PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletle düşmeme neden olup kaçtı!

Kamix
02 Mayıs 2017, 19:54
Bugün solumdaki aracın üzerime kırmasının vermiş olduğu panik ile ön freni sıktım ve düştüm. Araç durmadı ve kaçtı. Video kaydım var yarın emniyete gidip şikayetçi olucam. Başına böyle bir iş gelen var mı ? Ve şuan yapmam ve bilmem gereken bişey var mı ?

killingroad
02 Mayıs 2017, 19:56
Emniyete gittiğinde en doğru yönlendirmeyi yapacaklardır. Daha önce de sorulmuştu, trafik kazalarında temasa gerek yok kusur sahibi olmak için.
Ancak yol koşullarına göre senin çarpmana sebep olacak seviyede bir hamle mi yaptı, yoksa sen ekstradan panik yaparak mı düştün bu da önemlidir diye düşünüyorum. Yoksa kişisel panik seviyesi kanunlarla belirlenebilecek ve diğer sürücülere de (insanlık bir yana) sorumluluk yükleyecek bir durum değil.

Kamix
02 Mayıs 2017, 20:05
Emniyete gittiğinde en doğru yönlendirmeyi yapacaklardır. Daha önce de sorulmuştu, trafik kazalarında temasa gerek yok kusur sahibi olmak için.
Ancak yol koşullarına göre senin çarpmana sebep olacak seviyede bir hamle mi yaptı, yoksa sen ekstradan panik yaparak mı düştün bu da önemlidir diye düşünüyorum. Yoksa kişisel panik seviyesi kanunlarla belirlenebilecek ve diğer sürücülere de (insanlık bir yana) sorumluluk yükleyecek bir durum değil.

Evet çarpmama sebep olacak şekilde bir hamle yaptı. Zaten hemen yanımdaydı araç, eğer frene basmasaydım araca çarpıcaktım sağ ön kapıdan. Ön tarafta kucakta küçük çocuk oturuyordu, onun yüzünden göremedi yada aynaya bakmadı. Video'yu yüklemeye çalışıcam. Durup iyi miyim diye bir bakması özür dilemesi gerekirdi.

killingroad
02 Mayıs 2017, 20:16
Evet çarpmama sebep olacak şekilde bir hamle yaptı. Zaten hemen yanımdaydı araç, eğer frene basmasaydım araca çarpıcaktım sağ ön kapıdan. Ön tarafta kucakta küçük çocuk oturuyordu, onun yüzünden göremedi yada aynaya bakmadı. Video'yu yüklemeye çalışıcam. Durup iyi miyim diye bir bakması özür dilemesi gerekirdi.

Geçmiş olsun, özürden iyi misin diye bakmaktan ziyade trafikte bir suç işlenmişse durum bununla ilgili yasal işlemlerin yapılması gerekir. Polislerin gözünde hiç umursamadan gitmesi daha da lehine bir durum. Mutlaka polise gidip gerekli adımları takip et.

Kamix
02 Mayıs 2017, 20:19
https://www.youtube.com/watch?v=9flJYpI3McU&feature=youtu.be

Mamba09
02 Mayıs 2017, 20:22

Kamix
02 Mayıs 2017, 20:23
Geçmiş olsun, özürden iyi misin diye bakmaktan ziyade trafikte bir suç işlenmişse durum bununla ilgili yasal işlemlerin yapılması gerekir. Polislerin gözünde hiç umursamadan gitmesi daha da lehine bir durum. Mutlaka polise gidip gerekli adımları takip et.

Sağolasın, gerekli işlermleri yapıp takipçisi olacağım. Sonucunu'da buraya yazarım.

adammotorsuz
02 Mayıs 2017, 20:25

Öncelikle geçmiş olsun kardeş.O şöförün ayna kullanma gibi bir huyu olmadığı belli oluyor.Neyse ki hızın düşükmüş tekrar geçmiş olsun.

Kamix
02 Mayıs 2017, 20:30
Öncelikle geçmiş olsun kardeş.O şöförün ayna kullanma gibi bir huyu olmadığı belli oluyor.Neyse ki hızın düşükmüş tekrar geçmiş olsun.

Sağolasın kardeş, evet hızım düşüktü ve oradaki asfaltta çok kötü ayna gibi dümdüz anında kaydı.

