PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kazadan sonra yapılması gerekenler ( ACİL )

mertkakici
01 Mayıs 2017, 01:40
Merhaba arkadaşlar . Malesef babam bugün motosiklet ile bir kaza geçirdi. Olay şu şekilde gerçekleşiyor.

Yukarıdan aşşağıya inen bir yokuşta , sol taraftaki bir garajdan aniden bir araba çıkıyor ve babam çarpmamak için ani fren yapınca kayıp düşüyor. Malesef kolu kırıldı ve baya bir hasar aldı

Şimdi benim merak ettiğim , araçla herhangi bir temas olmadığı için , tüm kusur bizdemi çıkar ?

Sadece bilgili arkadaşlar yazarsa sevinirim , trollük yapılacak bir konu değil , yapmayın kalbinizi kırarım

Kaza videosu : https://www.youtube.com/watch?v=opB1ZetTnfA

Metilen
01 Mayıs 2017, 01:48
Temas olması gerekmiyor bildiğim kadarıyla. Forumda benzer bir konu konuşulmuştu diye hatırlıyorum. https://www.google.com.tr/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/trafikte-hata-yapan-yandi-40193692

Google a temassız kaza yazdığımda böyle bir haber çıktı mesela.

voljjn
01 Mayıs 2017, 01:56
Videodan görüldüğü kadarıyla otomobil sürücüsünün pek bir hatası yok. Fakat yolda o kadar pis bir yerki babanızdada hata yok. Tamamen şans bu durumda bende kaza yapardım sanırım, gecmiş olsun.

mertkakici
01 Mayıs 2017, 02:00
Videodan görüldüğü kadarıyla otomobil sürücüsünün pek bir hatası yok. Fakat yolda o kadar pis bir yerki babanızdada hata yok. Tamamen şans bu durumda bende kaza yapardım sanırım, gecmiş olsun.

Teşekkür ederim hocam , malesef büyük şanssızlık..

Şikayetçi olsak araçta hiç kusur bulunmazmı sizce?

hachiko
01 Mayıs 2017, 02:04
Kazaya sebebiyet vermek diye birşey var..Araştırın çok geçmiş olsun..

Dr. Fatih
01 Mayıs 2017, 02:46
Benzer olay başıma geldi, temas olmadan yola çıkan araçtan kaçarken düştüm, sigortadan paramı aldım.

http://www.motosiklet.net/forum/kaza-raporu/171665-temas-olmadan-gerceklesen-kaza-ihbari-alan-sirketin-%25100-kusur-kabulu.html

SuleymanE
01 Mayıs 2017, 10:52
Hocam sonuçta bende motorcuyum fakat bu olaya tarafsız yaklaşmam gerekirse videodan izlediğim kadarıyla maalesef otomobil sürücüsünün bir suçu olduğunu düşünmüyorum.

Babanızın geldiği yer aracın kör noktasında ve araba park alanında gayet yavaş, olması gerektiği gibi çıkmış ve zaten motoru gördüğü gibi fren yapmış. Ayrıca arabanın fren yapıp durduğu yer de motorun geçiş güzergahını kapatmıyor diye gördüm ben videoda.

Trafik kanununa göre illa temas olması gerekmiyor, diyelim ki o araç çok hızlı şekilde motorun önüne çıkıp, geçiş güzergahını kapatsa ve babanız da araçtan kaçmak için manevra yaparken düşseydi, arabaya bir temas olmasa bile araba sürücüsü asli kusurlu olurdu. İşte o zaman tutanak tutup karşı tarafın sigortasından hasarınızı yaptırmasını talep etmeniz normaldi.

Ancak bu durumda böyle bir talepte bulunmanız bence hoş olmaz, talepte bulunsanız bile video inceleme sonucu karşı tarafa asli kusur verilmesini çok zor olduğunu düşünüyorum.

Otomobil sürücüsünün yerine kendinizi koyun derim, o park yerinden daha yavaş nasıl çıkabilirdiniz mesela? Gayet yavaş şekilde park alanından aracın burnunu çıkarıp yolu görmeye çalışmış ve tam motoru gördüğü anda zaten fren yapmış.

Umarım kızmazsın ama benim fikrim bu yönde. Babanıza tekrardan çok geçmiş olsun, inşallah en kısa sürede iyileşir.

hknzrdm
01 Mayıs 2017, 11:02
Öncelikle büyük geçmiş olsun.

