PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scooter'dan vitesliye geçip pişman olan çok mu?

umutss
12 Nisan 2017, 20:48
Arkadaşlar ben motosiklet olayına geçen sene başladım. Henüz 3500 km tecrübem var ama bu sene motosikletli arkadaşlarımla daha uyumlu olabilmek için hem de vitesli makineleri de istediğimde rahatça kullanabilmek için ben de 250 CC'lik bir motosiklete geçmeyi planlıyorum.

Motosiklet öncesinde 5.5-6 yıl kadar evimden çok arabamdaydım ve arabalarım hep manuel vitesti. Hem arabadan hem istanbul'un dur kalk trafiğinde vites değiştirmekten o kadar sıkılmıştım ki tüm "vitesliyle başla, araba gibi değil, alışınca çok daha rahat" tavsiyelerine rağmen scooter ile başlıcam dedim ve PCX aldım. Böylece hem motosiklet olayına rahat bir geçiş yapıp trafikte rahat edecektim, hem vitesle uğraşmayacaktım. Ama geçen yaz turlarda hep geride kalıyordum. Çünkü viraj alma olsun, serilik olsun PCX o kadar verimli bir scooter değil.

Şimdi iki sorum var benim gibi vites değiştirmeyi pek sevmeyen biri scooterdan vitesliye geçerse pişman olur mu? Bunu daha önce tecrübe etmiş olanlarınız kesin vardır.

PCX'i elden çıkarınca almayı düşündüğüm motorlar;

İlk sırada KTM Duke 250; ABS'li olması ve tarzı en çok hoşuma giden motor şu an için bu.
MT-25; arkadaşlarım KTM'den daha çok tavsiye ediyor... yine tasarımı ve renkleri de hoşuma gidiyor. düşünebilirim! Ama ABS'li motor almak tercihim.
Bajaj Pulsar 200 NS; Neden bu seçenk var? Çünkü yukarıda bahsettiğim durumdan dolayı pişman olursam elden kolay çıkarayım ve düşersem çizersem ucuza gelsin diye düşünüyorum.

Bu arada boy 1.68 olduğu için küçük boyutlu hafif motorları tercih ediyorum. Yine de başka tavsiyeler açığım.
Nisan'ın son haftası bir motosiklet eğitimi de alacağım.
Umarım bu yaz güzel gezilerde beni daha çok mutlu eder. Her ne kadar işe git gel için daha çok kullansam da yazları 300km hatta tatil uzunsa daha uzun KM'li yollar yapıyorum. Bu nedenle rahatlık ta önemli.

Mexico
12 Nisan 2017, 22:54
PCX'den, KTM Duke 200'e geçmiştim.
Sürüş zevki KTM'de iyiydi. Haylaz bir motordu. Başkada bir şey yoktu.
Ama PCX, ah PCX. Mercedes sürüyormuşum haberim yok, kıymetini bilemedim demiştim. O rahatlığı hala özlüyorum.
Pulsari bu motorlarla kategorilendirmen bence yanlış. Illa bu modellerden biri olacak diyorsan önce duke, sonra mt-25 öneririm.
Ha bu arada o 300 km yola Duke ile çıkarsanız, muhtemelen poponuz tenekeye döner.

YERUÇAĞI
12 Nisan 2017, 23:46
125 pcx zayıf geliyorsa 250 veya 400 maxı scooter alsan olmuyormu, alıştığın rahatlıktan ödün vermeden, vites,debriyaj dur kalk,tek ayakla durma ,zincir yağlama temizleme sorunu,kaskları koyacak yer sorunu,yağmur çamurda üstün başın batması sorunu gibi problerlede boğuşmak zorunda kalmazsın,,bu sorunların hemen hepsi hepsi viteslide mevcut

genelde 125 pcx ten 250 cc xmax maxı scootere geçilir

MeNGuC
12 Nisan 2017, 23:49
Ufak scooter iş görmüyorsa maxscooter denen bir icat var bilmem haberdarmısın :)

Mustaphalanx
12 Nisan 2017, 23:51
Ben de mahalle baskısıyla yeniden vitesli motosiklet aldım. Çok pişmanım. Skuter candır! Yeniden skutere geçmek düşüncesindeyim. Ama şu da var. Viraj almak, apaçilik yapmak ve kontrol hissi viteslide daha şahane. Aaaamaaan arkadaş ben rahatıma düşkünüm banane virajda yatmaktan, hakir görülmekten şundan bundan derseniz skuter skuter skuter... Herşeyi geçtim bagajı, konforu ve rahat kullanımı yeter ya...