Darkcity2000
02 Mayıs 2017, 20:39
Düşüş çok temiz olmuş, bacağınızı kırabilirdiniz. Her türlü kazada suçlu motorcudur, haklı olmak gibi bir lüks dört teker sahiplerine özeldir, siz konum olarak güvenlik balonu kullanmamışsınız, yeriniz de yanlış zaten panik frende olmamış.. o pozisyondan

1. Sağ tarafın boş olmasının araçları iştahlandıracağını düşünerek güvenlik payı bırakmak
2. Sağ tarafın boş olmasının araçları iştahlandıracağını düşünerek kırmızı aracın arkasında kalmayı tercih etmek
3. Sağ tarafın boş olmasının araçları iştahlandıracağını düşünerek sağa gazı açıp manevra ile öne geçmek. (sürekli sağınızı kontrol ettiğinizi var sayarak)

şekilde kurtulabilirdiniz, sert ve kaymadan fren de bir çözüm olmakla beraber bize öncesinde gökyüzüne doğru ayaklarınızın göründüğü ve sonrasında size arkadan çarpan otonun ön kaputuna düştüğünüz bir video da olabilirdi..

Kamix
02 Mayıs 2017, 20:49
Düşüş çok temiz olmuş, bacağınızı kırabilirdiniz. Her türlü kazada suçlu motorcudur, haklı olmak gibi bir lüks dört teker sahiplerine özeldir, siz konum olarak güvenlik balonu kullanmamışsınız, yeriniz de yanlış zaten panik frende olmamış.. o pozisyondan

1. Sağ tarafın boş olmasının araçları iştahlandıracağını düşünerek güvenlik payı bırakmak
2. Sağ tarafın boş olmasının araçları iştahlandıracağını düşünerek kırmızı aracın arkasında kalmayı tercih etmek
3. Sağ tarafın boş olmasının araçları iştahlandıracağını düşünerek sağa gazı açıp manevra ile öne geçmek. (sürekli sağınızı kontrol ettiğinizi var sayarak)

şekilde kurtulabilirdiniz, sert ve kaymadan fren de bir çözüm olmakla beraber bize öncesinde gökyüzüne doğru ayaklarınızın göründüğü ve sonrasında size arkadan çarpan otonun ön kaputuna düştüğünüz bir video da olabilirdi..

Evet yolu ortalamış olsaydım kurtulabilirdim. Ama şerit benim araba kullanıcısı aynaya bakmış olsa ve düz çizgide şerit değiştiremeyeceğini bilse kaza yapmamış olurdum.

Darkcity2000
02 Mayıs 2017, 20:59
Evet yolu ortalamış olsaydım kurtulabilirdim. Ama şerit benim araba kullanıcısı aynaya bakmış olsa ve düz çizgide şerit değiştiremeyeceğini bilse kaza yapmamış olurdum.

Hocam karşı tarafın ne yaptığı biz motorcuları ilgilendirmez, yaşlıdır, hastadır, kalp krizi geçiriyor olabilir, bayılacak gibi hissedip bir an önce sağa geçmek isteyebilir.. bunu bilemeyiz, bildiğimiz tek şey sürekli etraftan veri toplayıp her an hazırlıklı olmak, başına bir görgü tanığı gelip rahmetli haklıydı üstüne kırdı desene ne olacak.. haklı ve ölü olmak hiçbirimizin işine gelmez, tecrübe pahalı bir üründür, siz bunu bozukluklarla ödeyip kurtulmuşsunuz verilmiş sadakanız varmış ki altına alıp sürükleyebilirdi de sonra görmedim derdi..tekrar geçmiş olsun.