Şikayetçi olmak tamamen sizin tercihiniz tabii, ancak bu görüntüde görünen durumda otomobil sürücüsünü suçlamak ağır olacaktır. Tahminimce babanızın motosiklet üstündeki hızı 30-40 arası, ve yerleşim yerlerinde düşük cc motosikletlerin hız sınırları 30, diğer motosikletler için ise 50, eğer düşük cc seviyesinde bir motor kullanıyorsa zaten trafikte dikkate alınmayabilir bile.

Ayrıca araç sürücüsü de olması gereken şekilde temkinli çıkmış görünüyor. Dahası motosikleti gördüğü anda frene basıp durmuş. Yine tahminimce babanız arka frende kilitlenme ve kayma sorunu yaşamış, talihsizlik olmuş bu durum.

Çok geçmiş olsun tekrar. Umarım babamız kısa sürede sıhhatine kavuşur.

mertkakici
01 Mayıs 2017, 11:44
Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar , ben de ikilemde kaldığım için videoyu sizlerle paylaşmak istedim. Araç sürücüsü aslında temkinli görünüyor fakat o sırada garaj kapısının açılmasını bekliyor , açılır açılmaz burnunu çıkarıyor bu nedenle hatalı olduğunu düşündüm ben , Birde motorda arrow egzoz takılı o kadar kısa mesafeden motorun sesini nasıl duymadı hayretler içerisindeyim

MeNGuC
01 Mayıs 2017, 12:55
Babanın o site çıkışlarını kestirip ona göre yol alıp birden firenlere abanmayıp minumum hıza düşüp çarpmayı düşüne bilse veya liman sıkar gibi yaparkan ufak bi manevra kurtarabilir

Malesef bazen dalgınlıkla ani firen yapıp yeri öpebiliyoruz bayan sürücü gayet yavaş sakin ve dikatli çıkıyor gibi ve gördüğü gibide durmuş baban yere düşmesini görmüş ve yardımcı olmuşlar

Daha kötüsü direk çıkıp babana vurup babanı motorla beraber duvara yapıştırabilirlerdi de geçmiş olsun o zaman süçlü diyebilirdik

Saten site çıkışlar önünden geçerken han tarafımda kalıyorsa ordan uzak ve dikkatli geçmek en iyisi

YERUÇAĞI
01 Mayıs 2017, 13:45
abs nin önemi ve gerekliliği bu gibi durumlarda açığa çıkıyor,,abs olsa kesinlikle düşmezdi babanız,,geçmiş olsun ,ancak araç sürücüsünün bir suçu görünmüyor burda,,adam yavaşça otoparktan çıkmaya çalışıyor ve babanız hızlı bir şekilde birden önünde belirince araç sahibide hemen frene basıp duruyor,,bir ihmal yok görünüyor

Mexico
01 Mayıs 2017, 16:12
Tahminimce babanızın motosiklet üstündeki hızı 30-40 arası, ve yerleşim yerlerinde düşük cc motosikletlerin hız sınırları 30, diğer motosikletler için ise 50, eğer düşük cc seviyesinde bir motor kullanıyorsa zaten trafikte dikkate alınmayabilir bile.

Bunu ilk defa duydum hocam. Küçük veya büyük cc dediğinizin sınırı nedir?

Okan Sinan Ocan
01 Mayıs 2017, 16:28
Büyük geçmiş olsun.

Babanızın durumunda araç kontrollü olarak oldukça yavaş yola yaklaşmış ama çıkış yapıp yolu işgal etmeden durmuş. Maalesef amcamız hızı da olmadığı halde panikleyip sertçe ön freni kilitlemiş. Araca kusur çıkması ihtimali çok düşük. Amca en kısa sürede sağlığına kavuşur inşallah.

Tekrar büyük geçmiş olsun...

whitedeamon
01 Mayıs 2017, 16:48
Hocam geçmiş olsun.
Şikayet etsenizde sonuç alamazsınız.Onun için üzerinde durmayın.

Capitao_3
01 Mayıs 2017, 16:50
geçmiş olsun. izlediğim kadarıyla babanınızn kaza nedeni o araç fakat araca 8/8 hatalı denemez. Bence iki tarafta aynı oranda hatalı.

