PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çok mu çok sağır var? bizde mi bir problem var?

velizrsln
27 Şubat 2017, 17:21
diye bir klişe başlıkla giriyorum dikkat çekmek için

evet çok korktuğum şey şu küçük kazalar, içi boş tiger egzozum ile bazen öndeki yayaların duymadığını fark ediyorum, aslında ses arkaya gidiyor, birde hava filtresi ile sesi ön tarafa vermek gerekiyor aslında, bazen hırçın giderken öndeki yaşlılara falan ses ulaşmıyor sanırım, zaten gözler bitiyor çok tehlikeli bir durum alıyor

aslında egzozun yönünü u boru ile öne vermeyi denicem bir ara

shruikan
27 Şubat 2017, 17:26
egzoza ters basınç uygulayıp yüksek hızda subap piston dağıtma da...

Okan Sinan Ocan
27 Şubat 2017, 17:28
Sevgili Kardeşim,

Yayaların davranışını değiştirmeye çalışmak yerine kendi davranışlarına dikkat edersen çok rahat edersin. Seni duyamayacak kadar yaşlı bir yayaya yol vermek yerine, yol almak istiyorsan motosiklet üzerinde tehlike yaratıyorsun demektir. Daha iyi sürücü daha hızlı sürücü demek değildir.

Sevgilerimle

velizrsln
27 Şubat 2017, 17:46
egzoza ters basınç uygulayıp yüksek hızda subap piston dağıtma da...

haha yok yok çıkıcak bir yerler veririm ya önünde bir hava engelleyicisi olur ya da bilmiyorum boşver

EldekiDebryj
27 Şubat 2017, 18:28
Yeri gögü inleterek gezince herkesin önünüzden çekileceğini mi sanıyorsunuz? Hepimiz öyle yapalım baride kulakları sağır olmayanlarda sağır olsun. Misal babaannem, karşıdan karsıya gecerken "dur babaanne araba geliyor, geçsin vsvs" diyorum. Cevap "O bizi görüyordur yürü. :D" Sende ses çıkarttıgın için herkes beni duyuyordur diyerek süreceksen yanlış...

Alonedark93
27 Şubat 2017, 18:39
Konuyu okumadım ama çok 'sığır' var onu biliyorum..

MrMud
27 Şubat 2017, 19:05
Bunun çözümünü biliyorum ama ilk satırın yüzünden sinir oldum soylemicem...
Hadi bakalım.

shruikan
27 Şubat 2017, 21:40
Konuyu okumadım ama çok 'sığır' var onu biliyorum..

bu çok manidar oldu :queen:

Quad87
28 Şubat 2017, 09:21
Sırf başlığa ne yazılır merak ettim.:pr: "çok mu çok sağır var?..."

Birde neden herkes sesini duyup yoldan canını kurtarır gibi kaçmak zorunda onu da anlayamadım :silent:

Trafikte herkesi bağlayıcılığı olan trafik kuralları mevcut. Fakat ben hiç "sesi çok gelen araçlardan kaçın, saklanın.." gibi bir şey hatırlamıyorum.

Yayanın geçiş üstünlüğü de bir çok yerde en üstte yer alıyor zaten =?

".. ama çok 'sığır' var.." kısmını bende bazen kullanıyorum şimdi ne yalan söyleyeyim ama hayvan gütmek benim işim değil deyip devam etmek lazım.

cem_fb
28 Şubat 2017, 09:51
Komple sök susturucuyu 3 mahalle öteden duysunlar seni, yiyeceğin küfürler de cebine kar kalır.

balamir01
28 Şubat 2017, 10:22
Okuduklarım beni benden aldı. Yanlış anlamadıysam arkadaş şunu mu diyor: "Yayalar sesimi duyup sağ sola kaçışsın, yolda yürüyorsa sesimi duyup koşarak karşıya mı geçsin." Sizin o açmalı, vurdurmalı, kulakta balyoz etkisi yapan egzozlarınız yüzünden doğduğunuz güne lanet ediyorum, diyerekten dikkat çekerek sonlandırıyorum.
Ha lanet demişken,ALLAH FETONUN BELASINI VERSİN :)

mehmet tufan
28 Şubat 2017, 10:24
trafik kuralları, insana saygı, doğaya saygı, yaşama sevinci.
bunlar önemli şeyler.
hatta çok önemli şeyler.

shruikan
28 Şubat 2017, 10:59
söz konusu topluluk yaya geçidine park eden, caddeye çift park eden, dolmuş durağının önüne parkeden bir topluluk.

egzozu kendi motoruna değil, adamın afedersin g.tüne soksan gene sığır!

whitedeamon
28 Şubat 2017, 13:09
Yayaları boşver hocam altında motor var zaten o yaya 2 metre yürüyene kadar sen 10 metre gitmiş olursun.Önemli olan direksiyon başındaki sağırlar.