Bi xcity'im olsa ahhh ah...

bilirkişi
13 Nisan 2017, 00:01
125 pcx zayıf geliyorsa 250 veya 400 maxı scooter alsan olmuyormu, alıştığın rahatlıktan ödün vermeden, vites,debriyaj dur kalk,tek ayakla durma ,zincir yağlama temizleme sorunu,kaskları koyacak yer sorunu,yağmur çamurda üstün başın batması sorunu gibi problerlede boğuşmak zorunda kalmazsın,,bu sorunların hemen hepsi hepsi viteslide mevcut

genelde 125 pcx ten 250 cc xmax maxı scootere geçilir

Motor dur kalk yapmaz sadece ışıklarda durur :D Her bulduğun deliğe girip çıkıp yara yara gitcen bence motorun felsefesi bu.Gıcık kapıyorum araba gibi kullananlardan!

YERUÇAĞI
13 Nisan 2017, 00:56
Motor dur kalk yapmaz sadece ışıklarda durur :D Her bulduğun deliğe girip çıkıp yara yara gitcen bence motorun felsefesi bu.Gıcık kapıyorum araba gibi kullananlardan!
dostum sen istanbulda araç kullanmanın ne olduğunu pek bilmiyorsun sanırım
burda her yer trafik aralardan öyle ferah ferah geçemiyorsun ,araçlar zaten durma noktasındaki trafikten bunalmış boş bulduğu yere motosiklet gibi kafa çıkarıp bodoslama dalıyor,adam motosikletin bile zor gireceği boşluğa arabasını sokup ilerlemeye çalışıyor,hergün nelerle karşılaşıyorum burda,
bırak ana caddeleri emniyet şeritleri bile aynı durumda,öyle gaz açıp rahat rahat gitmek diye bişey yok aralardan derelerden hep dur kalk geçmek zorundasın

senin anlattığın şekilde burda yapmaya kalkarsan fazla yaşamazsın,,trafiği okumak ve çok dikkat gerekli burda

ne demek istediğimi İstanbul trafiğinde motor kullananlar çok iyi anlar

freewill
13 Nisan 2017, 01:03
@svgblg soruyu ona sorun :mrgreen:

bilirkişi
13 Nisan 2017, 01:52
İstanbulda motor kullandım bi tehlikesini görmedim hatta daha çok motor kullanan olduğundan alışkınlar
İzmite göre daha rahat sürmesi daha çok yol veriyorlar.

YERUÇAĞI
13 Nisan 2017, 02:36
İstanbulda motor kullandım bi tehlikesini görmedim hatta daha çok motor kullanan olduğundan alışkınlar
tamam kardeşim sen haklısın ben doğma büyüme İstanbulluyum ben yanlışım,,sen izmitte benden iyi bilirsin istanbulu:mrgreen:

hachiko
13 Nisan 2017, 02:39
Al bir burgman 400 lanet tövbe edersin vitesliye..:cherry:

Tefoo
13 Nisan 2017, 03:55
hocam pcx i kaça satıcan? bi de 125 mi 150 mi?

Akhunturk
13 Nisan 2017, 08:22

Sen İstanbul'da geldim kullandım diye Tuzlada otoyollarda turlamışsın galiba, yorum İstanbul için biraz tuhaf olmuş...

Gel benim işten çıktığım saatte Karaköy'den Kadıköy'e geç bakalım.. Ya da Şişliden atıyorum Fatih'e mesela...

@umutSS

Madem özellikle vitesli bir motor kullanma zevkin yok, İstanbul için en iyi olay Maxi Scooterlar bütçene göre 250cc - 400cc arası bir absli scooter seni en mutlu edecek araçtır anladığım kadarıyla.

Hee vitesli motosikler vitesli otomobil gibi mi elbette değil. Çok daha pratik ve senin otomobil geçmişin olduğu için çok daha verimli ve güvenli olacaktır.

Abs çok büyük etken değilse İnazuma senin için uygun derim.

