PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Artık Yamaha'ya kızmıyorum..

Sayfa : [1] 2

Capitao_3
21 Nisan 2017, 23:48
Bugün ismini veremeyeceğim bir Yamaha yöneticisi ile yaklaşık 1 saat sohbet etme fırsatımız oldu. forumda ve her mecrada Yamaha'nın fiyat politikasını acımazsızca eleştriyordum. Fakat yönetici arkadaşı dinleyince onlara sonuna kadar hak verdim.

Yamaha Türkiye'de son 2 yıldır motor satış sayısında küçülme kararı almış bunun nedeni ise R25 ve MT25'in Türkiye Kullanıcı profiliymiş. Fiyat yükselttik çünkü müşteri kalitemizinde fiyatla birlikte yükseldiğini gördük diyorlar.

Yani adam diyor ki biz çok sayıda r25 ve MT25 sattık. Fakat bu motorlar bilinçsiz kullanıcının elinde çok hor kullanıldı.Yakat sardı, arıza yaptı vs. vs. bu durumlar Yamaha'nın adını lekelemeye başlamıştı. Fiyatları yükselterek daha az sayıda motorla aynı kar marjını yakalamayı ve kullanıcı kalitesini arttırmayı amaçladık. Bu şekilde bu istenmeyen durumun önüne geçeceğiz diyorlar ve yılın ilk çeyreğinde bekledikleri gibi hedeflerini tutturmuşlar.

r25 kullanıcıları ile ilgili öyle örnekler anlattı ki adamlara hak vermemek elde değil. mesela adamın biri video çekmiş 1. viteste son gaz top speed denemesi yapıyor. 2 gün sonra motoru yatak sarıyor. Yamaha servisi bunu bilmesine rağmen adı lekelenmesin diye garantiden yapıyor motoru vs vs.

Burada ifade edebildim mi bilemiyorum ama ben kendisini gayet samimi buldum ve hak verdim. Türk kullancısı maresef eteğine taşları dökmek zorunda.

MUSTAFA KIR
21 Nisan 2017, 23:59
Bence yanlış yapmıslar. Çünkü kullanıcı hatası belirgin durumda olan müşterilerin motorlarını ücretli yapmalarıdır. "Gevura kızıp oruç bozulmaz" sözünü hatırlat kardeş

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:56 ----------

Bendede motor var her yere de gidiyorum 1000 km uzun yollara bile basıp gidiyorum. Bende kuba pars var ama her motoru aşırı zorlarsan dağıtır yani.

voljjn
21 Nisan 2017, 23:59
Duyduğum en saçma saçmalık, adam bir şeyler zırvalamış bu minik arkadaşımızda oltaya gelmiş hemen. Az motor satarak yüksek fiyatla aynı kar marjını yakalama gibi bir şansın yok, olamazda. Ne kadar çok motor, o kadar çok yedek parça, o kadar çok bakım ücreti, geçiniz. Mevcut yönetime değilde, müşteriye çamur atıyor haspam. 1. viteste top speed denenebilir (süreklilik arz etmemesi dışında), senin motorun yatak sarıyorsa sıkıntı sendedir kardeş. Ayrıca r25lerin yatak sarması yağ pompalarının kronik arızalı olmasındandır. "Kolotolo moştoro" ymiş ahahahah

Yamaha japonlarda en gariban markadır, net.

NOt: r25 falan bile kullanmıyorum.

Metilen
22 Nisan 2017, 00:00
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/176893-yamahacilar-toplanin-2.html#post4125396

Şunu atıp kaçayım. Yorulmanın falan lüzumu yok. Trollük makara kukara...

MUSTAFA KIR
22 Nisan 2017, 00:05
Duyduğum en saçma saçmalık, adam bir şeyler zırvalamış bu minik arkadaşımızda oltaya gelmiş hemen. Az motor satarak yüksek fiyatla aynı kar marjını yakalama gibi bir şansın yok, olamazda. Ne kadar çok motor, o kadar çok yedek parça, o kadar çok bakım ücreti, geçiniz. Mevcut yönetime değilde, müşteriye çamur atıyor haspam. 1. viteste top speed denenebilir (süreklilik arz etmemesi dışında), senin motorun yatak sarıyorsa sıkıntı sendedir kardeş. Ayrıca r25lerin yatak sarması yağ pompalarının kronik arızalı olmasındandır. "Kolotolo moştoro" ymiş ahahahah

Yamaha japonlarda en gariban markadır, net.