Tefoo
28 Şubat 2017, 14:00
diye bir klişe başlıkla giriyorum dikkat çekmek için

evet çok korktuğum şey şu küçük kazalar, içi boş tiger egzozum ile bazen öndeki yayaların duymadığını fark ediyorum, aslında ses arkaya gidiyor, birde hava filtresi ile sesi ön tarafa vermek gerekiyor aslında, bazen hırçın giderken öndeki yaşlılara falan ses ulaşmıyor sanırım, zaten gözler bitiyor çok tehlikeli bir durum alıyor

aslında egzozun yönünü u boru ile öne vermeyi denicem bir ara

bence sende problem var.

gurkanerkan
28 Şubat 2017, 14:58
Egzozu eğip bükmenize gerek yok ya kornaya basın ya da ağzınızla kornaya alternatif olacak sesler çıkarın.

gibigibi1985
28 Şubat 2017, 15:18
Konuyla ne kadar bağlantılı bilmiyorum ancak, şöyle bir davranış türü var;(özellikle şehir içinde) yaya geçidi vs olmayan bir yolda karşıdan karşıya geçerken geldiğimi gördüğü halde en ufak bir istif bozmayıp öyle sakince bakınan yayalar, hatta yolun ortasına kadar gelip motosikletin geçeceği kadar mesafe bırakıp geçmeni bekleyenler.En ufak bir temasta yerdeyim.(Sorun trafiğe has değil maalesef hayatın her alanında böyleyiz)

quattromeb
28 Şubat 2017, 15:50
midtown madness ve gta ile büyüyen nesil bu işte... buyrun... :)

RedCBR125
28 Şubat 2017, 16:06
Arkadaşı topa tutmuşsunuz resmen. Forumda konuya ilk 3 mesajda kim ne yönde yazarsa yorumların tamamı o yönde devam ediyor.
Ya da belirli isimli arkadaşlar konuya nasıl yön verirse öyle gidiyor.

Bu adamın neyini topa tuttunuz? Geniş ve boş bir caddede trafiğe uygun hızda gidiyorsunuz, yaya geçidi veya trafik lambası olmayan bir yolda keyfe keder çevreyi ve yoldaki araçların seslerini umursamayan yayalardan bahsediyordur diye düşünüyorum, kendi canına ve motorcunun canına mâl olabilecek bir durum.

Bir video vardı o videoda motosiklet normal araç yolunda ilerlerken yandan küt diye çarpıp motorcunun kaldırıma uçmasına sebep olan dikkatsiz bir yayanın olduğu video, kulakların da mı duymuyor gözlerin de mi görmüyor ey yaya ?

Ben genelde yaya olarak ulaşım yaparım ama önce kendi sonra karşımdakinin sağlığı için çevreme ve çevremdeki seslere dikkat ederim.

Jemand
28 Şubat 2017, 16:29
sağırı sığırı bilmemde, binlerce dansöz var

https://www.youtube.com/watch?v=GEkiI9QVOc0

aonal
28 Şubat 2017, 16:50
Sende problem var arkadaşım ybr kullanıyordum fıtı fıtı gitmesine rağmen herkeste görüyordu beni ama sen şehiriçi gaza yüklenir bir anda aralardan

çıkıverirsen adamın çocugu hastadır, ev kirası yetişmemiştir, kafası başka yerdedir, gerçekten sağırdır... duymayabilir sen o motosiklete

biniyorsan gerçek motosikletli olacak onun yerine duyacak görecek hatta yaşlıysa durup sen geçireceksin motosiklet kullanmak bunu gerektirir bence

duyacaksın.

Quad87
01 Mart 2017, 09:02
Arkadaşı topa tutmuşsunuz resmen. Forumda konuya ilk 3 mesajda kim ne yönde yazarsa yorumların tamamı o yönde devam ediyor.
Ya da belirli isimli arkadaşlar konuya nasıl yön verirse öyle gidiyor.

Bu adamın neyini topa tuttunuz? Geniş ve boş bir caddede trafiğe uygun hızda gidiyorsunuz, yaya geçidi veya trafik lambası olmayan bir yolda keyfe keder çevreyi ve yoldaki araçların seslerini umursamayan yayalardan bahsediyordur diye düşünüyorum, kendi canına ve motorcunun canına mâl olabilecek bir durum.

Bir video vardı o videoda motosiklet normal araç yolunda ilerlerken yandan küt diye çarpıp motorcunun kaldırıma uçmasına sebep olan dikkatsiz bir yayanın olduğu video, kulakların da mı duymuyor gözlerin de mi görmüyor ey yaya ?

Ben genelde yaya olarak ulaşım yaparım ama önce kendi sonra karşımdakinin sağlığı için çevreme ve çevremdeki seslere dikkat ederim.

