PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MOTOSİKLET SESİ...

asbaran_54
26 Mart 2017, 03:53
arkadaşlar büyük cc kullanıcısı arkadaşlardan bir konuda bilgilendirme rica ediyorum. sorum şu: iki motor düşünelim, biri 600rr diğeri 1000rr olsun... ya da biri r6 diğeri r1 olabilir. model yılları ve egzozları da aynı olsun. bu iki motordan çıkan sesler farklı mı olur. silindir sayısı sesi farkettirir biliyorum. yani çift silindir bir racingden 4 silindir sesi alamazsınız burası tamam ama her ikisi de 4 silindir olsa ses aynı mı olur yoksa aradaki 400 cclik fark sesi etkiler mi. 1000 cc olan motosikletin sesi daha yüksek mi çıkar yoksa her ikisi de 4 silindir olduğu için çok farketmez mi... bunu öğrenmem gerekiyor. yeterince net yazabildiğimi düşünüyorum. cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Afyonlu_Cash
26 Mart 2017, 03:57
al bitane yüzlük kes eksozu siprelle tatmin edici bi ses alırsın :D

sezgingulmez
26 Mart 2017, 07:42
Yutub u ac ikisininde sesini dinle sen karar ver

efendy06
26 Mart 2017, 08:35
Egzoza verilen yakıt artığı+hava artığı = ses

Yani sesin güzelliği hem basınç, hem de bu basıncın senkronize olması ile alakalı.

Şöyle izah edeyim, 1000RR da benim motordaki 250cc silindirden 4 tane var. Ama ben o sesin 1/4'ünü alamam tek silindir motorumla. Çünkü 4 silindir motorda egzoz sürekli dolu, sürekli yanmış hava/benzin karışımı çıkıyor egzoza, kesinti yok. Ama benim motorda 1 dolu 1 boş ıvır zıvır, arada bir sürü vakit kaybı ile, pır pır pır kesintili ses çıkar helikopter sesi gibi. Bu işin senkronize mevzuu.

Bunun dışında egzoz manifoldundan çıkan yanmış karışım miktarı (süre/miktar) da ses konusunda etkendir. Bu konuda, tabiki 1000lik motor 600lükten, 1500lük motor 1000likten daha iyi ses verecektir prensip olarak.

Şimdi bunları açıkladığımıza göre, artık gidip 1000rr veya r1 alıp, saçma sapan bir egzoz takıp, milletin kulağına tecavüz edebilirsin :cherry:

whitedeamon
26 Mart 2017, 12:14
Crossplane olayıda var ona bakarsak.Firmanın sistemi nasıl ayarladığına bağlı

asbaran_54
26 Mart 2017, 19:41
efendy06 teşekkür ederim son derece tatminkar bir cevap oldu. zamanını ayırıp yazmışsın eksik olma. abi yalnız şu var ki ben o sesleri duyduğumda kulağım gayet rahat, tecavüze uğramış gibi değil aksine operasyon sonrasındaki keyif sigarası tadı veriyor: ) abi madem bu konuda belli bir birikime sahipsin oldu olacak şuna da cevap ver... 20 lira civarı gök gürültüsü sesi çıkaracak bir makine ne alayım. 2005 model ve üstü birşey olur mu. cbr 600f mi 636 mı ya da önereceğin başka birşey var mı... eyvallah selamlar

Alonedark93
26 Mart 2017, 19:48
efendy06 teşekkür ederim son derece tatminkar bir cevap oldu. zamanını ayırıp yazmışsın eksik olma. abi yalnız şu var ki ben o sesleri duyduğumda kulağım gayet rahat, tecavüze uğramış gibi değil aksine operasyon sonrasındaki keyif sigarası tadı veriyor: ) abi madem bu konuda belli bir birikime sahipsin oldu olacak şuna da cevap ver... 20 lira civarı gök gürültüsü sesi çıkaracak bir makine ne alayım. 2005 model ve üstü birşey olur mu. cbr 600f mi 636 mı ya da önereceğin başka birşey var mı... eyvallah selamlar

600f. Düz boruda taksan öter o. :P

jimi_hendrix
26 Mart 2017, 19:50
farklı firmalar tarafından üretilen aynı hacimdeki ve aynı silindir sayısındaki iki motor aynı sistemde çalışsa bile sesler farklı çıkabilir.

bakınız;
https://www.youtube.com/watch?v=RJx22RqxGZI
ve
https://www.youtube.com/watch?v=SSQIgY9DJs4

efendy06
26 Mart 2017, 20:09

Dostum sana senfoni orkestrası gibi de gelebilir, o değil mevzu. Çevredekiler ne hissediyor esas soru bu :)

MotoHayal
26 Mart 2017, 21:13
Genel olarak 600 lük sesi daha cok beğenildiğini gördüm etrafımda 1000cc ye göre daha hırçın çıkıyor ama mesela 1000cc nin sesi daha derinden biraz daha tok gelebiliyor arada fark olur elbette kısaca.

shruikan
26 Mart 2017, 21:47
20 lira civarı gök gürültüsü sesi çıkaracak bir makine ne alayım.

yağmur duasına mı çıkacan?

MotoHayal
26 Mart 2017, 22:45
Soru komik olmuş :) r6 2006 üzerinde Akrapovic vardı güzel ses yapıyordu ama şuan 20 ye alınır mi bilmiyorum tahminim alinmaz 600f den öyle ses alamazsin tam arkadasimda vardı genelde fiyy fiyy diye rolantide ses yapıyordu yüksek devirde tok ses veriyordu ama r6 kadar hırçın bi sesi yoktu 600f de devil vardı egzoz olarak

gt170
26 Mart 2017, 22:57
Sıkıştırma oranları da çok önemli 600cc ler arasında en çok sıkıştırma oranına sahip R6 sonrasında Gsxr600 ve 600RR geliyor seslerini de dinlediğinde en çok gür hırçın sesi R6 dan alırsın.