PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Castrol 10W50 tam sentetik vs Motul 5100 yarı sentetik

Romedon
11 Nisan 2017, 16:48
Arkadaşlar şimdiye kadar hep castrol kullandım. Yağ değiştireceğim. Motul yarı sentetiğe geçmeli miyim yoksa castrol devam edeyimmi? 7100 çok pahalı

cenkyenmez
11 Nisan 2017, 16:53
Hocam internetteki fiyatlara bakınca
Castrol 4T tam sentetik 10w50 (litresi) 28TL
Motul 5100 4T yarı sentetik 10w50 (litresi) 42TL
Motul 7100 4T tam sentetik 10w50 (litresi) 49TL

Bugüne kadar castrol tam sentetik kullandıysan ya bununla devam et yada motul 7100'e geçiş yap. Aradaki fark 21TL/litre. Gerçekten pahalı geliyorsa castrol ile devam edilebilir. Yarı sentetik yağa hiç gerek yok.

Romedon
11 Nisan 2017, 16:57
Hocam internetteki fiyatlara bakınca
Castrol 4T tam sentetik 10w50 (litresi) 28TL
Motul 5100 4T yarı sentetik 10w50 (litresi) 42TL
Motul 7100 4T tam sentetik 10w50 (litresi) 49TL

Bugüne kadar castrol tam sentetik kullandıysan ya bununla devam et yada motul 7100'e geçiş yap. Aradaki fark 21TL/litre. Gerçekten pahalı geliyorsa castrol ile devam edilebilir. Yarı sentetik yağa hiç gerek yok.

Evet de 2 litre alacağım için fazladan 40 tl çıkacak cebimden. eğer 40 tl vereceğim akdar bi fark hissetmeyeceksem hç bulaşmayacağım

cenkyenmez
11 Nisan 2017, 17:06
Farkın teknik olarak verimliliği hissedilmez (büyük ihtimal), ancak şahsi karakterine göre psikolojik bir verim hissedebilirsin belki. Ben yağ konusunda hiç bir şekilde fiyata acımıyorum, silindire ve pistona temas ettiği için. Bunun bilinci ile huzurlu oluyorum ama bu kadar derin düşünmeye (teknik anlamda) çok gerek yok.

Erdost
11 Nisan 2017, 17:40
Hocam merhaba, bütün yağ markalarını kullandım aşağı yukarı
Motul 5100 tam sentetik
Ipone 10w40 tam sentetik
Putoline 15w50 tam sentetik
Castrol 10w50 tam sentetik

İçlerinde en pahalı olan Putoline
En ucuzu Castrol
Şu an Castrol kullanıyorum inan bir fark yok, hatta vites geçişleri biraz daha yumuşadı gibi geliyor.Fiyat olarak çok fark var ama kalite olarak en azından kullanımda ben bir fark göremedim.

Tam sentetik devam etmelisin, Castrol kötü bir yağ değil..

brooklynnn
11 Nisan 2017, 18:20
ıpone 10 40 kullanırken castrol 10 50 tam sentetiğe geçtim
herhangi bir değişim yok
memnunum tavsiye ederim

o kadar para vermeye gerek yok
putoline, ıpone vb yokken castrol vardı
kotu yag oldugunu dusunmuyorum

cenkyenmez
12 Nisan 2017, 15:13
Motul 5100 tam sentetik

Hocam selam, motul 5100 yarı-sentetik 7100 tam-sentetik diye biliyorum ve bu iki modelin de farklı viskozite değerinde yağları var. Gözünüzden kaçtı sanırım. Gelecekte birisi incelediğinde yanlış bilgi kalmaması adına düzelttim.

İyi günler.

bassturbin
12 Nisan 2017, 20:22
Ben dün bp den 10w 50 castrol power 1 racing tam sentetik aldım 1 litresi 32 tl.Tam sentetik daha uzun ömürlü olur koruması biraz daha fazla olur örnek 3 binde yağ değiştiriyorsanız 5-6 binde bir yağ değiştirirsiniz yani kaliteli ve tam sentetik yağ koyduğunuz için erken değil geç yağ değiştirirsiniz.neden böyle birşey söylediniz derseniz klavuzlarda 10.000 binde bir değiştirilen yağı biz Türkiye geneli 4-5-6 binde bir değiştiriyoruz havadaki nem, akdeniz iklimi ve trafikten dolayı, yağ daha fazla işlem görüyor buna oranlada 5 binde değişileceğine 7-8 bindede değiştirilebilir diye düşünüyorum.Bana sorarsanız 10.000 de birde değiştirilir hiçbirşey olmaz tabi yağ çamur gibi olmamışsa :cherry:

Castrol gayet güzel yağ, iki zamanlısınıda çok kullandım, 4 zamanlıda yağ değişim zamanı baktığımda siyah rengi haricinde kıvamı halen aynıydı, çamurlaşma sertleşme yoktu.Yağ yanınca işlev ve ısı görünce kararıyor, metal sürtünmesi ve diğer etkenlerden dolayı renkgi farklı oluyor.