Özetle ya inazuma ya maxi sccooter...

cenkyenmez
13 Nisan 2017, 08:33
7yıldır (ehliyetli olarak) manuel araç sürüyorum. 1yıldır yarı-otomatik cub sürüyordum, bir haftadır vitesliye geçtim. Ara sıra bu debriyaj da nereden çıktı diyorum...

sheriff87
13 Nisan 2017, 09:02
Way arkadaş aklı scooterdan yana gönlü naked dan yana olan biri olarak konuyu açıp okumamalıydım. Zaten çoktan ikilemdeyim kanıma girdiniz. Scooter istiyorum bende. Dur bakim en son netcem

KumanBayram
13 Nisan 2017, 10:41
Bende Honda Fizyy den Pulsara geçtim o rahatlık başka bir şeymiş sele büyük vites derdin yok hele de istanbul gibi bir şehirde

Vitesli motosikletin de avantajları o rahatlığı alt ediyor ama

İstanbul'da motosiklet tehlikeli değil mi :queen:

ismail sen
13 Nisan 2017, 10:55
6 sene kadar Honda integra 750 dahil çeşitli scooterlar kullandım minimum 250 cc ile başladım,sadece şehir içi kullanım için scooter ideal ama biraz çevre yolu,uzun yol,gezi vs. dedin mi scooter sıkıcı oluyor,Ve önü kapalı bence,yani bir yere kadar sınırlı,vitesli motor ise uzun yola çıktın mı yolu yiyor bitiriyor (600 cc ve üzeri) onun haricinde 250 cc lik vitesli bir motorun da uzun yolda çok keyifli olacağını düşünmüyorum,şehir içi ise boşuna vitesle uğraşmak derim..

Ben bu sene vitesliye geçtim ve scooter imi de satmadım beklettim ikisi arasında karar vermek için,kararım vitesliden yana oldu..Scooter imi satıp vitesli ile devam edeceğim..

Mesela Kawasaki versys 650 cc çok tavsiye edilen bu işin şehiriçi ve sehirdışı kullanışlı bir motoru..Otomatik vites nc 750 x çok gündemde bu aralar..200 km hızlara kadar çıkar..yakıtı ekonomik..

ilerisi için de otomatik dct vfr 1200 e kadar uzar gider..:) Yani Vitesli şart değil bi şekilde ama ben vitesliyi sevdim daha da scootera da otomatik vitese de dönmem..

umutss
13 Nisan 2017, 11:07
Arkadaşlar tavsiyeleriniz için teşekkürler. Maxi Scooter benim de ilgilendiğim bir motor türü. Zaten vitesliyi sevmez isem sonra maxi scootera geçmeyi düşünüyorum. Ama bir süre motosiklet kullanımını da test etmek istiyorum. Eğer sürüş olarak motosiklet bana göre ama vites bana göre değil diye düşünürsem sonrasında ömürlük motosikletim olarak Integra veya NC-750 almayı düşünüyorum.

Bir de maxiscooterda motor gücü yükselse de tekerlerinin genelde küçük olmasından dolayı virajlarda yine dez avantajlı olacağından endişe ediyorum. Bagaj olsun, şehirdeki kıvraklık olsun scooter tabiki aslında en iyi tercih. Ama bir süre de motosiklet deneyelim bakalım :)

Inazuma önerilmiş. Inazuma zaten ABS'li olsa yarın gidip alacağım motor. Ama motosikletler iyice pahalandı ve bu kadar para verip artık ABS olmasın istemiyorum. Bir de rahatlığına rağmen tip olarak aslında çok hoşuma gitmiyor.

Pulsar41
13 Nisan 2017, 12:10
Arkadaşlar tavsiyeleriniz için teşekkürler. Maxi Scooter benim de ilgilendiğim bir motor türü. Zaten vitesliyi sevmez isem sonra maxi scootera geçmeyi düşünüyorum. Ama bir süre motosiklet kullanımını da test etmek istiyorum. Eğer sürüş olarak motosiklet bana göre ama vites bana göre değil diye düşünürsem sonrasında ömürlük motosikletim olarak Integra veya NC-750 almayı düşünüyorum.