DKN
01 Mayıs 2017, 16:57
arabayı sürenin hiç suçu yok. 8 de 1 bile değil

whitedeamon
01 Mayıs 2017, 17:01
geçmiş olsun. izlediğim kadarıyla babanınızn kaza nedeni o araç fakat araca 8/8 hatalı denemez. Bence iki tarafta aynı oranda hatalı.

Arabadaki hatayı açıklar mısın?

Capitao_3
01 Mayıs 2017, 17:13
Arabadaki hatayı açıklar mısın?

arabanın açısından baktığımda yolu görebildiğini düşünüyorum. motorun geldiğini görebilecek bir açıya sahip. motorun geçmesini bekleyip o şekilde yola çıkabilirdi.

Okan Sinan Ocan
01 Mayıs 2017, 17:27
arabanın açısından baktığımda yolu görebildiğini düşünüyorum. motorun geldiğini görebilecek bir açıya sahip. motorun geçmesini bekleyip o şekilde yola çıkabilirdi.

Araç yola çıkmamış ki , durduğunda hala içeride. Ön tekerleklerinin kaldırımdan indiğini bile sanmıyorum...

http://i1184.photobucket.com/albums/z334/oocan/otoprk_zpsamdejirn.jpg

Pulsar41
01 Mayıs 2017, 17:36

Motor frene basmadan önce kaldırıma çıkıp duruyor. Aşağı inmiyor bile. Maalesef amca büyük panik yaşamış.

Tundzhay
01 Mayıs 2017, 17:46
Öncelikle büyük geçmiş olsun.

Tahminimce babanızın motosiklet üstündeki hızı 30-40 arası, ve yerleşim yerlerinde düşük cc motosikletlerin hız sınırları 30, diğer motosikletler için ise 50, eğer düşük cc seviyesinde bir motor kullanıyorsa zaten trafikte dikkate alınmayabilir bile.

Böyle bir hız sınırlaması olduğunu ilk defa duyuyorum. CC ye göre?
Bundan emin misin?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:45 ----------

Araç yola çıkmamış ki , durduğunda hala içeride. Ön tekerleklerinin kaldırımdan indiğini bile sanmıyorum...

http://i1184.photobucket.com/albums/z334/oocan/otoprk_zpsamdejirn.jpg

Bence de araç daha yola çıkmamış. Ayrıca motosiklet sürücüsü neden yolun o kadar solundan gidiyor? Yani o beyaz doblo yüzünden mi yol mu çok dar?

Okan Sinan Ocan
01 Mayıs 2017, 17:59
Bundan emin misin?[COLOR="Silver"]

Evet hacme göre böyle bir hız sınırı var .

http://www.trakkulup.net/attachment.php?attachmentid=10696&d=1461510670

schumacher__
01 Mayıs 2017, 20:25
araç şöförünün hiçbir suçu yok, şikayetçi olsanız bile savcı takipsizlik verir boşuna gidip geldiğinizle kalırsınız.

Tundzhay
01 Mayıs 2017, 22:09
Evet hacme göre böyle bir hız sınırı var .

http://www.trakkulup.net/attachment.php?attachmentid=10696&d=1461510670

Yalniz verdigin fotoda boyle bi limit yok. Bisiklet var. Sepetli motor var ve 50 cc uzeri motor var. 51 cc de 1000 cc de hiz siniri 50km/h sehir icinde. Arkadas 30 km/h demisti

mertkakici
02 Mayıs 2017, 00:08
Bundan emin misin?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:45 ----------

Bence de araç daha yola çıkmamış. Ayrıca motosiklet sürücüsü neden yolun o kadar solundan gidiyor? Yani o beyaz doblo yüzünden mi yol mu çok dar?

Hocam yol çok dar bir yol , birde doblo olunca çok dar bir mesafe kalıyor malesef. biraz babamın hatas birazda şanssızlık..
Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar , vazgeçtik şikayetçi olmayacağız. Arabayı kullanan arkadaşlarla görüştüm sigortadan para koparmaya çalışan üçkağıtcı durumuna düştük , biraz daha kalsaydım karakolluk olacaktık , bunada şükür.

GezeGeze
02 Mayıs 2017, 00:16
Araç hiç de kontrollü bir şekilde çıkmıyor.

Yola kendini atacakken son anda motosikletliyi fark edip zınk diye duruyor. Ve bu durum gelen motosikletliyi "ürkütüp" kazaya sebebiyet vermektir.