BrazenBull
02 Mayıs 2017, 21:07
Bugün solumdaki aracın üzerime kırmasının vermiş olduğu panik ile ön freni sıktım ve düştüm. Araç durmadı ve kaçtı. Video kaydım var yarın emniyete gidip şikayetçi olucam. Başına böyle bir iş gelen var mı ? Ve şuan yapmam ve bilmem gereken bişey var mı ?

benim geldi geçtiğimiz cuma

Kamix
02 Mayıs 2017, 21:08
Hocam karşı tarafın ne yaptığı biz motorcuları ilgilendirmez, yaşlıdır, hastadır, kalp krizi geçiriyor olabilir, bayılacak gibi hissedip bir an önce sağa geçmek isteyebilir.. bunu bilemeyiz, bildiğimiz tek şey sürekli etraftan veri toplayıp her an hazırlıklı olmak, başına bir görgü tanığı gelip rahmetli haklıydı üstüne kırdı desene ne olacak.. haklı ve ölü olmak hiçbirimizin işine gelmez, tecrübe pahalı bir üründür, siz bunu bozukluklarla ödeyip kurtulmuşsunuz verilmiş sadakanız varmış ki altına alıp sürükleyebilirdi de sonra görmedim derdi..tekrar geçmiş olsun.

Haklısınız, sağolun. Çok daha dikkatli olmak lazım. Bu tecrübe için bozukluklar ödedim, ama değerini bileceğim. Teşekkür ederim.

Blackhoney
02 Mayıs 2017, 21:10
Öncelikle geçmiş olsun. Biraz acemice kaza olmuş. Arabaya çok yakınsınız. Sağınız bomboş. Fren yerine hafif kontra işi çözerdi. Araca o kadar yakınken bu hareketi yapabileceğini de öngörmeniz gerekerdi.

Kamix
02 Mayıs 2017, 21:14
benim geldi geçtiğimiz cuma

Geçmiş olsun hocam, peki bişeyler yaptınız mı ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:10 ----------

Öncelikle geçmiş olsun. Biraz acemice kaza olmuş. Arabaya çok yakınsınız. Sağınız bomboş. Fren yerine hafif kontra işi çözerdi. Araca o kadar yakınken bu hareketi yapabileceğini de öngörmeniz gerekerdi.

Sağolun. Ama işte o an soğukkanlı davranamadım ve olan oldu. Şükür ki küçük bir kaza. Dikkatli, kurallara uyan biriyim, ama bundan sonra daha dikkatli olucam.

uzay gemisi
02 Mayıs 2017, 21:37
Arada olur böyle şeyler. motorcu düşer kalkar canınızı sikmayin çok geçmiş olsun.

Hukuki olarak birşey çıkacağını zannetmiyorum ama şansınızı deneyin derim.

MeLaNq0Liq
02 Mayıs 2017, 21:58
Yani arkadaşım öncelikle geçmiş olsun ben şuana kadar hiç bir kaza videosuna yorum yapmadım fakat bu şekilde "acemice" bir olay yaşanıp buraya taşımanada aldırış edemedim. Bundan dolayı henüz yazımın başında kusura bakma dileklerimi sunmak istiyorum.

Belki o an dalgındın , belki yeterince trafik tecrüben yok , belki işten çoıktın yorgunluk var vs. bir sürü sebebin bir arada toplanmış olması gerekli haa hiç biri yok ise ciddi anlamda acemilik var sende.

Araç şerit değiştirirken kornaya basıyorsun yani farkediyorsun ama kornaya basmaktn başka hiçbirşey yapmıyorsun.
Frenlemeyi bile kornadan çok sonra yapıyorsun
Bu düşünce çok yaygın kornaya basmaktan ziyade fren veya kontrollü şerit değiştirme yapsaydın hiç birşey olmayacaktı.

Bana kızacaksınız fakat durum bundan ibaret. şeridin ortasından gitseydin kornadan ziyade fren yapsaydın bu kaza yaşanmıyacaktı.
Emniyete git tabiki ama bunları söylüyecekler yani herhangi bir kusur yok. Tek eksik sinyal fakat ortada direk kazaya sebebiyet verebilecek bir kusur yok.

moto.alic
02 Mayıs 2017, 22:06
bu kaza ile ilgili bir ceza çıkmasa bile belki bu video sayesinde çocuğu ön koltukta ve emniyet kemersiz oturttuğu için ceza alabilir. polise ayrıca bunu da belirtin. araba ani fren yapsa ön koltuktaki kızın kafa hop ön konsola yapışacak

CİHAN
02 Mayıs 2017, 22:13
Geçmiş olsun ilk önce
Motoru kaldırıp çalıştırdınız mı ?
Çalıştı ise eden takip etmediniz çok kaçacak bir yeri yok.