BatuhanK
12 Nisan 2017, 20:40
Kullanılabilir hele ki aradaki fark cüzdanı biraz zorlayacak bir andaysa fazla vermeye gerek yok. Yağ konusunu bu kadar abartan sanırım bir tek biz varız :)

motorcu48
12 Nisan 2017, 20:44
bende motoul dışında tüm yağları kullandım hiç bir fark hissetmedim .içimde kalmasın en son motuluda deneyeceğim bakalım

ayzek
12 Nisan 2017, 20:50
motul 7100 pahalı full sentetik oldugundan ama 5100 yarı sentetik ama fazlasıyla iş görür castroldan sonra bambaşka gelecek o kemikli hissettiğin vites pedalı ufacık dokunmanla tık diye vitese geçecek ve castrolmu bir daha asla diyeceksin :)ben 5100 kullanıyorum..
Birde bunu deneyeceğim methini çok duydum hem bazı ustalardan hemde hani derler ya yılların motorcusu dedikleri abilerimizden birde bunu deneyeceğim bir ara :)
http://i.hizliresim.com/NpGRRN.jpg (http://hizliresim.com/NpGRRN)

BatuhanK
12 Nisan 2017, 20:57
motul 7100 pahalı full sentetik oldugundan ama 5100 yarı sentetik ama fazlasıyla iş görür castroldan sonra bambaşka gelecek o kemikli hissettiğin vites pedalı ufacık dokunmanla tık diye vitese geçecek ve castrolmu bir daha asla diyeceksin :)ben 5100 kullanıyorum..
Birde bunu deneyeceğim methini çok duydum hem bazı ustalardan hemde hani derler ya yılların motorcusu dedikleri abilerimizden birde bunu deneyeceğim bir ara :)
http://i.hizliresim.com/NpGRRN.jpg (http://hizliresim.com/NpGRRN)

Hocam muhalefetliğimden değil de her yağ değişiminde aaa ne güzel olmuş diyorum. Yeni yağın etkisi olmasın acaba bu?
Çünkü yeni koyduğum castrolde de, motulda da vites geçişleri beni hep mutlu etmişti. Hiç öyle bu yağı koydum vitesler pert demedim(Hava soğutmalı hyosunga yaz günü 10-40 koymam dışında-

ayzek
12 Nisan 2017, 21:01
Hocam muhalefetliğimden değil de her yağ değişiminde aaa ne güzel olmuş diyorum. Yeni yağın etkisi olmasın acaba bu?

yok hocam yeni yağın etkisi tabikide oluyor ama castrolda geçişler kemikli diye tabir ettiği türden gerçekten hatta castrolde yağı değişip 1000 km yapmadan bile daha belirgin şekilde sertliği oluyor motulde ciddi oranda bu farkı hissedebiliyorsun enazından bana öyle hani motul koydum gidişi değişti titreşimi yok oldu gibi şeyler belki biraz abartı olabilir ama titreşim ve gidişte çok bir fark görmedim fakat vites geçişlerindeki fark kendini belli etti 3 ayrı motorda denedik 3 taneside castrol vardı 3 ünede motul 5100 koyduk sonuç böyle 3 motorun tesadüf olacağını sanmıyorum

bassturbin
12 Nisan 2017, 21:38
BatuhanK selam, yamaha xj6 ya istanbulda trafikte ve şehir içi kullanım için 10 40 yerine 10 50 koyuyorum, iyi etmişmiyim sence?

