLARIN YIL SONU KURU, FUAR ZAMANI HESAPLANAMIYORMUYDU DA 2 AYDA 2 DÜZELTME GELDİ?

JAPON YENİ ARTTIYSA ZAM YAPMAYAN 2 TANE JAPON FİRMASI VAR ONLAR NEDEN YAPMADILAR SALAK MI BU FİRMALAR?

Son durumun dolarla Türkiyeyle alakası yok.Firmaların kendi iç işleri ve dış kararları.Sonuç olarak kawasaki kur üzerinden satıyor.O adamlar hergün hesaplıyor mu sanki.Kasaya giren para belli.

Capitao_3
03 Mayıs 2017, 15:02
Valla bu firmalarin savunuldugu ulkede rtenin secim kazanmasi cok normal hic sasirmiyorum artik.

Adamlar bizi somuruyor siz hala yok odur yok budur diyorsunuz. Savundugunuz firmalar yil icinde kac kere zam yapiyor sayin bakin!

Her yil bir fiyat belirlersin satarsin! Eknomik olaylar normal disi gerceklesirse fiyatlara yil icinde 1 bilemedin 2 kere ayar cekersin.

Yilda 10 kere zam yapan firma var! Dolar dussede yapiyor ciksada yapiyor. Koyun gibi guduyorlar sizi!

Devam edin hic sesinizi cikarmayin! Sizin gibiler yuzunden bu ulkede sendikalar islevsiz hale geldi.. bana dokunmayan yilan bin yasasin kafasinda devam edin! Belki size birsey olmaz ama cocuklariniz torunlariniz sizin bu vurdum duymazliginiz yuzunden cekecekler.

diablof
03 Mayıs 2017, 15:08
konuyla alakasız sözüm meclisten dışarı aklıma geldi paylaşmak istedim.

"etme cahille muhabbet fıttırırsın, alma cam kırığıyla taharet yırttırırsın"

ingilizce de var bir tane;

"ignorance is bliss"

enescanatar
03 Mayıs 2017, 15:13
Valla bu firmalarin savunuldugu ulkede rtenin secim kazanmasi cok normal hic sasirmiyorum artik.

Adamlar bizi somuruyor siz hala yok odur yok budur diyorsunuz. Savundugunuz firmalar yil icinde kac kere zam yapiyor sayin bakin!

Her yil bir fiyat belirlersin satarsin! Eknomik olaylar normal disi gerceklesirse fiyatlara yil icinde 1 bilemedin 2 kere ayar cekersin.

Yilda 10 kere zam yapan firma var! Dolar dussede yapiyor ciksada yapiyor. Koyun gibi guduyorlar sizi!

Devam edin hic sesinizi cikarmayin! Sizin gibiler yuzunden bu ulkede sendikalar islevsiz hale geldi.. bana dokunmayan yilan bin yasasin kafasinda devam edin! Belki size birsey olmaz ama cocuklariniz torunlariniz sizin bu vurdum duymazliginiz yuzunden cekecekler.

açtığın konu iyi güzel de öyle hakaret edercesine konuşamazsın kardeşim. yılda kaç kez zam yapacağını sana bana soracak değil kimse. beğenmiyorsan almazsın hepsi bu. bu konuyu her yönüyle tartışabiliriz ama öyle hakaret edemezsin kimseye. sizin gibiler deyip bir zümreye hakaret ediyorsun ama sen kimsin?

guard
03 Mayıs 2017, 15:40
Gerilmeye gerek yok arkadaşlar. Firmalar sadece kur veya satış adedine falan bakmazlar. Hiç bir ürün için de zam sonrası neyden dolayı zam yapıldığını tüketici tam olarak bilmez. Mahalle bakkalı liseyi bitirip üniversiteye başlayacak olan oğlunun masrafı arttığı için ürünlere 10 kuruş zam ekler müşteri bunu dolar artışı ekonomik kriz zanneder en basitinden.