NOt: r25 falan bile kullanmıyorum.

Yamaha r25 ve mt 25 i bende takip ediyorum bazı formlarda ve sohbetlerimizde kronik hataları var deniyor hepsi için olmasa bile bir kısmı bu konudan rahatsız.
Size katılıyorum

DKN
marka adını kötülücekse o zaman sadece bu modellerin fiyatını yükseltirdi. yebere ne iş mesela :)

c3y
Yav hep aynı bahane benim anlamadığım bu beyinsiz ceo ları kim başa getiriyor arkadas parası olan bu işe giriyor olan bize oluyor.
2.el desen aşırı sacma fiyatlar 0 desen o ayrı bir sacmalık kullanıcılar bir türkiyedemi böyle sanki acın yurtdısı videolarını izleyin hikaye kardesim kar edicem diye dandik gundik motorları getirip faiş fiyatlara satma çabası.

Afedersiniz ama bu malların asgari ücretten haberleri yok.Cok kızıyorum cokk..

Soguk_Mevsim
22 Nisan 2017, 00:06
hep bebe belegin elinde r25 ler falan bilinçli kullanıcı yokki bunlara demirden şey olsa dayanmaz :)

Norton772
22 Nisan 2017, 00:06
Apaçilere kızıp düzgün kullanıcıyı cezalandır. Aman ne güzel çözüm!

hokahey
22 Nisan 2017, 00:10
kullanıcı profil kalitesini yükseltmek için fiyat artışı yapmak mantıklı.

bazı mallar kalitelidir. kullanıcısı da kaliteli olur. eğer o malı avamın kullanımına sunarsanız her türlü zorlama, hile, hurda, üçkağıt, dolandırıcılık ile karşılaşmanız olasıdır. yıllarca emek harcayıp parlattiginiz markanizi 1 ay içinde yerle bir edebilirler.

yamaha'nin bu tutumunu destekliyorum.

pea
22 Nisan 2017, 00:43
Sen motoruna doğru devirde kesici, hararet müşürü vs koyma, 1. viteste zorlayınca yatak sarsın. Sonra da kullanıcı apaçiydi, acıdık değiştirdik de. Ne güzel iş.

Justforfun
22 Nisan 2017, 00:45
Son 6 aydır yeni motosiklet almak için araştırıp karar vermeye çalışıyordum. Honda, Kawa ve Suzuki modelleri arasında gidip gelirken YAMAHA ya soğuk durduğumu farkettim. Hiç bir ön yardım almamasına, bazı modellerini başarılı bulmama rağmen marka olarak olumsuz algısının sebebinin ne olabileceğini kendime sorduğumda, şunu farkettim. Özellikle sosyal medyada ve forumlarda fake hissi uyandıran hesaplardan yoğun ve samimi gelmeyen bir biçimde, algı yaratma çabası ve bu tarzın yarattığı antipatinin ağır bastığını farkettim. Mesela Honda'nın, Suzuki veya Kawasakinin başarılı bir modelinin konu başlığında Yamaha kıyaslı kötülemeler, veya yeni çıkmış bir Yamaha modeli henüz 10 tane bile satılmamışken ilgili forumda o modelin 15 tane kullanıcısının peydahlanıp methiyeler dizmesi, reklam amaçlı başlıklar falan itici geliyor.

Eğer forumu takip eden Yamaha yöneticisi var ise ve bu yazdıklarımdan istifade edebilirse, gelecekteki pazarlama anlayışları bakımından bir katkısı olabilir.