Aspava38
02 Mayıs 2017, 22:20
Geçmiş olsun arkadaşım. Yorumlarda herkes acemice düşmüşün, şeridin solundan gitmişin diyor da. Motor kullanan arkadaşın bir suçu yok kazada. Öndeki araba aniden arkadaşın şeridine giriyor sinyalsiz. motor yerinde otomobilde olabilirdi o zaman arkadaşın geçtiği mesefade geçecekçi. Bence arkadaş sonuna kadar haklı zaten haklı olmasa o araçta kaçmazdı.

O değilde yorum yapanlar, arkadaşa acemi diye nasihat vermekten, otomobilin suçlu olduğunu göremiyor ya da anlamıyor. Tekrarlıyorum arkadaşın acemi olması ya da olmaması bu kazada arkadaşın haklı olmasını değiştirmiyor.

sailor33
02 Mayıs 2017, 22:28
Geçmiş olsun arkadaşım.

Şerit çizgisi düz konumda zaten, bu durumda hiç bir aracın şerit değiştirmemesi gerekli.

Senin olayda bir kusurun yok. Normal şeridindesin zaten.
Umarım bir sonuç alırsın.

weirdo1
02 Mayıs 2017, 22:30
Şikayet den falan birsey çıkmaz, polis ölü yarali varmı, çok büyük maddi hasar varmı ona bakıyor.
Trafik okuma yeteneği zamanla gelişir takmayın kafanıza.

lityumiyon
02 Mayıs 2017, 22:30
Ben motorcu her zaman hatalıdır gibi dramatik yorumları sevmiyorum. Yasak olmasına rağmen şerit değiştiriyor, sinyal vermiyor ve kaçıyor. Evet kurtarabilirdin ama düşmüşsün. Düşmüş olman senin hatalı olduğunu göstermez burada. Bence gidip hakkını ara. Geçmiş olsun.

Blackhoney
02 Mayıs 2017, 22:33
Arkadaş haklı olabilir. Kimsede haksız olduğunu söylememiş. Fakat konumu yanlış. Aracın kör noktasında olma ihtimali de söz konusu. Motorcu kendini kollayacak. Başkasının yaptığı hatayı tolere edebilecek kadar gözlemci ve öngörülü olmak zorunda.

MeLaNq0Liq
02 Mayıs 2017, 22:36
Geçmiş olsun arkadaşım. Yorumlarda herkes acemice düşmüşün, şeridin solundan gitmişin diyor da. Motor kullanan arkadaşın bir suçu yok kazada. Öndeki araba aniden arkadaşın şeridine giriyor sinyalsiz. motor yerinde otomobilde olabilirdi o zaman arkadaşın geçtiği mesefade geçecekçi. Bence arkadaş sonuna kadar haklı zaten haklı olmasa o araçta kaçmazdı.

O değilde yorum yapanlar, arkadaşa acemi diye nasihat vermekten, otomobilin suçlu olduğunu göremiyor ya da anlamıyor. Tekrarlıyorum arkadaşın acemi olması ya da olmaması bu kazada arkadaşın haklı olmasını değiştirmiyor.

Arkadaş emniyetten aldığı cevabı buraya yazarsa görürsün haklıyı haksızı.
Burda birilerini suçlamaya kimsenin niyeti yok fakat ortada apaçık olan birşeyi bu şekil "motorcu dayanışması" altında ört bas ederseniz genç nesil veyahup motosiklete başlayacak kardeşlerimiz "YANLIŞI" öğrenir ve onlarda "yanlış" hareket ederler.
Trafiği okumak diye birşey var bunu yapamayan herkes acemidir . iki artı iki nasıl dört ediyorsa ve bu değişmez bir gerçek ise buda böyledir.

Okumadan yorum yapma zahmetine sokuyorsunuz kendinizi. Bakınız bir önceki mesajımda ne demiştim aracın şerit değiştirdiğini fark ettiği and kornaya basıyor bu bir "hata"dır. Başkasının kusurunu hatasını korna ile örtemezsiniz siz karşınızdakinin hatasını telafi etmeyin oluşabilecek olumsuzluklardan kaçının misal fren veya şerit değiştirme. Bunu yapamıyorsanız acemisiniz

Okan Sinan Ocan
02 Mayıs 2017, 22:42
Merak ettiğim bir şey var .

