PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eski model FJR alinir mi?

Capitao_3
14 Nisan 2017, 01:35
Arkadaslar 10 yas civarinda Yamaha FJR bakmaya basladim. 10 yasinda bir FJR bana ne gibi sikintilar cikarabilir? Parca fiyatlari vs nasildir? Parca bulmakta sikinti yasarmiyim?

efendy06
14 Nisan 2017, 01:40
1300 cc bir motor. 4 silindir. Motor isterse, pahalıya patlayabilir. Ama, tarz olarak çok zorlanmamıştır muhtemelen. KM önemli, bakımlar önemli, bakımların nerede ve hangi parçalar ile yapıldığı önemli.

1300 cc olup ta parçası pahalı olmayan motor gördün mü hiç?

Pistonlar
14 Nisan 2017, 01:43
Yamaha Xj6 niye düşünmüyorsun?
Dört silindirli yakıt cimrisi olarak bilinir

Capitao_3
14 Nisan 2017, 10:22
1300 cc bir motor. 4 silindir. Motor isterse, pahalıya patlayabilir. Ama, tarz olarak çok zorlanmamıştır muhtemelen. KM önemli, bakımlar önemli, bakımların nerede ve hangi parçalar ile yapıldığı önemli.

1300 cc olup ta parçası pahalı olmayan motor gördün mü hiç?

parça fiyatı sorarken rekiplerinden yani diğer 1300 cclerden pahalımıdır demek istedim. ybr den pahalımıdır demedim :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:19 ----------

Yamaha Xj6 niye düşünmüyorsun?
Dört silindirli yakıt cimrisi olarak bilinir

bende bu iki motor arasında dağlar kadar fark var. yakıt konusunda sıkıntım yok.

MD.Murat
14 Nisan 2017, 10:22
yamaha çok kötü benelli fjr al.

DKN
14 Nisan 2017, 10:35
sigorta fiyatları düştü.. artık eski meski farketmiyo dalın

ferhatkars
14 Nisan 2017, 10:48
Ben 2006 model bandit 650 aldim... 68.000 km de... suan 83.000 km...
Motordan yana bi sikintim yok... diskler eskidi... EBC marka takimi 1800 tl... baska bir sorunum yok..

MeNGuC
14 Nisan 2017, 11:10
Ben 2006 model bandit 650 aldim... 68.000 km de... suan 83.000 km...
Motordan yana bi sikintim yok... diskler eskidi... EBC marka takimi 1800 tl... baska bir sorunum yok..

' disk 1800 tl bi soraydın yıldızlardanmı yapılıyor gök taşındanmı yapılıyormuş altarafı disk bu be

Capitao_3
14 Nisan 2017, 11:17
yamaha çok kötü benelli fjr al.

sen bence onu bana değil benneliye açtığım davayı siteden sürekli olarak kaldıran adminlere söylemelisin.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/177191-bu-sitede-elestiri-hakkimiz-varmi-yok-mu.html

:)

yatak satar yamahaya yatağı ben sardırmıyorum üye ol r25-mt25 facebook sayfasına hergün bir tane geliyor. yamahanın 500cc altı modellerini almam yakınıma da aldırmam.

zekeriyaimam
14 Nisan 2017, 11:19
Benelli TRK502 al. FJR dandik motor yatak sarar maazallah :P

Capitao_3
14 Nisan 2017, 11:23

nasılda öğrenmişsin benelli modellerini aferin aferin. yataksaraR25 :queen:

efendy06
14 Nisan 2017, 11:30

Esasen, ben de tamircilerde motor bloğu arızası ile yatan bir sürü R25 gördüm. Ama burada kusuru motora bulmak yersiz.

Bizim milletin ruhunda var apaçilik. R25 gidiyor. Adam yokuş aşağı sallandırıyor, veriyor gazı.

Tamam motor gazlamak için yapılmış, bir sürü devir koymuşlar. Ama mantık basit, motor çok devir çevirince fazla ısınır. Motor fazla ısınınca yağ viskosite kaybına uğrar, yanar. Yanmış yağ motorda yeterli yağlamayı sağlayamaz, motorun bir yerleri bozulur. Sonra motor tu kaka olur.

Öncelikle, 16-17 bin liraya R25 alıp, hala litresi 10-15 lira olan, menşei belirsiz yağ kullanan bir sürü kullanıcı var. Mineral yağ kullanan var. Yağ değişimini yapmayan, geciktiren var. Yağ filtresini değiştirmeyip kendini kar etti sanan var.