Bu konu başlığındaki arkadaşa tavsiyem de Yamahanın mevcut kullanıcılarına tenkit getiren Yamaha yöneticisini tekrar gördüğünde, asıl gözden geçirilmesi gereken şeyin kullanıcı profili değil, pazarlama ve reklam stratejileri olabileceğini söylemesidir.

yusufkalaz
22 Nisan 2017, 00:55
Bence yanlış yapmıslar. Çünkü kullanıcı hatası belirgin durumda olan müşterilerin motorlarını ücretli yapmalarıdır. "Gevura kızıp oruç bozulmaz" sözünü hatırlat kardeş

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:56 ----------

Bendede motor var her yere de gidiyorum 1000 km uzun yollara bile basıp gidiyorum. Bende kuba pars var ama her motoru aşırı zorlarsan dağıtır yani.

marka adını kötülücekse o zaman sadece bu modellerin fiyatını yükseltirdi. yebere ne iş mesela :)

Apaçilere kızıp düzgün kullanıcıyı cezalandır. Aman ne güzel çözüm!

Son 6 aydır yeni motosiklet almak için araştırıp karar vermeye çalışıyordum. Honda, Kawa ve Suzuki modelleri arasında gidip gelirken YAMAHA ya soğuk durduğumu farkettim. Hiç bir ön yardım almamasına, bazı modellerini başarılı bulmama rağmen marka olarak olumsuz algısının sebebinin ne olabileceğini kendime sorduğumda, şunu farkettim. Özellikle sosyal medyada ve forumlarda fake hissi uyandıran hesaplardan yoğun ve samimi gelmeyen bir biçimde, algı yaratma çabası ve bu tarzın yarattığı antipatinin ağır bastığını farkettim. Mesela Honda'nın, Suzuki veya Kawasakinin başarılı bir modelinin konu başlığında Yamaha kıyaslı kötülemeler, veya yeni çıkmış bir Yamaha modeli henüz 10 tane bile satılmamışken ilgili forumda o modelin 15 tane kullanıcısının peydahlanıp methiyeler dizmesi, reklam amaçlı başlıklar falan itici geliyor.

Eğer forumu takip eden Yamaha yöneticisi var ise ve bu yazdıklarımdan istifade edebilirse, gelecekteki pazarlama anlayışları bakımından bir katkısı olabilir.

Bu konu başlığındaki arkadaşa tavsiyem de Yamahanın mevcut kullanıcılarına tenkit getiren Yamaha yöneticisini tekrar gördüğünde, asıl gözden geçirilmesi gereken şeyin kullanıcı profili değil, pazarlama ve reklam stratejileri olabileceğini söylemesidir.

10 Tane satılmayıpda 15 tane insan tarafından kötülenen model ne dir acaba ?

Capitao_3
22 Nisan 2017, 01:31
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/176893-yamahacilar-toplanin-2.html#post4125396

Şunu atıp kaçayım. Yorulmanın falan lüzumu yok. Trollük makara kukara...

Yukarda acimazca elestiriyordum yazmisim bunu orneklediginiz icin tesekkur ederim onur bey.. Sansinizi biraz daha zorlarsaniz kisa zamanda birebir sohbet etme durumunda kalacagiz. Aniden karsinizda belirdigimde detayli olarak ne anlatmak istedigimi size aciklayacagim 😉

mgora
22 Nisan 2017, 02:38
Yamaha kısaca demiş ki tuttuğumuzu öpeceğiz aman bize ne Japoncular düşünsün :)
Bir de bu yatak sarma falan sadece bizim ülkedemi oluyor ki tümm dünyada motorları geri çağırdılar.
O zaman demek ki Bajaj Pulsar çok sıkı motor ki bizim gibi gariban müşterileri olmasına rağmen hala daha çok motosiklet satmaya çalışıyor.

RedCBR125
22 Nisan 2017, 02:39
Yazdıklarınızı okudum Yamaha dan soğudum.

Bu kadar saçma bir şeyi bir yönetici veya marka söyler mi ? Açıkca soylüyorum inanasim gelmedi.

