PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2004 XL 200 halen alınabilir bir motor mudur?

notyetktu
06 Nisan 2017, 11:34
bu başlıkta uzun zamandır bilgi paylaşılmıyor. Acaba kullanıcısı mı kalmadı yoksa kullanıcıları foruma mı girmiyor?
şu an 250cc enjeksiyonlu 2008 model bir maxiscooter kullanıyorum. Ancak yeniden vitesli motora geçmeyi düşünüyorum. Motoru daha çok keyif amaçlı hafta sonları kullanıyorum. Uzun gezilerde ve arada doğa gezilerinde kullanabilmek için de küçük hacimli (200 cc ve üzeri) bir enduro bakınırken 2004 model ve 71000 km de bir XL 200 e denk geldim. Sahibinin söylediğine göre motorun herhangi bir sıkıntısı yokmuş. Ancak bakımdan bakıma yağ eksiltiyormuş ancak kullanıma hiç bir etkisinin olmadığını söyledi. Henüz motoru görmedim ancak sahibi ile telefonda görüşmemde beni sıkıntıya sokmayacağını ifade etti. Ve açıkcası motorumla takas yapabileceğini de söylediği için bana cazip geldi.
İnternetten araştırmama rağmen XL 200 ler hakkında çokta bilgiye rastlamadım. 2004 model, 71000 km deki bu motoru alırsam bir kısıntı yaşar mıyım? Daha doğrusu yıl 2004 olmuşken 13 yaşındaki motor halen alınır mı fikrinizi almak isterim.

c3y
06 Nisan 2017, 11:37
Dostum imkanların doğrultusunda yüksek model almaya yönel eski motorların metal ömürleri ve yıl + km ile bozulucak diğer aksanları olduğundan sürprizlerle karsısabilirsin.Başına iş açma derim devir ekonomi tasarruf devri motoru alırken yapıcağın harcamalarıda göz önüne al en kötüsünden marka model takıntın olmasın motor hacmi silindir hp ve model yılı gibi takıntıların olsun başın ağrımaz.

zekeriyaimam
06 Nisan 2017, 11:44
Parça olup olmadığını kontrol edin ona göre alın.Gönül rahatlığıyla binilir niye olmasın.

hachiko
06 Nisan 2017, 11:46
Motor ömürlük olsa da elbet bozulacak ya d zarar görecek parça sıkıntısından dolayı alma derim..

mephamd
06 Nisan 2017, 12:58
Fiyat nedir? Üzerine ekleme yapıp Crf almak mümkün mü?

MoRFy
06 Nisan 2017, 13:11
Hocam honda servisinde parçası varsa alıp gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. Yapman gereken tek şey güzelce motoru baktırman. 1984 model XL 80 2 zamanlı Honda motor mevcut elimizde ve hala aktif olarak kullanılıyor.

Resmide şuraya bırakayım azcık konu hareketlensin :cat:

http://i.hizliresim.com/kb9YyW.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:08 ----------

o lastik ipleri takma, şu seleden bezi kaldır vs... desemde dinletemiyorum. kafa eski olunca değiştiremiyorsunuz bazı insanları
:)

Seko
06 Nisan 2017, 13:26
Ne gerek var ? Çirkin mi çirkin bir motor olmasını geçtim (bkz. ön çamurluk), zaten 200 cc... Ederi en fazla 3 - 4 bin TL iken 7 - 8 bin TL istenmesi de bir Honda klasiği olsa gerek. Son sahibi olmayı kabul ediyorsan alabilirsin. Bulduğun motorun bakımdan bakımdan yağ eksiltiyor olması (ne kadar eksiltiyormuş ?) motorunun bitmek üzere olduğunu gösterir.

MoRFy
06 Nisan 2017, 13:41
Ne gerek var ? Çirkin mi çirkin bir motor olmasını geçtim (bkz. ön çamurluk), zaten 200 cc... Ederi en fazla 3 - 4 bin TL iken 7 - 8 bin TL istenmesi de bir Honda klasiği olsa gerek. Son sahibi olmayı kabul ediyorsan alabilirsin. Bulduğun motorun bakımdan bakımdan yağ eksiltiyor olması (ne kadar eksiltiyormuş ?) motorunun bitmek üzere olduğunu gösterir.

Hocam güzel ve çirkin göreceli bir kavram tamamen kullanıcıya bağlı.Ne için kullanacağına nerede kullanacağına bağlı. yani içine sindi ise alp kullanılacak bir motor cefakar bir motor.
Günümüz teknolojisinden uzak, havalı abs plastik yada grenajlardan yoksun bir motor.
bu motorları zamanında ülkeye sokanda orman bakanlığı ormancıların altına çekti bu motorları kullansınlar diye. sağlamdır dayanıklıdır. Daha çok köyde bayırda tarlada kullanmak için kullanılır benim görüşümce. şehirler arası kullananda var tanıdığım. 7 bin tl eder mi_? her malın bir alıcısı ve satıcısı var. 7 etmesse 5 eder 5 etmesse 4 eder ama bişiler eder sonuçta hakiki japon. o zamanın teknolojisinde kaliteden ödün verilmeyen piyasadaki nadir motorlardan biri. Ancak arkadaşın dediği gibi yağ eksiltmesi motorun ömrü ile alakalı olma ihtimali çok yüksek. eğer sahip olmayı düşünürseniz mutlaka detaylı bir incelettirin motoru.