Bir de maxiscooterda motor gücü yükselse de tekerlerinin genelde küçük olmasından dolayı virajlarda yine dez avantajlı olacağından endişe ediyorum. Bagaj olsun, şehirdeki kıvraklık olsun scooter tabiki aslında en iyi tercih. Ama bir süre de motosiklet deneyelim bakalım :)

Inazuma önerilmiş. Inazuma zaten ABS'li olsa yarın gidip alacağım motor. Ama motosikletler iyice pahalandı ve bu kadar para verip artık ABS olmasın istemiyorum. Bir de rahatlığına rağmen tip olarak aslında çok hoşuma gitmiyor.

Joymax kullanıyorum. Motor geçmişim 7000 km. 2300'ü Pulsar. Yeni yeni viraj olaylarına giriyorum. Ortalama 80 km hızlarla viraja rahat girip çıkıyorum. Lastiklerde City Grip. Bence skuter diye güvensiz değil. Aksine yere yakın olduğu için daha güvende hissediyorum. Sanırım 100-110 hızlarla rahat viraj alabilirim

MeNGuC
13 Nisan 2017, 12:21
Dünya otomatik vitesli araçlardan elektirikli araçlara geçiyor

Güzel ülkemin insanı arabada motorda halen manuelin tadı bir başka diyor şaka gibisiniz halen bu kafayı anlamıyorum

korkmazunal
13 Nisan 2017, 13:46
600 cc 1000 cc gibi motor kullanmayacaksanız vitesli fantezisini kenara bırakın derim. Arabada ayak yoruluyor motorda el. İkisi de manuel. Keyif için alan adam otomatik vitesten vazgeçmez diye düşünüyorum. Ben yeni aldım motoru cbf. Vitesli motor tabi ki. Çümkü onu da öğrenmek istiyorum. Bundan sonraki motorum kesinlikle scooter olacak ondan eminim. Marka modelini bilemiyorum bi de ne zaman alıcam onu bilmiyorum

okanius
13 Nisan 2017, 13:51
FZ6 Fazer ve CBF 600 den sonra Honda Silverwing 600 e geçtim.
Evet Maxi Scooter büyük keyif, trafikte çok rahat, konforlu, 600 cc gerçekten çok güçlü, artçı olarak eşim çok memnun vs... ama,
bir 4 silindir değil yaaa... eğer güçlü bir vitesli kullanmayacaksanız, Maxi Scooter iyidir :)

Nikkfurie
13 Nisan 2017, 14:09
ikisininde birbirine üstün yönleri var,genel olarak yoğun şehir içi trafiginde gunluk kullanacaksan hafif bir sukuter tercih edilmeli, hafta sonları da biraz gazlayayım yol yapayım dersen vitesli çok daha keyiflidir,tabi viteslilerinde kendi içinde bir cok çeşidi var, İstanbul’dan Antalya ya bir R1 ile degilde 650 lik burgman ile gitmeyi tercih ederim..

drtayfun
13 Nisan 2017, 14:30
İstanbul’dan Antalya ya bir R1 ile degilde 650 lik burgman ile gitmeyi tercih ederim.."İstanbul - Antalya " motor seyahati ! Sırtımdan soğuk terler boşaldı.

Nikkfurie
13 Nisan 2017, 14:46
"İstanbul - Antalya " motor seyahati ! Sırtımdan soğuk terler boşaldı.

Şehrin içinde kullanmakdan cok daha güvenli ;)

TurboTastic
13 Nisan 2017, 15:18
Bu bir zevk meselesi bence. ben uzun zamandır scooter kullanıyorum şuandada maxi scooter mevcut ama vitesli istermisin derseniz kesinlikle derim. motordan pek tat almıyorsunuz yada ben almıyorum. vites şikayeti var genelde ama ben kontrolün bende olmasını seviyorum, ara gaz gerip motorun sesini duymayı seviyorum anlık o vitesin iliğine kadar ivmelenmesini hissetmek hoşuma gidiyor. arabada bile otomatikse al sen kullan diyen biriyim.. belki ben eski kafalıyım bilmiyorum. dediğim gibi bana zevkler gibi geliyor.

diablof
13 Nisan 2017, 15:32

bir anım geldi aklıma;

azerbaycandayım. şantiyede çalışıyoruz. serviste dönüyoruz. biliyorlar türkiyeden gelen ekip olduğumuzu.

bir azeri kardeşim omzuma dokundu.

dedi gardaş sen bodrumu bilirseen?

dedim bilireeem

dedi ben de bilireeem.

dedim geldin mi türkiyeye?

dedi yooohhh

dedim nerden bilirseen.