Yüksek devirde kullanılan, uzun sıkıştırmalara maruz kalan motorlarda, yağın normalden daha erken değişmesi gerekir. Ben yetkili servise motul 5100 kullandırıyorum, onu da kitapçığın 4 bin km'de değişim demesine rağmen, daha erken değiştiriyorum. Çünkü sıkıştırıyorum, ve biliyorum ki yağ özelliğini normalden daha kısa sürede kaybedecek.

Servis danışmanı ile olan sohbetimizde, sıkıştırılan, agresif kullanılan motorlarda iki bakım arası yağ değişimi önerdi danışman. Ya da, 7100 gibi, tam sentetik, yüksek ısı'ya dayanıklı, ömrü uzun yağ kullanıp kitapçığa uyabilirsin dedi.

Haliyle, her bozulan motorda, firmaya sataşmak anlamsız. Kitapçıkların bakım aralıkları ortalama sürüş için hesaplanıyor. Sonra binip motora yokuş aşağı 200 yapacam diye uğraşıp, bakım konusunda kitapçığa uymak anlamsız.

Capitao_3
14 Nisan 2017, 11:47
Esasen, ben de tamircilerde motor bloğu arızası ile yatan bir sürü R25 gördüm. Ama burada kusuru motora bulmak yersiz.

Bizim milletin ruhunda var apaçilik. R25 gidiyor. Adam yokuş aşağı sallandırıyor, veriyor gazı.

Tamam motor gazlamak için yapılmış, bir sürü devir koymuşlar. Ama mantık basit, motor çok devir çevirince fazla ısınır. Motor fazla ısınınca yağ viskosite kaybına uğrar, yanar. Yanmış yağ motorda yeterli yağlamayı sağlayamaz, motorun bir yerleri bozulur. Sonra motor tu kaka olur.

Öncelikle, 16-17 bin liraya R25 alıp, hala litresi 10-15 lira olan, menşei belirsiz yağ kullanan bir sürü kullanıcı var. Mineral yağ kullanan var. Yağ değişimini yapmayan, geciktiren var. Yağ filtresini değiştirmeyip kendini kar etti sanan var.

Yüksek devirde kullanılan, uzun sıkıştırmalara maruz kalan motorlarda, yağın normalden daha erken değişmesi gerekir. Ben yetkili servise motul 5100 kullandırıyorum, onu da kitapçığın 4 bin km'de değişim demesine rağmen, daha erken değiştiriyorum. Çünkü sıkıştırıyorum, ve biliyorum ki yağ özelliğini normalden daha kısa sürede kaybedecek.

Servis danışmanı ile olan sohbetimizde, sıkıştırılan, agresif kullanılan motorlarda iki bakım arası yağ değişimi önerdi danışman. Ya da, 7100 gibi, tam sentetik, yüksek ısı'ya dayanıklı, ömrü uzun yağ kullanıp kitapçığa uyabilirsin dedi.

Haliyle, her bozulan motorda, firmaya sataşmak anlamsız. Kitapçıkların bakım aralıkları ortalama sürüş için hesaplanıyor. Sonra binip motora yokuş aşağı 200 yapacam diye uğraşıp, bakım konusunda kitapçığa uymak anlamsız.

ben biliyorum zaten böyle olduğunu arkadaşa kendi dilinde cevap veriyorum. :)

özellikle r25 ve mt25 de 160 km de kesici olsa bu sorunların hiç biri olmaz diyorum. koy kardeşim 160 km ye kesiciyi. kesiciyi iptal edip yatak saranı bırak garanti dışında.
o zaman yamahanın hiç suçu kalmaz. bu yaşıma kadar motorcuyum r25 ve mt25 in motor bloğu o kadar deviri kaldırmaz diyorum. kaldırmıyorda zaten. sen o bloğa 36 beygir koyup kesici koymazsan. kullanıcıya suç bulamazsın adam istediği kadar basar. sonra da sana gelir garantiden yaparsın motoru.

bu motorlara 160 kesici koysunlar 1 tane bile yatak sarma olmaz. yağ pompası arızalı bile olsa olmaz.

jimi_hendrix
14 Nisan 2017, 11:56
ben biliyorum zaten böyle olduğunu arkadaşa kendi dilinde cevap veriyorum. :)

özellikle r25 ve mt25 de 160 km de kesici olsa bu sorunların hiç biri olmaz diyorum. koy kardeşim 160 km ye kesiciyi. kesiciyi iptal edip yatak saranı bırak garanti dışında.
o zaman yamahanın hiç suçu kalmaz. bu yaşıma kadar motorcuyum r25 ve mt25 in motor bloğu o kadar deviri kaldırmaz diyorum. kaldırmıyorda zaten. sen o bloğa 36 beygir koyup kesici koymazsan. kullanıcıya suç bulamazsın adam istediği kadar basar. sonra da sana gelir garantiden yaparsın motoru.

bu motorlara 160 kesici koysunlar 1 tane bile yatak sarma olmaz. yağ pompası arızalı bile olsa olmaz.