Büyük firmaların bu zamları hesaplamaları için para ödediği onlarca çalışanı var. Motosiklet fiyatını etkileyen yüzlerce etken var. Bayi bile yanındaki adama verdiği asgari ücretin artışını bize sattığı motosiklete yansıtmak zorunda. Burda günlerce bu konuyu tartışsak bile önümüze 2017 güncel fiyat listesi koyulunca yapacak bişey kalmıyor. 2016 Cbr250 16000 dediler Bajaj RS200 2017 yi13500 e aldım. Elimden başka bişey gelmedi.

hasmet
03 Mayıs 2017, 15:47

Onlar da yapar yakında...

Sebep:

Alım gücü azlığı ile satışların düşmesi. Öyle olunca ayakta kalmak için birim üründen elde ettikleri kar oranını arttırmak zorunda kalıyorlar.

İşsizlik oranı çok yüksek. Hemen hemen tüm ekonomik veriler yerlerde... Mağazalar kapanıyor, markalar terk ediyor piyasayı.

Durum motosiklete has değildir eminim. Fiyatı ciddi inen şeyler var mı?

c3y
03 Mayıs 2017, 19:12
Arkadas bence cok guzel bir konu acmis mealesef aramizdaki kraldan cok kralci oldugu icin bir turlu uzlasma olmamis.
Herkez 2.el alicak 0 almayacak sorun cozulcek satis rakamlari duserse essek gibi zirlarlar ve indirim yaparlar suan kolluk onlarda bu dusmeden hic bir zaman bisey yapamayiz.Bende 3 senedir hayal ettigim motoru alma cabasindayim nasip degil diyorum sineye cekiyorum yapcak bisey yok..

hasmet
03 Mayıs 2017, 19:34
Arkadas bence cok guzel bir konu acmis mealesef aramizdaki kraldan cok kralci oldugu icin bir turlu uzlasma olmamis.
Herkez 2.el alicak 0 almayacak sorun cozulcek satis rakamlari duserse essek gibi zirlarlar ve indirim yaparlar suan kolluk onlarda bu dusmeden hic bir zaman bisey yapamayiz.Bende 3 senedir hayal ettigim motoru alma cabasindayim nasip degil diyorum sineye cekiyorum yapcak bisey yok..

Düşen alım gücü ikinci el fiyatlarını daha çok etkiler, çünkü herkes ikinci ele yönelir...

xterkan
03 Mayıs 2017, 20:44
geçende yazmıştın arkadaşım ,cevaplarınıda yazmıştık ,keşke dilediğimiz ürünleri alabilsek, hayat standartımızı yükseltebilsek, bazı şeyleri atlıyorsun, bu şirketler içinde iyi olanda var ,kötü olanda, rekabet oldukça fiyatlarda makul seviyelerde olur ,rekabet olmazsa o zaman tekelcilik olur yada bir sektörde 3.5 şirket vardır anlaşırlar ve istedikleri gibi fiyat belirlerler
fuarda şöyleydi böyleydi demen yanlış ,adı üstünde fuar tanıtım yapılan bir yer ve satış yapılması için fiyatlar makul tutulabilir, döviz düşüyor yada hemen çıkıyor diye bu ürünlere hemen zam gelmez, hemen indirimde olmaz, önce stoklardaki eski ürünler bitirilmeye çalışılır, fiyat farkı fazla yansımadan ki eski modeller ucuz satılır fiyatları incelersen anlarsın sonra yeni gelen ürünleri ithalatçı şirketler ,yeni döviz kuru ile alırlar, işte ozaman döviz fiyatı yansımaya başlar ve döviz fiyatı yükseldikçe böyle devam eder, düşerse düşmeye başlar
buna ilave olarak girdi çıktı maliyetleri de döviz yükseldikçe artacak ( benzin artışı ile direk lojistik ve ulaştırma sektörüde zam yapacak )vergiler artacak her yıl ortalama % 10 civarı artıyor, biraz ekonomi, biraz siyaset ile ilgilenen herkes durumu zaten anlıyor

sürekli başımızda dediğin hükümetin oy alması daha farklı konu ,bugüne kadar hiç bir akp li den fabrika açalım ,üretelim, dilenci toplum olmayalım ,çalışalım, kazanalım diye cümleler duymadım,,,,,,,,,,
bu cahillik ten ve dilenci kültürüne alışmışlar dan sebep oluyor