dedi televizyondaaaannn.

seninki de o hesap dostum izmitten gelip istanbul tabelasını görünce tüm istanbulu 4 şerit otoban sandın sanırım. haklısın izmitli dostum. istanbulda biz hep yağ gibi kayıyoruz hep aralardayız.

ben motora çarpışan arabalardaki lastiklerden kaplattım hafif te yağlıyorum sabah çıkarken allah seni inandırsın sadece ilk bi yola çıkmak için marşa basıyorum. sonra ana yola çıkınca kapatıyorum kontağı alıyorum boşa. mis. bi bakmışım şerit arasından kaya kaya göztepeden mecidiyeköy yapmışım.

müsait olduğunda gel bi tur da sen git gel çok eğlenceli. çıldırırsın.

Pisman
13 Nisan 2017, 15:41
5-6 scooter değiştirdikten sonra vitesliye geçtim, genelde şehir içinde kullanıyorsan alışsan bile scooterın rahatlığını arıyorsun. ama sorun da olmuyor. 250 cc maxiscooter da düşünebilirsin. ben aslında scooter ı satmadan vitesli düşünüyordum öyle olursa sorun kalmaz :)

bilirkişi
13 Nisan 2017, 19:14
bir anım geldi aklıma;

azerbaycandayım. şantiyede çalışıyoruz. serviste dönüyoruz. biliyorlar türkiyeden gelen ekip olduğumuzu.

bir azeri kardeşim omzuma dokundu.

dedi gardaş sen bodrumu bilirseen?

dedim bilireeem

dedi ben de bilireeem.

dedim geldin mi türkiyeye?

dedi yooohhh

dedim nerden bilirseen.

dedi televizyondaaaannn.

seninki de o hesap dostum izmitten gelip istanbul tabelasını görünce tüm istanbulu 4 şerit otoban sandın sanırım. haklısın izmitli dostum. istanbulda biz hep yağ gibi kayıyoruz hep aralardayız.

ben motora çarpışan arabalardaki lastiklerden kaplattım hafif te yağlıyorum sabah çıkarken allah seni inandırsın sadece ilk bi yola çıkmak için marşa basıyorum. sonra ana yola çıkınca kapatıyorum kontağı alıyorum boşa. mis. bi bakmışım şerit arasından kaya kaya göztepeden mecidiyeköy yapmışım.

müsait olduğunda gel bi tur da sen git gel çok eğlenceli. çıldırırsın.

Dur kalk yapmaz dedim akar gider demedim ayağını yere koymadan 20-30km/h da olsa gidersin.Ayağımı bu zamana kadar yere koyduğum zaman olmadı.
Not: Hatta Pulsarla daha rahat Ybr den .

hasmet
13 Nisan 2017, 19:29
Dünya otomatik vitesli araçlardan elektirikli araçlara geçiyor

Güzel ülkemin insanı arabada motorda halen manuelin tadı bir başka diyor şaka gibisiniz halen bu kafayı anlamıyorum

Elektrikli aracin tork egrisi duzdur, sifir devirde bile.

Ama benzinli motorda oyle degil. Onun icin vitesin kullanicinin kontrolunde olmasi onemli (tamamen manuel veya DSG farketmez.)

Yokustan iniyorken ileride tekrar yokus vardir, vitesi arttirmazsiniz. Ileride viraj vardir, onceden vitesi kucultursunuz. Otomatik vites ileriyi goremez.

mete_han
13 Nisan 2017, 19:37
pcx nmax tarzı küçük inç lastikli skutır kullanan kişiler hiç bel fıtığı olmaz mı bel ağrısı yaşamaz mı..robot mu bunlar yahu..ben pcx kullanıp anında satmak zorunda kaldım ve emare girdim..2 gün bel ağrısı yaşadım...tüm bu tarz skutır kullananlar omurilik ve bel sağlıklarını bir gün kaybedecekler..bu benim iddiamdır...bu her an olabilir..bir çukura bakar fıtığın patlaması..

MeNGuC
13 Nisan 2017, 20:16
Elektrikli aracin tork egrisi duzdur, sifir devirde bile.

Ama benzinli motorda oyle degil. Onun icin vitesin kullanicinin kontrolunde olmasi onemli (tamamen manuel veya DSG farketmez.)