160 değil de 11.000 12.000 arasına kesivi koymaları lazım bence ve şanzıman aralığı biraz genişletilerek motorun son viteste 100km/s hız yaptığı devri de biraz düşürmeleri gerek.

Capitao_3
14 Nisan 2017, 11:59
160 değil de 11.000 12.000 arasına kesivi koymaları lazım bence ve şanzıman aralığı biraz genişletilerek motorun son viteste 100km/s hız yaptığı devri de biraz düşürmeleri gerek.

oda olur. hem hıza hem devire koyarsalar hiçbirşey kalmaz zaten..

benzer bir sorun hyosung gt250r da vardı sonra kesici koydular yeni modellere sorun ortadan kalktı.

zekeriyaimam
14 Nisan 2017, 12:02
Yav sen koskoca Yamaha uğraş didin 14.000 devir çeviren 2 silindirli motor dizayn et.Forged pistonlar diasil kaplamalar kullan.Seri üretime geç binlerce sat.Trabzonlunun biri "Uyyyy uşağum habu motor 160ta kesuciya girsun o zaman bozilmaz" desin.Te allam ya.

Yazdığıma yazık ama neyse

https://www.youtube.com/watch?v=FCw9gWlqho4

jimi_hendrix
14 Nisan 2017, 12:11
Yav sen koskoca Yamaha uğraş didin 14.000 devir çeviren 2 silindirli motor dizayn et.Forged pistonlar diasil kaplamalar kullan.Seri üretime geç binlerce sat.Trabzonlunun biri "Uyyyy uşağum habu motor 160ta kesuciya girsun o zaman bozilmaz" desin.Te allam ya.

milletin başına zaten ne geldiyse hep bu 14.000 devir ve yaşlandırılmış aliminyumdan geldi zaten.

Capitao_3
14 Nisan 2017, 12:15

koskoca honda koskoca suzuki salaklar çünkü 12000 devir çeviren motorlarına 10000 de devir kesici koyuyorlar. hatta mercedeste salak arabalarına koyuyor.

mesele zaten koyup koymamak değil koymaz isen bu durum kaçınılmaz gidip kullancıya sen hatalı diyemezsin. sen koymazsan adam da basar.

karadenizlilere yaptığın hakarete gelecek olursak kedi kardeş. özel mesaj denen birşey var ordan yazarsın. ben sana iletişim bilgilerimi atarım :)

nines
14 Nisan 2017, 12:18
Az daha koy YBR al ::puro:::

Capitao_3
14 Nisan 2017, 12:31
Az daha koy YBR al ::puro:::

o var zaten :)

ferhatkars
14 Nisan 2017, 14:08
' disk 1800 tl bi soraydın yıldızlardanmı yapılıyor gök taşındanmı yapılıyormuş altarafı disk bu be
Onlerin tanesi 700 tl... arka da 600... yuzde bilmem kac nakit indirimi ile 1800 e bagladik... almadim tabi... cinde de takimi 200$...

Capitao_3
14 Nisan 2017, 17:19
yamaha kaliteli bir motosiklet markasıdır fakat ybr hariç alt cc motorlarında özellikle son 5 yılda çok ciddi sorunlar var ve bunlar öyle far, amortisör vs değil çok ciddi motor sorunlar.

örnek:
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/177245-paramizla-rezil-olduk.html

CeyhunErtürk
03 Ağustos 2019, 20:31
Mevzuyu geç gördüm de yazmadan da edemedim. Fjr nin yaşlısı genci yok. 2001 i 2 yıl önce model yükseltmek için sattım. Gerek te yokmuş. Saat gibiydi. Masrafsız. Dertsiz. Ama hızlı. Bmv"ci arkadaşların 1 yıllık bakım masrafı benim 10 yılda yapacağıma eştir. 100 bin de sattım. Pişman oldum. Sadece model için 2014 oldu. Bence onunla 20 km yapın aşık olursunuz,.

tommygun
03 Ağustos 2019, 20:36
Bu hafta Koşuyolu Aytemiz'e Fjr.li bir aga geldi, yıkadı motorunu. Biz de izledik, teknik özelliklerine hakim değilim ama oturaklı,güzel motor.