1974 te biri sol, biri sağ ( ecevit ve erbakan ikisinede ALLAH rahmet etsin) parti koalisyon hükümeti sırasında kıbrıs ta vatanadaşlarımıza karşı yapılan zulme dur dedi ve kıbrıs çıkarmasını yaptı, bütün batı abd ,ab ambargo koymasına rağmen yapıldı, bu harekat ve başarılı sonuç alındı, şimdi de 15 senedir başımızda olan hükümet, fabrika açsın ,üretsin, yerli ve milli olsun, buna kim karşı gelebilir ,80 milyonunda desteği ile, yerli araba, yerli motor, yerli uçağımız olabilir ki ,zamanında yapılmış, gene yapılabilir şuan hiçbir akp li bunları konuşmaz, sadece aman işim bozulmasın, aman evimin kredisi bitsin der durur
fakat dediğin gibi geleceği zora giren, sözüm ona çocuklarını çok seven, bir kısma, ne anlatacaksın! bütün bu zamların ,döviz artışının varsa hukuksuzluğun, ahlaksızlığın aslında tek sebebi hükümettir çünkü denetleme ,yargılama, üretme devletin ve hükümetin işidir,15 yıldır iktidarda olan hükümetimizin bunları yönetme becerisi ile alakalıdır, biz sadece boşuna konuşuyoruz,ben bu marka almayayım,sen alma, iyide alacak marka kalmadıki, herşey zamlı, benim maaşım zamsız,nasıl olacak bu iş
kısaca bu kafa yapıları değişmedikçe, bu ülkeden pek birşey olmaz, böyle devam ederse, korkarım ki ,millet birbirine girebilir, sosyal patlama olabilir, suç oranları % 400 artmış ,10 sene gibi bir zamanda, daha ne diyebiliriz, yani ekonomin iyi olsa ,kendin hammadde çıkarıp, işleyip, kendin üretsen, böyle elalemin yabancı şirketlerinin malına kalmazsın, asıl mesele budur , devlet hükümet meselesi olan konular ,biz boşa konuşuyoruz, hemen hemen bütün sektörlerde,
not örnek 1
mt 07 abs li 2014 yılında 19.500 tl idi abs siz 17.500tl idi dolar kuru 2014 2.10 tl civarı
2.3 yıl sonra
2017 mt 07 abs li 40.000 tl abs siz satılmıyor dolar kuru 3.55 tl
örnek 2
fazer 8 abs li 2014.2015 fiyatı 31.500 32.500 tl idi
2017 fazer abs li fiyatı 40.000 tl
fazer halen uygun kalmış üretim devam ederse 50.000 tl olur şaşırmayın :D

enescanatar
03 Mayıs 2017, 21:50
geçende yazmıştın arkadaşım ,cevaplarınıda yazmıştık ,keşke dilediğimiz ürünleri alabilsek, hayat standartımızı yükseltebilsek, bazı şeyleri atlıyorsun, bu şirketler içinde iyi olanda var ,kötü olanda, rekabet oldukça fiyatlarda makul seviyelerde olur ,rekabet olmazsa o zaman tekelcilik olur yada bir sektörde 3.5 şirket vardır anlaşırlar ve istedikleri gibi fiyat belirlerler
fuarda şöyleydi böyleydi demen yanlış ,adı üstünde fuar tanıtım yapılan bir yer ve satış yapılması için fiyatlar makul tutulabilir, döviz düşüyor yada hemen çıkıyor diye bu ürünlere hemen zam gelmez, hemen indirimde olmaz, önce stoklardaki eski ürünler bitirilmeye çalışılır, fiyat farkı fazla yansımadan ki eski modeller ucuz satılır fiyatları incelersen anlarsın sonra yeni gelen ürünleri ithalatçı şirketler ,yeni döviz kuru ile alırlar, işte ozaman döviz fiyatı yansımaya başlar ve döviz fiyatı yükseldikçe böyle devam eder, düşerse düşmeye başlar
buna ilave olarak girdi çıktı maliyetleri de döviz yükseldikçe artacak ( benzin artışı ile direk lojistik ve ulaştırma sektörüde zam yapacak )vergiler artacak her yıl ortalama % 10 civarı artıyor, biraz ekonomi, biraz siyaset ile ilgilenen herkes durumu zaten anlıyor