Eğer söylemişse zaten zırvalamıştır. Adamlar R25 i ve mt25 i hatalı ürettiklerini haftada bir kez söylüyorlar ve söyledikleri her hafta motoru başka bir sorundan dolayı geri çağarıyorlar. :) 😅

R25 kulanicilari genelde motoru hırçın kullanan tipler olsa da bu durum motorun imalattan sorunlu olduğu gerçeğini değiştirmez.

korkmazunal
22 Nisan 2017, 08:27
Sende bunu yedin he mi? :D

fazil
22 Nisan 2017, 09:16
Iki motorum da Yamaha, 16 yıldır kullanıyorum, neredeyse hic bir sorunla karsilasmadim. Biri 92, digeri 2005 model, ikisi de saat gibi calisiyor ve beni hic yolda birakmadilar. Sakin kullanilirsa bu motorlar evladiyelik oluyor. Yonetici dogru soylemis olabilir, motor kadar kullanicisi da onemli. Ayioglu ayilara motor satmak istemiyor olabilirler.

Metilen
22 Nisan 2017, 09:17
Sansinizi biraz daha zorlarsaniz kisa zamanda birebir sohbet etme durumunda kalacagiz. Aniden karsinizda belirdigimde detayli olarak ne anlatmak istedigimi size aciklayacagim 😉

Önemli değil. Uzun uzun yazmaya gerek yok zaten dediğim gibi milletçe geyik yapmayı daha çok seviyoruz. Bu arada şansınızı zorlarsaniz kısmı pek bir tehdit vari olmuş. Cümleye uymamış.

DKN
22 Nisan 2017, 09:43
Önemli değil. Uzun uzun yazmaya gerek yok zaten dediğim gibi milletçe geyik yapmayı daha çok seviyoruz. Bu arada şansınızı zorlarsaniz kısmı pek bir tehdit vari olmuş. Cümleye uymamış.

en sonunda da gülücük atmış :mrgreen:

istanbu_gezg
22 Nisan 2017, 10:45
Bak hele bak bak yamaha pahalıymış siz motor alın diye fiyatları dip tutan kuralkanı yerden yere vuruyordunuz yok adi şöyle böyle Ekrem ata sayesinde su sogutmalı enjeksiyonlu 200 cc motora bindi millet yokken cg çita tvs biniyordu millet ( fiyatına göre kalite) şimdi yamaha fiyatları artırıyor vs gülüyorum gülüyorum ama nasıl gülüyorum,,

ey mübarek bu forum ahalisi her bajaj konusunda yerden yere vurdunuz bajajı hala hala ABS gelmesi hariç 8000 tl ye su sogutmalı enjeksiyonlu gayette şık motor sattılar piyasaya istop mu ediyor yazılım ile çözüldü zaten çoğu hiçte arızalı motor görmüyorum 50 kişiye de sordum sorun yaşayan serviste çözmüş

gene gene söylüyorum abs li ns200 11.500 fiyatta olucak hala bedava hala bedava artır fiyatları yamaha :D çünkü kalite

göz göze gelin diye ekrem bey ekliyorum hayatımda foruma girip yorum yapan görebildiğim tek ceo

http://www.3serit.com/wp-content/uploads/2016/02/Ekrem-Ata-2.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:24 ----------

Sende bunu yedin he mi? :D

https://i.ytimg.com/vi/m4GuaY9K05c/hqdefault.jpg

hasmet
22 Nisan 2017, 11:41
Hic bir uretici durduk yere fiyat arttirmak istemez, hatta arttiramaz, tekel olmadigi muddetce. Cunku fiyat arttirimi rekabetlerini zorlastirir. Yamaha alacak musteri vaz gecer, yukaridaki gibi Bajaj'a yonelmese de diger Japonlara yonelir. Yamaha kar edemez, Turkiye pazarinda tutunmasi zorlasir, eninde sonunda da cikmak zorunda kalir.

Herhangi bir urunun ucuza sunulmasi icin cok satilmasi, onun icin de alim gucunun yuksek olmasi lazim. Simdi tam tersi bir durum yasiyoruz. Onun icin fiyatlarin doviz'den daha fazla artmasi dogal, cunku birim urunden elde ettikleri kari arttirmak zorundalar ayakta kalmak icin. Sonucta Japon da, Alman da, Italyan da alacak musteri illa ki olacak. Sadece o kadar fazla odemek isteyen cok olmayacak, ama illa ki olacak.

hachiko
22 Nisan 2017, 11:43
Pistolun birisi kuyuya taş attı...:mrgreen:

MUSTAFA KIR
22 Nisan 2017, 11:44
R25 ve mt 25 kullanıcılarına hakaret etmiş. Adam

TamGazDevam
22 Nisan 2017, 11:47
Durumun böyle olduğunun daha yeni mi farkına vardınız?
Yamaha hedef kitlesini değiştirerek kendini çok daha adını çok daha bi marka yapmaya çalışıyor.
Yüzbinlerce ybr sattı bu yamaha, adını duyurdu ve artık daha ulaşılamaz hala gelmeye çalışıyor.
Yamaha bi seatken artık porsche olmaya çalışıyor özetle, bunu da fiyat politikasından ve sattığı ürün sınıflarını değiştirmesinden basitçe anlayabiliriz.
Servis durumuna gelecek olursak, bunların alayı aynı. Yanındayken yüzünüze gülerler, size güven verirler.. Siz ordan çıkınca arkanızdan sövmeye başlarlar ki buna farklı farklı servislerde yüzlerce kez şahit oldum.
Önce bi insanın işini severek yapması lazım diye düşünüyorum, bu servisleri ayakta tutanlar orada ki hatrı sayılır ustalar bence markanın isim yapmışlığı değil.

fazil
22 Nisan 2017, 11:48
Kullanici profiline gore bazi motorlara zam yapabilir ama, ozellikle o motorlardan zarar etmeye basladiysa.
R25 ve Mt25 serisinin cikardigi sorunlar ve kullaniciliari yuzunden zarar ettilerse, o modellerin fiyatlarini ekstra artirmis olabilirler.

Eskiyen buyuk motorlar da apacilerin eline dusuyor sonunda, ama onlar en azindan garanti kapsaminda olmuyor, ya da servise gelmiyorlar. Hurda gibi etrafta bakimsiz sekilde dolasiyorlar

DKN
22 Nisan 2017, 12:17
konu yamaja falan değil. cebinize paranızı koyup çıktığınızda alınacak motor bulabiliyomusunuz ? ekonomi (başlangıç) motoru diye bişey kalmadı. 2 daha koyup direk mt-07 den başlıyo millette zaten. yani ufak hacim alınacak motor yok

ozkan_askan
22 Nisan 2017, 12:43
Marka değerini korumak için fiyatı kırmamak ve hatta arttırmak ticari bir karardır , Markanın politikasıdır . Verdiğiniz para sadece malın maliyeti kadar değil markaya da para veriyorsunuz . Pahalı marka elbise almak , pahalı ayakkabı giymek , lüx restoranlara gitmek aynı psikolojiyle yapılan şeyler aslında. Bi yerde prestiji de satın almış oluyorsunuz . Beğenin yada beğenmeyin işin özünde pazarlama taktiği yatar. Ucuzsa vardır bir illeti , pahalıysa vardır bir hikmeti lafı boşuna değil. Kalite pahalıdır . Hondaya , Yamahaya , Ducatiye , BMW ye , Harley e binen bir adamın aslında sadece 2 tekerden ibaret bir metal yığını satın almıyor, aynı zamanda prestiji de satın alıyor. Satışın , fiytatın Psikolojik tarafı bunlar , yoksa yamahanın kusursuz mal satması ile alakası yok. Bir yığın şikayet varken adamlar hala fiyat kırmıyo ama satışlarıda tam gaz devam ediyo. Neden ? Çünki adı var , marka kendini sattırıyor .

istanbu_gezg
22 Nisan 2017, 12:54
Yamaha Avukatlarıda gelmiş ben daha girmem konuya

ozkan_askan
22 Nisan 2017, 13:02

avukatlıkla ilgisi yok dostum, pazarlama ve satış işinde olanlar konuyu
daha net anlayabilir .Fiyatın kırılması kalite algısını düşürür bu net . satışı etkileyen psikolojik faktörler konulu yazılar ve kitaplar okuyun biraz .

