PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka çanta cezası yedim.

BerKToprak
14 Nisan 2017, 18:47
Arkadaşlar merhaba bugün ufak bi kaza geçirdim. mecidiyeköyde büyükdere cad. üzerinde ilerlerken arabanın biri sol şerittten Anacaddeden aniden iş hanının yanında bulunan ara otoparka dalınca kafa kafaya öpüştük. genç toy vursan yarısı boşa gidecek araç şoförü kazanın hemen ardından işhanında bulunan patronlarını arkadaşlarını arayarak olaya müdahil olmalarını sagladı. gelen 2 kişiden kel yarma kazma olan tip hemen arabadaki hasarı kontrol etmeye başladı.
ben daha bişey demeden kim suçlu mevzularına girmemişim. bişey dememişim. olayın şokundayım

- Gelen Kazma kel Yarma hemen yanıma gelerek sen suçlusun aracın sağındasın. benim babam emekli komiser diye beni kendince korkutmaya kabullenmeye zorlamaya kalktı.

Ben: tutanak tutalım işimize bakalım fotograflarıda çektik. tatsızlık çıkmasın diye birşey dememeye çalışıyorum kendimi tutuyorum. sonuçta kazanın kim haklı haksız durumuna ekspertiz karar veriyor mantıgıyla metanetli olmaya çalışıyorum. kazaya sebeb olan şoför çocuk ses yok çıt yok. gelen yarma kendi kendine bianda kazaya müdahil olup muhattabım haline geldi.

-Kazma Yok olmaz polis çağıracam polis kaza tutanagı tutsun.
bende tamam dedim polis gelsin.

-Kazma aradı orayı burayı tanıdık polisleri bekle bekle yarım saat polis anca geldi.
gelen polisler hemen cezaları kesti tutanagı tuttu.
bana bunun yanında bide çanta topcase cezası 95 TL -Aracı bağlamıyoruz ama + 7 gün içinde çantayı sökmem konusunda süre kağıdı verdi.

Çanta herkeste var olan takılı birşey yüzünden cezayı ödemek harbi ağrıma gider ne yapmam lazım. ?

whitedeamon
14 Nisan 2017, 18:58
Araçlarda çekme demiri için belge almak gerekiyor.Motorda çanta için böyle bir kanun kural yok diye biliyorum.Yoksa Tanıdık polisler içinde tutanak tutturun.Yetkiyi kötüye kullanmaktan soruşturma açılsında görsünler.

quattromeb
14 Nisan 2017, 19:11
olayı anlat ve şikayetçi ol... memleketin geldiği hale bak... sana çanta cezası yazan polise de ayrıca teşekkür ediyorum bu kadar "hassas"!!! olduğu için...

Jemand
14 Nisan 2017, 19:17
ulan karakterini çüktüğüm satılmış polisleri, o çantanın demiri ağzınıza girsin ağzınıza..

drtayfun
14 Nisan 2017, 20:06
İş resmiyete girerse çanta ruhsata işli olması gerekiyor

Salurbey
14 Nisan 2017, 20:15
Çantanın ruhsata işlenmesi konusunu tecrübenize ve yaşadığınız yaptırdığınız uygulama tecrübesi olduğu için mi yazdınız ? Yoksa kulaktan dolma bilgi mi ?

Egzoz konusunda ruhsata işlenmesi gerek diye biliyordum, araştırdım doğru değilmiş.

Çanta konusu ve ruhsat olayını bir açıklığa kavuşturalım.

karaca3
14 Nisan 2017, 20:20
motora takılan ektra çantaların ruhsata işlenmesi gerekiyor kanunen
geçen sene ruhsata işleme masrafı 500 tl kadar tutuyordu
şu ana kadar polisler idare ediyorlar bakarsınız ilerde sırf çantalariçinde olsa evrak sorarlar.

SuleymanE
14 Nisan 2017, 21:03
Ah be dostum keşke yarma kel tanıdık polis çağıracakken sen: "dur! polisi ben arayacağım" diyip direkt sen arasaydın trafiği. Rastgele en yakın ekibi yönlendirirlerdi.

İnşallah tutanağı doğru düzgün tutmuşlardır.

Çanta işine gelirsek evet, maalesef ceza yazmak isterlerse yazabilirler. Motosiklete ilave sonradan takılan çantalar için mak. müh. odasından proje çizdirip ruhsata işletilmesi konusunda bir zorunluluk getirildi.

MoRFy
14 Nisan 2017, 21:50
Hocam çok geçmiş olsun. Çanta için ruhsata işletmeniz gerekli. En basitinden şöyle düşünün; motoru muayneye götürdüğünüzde ( çantalı ) muayne istasyonunda ki yetkili çantayı sök öyle gel diyor.

OZARSLAN
14 Nisan 2017, 21:57
Abi şu tanıdık kavramı bir bitsin artık şu ülkede , tanıdıkların değil belirlenen kanunların işlediği bir düzen gelse...

Susma kardeşim , haksızlık var ise ortada haykır karşı tarafa ... Sindiremiyorum kardeşim ; bu ülkede zayıfın güçlü karşısında haklı olmasına rağmen ezilmesini SİNDİREMİYORUM !