sürekli başımızda dediğin hükümetin oy alması daha farklı konu ,bugüne kadar hiç bir akp li den fabrika açalım ,üretelim, dilenci toplum olmayalım ,çalışalım, kazanalım diye cümleler duymadım,,,,,,,,,,
bu cahillik ten ve dilenci kültürüne alışmışlar dan sebep oluyor

1974 te biri sol, biri sağ ( ecevit ve erbakan ikisinede ALLAH rahmet etsin) parti koalisyon hükümeti sırasında kıbrıs ta vatanadaşlarımıza karşı yapılan zulme dur dedi ve kıbrıs çıkarmasını yaptı, bütün batı abd ,ab ambargo koymasına rağmen yapıldı, bu harekat ve başarılı sonuç alındı, şimdi de 15 senedir başımızda olan hükümet, fabrika açsın ,üretsin, yerli ve milli olsun, buna kim karşı gelebilir ,80 milyonunda desteği ile, yerli araba, yerli motor, yerli uçağımız olabilir ki ,zamanında yapılmış, gene yapılabilir şuan hiçbir akp li bunları konuşmaz, sadece aman işim bozulmasın, aman evimin kredisi bitsin der durur
fakat dediğin gibi geleceği zora giren, sözüm ona çocuklarını çok seven, bir kısma, ne anlatacaksın! bütün bu zamların ,döviz artışının varsa hukuksuzluğun, ahlaksızlığın aslında tek sebebi hükümettir çünkü denetleme ,yargılama, üretme devletin ve hükümetin işidir,15 yıldır iktidarda olan hükümetimizin bunları yönetme becerisi ile alakalıdır, biz sadece boşuna konuşuyoruz,ben bu marka almayayım,sen alma, iyide alacak marka kalmadıki, herşey zamlı, benim maaşım zamsız,nasıl olacak bu iş
kısaca bu kafa yapıları değişmedikçe, bu ülkeden pek birşey olmaz, böyle devam ederse, korkarım ki ,millet birbirine girebilir, sosyal patlama olabilir, suç oranları % 400 artmış ,10 sene gibi bir zamanda, daha ne diyebiliriz, yani ekonomin iyi olsa ,kendin hammadde çıkarıp, işleyip, kendin üretsen, böyle elalemin yabancı şirketlerinin malına kalmazsın, asıl mesele budur , devlet hükümet meselesi olan konular ,biz boşa konuşuyoruz, hemen hemen bütün sektörlerde,
not örnek 1
mt 07 abs li 2014 yılında 19.500 tl idi abs siz 17.500tl idi dolar kuru 2014 2.10 tl civarı
2.3 yıl sonra
2017 mt 07 abs li 40.000 tl abs siz satılmıyor dolar kuru 3.55 tl
örnek 2
fazer 8 abs li 2014.2015 fiyatı 31.500 32.500 tl idi
2017 fazer abs li fiyatı 40.000 tl
fazer halen uygun kalmış üretim devam ederse 50.000 tl olur şaşırmayın :D

Mt07 abs şu an 30.500. 40.000 değil. 2014te 19500 ken dolar 2.1 di yani 9285 dolardı o zaman. Dolar şu an 3,55 yaklaşık. 9285x3,55=32,960. Hadi ne olacak şimdi açıklayın

metinkilic
03 Mayıs 2017, 22:09
Yukarıda cevap yazan arkadaşların hepsi de haklı aslında. Yalnız burada gözden kaçırdığımız bir konu var. Birincisi; bizim gelirimizin, yani aldığımız maaşların düşük olması, diğeri de vergilerin akıl almaz boyutlarda olması.