Aracı neden sağdan geçiyordunuz ???

Ayrıca videoyu daha uzun şekilde yayınlamanız mümkünmüdür ?

lityumiyon
02 Mayıs 2017, 23:06
Arkadaş emniyetten aldığı cevabı buraya yazarsa görürsün haklıyı haksızı.
Burda birilerini suçlamaya kimsenin niyeti yok fakat ortada apaçık olan birşeyi bu şekil "motorcu dayanışması" altında ört bas ederseniz genç nesil veyahup motosiklete başlayacak kardeşlerimiz "YANLIŞI" öğrenir ve onlarda "yanlış" hareket ederler.
Trafiği okumak diye birşey var bunu yapamayan herkes acemidir . iki artı iki nasıl dört ediyorsa ve bu değişmez bir gerçek ise buda böyledir.

Okumadan yorum yapma zahmetine sokuyorsunuz kendinizi. Bakınız bir önceki mesajımda ne demiştim aracın şerit değiştirdiğini fark ettiği and kornaya basıyor bu bir "hata"dır. Başkasının kusurunu hatasını korna ile örtemezsiniz siz karşınızdakinin hatasını telafi etmeyin oluşabilecek olumsuzluklardan kaçının misal fren veya şerit değiştirme. Bunu yapamıyorsanız acemisiniz
Dostum sırf merakımdan sordum iddialaşma amacında değilim. Çocuğunu kemeri bağlı olmayan bir şekilde ön koltukta oturtup, yasak yerde şerit değiştiren ve bu işi sinyal vermeden yapan, herşey olduktan sonra inip adama bakma zahmeti bile göstermeden uzayıp giden bir adam mı daha hatalı yoksa panik yapıp düşen mi hatalı? Evet arkadaş panik yapmış, kurtarma şansı varken kurtaramamış ve düşmüş. Şimdi motorcu refleksini gösteremediği için motorcu arkadaşımız mı daha hatalı yoksa ihlal yapan araba sürücüsü mü ?
Bence arkadaş acemi, otomobil sürücüsü ise hatalı.

MeLaNq0Liq
02 Mayıs 2017, 23:19
Dostum sırf merakımdan sordum iddialaşma amacında değilim. Çocuğunu kemeri bağlı olmayan bir şekilde ön koltukta oturtup, yasak yerde şerit değiştiren ve bu işi sinyal vermeden yapan, herşey olduktan sonra inip adama bakma zahmeti bile göstermeden uzayıp giden bir adam mı daha hatalı yoksa panik yapıp düşen mi hatalı? Evet arkadaş panik yapmış, kurtarma şansı varken kurtaramamış ve düşmüş. Şimdi motorcu refleksini gösteremediği için motorcu arkadaşımız mı daha hatalı yoksa ihlal yapan araba sürücüsü mü ?
Bence arkadaş acemi, otomobil sürücüsü ise hatalı.

Hiç bir mesajımda araba sürücüsü "haklı" eyyy motorcu sen çok "haksızsın" diye birşey söylemedim. Dediklerine katılmakla beraber destekliyorum seni hatta hiç kimsenin bir çocuğun canını o şekil bir riske atıcağınıda düşünmüyorum.

Sadece demek istediğim biraz daha DİKKAT !

Evet kurtarabilirdi ve bunu kornaya bastığı an yapabilirdi. Benim anlatmak istediğim çok basit birşeyi abartarak lanse etmek. Bu kazada araç sürücüsü herhangi bir ceza almıyacak bir yaptırım uygulanmayacak emin olun bilmediğim konu hakkında hiç bir zaman konuşmamıştım yine konuşmuyorum gelecektede konuşmayacağım. Amaç birilerini karalamak olmamalı ve bu konu şöyle açılsa idi çok farklı çok daha güzel yorumlar gelebilirdi
"dikkatsizliğimden oluşn bir kaza" mesela çok daha iyi olurdu.