IRau
22 Nisan 2017, 13:21

sen sus vitaminsiz.

benim r25 yatak mı sardı o kadar kullandık ara sıra canınıda çıkarttım.

killingroad
22 Nisan 2017, 13:30
Ooo kurumsal bahane en sevdiğim :)
250cc motora 14bin devir çevirttik, ona uygun pompa koymadık demiyor da, bilinçsiz kullanıcıda yatak sardı. Hı hı.. :) Yamaha Türkiye ile ilgili bişey yazıcam ben de, ayrı bir konu açacağım alakası olmadığı için.. okursunuz.. :)

fatalrawen
22 Nisan 2017, 14:07
Bu konuyu okuduktan sonra yamahayı seven ben, yamahadan soğudum.! neden pire için yorgan yakıyorlar ki..
Sen işinde iyiysen zaten atılan çamurlar umrunda olmaz..
3 5 apaçi yüzünden hakiki motorcular mağdur oluyor. Ayrıca, o kadar diagnostik cihazları, arıza tespit vs vs cihazları da var
Motosikletin ne denli kullanıldığını kolayca öğrenebilecek kapasitede cihazlar bunlar yok 1.Viteste top speed denemiş miş miş
Bizim en ufak hatamız olduğunda kullanıcı hatası yazıp göndermeyi iyi biliyorlar ama nedense

Pistonlar
22 Nisan 2017, 14:10
İşin gerçeği
R25 mt25 sık arızalanan motor
Garantiden binlerce motor parça değiştirdi ve yamaha biraz zarar etti

Fiyatı yükseltip R25 mt25 satışlarını düşürerek daha az zarar edeceklerini sanıyorlar ki

Halbuki yamaha bu almış olduğu karar yüzünden daha çok zarar edecek

Bajaj ın zarar ettiği gibi
Bajaj 2017 itibariyle dünya genelinde motor satışları ciddi derece azalmış durumda
Neden acaba? :)

fatalrawen
22 Nisan 2017, 14:12

aynen usta katılıyorum.. Kol gibi fiyat yapmakta üstlerine de yok ayrıca

mgora
22 Nisan 2017, 14:19
Özetle yamaha demiş ki Fakirlerle , tavuk döner yiyenlerle işimiz olmaz :P

BatuhanK
22 Nisan 2017, 14:24
Malesef hiç bir firma satışlarının düşmesini istemez. Fiyat arttığında kabul edilebilir seviyede, satış ivmesinde düşme oluyorsa ancak bu durum mümkün. Ama hem fiyat artıyor hem de geçen seneye göre satış düşüyorsa benim bildiğim kadarıyla bu işin bilim kısmında böyle bir hamle yok. Bu hata anlamına geliyor.
Gerek pazarlama gerek ürünle alakalı, nedeni tartışılabilir. Satış rakamlarını bilemiyoruz elbette...

Gelir seviyesinin artması ile kullanıcı kalitesinin (?) arttığını açıklamak da firmaya yakışmayan ve profesyonel olmayan bir tutum. Artık yamahaya kızıyorum :P

Alım gücümüzün düşmesini de bir kenara atmamak lazım. Ama ben bu bahaneye inanmadım, yalan :P

astrofizik
22 Nisan 2017, 15:08
Yamaha'dan yeni bir algı yönetimi,
Alırız bir dal.
Garibanın motoru,hızlı ve fukaranın dostu r25'i yedirmeyiz kimseye.

izmir3535
22 Nisan 2017, 15:45
Bizim ülkede şu var gerek arabada gerek se motosiklette Avrupa da veya dunyada kendini kanitlamiş marka ve modeller tutulurken bizde tutulmaz yerden yere vurulur. Çünķü ağzi olan konuşur bizde bilip bilmeden . YAMAHA gibi kaliteli bir marka yida yreden yere vurur bizim insamiz. Tdm 850 ve tdm 900 serisini 12 yildir kullanmaktayim. Hiç bir ariza yok bakimlarini yaptirdim gezdim. yolda kalma yok. marş basmama yok. Akliniza ne gelirse. Bizim insanimiz nasil ki okumuş insani sevmez kiskanirsa ulaşamadigi markayida kiskanir kötüler. İşkembeden konuşmayin. Bu arada şimdi buradan yazanlar olucak şoyle boyle Boylesin şoylesin. Inanin vericek cevabim yok. zamanim yok. uğraşamam. İnsanlarin dogrusunu değistirmek imkansiz hele hele bizim insanimizin.