Bir araba alınca aslında bir arabada devlete almış oluyorsunuz. Arabanın faturasını inceleyince göreceksiniz, çıplak fiyatı, ötv ve kdv ile ortaya çıkan ve sizin cebinizden çıkan para miktarını kıyaslayın. Aynı olay motor için de geçerli. Dolayısı ile motor fiyatları pahalı.

Ayrıca kur ve kar marjlarını ve bizim çakal, çok kazanmak isteyen esnafımız, insanımız, şirketlerimizi de hesaba katınca doğal sonuç kaçınılmaz oluyor.

K121L
03 Mayıs 2017, 22:10
1)Fakiriz (örn:3.55$ örn:1kilo et :40tl)
2)Cahiliz (örn:ortalama bir İsviçreli 4dil biliyor )
3)Aptalız (örn: televizyon programları)
4)...
5)....

Ulen 1 kilo et 40 TL olursa insanlar tabi aptal olur elalem makarnadan ekmekte başka bir halt yiyemez oldu.
Protein eksikliğinden bu haldeyiz

c3y
03 Mayıs 2017, 22:22
Ya hep vergi diyoruz ama demekten baska biseyde yapamiyoruz bizim sesimiz cikmiyor.Peki bu marka sahiplerinin neden sesi cikmiyor satislar dusuk alim yok.Adamlar gayet rahat hep biz agliyoruz tepedekiler aglamiyor.

Piyasaya bakiyorum 2006 model motor aliyim diyorum asgari ucret 1400 motor fiyatlarida 19 20 binden asagi degil.Nasil olacak bu is anlamadim.19 20 cokta buyuk para degil ama maasimiz gercekten inanilmaz azz.

Allah bu yoksul halkin yardimcisi olsun.

Tİme_shİft42
03 Mayıs 2017, 22:35
üretim olmayan ülkede bu olur araba yapmadan araba yapandan daha çok kazanan devletimiz var ..

xbl
03 Mayıs 2017, 23:00
1:14:56 dan sonra altınelbiseliadam anlatmış arkadaşlar

https://www.youtube.com/watch?v=pYvwmwacsYg

xterkan
04 Mayıs 2017, 00:02
Mt07 abs şu an 30.500. 40.000 değil. 2014te 19500 ken dolar 2.1 di yani 9285 dolardı o zaman. Dolar şu an 3,55 yaklaşık. 9285x3,55=32,960. Hadi ne olacak şimdi açıklayın

pardon 30.500 olarak düzeltelim yanlış yazmışım kardeş

matrax33
04 Mayıs 2017, 00:20
çözüm dolar üzerinden para kazanmak.

yoksa biz çok baka kalırız kurlara fiyatlara.

yusufkalaz
04 Mayıs 2017, 02:24
Abiler 2 sorum olucak
1.Bizim Memlekete japonyadan gelen motor nie Abd dolarıyla geliyor.Çünke kura baktımda onlarla kafa kafaya gidiyoz para konusunda.
2.Japonyada motor fiyatları ne alemde yani onların para biriminde 'Yen' olarak.

Yani mesela 10.000 Yen'lik mor motor bize atiyorum 12,13'e gelse vergiyle 17,18'e alamazmıyız.Çünkü işin içine Dolar girince bizim rengimiz değişiyor.

(İç ses:Allahtan İngiliz Sterlini üstünden gelmiyor hepten top atardık)

hasmet
04 Mayıs 2017, 02:51
Abiler 2 sorum olucak
1.Bizim Memlekete japonyadan gelen motor nie Abd dolarıyla geliyor.Çünke kura baktımda onlarla kafa kafaya gidiyoz para konusunda.
2.Japonyada motor fiyatları ne alemde yani onların para biriminde 'Yen' olarak.