Seko
02 Mayıs 2017, 23:25
Kazada motor hatalıdır veya değildirden önce çizgilere bir bakalım. Gördüğüm kadarıyla yerde düz çizgi var, yani o 77 plakalı (kusura bakmayın ben onlara Yalova ayısı diyorum) adam bu durumda şerit ihlali yapmış oluyor. Yalova ve Bursa gibi trafikte normal insana az rastlanan yerlerde fiziksel engel yoksa yol çizgileri, ışıklar, engelli park alanları, tabelalar ve hatta plastik yol ayırıcı direkler bir anlam ifade etmez. Ön koltukta çocuk gezdiren bu klasik yurdum hayvanı da bu kurallardan bihaber şekilde aracını sağa çekiyor, sonra kendinden en azından benim bekleyeceğim şekilde kaçıp gidiyor. Bunlar yüzünden bu ülke bu kadar berbat hale geldi.

Bu video ile bir avukata gidip adamı mahkemeye ver. Gerçi bu cahil çomar bozuntusu görmedim falan diyecektir ama sen yine de ver.

osiosborn
02 Mayıs 2017, 23:29
Sürekli çizgi var. Otomobil zaten şerit değiştiremez. Ayrıca yolda kesik çizgi olması kafasına göre şerit değiştirebileceği anlamına gelmez.

Kazayı geçiren arkadaşa geçmiş olsun. Yapması gereken bir karakola gidip, durumu anlatması ve şikayetçi olduğunu bildirmesi olacaktır.

Tutanak tutulacak, emniyet şikayetçi adına savcılığa bildirecek durumu. Eğer imkanı varsa bir avukatla görüşüp tazminat davası vs. ne açılabilir konuşması iyi olacaktır.

Eğer kazanacağından eminsen, avukat masraflarından kaçınmamak iyi olur çünkü kazandığın taktirde yaptığın tüm masraflar, avukat masrafları dahil, otomobil sürücüsü tarafından karşılanır.

Hubalahubhub
02 Mayıs 2017, 23:46
Motorcu da da suc olabilir ama arabaciyi nerdeyse hakli cikaracaksiniz arabacinin hic mi hatasi yok? Onca arac kullandim boyle bir surus yapmadim yapmam da merada koyun mu otlatiyorsun babanin arazisi mi langur lungur tarhana bulgur bu hareketi yapiyorsun.? Su yoruma katiliyorum avukat hakim gibi bir isiniz varsa yuzde yuz hakli olan kaybeder.

espresso
03 Mayıs 2017, 00:21

Ö koltukta kucakta küçük çocuk olması bile zaten o sürücünün ehliyetinin elinden alınıp küçük çocuğu bile bile ölüm tehlikesine attığı için akıl hastanesine gönderilmesine yetmeliydi eğer medeni ve hukuk geçerli bir ülkede yaşıyor olsaydık.

Konuyla ilgisiz ama küçük çocukların arabalardaki yeri arka koltukta çocuk için özel yapılmış yaşına ve kilosuna uygun, yeterli güvenlik testlerinden geçmiş çocuk koltuğudur. Tabi ki araç içindeki herkesin de kemerleri bağlı olmak zorunda.

Bu motosiklette kask takmaktan bile daha önemli bir konu olduğu için görünce yazmadan geçemedim. Lütfen tanıdıklarınızda falan böyle yapan varsa uyarın.

matrax33
03 Mayıs 2017, 00:28
trafikte bunun gibiler her gün karşına çıkar. sen böyle basitce manevrayla atlatılabilecek durumları çözemiyorsan binme motorsiklete.

espresso
03 Mayıs 2017, 00:32
Tamam motorcuya hatalısın denilmiş ama neden denilmiş: Hatalısın demek haksızsın suçlusun demek değil, hatalısın demek.
Naısl ki serengeti çayırlarında aslanların avlandığı, pusu kurduğu bir yerden geçmek av olan ceylanın hatası oluyorsa o şekilde motorcu hatalı. Yani orada aslanlar var geçersem beni avlayıp yerler deyip geçmeyecekti.
Trafikte giderken trafikteki herkes psikopat sığır cahil comarlar, her an her hatayı yapabilirler, bunlardan bir cacık olmaz zaten her türlü kural ihlalini hepsi yapacaktır diye baştan kabul edip ona göre trafiği okumak trafikte hayatta kalmanızı kolaylaştırır. Afrika çayırlarında gezen antilop gibi düşünün, tek avantajınız tehlikeyi farkettiğiniz anda kaçabilmek, her an tehlikedesiniz. Trafikte diğer araçların kural ihlali yapmaması gibi bir durum yok, hepsi her an her türlü kural ihlalini yapabilir, ona göre önceden önlemk almaya çalışın.