banro
22 Nisan 2017, 16:03
O kadar üniversitede işletme/ pazarlama okudum, böyle saçmalık duymadım. Ürün hedef kitleye, rakiplere, ekonomik koşullara, v.s. bir sürü kritere göre fiyatlandırılır. Millet enayi değil,seçenekleri inceler kararını verir.Pahalı diye zengin vatandaş gidip o motoru almaz. Zaten öyle salakça tercihleri olsa zengin olamazlar. Bir devir kesici koymak çok mu zor.190 yapacağına 170 yapsın, motor ömürlük olsun.Ucuz Çin işi Hintli işi motorlarla rekabet etsin diye yaptık s...k demiyor da kıvırıyor.

sdt
22 Nisan 2017, 16:49
Yönetici vasıflı birinin kullanıcıların hatalı kullanımı sebebi ile araç fiyatlarına zam yapıyor demesi o yöneticinin zam açıklamasına yapacak yetenekte olmadığını gösterir. Kullanıcıyı suçlamak çok basit ve hakret içeren bir açıklama olmuş.

killingroad
22 Nisan 2017, 17:46
Heh, alın size Yamaha Türkiye.. :)

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/177561-yamaha-turkiye-serviste-yapilan-hata-ve-yamaha-turkiye%27nin-konuya-ilgisi.html

Evet satış fiyatı ile oynanarak algı yönetir firmalar, buna da Chivas Fffect denir, evet adı da Chivas Regal isimli kaliteli zannedilen pahalı viskiden gelir. Yalnız şu an Türkiye ekonomisi ve pazarı buna müsait değil. Ekonominin boka battığını sağda solda söylemekten korkuyorlar, kaliteli zannedilelim diye zam yaptık lafını da sokaktaki adamı anlatamazsın, recall yemiş hatalı üretim motorun kullanıcılarına bok atıyorlar. Komik. :)
Hayır diyelim apaçilere düştü.. CBR250 25bhp iken, konsolosların mı MT25 / R25 alacağını sanıyordun sen? Bu kadar mı pazar analizi yapmaktan acizsin? :)

sdirer
22 Nisan 2017, 18:34
Capitao dediklerini anladım, yamaha tarafından bakarsak sürümden değil fiyattan kazanalım kararı almışlar. Firmalarının tasarrufudur laf demek bize düşmez... Sizin yamahayı eleştirdiğinizi fark etmemiştim, sebebini de bilmiyorum kusuruma bakmayın.
Tamam ama ben HONDA pcx'imi canını alırcasına kullanıyorum. Vitessiz olduğu için 30 km boyunca (30 km/sa hızda değil) yokuş aşağı yokuş yukarı tam gaz devir kesicide gittiğimi biliyorum. Valla henüz bir şey olmadı. 37bin bilmmem kaç kmde. Normal kmsinde bakıma sokardım ama son 7000kmdir. Samsunda servis olmadığı için yağını değiştir/tamamla devam modunda geziyorum. PCX'le İstanbuldan Antalya'ya tapa gaz gidip sonra tapa gaz geri gelen var mesela :sunny: Hele de kurye motoru olarak kullanılan honda motorların bakımına denk gelirseniz o hondaların yağsız çalışmayı öğrendiklerini görebilirsiniz. :sunny: öyle bu yatak soğuk deyip yorgana sarılanı da pek yok. Tamam biraz mübalağa yapıyorum elbette yağsız motor çok uzun süre çalışamaz ama bunlarda neredeyse yağ kalmamış oluyor. :) Yanlış anlamayın Honda, yamahadan iyi firmadır demek için değil bu yazdıklarım. Honda bu ülkede büyük olasılıkla her şartta(yaz-kış), sürekli çok kötü şartlarda kullanılan; kullanılmakta kalmayıp kötü davranılan, kötü bakılan motorlarını satıyor. Ve bu yağsız çalışmayı öğrenmiş motorlar! 100.000 km'yi rahatlıkla geçiyor. Nice kurye motorları var 200.000'i gören 300.000'i deviren. Yanlış hatırlamıyorsam bir motorla 750.000 gittim diyen vardı AEA'nın canlı yayınında. Şimdi honda, ben spacyy'nin fiyatını %35 arttırdım kuryeler binmesin, ev hanımları binsin yoksa yatak yorgan sarıyor derse iyi iş yapmışlar mı diyeceğim (yamaha kulakların çınladı mı)? Yoo, honda motor satmak istemiyor diyeceğim(yamaha kulakların çınladı mı?)... Vesselam...