Sinirden nerdeyse unutuyordum ; Geçmiş olsun , Rabbim beterinden korusun...

pocemonmutlu
14 Nisan 2017, 22:48
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/106865-motosiklet-cantalarinin-ruhsata-islettirilmesi-hakkinda.html

sanausbe
14 Nisan 2017, 23:14
Hocam çok geçmiş olsun. Çanta için ruhsata işletmeniz gerekli. En basitinden şöyle düşünün; motoru muayneye götürdüğünüzde ( çantalı ) muayne istasyonunda ki yetkili çantayı sök öyle gel diyor.

Böyle bir şey yok, ticari mal taşıyan skuterler haricinde sivil araçlar muayeneden çanta ile problemsiz geçiyor. Bunun haricindeki uygulamalar keyfidir.

Alonedark93
14 Nisan 2017, 23:17
Böyle bir şey yok, ticari mal taşıyan skuterler haricinde sivil araçlar muayeneden çanta ile problemsiz geçiyor. Bunun haricindeki uygulamalar keyfidir.
Bizim şirketteki ticari spacyler koca çantalarla geçti. Muayene istasyonu sesini çıkartmadı.
Ama proje çizilmesi lazımmış..

Abi enteresan herkes kafasına göre ya.
Ayılana gazoz bayılana limon anasını satim.

pocemonmutlu
14 Nisan 2017, 23:19
http://i.hizliresim.com/z4gE8R.jpg
http://i.hizliresim.com/GzE16b.jpg

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/106865-motosiklet-cantalarinin-ruhsata-islettirilmesi-hakkinda-14.html

efendy06
14 Nisan 2017, 23:21
Bizim şirketteki ticari spacyler koca çantalarla geçti. Muayene istasyonu sesini çıkartmadı.
Ama proje çizilmesi lazımmış..

Abi enteresan herkes kafasına göre ya.
Ayılana gazoz bayılana limon anasını satim.

Yasal olarak, proje çizilmesi ve ruhsatta belirtilmesi gerekiyor diye söylemişti yunus ekibi bir çevirmede.

Alonedark93
14 Nisan 2017, 23:32
Yasal olarak, proje çizilmesi ve ruhsatta belirtilmesi gerekiyor diye söylemişti yunus ekibi bir çevirmede.
Evet bende trafik polisine sordum yasal değil dedi.
Ama denetim ve net bi bilgi paylaşılmıyor.
İstanbul'da yıllardır ne çeviren var beni nede ceza yazan.
O an ruh haline kalmış.
Koy adam gibi yasağı o zaman vatandaş da uysun.

Ben 1 ay önce 8 tane şirken motorunu muayeneden geçirdim kocaman çantayla, kimsede hoop demedi..
Çantada kekliğiz..

hasmet
15 Nisan 2017, 00:12
Niye adamin tanidigi polisleri cagirmasini beklediniz? Niye direk trafigi aramadiniz?
Adamin polis ahbabinin ona ceza kesme ihtimalinin kucuklugu rahatsiz etmedi mi sizi?

K121L
15 Nisan 2017, 01:07
İleri demokrasi örneği

Capitao_3
15 Nisan 2017, 01:22
Kendiniz 155i aramaliydiniz. Artik cok zor gozukuyor..

Nikkfurie
15 Nisan 2017, 01:29
Geçmiş olsun , modüler çantalara ceza kesmiyorlar , bazı kraldan çok kralcı polisler kessede iptal ediliyor , bizim çantalar şaseye kaynakla takılmıyor, fabrika zaten üretirken demirini sonradan takılabilen şeklinde değerlendirmiş, ayrica yukarda arkadaslarin dedigi konuya dikkat, Sinan Çetin bile oğlunun polise çarptığı kazada olay yerine jandarma çağırmış ! , gelen polislerin telefon kayıtlarından o şahıslarla varsa münasebeti saklı kalmaz, çantaya kesilen ceza için asliye mahkemesine bu konudaki örnek kararları da (iptal edilen modüler çanta cezaları int de yayınlamıştı) ekleyerek itiraz edin, kaza tutanağı için de şüpheniz varsa mutlaka itiraz edin diyecegim ama yeni rapor tutmak için gelenlerde meslektaşlarını korumak için farklı yazmayabilirler..

Pistonlar
21 Nisan 2017, 19:09
Olmaz olsun böyle polis

velizrsln
21 Nisan 2017, 19:48
Trye hosgeldiniz

c3y
21 Nisan 2017, 19:59
Arkadaslar motorun üzerinde orjinalinden farklı ne varsa ruhsata işlenmesi gerekiyor kanunda var bende sordum bizzat ha muayeneden geçer ama polis isterse ceza yazar Bunun farkında olun çanta takarken.Velhasıl cok gecmis olsun kardesim bu konuda yapabileceğin birşey yok bence kafanı dağıt baska seylere odaklan cezayıda öde polise dava açsan yada onlara sen haksız cıkarsın.

Gecmis olsun can sağolsunda gerisi bos