MeLaNq0Liq
03 Mayıs 2017, 00:45
Tamam motorcuya hatalısın denilmiş ama neden denilmiş: Hatalısın demek haksızsın suçlusun demek değil, hatalısın demek.
Naısl ki serengeti çayırlarında aslanların avlandığı, pusu kurduğu bir yerden geçmek av olan ceylanın hatası oluyorsa o şekilde motorcu hatalı. Yani orada aslanlar var geçersem beni avlayıp yerler deyip geçmeyecekti.
Trafikte giderken trafikteki herkes psikopat sığır cahil comarlar, her an her hatayı yapabilirler, bunlardan bir cacık olmaz zaten her türlü kural ihlalini hepsi yapacaktır diye baştan kabul edip ona göre trafiği okumak trafikte hayatta kalmanızı kolaylaştırır. Afrika çayırlarında gezen antilop gibi düşünün, tek avantajınız tehlikeyi farkettiğiniz anda kaçabilmek, her an tehlikedesiniz. Trafikte diğer araçların kural ihlali yapmaması gibi bir durum yok, hepsi her an her türlü kural ihlalini yapabilir, ona göre önceden önlemk almaya çalışın.

Güzel anlatmışsınız beğendim Fakat tek bir nokta dışında. Bu kardeşimize "hatalı" diyen olmadı ben dahil çoğumuz kurtarabilirdi belki "acemiliğine" geldi belki "dalgınlığına" geldi dedik ama anlatamadık başka kişilere. Çok güzel belirttiğin için teşekkürler. Dikkat her zaman önemlidir.

espresso
03 Mayıs 2017, 00:54
Güzel anlatmışsınız beğendim Fakat tek bir nokta dışında. Bu kardeşimize "hatalı" diyen olmadı ben dahil çoğumuz kurtarabilirdi belki "acemiliğine" geldi belki "dalgınlığına" geldi dedik ama anlatamadık başka kişilere. Çok güzel belirttiğin için teşekkürler. Dikkat her zaman önemlidir.

işte bu kardeşimizin hatası da acemilik ve trafikte diğerlerini insan yerine koymak. Tabi ki hatalı demediniz. Zaten ben de "hatalı" kelimesini açıklamaya çalışırken kendi hatası olarak "suçlu" anlamında söylemedim. Bu kardeşimizin hatası da afrikada su içmeye çalışırken timsaha yakalanan zebranın hatalı olması kadar. O suyun içinde timsahlar var aman dikkat edeyim yoksa timsaha boynu kaptırırız diyen zebralar daha uzun yaşıyor o anlamda söyledim.

Fr.Sante
03 Mayıs 2017, 00:59
İstanbul trafiğinde her gün yaşadığımız şeyler. Herkesi gidip şikayet etmeye kalksam günlük hayatıma devam edemem. Hız zaten çok düşük tatlı frenle atlatabilicek bir durummuş. Geçmiş olsun.

Şu şurda dursun

https://www.youtube.com/watch?v=hfxfimvDxfc

yedimsi
03 Mayıs 2017, 10:13
Motorcu olarak sürüşünüz yanlış fakat trafik kuralları gereğince bence haklısınız. Konuya yorum yapan arkadaşlar olayı aslında nerdeyse hepsi çok güzel özetlemiş fakat kırmızı araç sinyal vermeden şerit değiştiriyor ve motosikletin kendi şeridinde seyrettiği yolu işgal ederek kazaya sebebiyet veriyor(ve üstüne durmayıp kaçıyor)

Tartışma yapılacak çok fazla konu çıkarılabilir.
Arkadaşın sürüş konumu, frenden önce kornaya basması gibi durumlar evet motosiklet sürücüsü için hayatta kalmamız için bilmemiz gereken durumlar. Tartışılabilir.
Trafik polisine gittiğinde polisin olayı küçük yada önemsiz görüp işlem başlatmayabilir(bu durumda tamamen haklı/haksız olundugu için değil malesefki ülkemizde bazı olaylar insafa göre değerlendirildiği içindir) Tartışılabilir.