Osm@n
22 Nisan 2017, 18:55
Yamaha'yı biliyoruz. Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde bir şekilde Yamaha kullanmıştır. (Motosiklet, okuldaki blok flüt, gitar, ses cihazı, pc ses kartı, piyano vs.) Fakat Capitao_3 hakkında sadece yazılarından bildiğimiz Yamaha muhalifi olması.
Ve kim olduğunu bilmediğimiz bir Yamaha yöneticisi mahkemeye bile verilmeyen ticari sırları Capitao_3'ya anlatıyor. Anlattıkları doğru olsa bile o yönetici artık Yamaha yöneticisi değildir. Kovarlar adamı. :sunny:

sarpgray
22 Nisan 2017, 19:09
Sacmalik, ne kadar kolay ikna olmuşsun.

hasmet
22 Nisan 2017, 21:16
Marka değerini korumak için fiyatı kırmamak ve hatta arttırmak ticari bir karardır , Markanın politikasıdır . Verdiğiniz para sadece malın maliyeti kadar değil markaya da para veriyorsunuz . Pahalı marka elbise almak , pahalı ayakkabı giymek , lüx restoranlara gitmek aynı psikolojiyle yapılan şeyler aslında. Bi yerde prestiji de satın almış oluyorsunuz . Beğenin yada beğenmeyin işin özünde pazarlama taktiği yatar. Ucuzsa vardır bir illeti , pahalıysa vardır bir hikmeti lafı boşuna değil. Kalite pahalıdır . Hondaya , Yamahaya , Ducatiye , BMW ye , Harley e binen bir adamın aslında sadece 2 tekerden ibaret bir metal yığını satın almıyor, aynı zamanda prestiji de satın alıyor. Satışın , fiytatın Psikolojik tarafı bunlar , yoksa yamahanın kusursuz mal satması ile alakası yok. Bir yığın şikayet varken adamlar hala fiyat kırmıyo ama satışlarıda tam gaz devam ediyo. Neden ? Çünki adı var , marka kendini sattırıyor .

"Veblen goods" denir onlara, tipik arz talep egrisini takip etmeyen urunlerdir. Yamaha bu sinifta degildir. Bilakis MT serisiyle uygun fiyata yuksek performans vermesiyle taninmistir...

Ducati deseniz bir nebze kabul edecegim...

Pistonlar
22 Nisan 2017, 21:43
Konu sahibini nasıl kandırmışlar ya :)

zekeriyaimam
22 Nisan 2017, 22:00
Mondros antlaşmasındaki gizli madde yüzünden zam yapmak zorunda kalmışlar.2023 ten sonra topraktan kendi yamahamızı çıkarıcaz :flower:

Osm@n
22 Nisan 2017, 23:34
Mondros antlaşmasındaki gizli madde yüzünden zam yapmak zorunda kalmışlar.2023 ten sonra topraktan kendi yamahamızı çıkarıcaz :flower:

Mozart anlaşması değil miydi o yaa?

killingroad
23 Nisan 2017, 01:48
"Veblen goods" denir onlara, tipik arz talep egrisini takip etmeyen urunlerdir. Yamaha bu sinifta degildir. Bilakis MT serisiyle uygun fiyata yuksek performans vermesiyle taninmistir...

Ducati deseniz bir nebze kabul edecegim...

Aynen bir de bu tarafı var atlamışım. Japon motosikletleri Dünya'nın her yerinde belli imaja sahiptirler, ne "premimum kafası"dır bu. TL'nin durumuna baktığımız zaman Yamaha modelleri de öyle deli pahalı falan değil ki. Biz fakiriz, ülke fakir, TL'nin değeri yok. İkisi farklı şeyler.