Bir parça kalın yağ daha geç ısınır biraz daha koruma sağlar diye düşündüm.Çünkü bu motor ve diğerleri fazla sokak arası caddede sağa sola giderken biraz fazla fan açıp kapatıyorlar...40 derece değil buralar ama nemden ve dur kalktan 40 dereceden fazla etkisi olur diye düşünüyorum...

harung
12 Nisan 2017, 21:54
Sirf yaz icin ozellikle sicak iklimde antalya adana vs 20/50 bile koyabilirsin zaten motor durdugu yerde ates gibi oluyor

cxe
13 Nisan 2017, 10:35
Bende ayni ikilem arasindayim. Suan Motul 5100 kullaniyorum. vites gecisleri falan cok iyi ama 5100 yari sentetik, power 1 racing tam sentetik ve daha ucuz. Bir dahaki sefere castrolu deneyecegim, hosuma giderse castrolle devam edecegim. Bu arada motosikletim Pulsar RS 200, sonucta pist yada asiri performansli kullaadigim icin Castrol rahatlikla isimi gorecek gibi

brooklynnn
13 Nisan 2017, 10:43
Castrol fiyat performans olarak 1 numara arkadaşlar. Aletle uzun yol yaptığı vakit vites geçişlerindeki yumuşaklığı hissetmem ve doğru is yaptığımı anlamam paha bicilemezdi.

Tam sentetik yağ sonuçta yılların markası kotu urun ortaya çıkartacak hali yok diye düşünüyorum.

Alınız aldırınız.

BatuhanK
13 Nisan 2017, 11:07
yok hocam yeni yağın etkisi tabikide oluyor ama castrolda geçişler kemikli diye tabir ettiği türden gerçekten hatta castrolde yağı değişip 1000 km yapmadan bile daha belirgin şekilde sertliği oluyor motulde ciddi oranda bu farkı hissedebiliyorsun enazından bana öyle hani motul koydum gidişi değişti titreşimi yok oldu gibi şeyler belki biraz abartı olabilir ama titreşim ve gidişte çok bir fark görmedim fakat vites geçişlerindeki fark kendini belli etti 3 ayrı motorda denedik 3 taneside castrol vardı 3 ünede motul 5100 koyduk sonuç böyle 3 motorun tesadüf olacağını sanmıyorum

BatuhanK selam, yamaha xj6 ya istanbulda trafikte ve şehir içi kullanım için 10 40 yerine 10 50 koyuyorum, iyi etmişmiyim sence?

Bir parça kalın yağ daha geç ısınır biraz daha koruma sağlar diye düşündüm.Çünkü bu motor ve diğerleri fazla sokak arası caddede sağa sola giderken biraz fazla fan açıp kapatıyorlar...40 derece değil buralar ama nemden ve dur kalktan 40 dereceden fazla etkisi olur diye düşünüyorum...

Selam. O kadar kesin bir dille iyi veya kötü diyemeyeceğim ancak motosikletin fan açıp kapatması bir sorun değil diye düşünüyorum. Fan durmadan çalışıyorsa o zaman sıkıntı başlayabilir.
Kalın yağ geç ısındığı gibi aynı zamanda yağı soğutmak da daha zordur.
Çok büyük farkı olan yağlar olmasa da(10-40 vs 10-50) ben yine de sonraki sefer kaliteli bi 10-40 tan devam etmenizi öneririm.
20-50 falan yazılmış aşağıda sakın ha, motorunu seven yapmasın :salut:

Romedon
13 Nisan 2017, 11:17
Motuk 5100 yarı sentetikte karar kıldım. Bakalım tam sentetiten yarı sentetiğe geçişte bi fark hissedecekmiyim.Eğer yarı snetetik iyi gelirse bir de ipone tam sentetik deneyeceğim.

bassturbin
14 Nisan 2017, 00:59
Fan sürekli çalışmıyor normal 100 C de açılıp 94 93 C olunca kapanıyor, yani fan açıp kapıyor dediğim uzun yol gibi fan hep kapalı değil, ısı sürekli yüksek olduğundan fan bir açılıyor su soğuyunca bir kapanıyor.

ogzcngdk
14 Nisan 2017, 01:08
Arkadaşlar bende kendi tecrubelerimden yola çıkarak diyeceğim ki; bu yağlar arasında belirgin bir fark yok.

şu yağı koyarsan motorun ömrü uzar, daha rahat çalışır gibi söylemleri çok komik buluyorum. Ben hyosungta castrol kullanıyordum, bana dedilerki castrol çok kötü, berbat, vites geçişleri sert oluyor vs. bende ipone 10w-40 aldım denedim, bir fark göremedim.

Ardından motul 10w-40 5100 aldım denedim, yine fark yok... motorumuda çok iyi tanırım en ufak ses farklı çıksa anında farkederim inanın. Bunlar hep psikolojik, motorunuza uygun vizkozitede yağ kullanın gerisini dert etmeyin..