notyetktu
06 Nisan 2017, 14:02
bu arada 7 bin tl felan konuşuluyor ama ben fiyat yazmadım. sahibi motor için 5500 tl istiyor.
Link paylaşmak etik mi bilemedim ama linki bu:
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-hatasiz-2004-honda-xl200-417902719/detay

hercul3367
06 Nisan 2017, 14:49
başınız ağrıyabilir,hiç riske girmeyin.https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mondial-xtreme-enduro-2016-plakali-sifir-ayarinda-kart-gecerli-410987489/detay

ikinci elde 8.500 e kadar var.sorunsuz shenaray marka motor mondial getiriyor.
canavar gibi makina 6 km dir uzun yol,cross kullanıyorum kesinlikle tavsiye ederim.
takas edenlerde olabilir.

motoru honda nx 250 dir.

notyetktu
06 Nisan 2017, 15:05
mondiali biliyorum hoşuma da giden bir motor ancak mondialin Rx3 evosu daha hoşuma gidiyor. o kadar fark verebilecek olsam onu alacağım.

hercul3367
06 Nisan 2017, 15:10
rx denedim ve pek sevmedim,görüntü güzel.
ama enduro, rx e göre çok daha torklu ve atak.
tercih sizin tabiki de.allah gönlünüze göre versin.

diablof
06 Nisan 2017, 15:23
200 cc olduğu için, tr de pek bulunmadığı için sorun yaşayabilirsin. şöyle ki;

250 cc tek silindir crf olsa, ihtiyacın olsa piston, segman, gömlek, supap, kafa, motor, şanzuman, aklına gelebilecek her yedek parçayı ister honda dan, ister muadillerinden bulabilirsin. ama 200cc tek silindir motor için ihtiyaç anında biraz uğraşabilirsin parça olayında.

yoksa geri kalan ne parçası var ki dişli desen her yerde bulursun, karbüratör bakkalda satılacak neredeyse, gibi gibi.

şahsen muadil parçasını bulabileceğin bir makinaya yönelmen, kafanı rahat tutar. her gün "allahım motora bişey olmaz inşallah" diye düşünmekten se, bozulursa şurdan alır yaptırırım demek daha rahatlatır insanı.

tabi şahsi görüşüm bu. zevkleri ve renkleri tartışmak yanlış olur :) kolay gelsin.

notyetktu
06 Nisan 2017, 15:24
amin inşallah. r3x evo görüntügüzel ama bende kaliteden çok emin değilim. gönül crf 250l diyor ama fiyat yüksek.

F54
06 Nisan 2017, 23:15
ben o model arabaya biniyorum alırken de hiç elimde kalır aman alınır mı diye düşünmedim
ben senin yerinde olsam eğer temiz masrafsız sa alır kullanırım
çinli ye bulaşma derim emin ol 71000 de aldığın honda 0 km çinliden iyidir
aksini iddaa eden bana bi tane 13 yaşında yürüyen çinli göstersin
veya 71000 km de orj bi çinli
bi motosikletin sağlam olduğu öyle birkaç bin km de belli olmaz

serif abi
07 Nisan 2017, 08:58
İlla parça lazım olacak ,
MEsela arabada 100 satıyor olsunlar yeni kasa geldimi eski kasanın fiyatı hemen %20 düşer. Bu nunun yeni kasası bile yok üretimden kalkmış motor illa paröa lazım olacak sinyalin birisi gitti diyelim ne yapacaksın o sinyale uydurmasyon sinyal takacaksın 3 farklı birisi farklı duracak gören soracak senin canın sıkılacak motordan soguyacaksın.
Motor parçası bozuldu diyelim o ayrı ugraştıracak seni belki sezon ortasında bozulacak sezon sonuna kadar parça aramak ile geçireceksin vaktini ..

CBF150 gibi bir şey olsa alınır çünkü parçasını bulursun ,

Buda alınır ama hangi şartda alınır..?
Bir bu paraya kesin alınmaz adam gibi makul fikat ister satıcı 2-3 olur.
İki bir güzel motorun vardır buyuk onu şehir içi bakkal çakkal kulanmak istemiymeyip KM artamasını istemiyorsundur, veya buyuk oldugu için şehir içi kullanımı zordur onun yanına hoplamayıp zıplamak istiyorsundur alınır konur.

Sonuç bu motordan evin hn olmaz tek gecelik ilişki veya kuma olur,.:)

YAg yakmadan bahsetmişsin o da artık silindir ile seknman arasında boşluklar oluşmaya başladı motor ömrünü azaldı artık güç ve performans düşüşü yavaş yavaş başlıyacak ve beni rektefiye et yada en azından piston segman attır diyor motor kendi diliyle

notyetktu
07 Nisan 2017, 09:21
cevaplarınız için teşekkür ederim. sanırım biraz daha maxiscooterımla vakit geçirmeye devam edeceğim. bu sırada hem biraz daha para biriktirme fırsatım olur hem de belki daha güzel bir model düşürürüm.
Zaman ayırıp cevap yazan herkese teşekkür ederim. en çokta bir sorun çıkarsa motordan soğuyacaksın yorumu vazgeçmemi sağladı.

Seko
07 Nisan 2017, 09:50
bu arada 7 bin tl felan konuşuluyor ama ben fiyat yazmadım. sahibi motor için 5500 tl istiyor.
Link paylaşmak etik mi bilemedim ama linki bu:
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-hatasiz-2004-honda-xl200-417902719/detay

İlandaki motor güzel duruyor ama yine de alınca satması sorun olacaktır. Şu Honda bu motordaki 200 cc bloğu neden CBF 150 kasasına koymaz ki ? Mis gibi olurdu.