Yani mesela 10.000 Yen'lik mor motor bize atiyorum 12,13'e gelse vergiyle 17,18'e alamazmıyız.Çünkü işin içine Dolar girince bizim rengimiz değişiyor.

(İç ses:Allahtan İngiliz Sterlini üstünden gelmiyor hepten top atardık)

1 Mayıs 1997 de 1 dolar 112.80 yen...
1 Mayıs 2017 de 1 dolar 112.80 yen...

Şaka değil. Beni de şaşırdım.

Geçen yirmi yıl zarfında bu rakam 76'dan aşağı inmemiş, 144'ten yukarı çıkmamış...

Onların yirmi senede yaşamadığı değişikliği biz geçtiğimiz Ağustos ve Ocak arası 4 ay'da yaşadık...

Dokuz sene önce 1.15 TL olan dolar bugün 3.55 TL. Yani paranızın değeri 3 kattan fazla azalmış... Ve durum gittikçe kötüleşiyor. Dolar sabit kalsa enflasyon artıyor, enflasyon dursa dolar artıyor.

yusufkalaz
04 Mayıs 2017, 02:58
1 Mayıs 1997 de 1 dolar 112.80 yen...
1 Mayıs 2017 de 1 dolar 112.80 yen...

Şaka değil. Beni de şaşırdım.

Geçen yirmi yıl zarfında bu rakam 76'dan aşağı inmemiş, 144'ten yukarı çıkmamış...

Onların yirmi senede yaşamadığı değişikliği biz geçtiğimiz Ağustos ve Ocak arası 4 ay'da yaşadık...

Dokuz sene önce 1.15 TL olan dolar bugün 3.55 TL. Yani paranızın değeri 3 kattan fazla azalmış... Ve durum gittikçe kötüleşiyor. Dolar sabit kalsa enflasyon artıyor, enflasyon dursa dolar artıyor.
Peki abi nie bize yen üzerinden yolamıyorlarda araya bir başka birin giriyor ?
Birde fiyatları nasıl buluruz japonya giyatlarini ?

hasmet
04 Mayıs 2017, 04:03

Hangi kurla geldiginin ne onemi var? Turk Lirasi son zamanlarda her iki kura gore de (asagi yukari) ayni hizla degersizlesiyor...

2 sene once 2 kurus olan yen, simdi 3 kurus.
2 sene once 2.65 lira olan dolar, simdi 3.55 lira.

Ne farketti?

redlion999
04 Mayıs 2017, 04:21
İşlem süresi uzun, değişiklikler hemen etki etmiyor.

TL yerlere düşüyor. Uzun vadeli değer kazanacağı öngörülmüyor. Satıcı kendini güvende tutuyor.

Enflasyon her yerde olan birşey. Biz bunu ithal ediyoruz. Japonyadaki işçinin maaşı arttı, alınan hammaddenin fiyatı arttı, gelen geminin mazotunun, işletmesinin maliyeti arttı, türkiyedeki bayinin kirası arttı, mağaza görevlisinin maaşı arttı. Ancak bunları karşılayacak kendi maaşımız o kadar artmadı.

Aslında motorun fiyatının artması gayet normal. Ancak ithal işinde ödemek gereken kalem farkı artıyor. Bunun üstüne gelire gelen zam cücük kadar olunca motorun fiyatı çok artmış oluyor.

MUSTAFA KIR
04 Mayıs 2017, 10:04
1)Fakiriz (örn:3.55$ örn:1kilo et :40tl)
2)Cahiliz (örn:ortalama bir İsviçreli 4dil biliyor )
3)Aptalız (örn: televizyon programları)
4)...
5)....