Arkadaş mesajında bazen(!) hırçın giderken yaşlıların duymadığından bahsetmiş :sunny:

Eşek kadar insanlar kendi fikrini üretebilecektir diye düşünüyorum:silent:

Hani şu herkesin izlediğinde takdir ettiği, motosikletlilerin yutupta yolda giderken durup yaşlılara yardı ettiği, engellilerin karşıdan karşıya geçmelerine yardımcı olduğu, yola girmiş minik dostları canları yanmadan yolun dışına taşıdığı videolara bakıp " evet işte moturcu budur ağğbiiii, bizi böyle bilmesi lazım herkeşin. Hep yannış tanıtıyollaar" diyen vatandaşlar, yukarıdaki gibi bazen hırçın(!) giderken yayanın o çılgın ekzozunun sesini duyup yoldan canını kurtarmak için kaçmadığından dert yanıyorsa, kusuruma bakma ama yine aynı şeyleri yazardım :wiinkk:

Seko
01 Mart 2017, 09:18
Önce şunu bir sorayım, on yıldır motor sürüyorum neden ben böyle ses duyurma ihtiyacı hissetmiyorum ? Yolda ilerlerken herkesin ve özellikle yayaların benim önümden koşuşarak çekilmek zorunda olmadıklarımı bildiğimden olabilir mi ? Bu insanları hayvan sürüsü gibi mi görüyorsun ki sesten korkup çekilmelerini bekliyorsun ? Ben senin bahsettiğin tipte apaçileri gördüğümde, o berbat egzoz seslerini 50 metreden duyduğumda, ağızlarını burunlarını kırasım geliyor, içimden küfrediyorum. Bu sürüye dahil olmak mıdır niyetin yoksa zaten dahil misin ?

Ulan dua edin şu forumda moderatör değilim.

velizrsln
06 Mart 2017, 13:43
Konuyla ne kadar bağlantılı bilmiyorum ancak, şöyle bir davranış türü var;(özellikle şehir içinde) yaya geçidi vs olmayan bir yolda karşıdan karşıya geçerken geldiğimi gördüğü halde en ufak bir istif bozmayıp öyle sakince bakınan yayalar, hatta yolun ortasına kadar gelip motosikletin geçeceği kadar mesafe bırakıp geçmeni bekleyenler.En ufak bir temasta yerdeyim.(Sorun trafiğe has değil maalesef hayatın her alanında böyleyiz)
Nice niceler sigir dolu

Pistonlar
14 Mart 2017, 23:49
Temkinli yavaş sürmekte fayda var

sdirer
15 Mart 2017, 00:45
Yolların aslında yayalar için olduğunu önce okulda, sonra sürücü! kursunda anlatmaz isen, kuatromeb'in dediği gibi midtown maddness, gta ile büyüyen tayfa yolları kendi malı sanır...
Böylesi gidecek medeni bir ülkeye, yayanın üstüne sürecek mahkemede bulur kendini oradan da akıl hastanesine durumun tespitine gönderirler, gönderirler ki aklı başında mı anlasınlar...
Kanunsuzluğun kanun olduğu orta doğu cahiliyesinde bile ehliyet kursunda anlatırlar: büyük küçüğe yol verecek diye. Anladıın? Ama bizim cahiliyede tır, otobüsü taciz eder, o arabayı taciz eder, araba motoru, aha bu ortamda motorcu da yayayı taciz eder. Yazık, çok yazık :pr:

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:30 ----------

Kesersin gazı olur biter, kaldı ki o yol zaten yayanın, sen araç üstündesin beklemek sana düşer. Ahlakende sana düşer; kanunen de sana düşer.. şimdi o yaya koşmaya kalktı takıldı düştü sen de onu ezdin. Hani anladık, dünyadan haberin yok da hiç mi duymadın araba yayaya çarptı haberi, motorcu yayayı ezdi haberi? Bolca duymuşsundur. Peki hiç duydun mu yaya kamyona çarptı haberi? Duyamazsın.. çünkü sorumluluk motorize olanındır. Var mı bir kişi ben yaya kamyona çarptı diye duydum, gördüm, dinledim diyen? Var mı? O yaya korktu geri dönmeye kalktı, senin geçerim dediğin yere döndü gene sen çarparsın ona!!! Anladın mı? Yaya sana çarpmaz... Motorize olan çarpar..
Hadi bunları geçtim ortadoğu cahiliyesinde trafik kitabında egzostla ses duyurmak nerede yazıyor? Hani ben ehliyeti 20 yıl önce aldığım için belki arkadan bir yerlere eklemişlerdir?
Siz asıl o egzostlarla aldığınız hayır dualarını düşünün.

velizrsln
15 Mart 2017, 20:51
böyle mal dolu bir ülkede tabiiki forumunda da bol bol elbet baya vardır zaten aksini kimse söylemiyor, neyse görmemezlikten gelelim biz işimize bakalım çözüm üretelim o mallar bize vatan haini desin

bugün 100 ile sol şeritten giderken yanımdan bmw nin 1000rr ın advencar olanının akrep egzozlu olanı yanımdan hızla geçti gitti ama yanımdan geçesiye bir ses gelmedi sonradan önümdeyken sesi geliyordu çünkü egzozu artık beni geçtikten sonra bana bakıyordu, aksine bize gittiğimiz yöne ses gitmesi gerekiyor

DreamTheater
15 Mart 2017, 21:18
bizim motorlarda ses yok, 230 kg. luk motor üstelik, ya biz ne yapalım :)

motor sürücüsü demek kazayı önceden gören (olacağını kestirip planlama yapmayı kastediyorum) ona göre sürüş planını yapan anlık olarakta güncelleyen insan demektir, o yüzden ses çıkması bizim için önemsiz, korna çalarız gerektiğinde :)