Otomobil sürücüsünün kendini fark etmediğini ve böyle devam ederse yola tamamen çıkmış olacağını düşünen motosikletli panikle düşüyor.

Otomatik kapının açılması 8 saniye sürüyor.

9. saniyede otomobil yavaşça harekete geçiyor. Bu hızda yola burnunu çıkarıncaya kadar devam etse hiç bir sorun olmayacak aslında.

12. saniyeden itibaren otomobil ileriye atılıyor! Bu hızlanma bariz bir şekilde fark ediliyor.

Oysa tam bu noktada, motosikletli zaten bahçe duvarının korkuluklarının arasından görüş alanına giriyor.

14. saniyede kaldırıma inmek üzereyken son anda motosikletliyi fark edip zınk diye duruyor.

Durmanın şiddetini, ki bu aslında ne kadar hızlandığını gösteriyor, arabanın yaylanarak durmasından anlıyoruz.

Otomobil sürücüsünün kusursuz olduğunu düşünmüyorum.

"Çıkıverecekmiş gibi yapıp" da sonra zınk diye durup "ama geçmedik ki" demek kusursuz olmak hali olmasa gerek.

Başıma benzer bir olay geldiği için biliyorum. En tehlikelisi bu "çıkıverecekmiş gibi yapanlar"...

9. saniyeden itibaren harekete geçtiği hızda yola inmeye çalışmalıydı otomobil sürücüsü.

12. saniyeden sonra birden hızlanıp kendini yola atmaya çalışması kazaya sebebiyet veriyor...

killingroad
02 Mayıs 2017, 01:34
Başıma benzer bir olay geldiği için biliyorum. En tehlikelisi bu "çıkıverecekmiş gibi yapanlar"...

9. saniyeden itibaren harekete geçtiği hızda yola inmeye çalışmalıydı otomobil sürücüsü.

12. saniyeden sonra birden hızlanıp kendini yola atmaya çalışması kazaya sebebiyet veriyor...

Çıkıverecekmiş gibi yapmak ne demek? Çıkacakken motoru görüp durmuş? Başka ne yapmalıydı Allah aşkına? Çıkıverecekmiş gibi yapmak demek, yola çıkıp yolun anlamlı bir kısmını kapatıp, ondan sonra aheste aheste beklemektir. Burada araç sürücüsü son derece makul bir hızla, motoru da zınk diye farketmiş ki gayet de etrafına bakarak yola çıkıyor. Başka ne yapacaktı? Size göre bu "çıkıvermiş gibi yapmak" ise, direk çıksaymış o zaman motoru iplemeden?

Ortada bir "iki taraflı" kaza yok. Apartmanının bahçesinde koşan bir çocuğun bir anda yolun kenarına bir adım atmasını da görünce panikleyebilirmiş motoru kullanan amcamız, geçmiş olsun.
Böyle şeylerden daha az etkilenmek için mesela garaj kapısının hareket ettiğini önceden görebilecek şekilde izleyebilirdi yolu. Bir de fren yapmayı öğrenmek fena olmaz. Tekrardan geçmiş olsun.

MUSTAFA KIR
02 Mayıs 2017, 07:40
Araç sürücüsü telefona sarılmış Ambulansı mı aradı? Ona göre cevap verecem

matrax33
02 Mayıs 2017, 10:38
İşin içinde kadın sürücü varsa kaza kusurunu karşı tarafta aramaya hiç lüzum yok. Kadınlar trafikten uzaklaştırılmalı. Yan koltuğa oturturken bile ağzına bi bant yapıştırılmalı.

Tundzhay
02 Mayıs 2017, 10:39
İşin içinde kadın sürücü varsa kaza kusurunu karşı tarafta aramaya hiç lüzum yok. Kadınlar trafikten uzaklaştırılmalı. Yan koltuğa oturturken bile ağzına bi bant yapıştırılmalı.

Senin gibi düşünen kişiler de Arabistan gibi yobaz ülkelerde yaşamalı! Bu ülkede nefes almayı bile hak etmiyorlar!!!

matrax33
02 Mayıs 2017, 10:42
Senin gibi düşünenler, benim gibi düşünenlere göre azınlıkta. Arabistana sen yallah. Bu ülkenin gerçeği benim fikirlerim gibiler.