Ulen 1 kilo et 40 TL olursa insanlar tabi aptal olur elalem makarnadan ekmekte başka bir halt yiyemez oldu.
Protein eksikliğinden bu haldeyiz
Haklısın makarnayı ekmeğin arasına koyup yer olduk. Ekmeği ekmeğin içine koyup yemekte varmış

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:56 ----------

Türkiyeye acilen motor sanayide çalışma yapması gerekiyor. Motorsiklet üretimi yapılması gerekiyor. Tüm parçalarının burda üretilip montajlanması gerekiyor. Devletin ise desteklemesi çok önemli. Burda motorsiklet üretimi biraz pahalıya denk geleceğini tahmin ediyorum. O yüzden devlet ilk 10 yıl kdv ötv den vazgecmeli ve teşvik etmeli.

diablof
04 Mayıs 2017, 10:10

yusuf kardeşim. bak aşağıdaki linkte nedeni yazıyor.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bretton_Woods_Anla%C5%9Fmas%C4%B1

uluslarası işlem yapıyorsan ne alırsan al ne satarsan sat dolarla işlem yapmak zorundasın. o yüzden dolarla geliyor.

hasmet
04 Mayıs 2017, 10:16
Haklısın makarnayı ekmeğin arasına koyup yer olduk. Ekmeği ekmeğin içine koyup yemekte varmış

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:56 ----------

Türkiyeye acilen motor sanayide çalışma yapması gerekiyor. Motorsiklet üretimi yapılması gerekiyor. Tüm parçalarının burda üretilip montajlanması gerekiyor. Devletin ise desteklemesi çok önemli. Burda motorsiklet üretimi biraz pahalıya denk geleceğini tahmin ediyorum. O yüzden devlet ilk 10 yıl kdv ötv den vazgecmeli ve teşvik etmeli.

Motosiklet betondan mamul, rant devsirilebilen bisey olsaydi belki olurdu da... bu haliyle yoneticilerimizin ilgi alanina girmesi zor... "Milli" araba ve tank projelerimizin akibetleri malum...

diablof
04 Mayıs 2017, 10:27
Motosiklet betondan mamul, rant devsirilebilen bisey olsaydi belki olurdu da... bu haliyle yoneticilerimizin ilgi alanina girmesi zor... "Milli" araba ve tank projelerimizin akibetleri malum...

bir konu daha var ki;

eğer yerli üretici olursa yerli üreticiyi korumak için damping vergisi denen bir şey var.

eğer birisi kafayı kırar, çıkar Türkiyede motoru tamamen kendisi üretirse, ve devlete damping vergisi (yerli üreticiyi koruma vergisi de diyebiliriz) için müracaatta bulunursa o zaman japonu çinliyi almanı italyanı %20-%30-%40 daha pahalıya almak zorunda kalırız.

böyle de bir durum var.

zekeriyaimam
04 Mayıs 2017, 10:33

Öyle deme hocam Altay tankımız %100 çevreci 0 karbon emisyonlu

Çünkü motoru yok...

Seko
04 Mayıs 2017, 10:36
Memlekette serbest ekonomi var gardeeşiiim.

yusufkalaz
04 Mayıs 2017, 11:33
yusuf kardeşim. bak aşağıdaki linkte nedeni yazıyor.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bretton_Woods_Anla%C5%9Fmas%C4%B1

uluslarası işlem yapıyorsan ne alırsan al ne satarsan sat dolarla işlem yapmak zorundasın. o yüzden dolarla geliyor.

Sağolasın abi

felsefeci55
21 Şubat 2019, 11:34
O zamanlar da iyiydi :pale:

chaqalqarlos
21 Şubat 2019, 11:51
Ekonomi ve kur olayından sebep yaşadığımız sıkıntılar konusunda söylediklerinize katılsam da bazı rakamlar konusun da ciddi art niyet düşüncem de var. Düşük kurdan alınan motorun diğer bir deyişle eski model,güncel kur sabitlemesine göre satışı pek de iyimser gelmiyor. Yanlış mı düşünüyorum acaba ?