Yokustan iniyorken ileride tekrar yokus vardir, vitesi arttirmazsiniz. Ileride viraj vardir, onceden vitesi kucultursunuz. Otomatik vites ileriyi goremez.

Saten otomatiğin mantığı devrin dalgalanmasıyla ve hız la oluş mazmı orda bi beyin var şurda şunu şunu yap diye komut veriyor ve en makul hız ve devirde olması gereken vitesde yoluna devam ediyor arac yanış mı

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:13 ----------

pcx nmax tarzı küçük inç lastikli skutır kullanan kişiler hiç bel fıtığı olmaz mı bel ağrısı yaşamaz mı..robot mu bunlar yahu..ben pcx kullanıp anında satmak zorunda kaldım ve emare girdim..2 gün bel ağrısı yaşadım...tüm bu tarz skutır kullananlar omurilik ve bel sağlıklarını bir gün kaybedecekler..bu benim iddiamdır...bu her an olabilir..bir çukura bakar fıtığın patlaması..

Paşa iyi hoşta ufak cc scooterla şehir içinde hiç rasız etmiyor he dersen 2 saat yol çekilirmi bel mel kalmaz doğru anlarım ama adı üzerinde kısa mesafeler kulanılan bi scooter sonuçta en uzun kulanıcağın 50 km re ayda yılda bir fazla km re yaparsın ona göre ayarlarsın kendini mola vererek

He yok para gani maxiscooter konforun dibine vurursun basa basa gidersin

ARçİL
13 Nisan 2017, 20:54
Vitesli motor kullanımı zor değil, herşeyde bir emekleme dönemi olur.'' Bazı arkadaşlar yıl olmuş 2017 hala manuel vitesmi kaldı diyor.'' Bir yayla yolları köy yollarında bir sctoor ne kadar rahat olacan. Boş zamanlarında dağayla iç, içe olmayı seven birisiyim ondan dolayı sctoor tercihim değil.

hasmet
13 Nisan 2017, 21:19
Saten otomatiğin mantığı devrin dalgalanmasıyla ve hız la oluş mazmı orda bi beyin var şurda şunu şunu yap diye komut veriyor ve en makul hız ve devirde olması gereken vitesde yoluna devam ediyor arac yanış mı
Doğru. Mesela yokuş çıkarken eğim biraz azaldı mı vites arttırır otomatik vites. Ama az ileride viraj varsa boşu boşuna arttırmaz, beklersiniz. Otomatik vites virajı görmez. Arttırır. İstemediğiniz şeyi yapar.

Hatta eğim sensörü yoksa viraj ortasında bile vites değiştirir. İlk seri NC750 DCT incelemelerini okuyun.

Ulaşım için kullandığım aracın otomatik olmasını isterim. Zevk için kullandığım aracın asla.

MeNGuC
13 Nisan 2017, 21:25
Doğru. Mesela yokuş çıkarken eğim biraz azaldı mı vites arttırır otomatik vites. Ama az ileride viraj varsa boşu boşuna arttırmaz, beklersiniz. Otomatik vites virajı görmez. Arttırır. İstemediğiniz şeyi yapar.

Hatta eğim sensörü yoksa viraj ortasında bile vites değiştirir. İlk seri NC750 DCT incelemelerini okuyun.

Ulaşım için kullandığım aracın otomatik olmasını isterim. Zevk için kullandığım aracın asla.

Haklısında hocam nc750 dct yeni kasalarından eski kasasında olan sorunları bi çoğunu çözmüşler artık motosiklete biraz daha yol alınması gerekli velhasıl 4 tekerli araçlarda baya bi yol katedilmiştir sanırım 2 tekeride o kıvama zamanla getirilir

Zevk ayrı bir konu malum şartlarda ulaşım ve ihtiyaç odaklıyız çoğu zaman zevk en sona kalıyor malesef şimdilik :) zevk içinde nc750 alırık nasipse :)

surcu
13 Nisan 2017, 21:54
Amac viraj guvenligiyse aprilia scarabeo, yamaha x city gibi yuksek tekerlekli scooterlari da dusunebilirsin. Vitesli vitessiz bir cok motosiklet sahibi olmus bir arkadasim huzuru yamaha x city'de bulmustu.

sali@com
14 Nisan 2017, 12:04
Kullanım amacına göre pişman olma olasılığın olabilir. Birde hangi motoru tercih edeceğine çok bağlı bir konu.