Sonuç olarak umuyorumki insaflı bir polise denk gelirsiniz ve olayı inceleme tenezzülünde bulunur. Sizde daha dikkatli olun ve sürüş becerilerinizin daha üzerine koyun.

Tekeriniz düz bassın :)

Lucas
03 Mayıs 2017, 10:20
Kazada motor hatalıdır veya değildirden önce çizgilere bir bakalım. Gördüğüm kadarıyla yerde düz çizgi var, yani o 77 plakalı (kusura bakmayın ben onlara Yalova ayısı diyorum) adam bu durumda şerit ihlali yapmış oluyor. Yalova ve Bursa gibi trafikte normal insana az rastlanan yerlerde fiziksel engel yoksa yol çizgileri, ışıklar, engelli park alanları, tabelalar ve hatta plastik yol ayırıcı direkler bir anlam ifade etmez. Ön koltukta çocuk gezdiren bu klasik yurdum hayvanı da bu kurallardan bihaber şekilde aracını sağa çekiyor, sonra kendinden en azından benim bekleyeceğim şekilde kaçıp gidiyor. Bunlar yüzünden bu ülke bu kadar berbat hale geldi.

Bu video ile bir avukata gidip adamı mahkemeye ver. Gerçi bu cahil çomar bozuntusu görmedim falan diyecektir ama sen yine de ver.

Sen şimdi Yalova'ya niye gömdün Seko :)
Halbukusi 2005 yılından beri motor,
2000 yılından beri otomobil kullanırım burada, henüz bir ayıyla karşılaşmadım. Aksine motor kullanıcısına genelde saygılıdır sürücüler.

Kazaya gelecek olursak, geçmiş olsun, arada ufak tefek şeyler olur böyle, önemli olan ufak hasarlardan ders edinip, büyüklerinden korunmak.

KUVVETMİRA
03 Mayıs 2017, 10:38
yalova'da zevkine motorcu çiğniyolar diye bi söylenti var.
nası memleketmiş ora öyle!

ozkan_askan
03 Mayıs 2017, 11:07
Eğer düşmüşsek haklı da olsak haksızda olsak boştur . Haklı ama sakat , haklı ama maddi hasara uğrayan taraf olmanın kime ne faydası var ? Düşen düşmüş birkere.
Bizim motorsiklet kullanıcıları olarak bence yapmamız gereken herzaman ayık , uyanık olmak .
Güvenli sürüş eğitimi alınmalı mutlaka , trafikte doğru konumlanmalı , gözler sürekli bilgi toplamalı , sapağa yaklaştıysan kesinlikle sağ şeritte kalınmamalı. Güvenlik balonu bırakmadan sağdan yada soldan araç yakınından geçilmemeli ( çukurdan kaçıyodur , önüne hayvan çıkmıştır sağa sola kırar )
Bu maddeler uzar gider. Hak aramak TR de nekadar zor biliyosunuzdur artık. İş işten geçtikten sonra kim haklı yada kim haksızı konuşmaktan ziyade bu durumda olmamak için ne yapılabilirdi , nerede hata yapıldı bunları konuşmak daha yapıcı olur.
Arkadaşımıza tekrar geçmişolsun .

Norton772
03 Mayıs 2017, 11:47
Sen şimdi Yalova'ya niye gömdün Seko :)
Halbukusi 2005 yılından beri motor,
2000 yılından beri otomobil kullanırım burada, henüz bir ayıyla karşılaşmadım. Aksine motor kullanıcısına genelde saygılıdır sürücüler.

Kazaya gelecek olursak, geçmiş olsun, arada ufak tefek şeyler olur böyle, önemli olan ufak hasarlardan ders edinip, büyüklerinden korunmak.

Ben de aslen Yalova'lıyım ve böyle saçma bir yorum görmedim. Yalova'ya gelene kadar ülkenin başkentinde neler neler var. Hatalı her yerde hatalıdır.bunun memleketi olmaz.

Lucas
03 Mayıs 2017, 12:22
yalova'da zevkine motorcu çiğniyolar diye bi söylenti var.
nası memleketmiş ora öyle!

Bel fıtığı olanları kütürdetiyoruz bile.

http://origin.komedi.com/bel-fitigi_o_3384.jpg