PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sigortası 6 ay önce bitmiş araç almak

mustafav
13 Şubat 2017, 12:41
Arkadaşlar yine sigortayla ilgili bir soru. Forumda aradım bulamadım. Biraz da acelem var. Sigortası 6 - 7 ay önce bitmiş bir motoru satın alıp yeni sigorta yaptırırken eski kullanıcının sigortasız binmiş olmasından dolayı primlerin yüksek çıkma durumu var mı. Çünkü satıcı bu durumu özellikle belirtti.

gungenir
13 Şubat 2017, 12:56
Var. Sigorta yaptırırken cezalı olarak gecikme bedeli ödemeniz gerek. Tabi bu ceza satıcıya ait.
Daha önce sigorta cezalı araç almadım. Yasal olarak cezanın satıcıya fatura edilmesi durumu nasıl olur bilemiyorum. Kendi vasıtanızı geciktirdiğinizde poliçenin altında gecikme bedeli olarak ayrı yazıyor. Siz ödüyorsunuz.
Yalnız bu cezanın primleri arttırma durumu olmaz. Ceza ayrı ele alınıyor.

Osm@n
13 Şubat 2017, 13:18
Eski sahibinin sigorta borcu veya gecikmesi yeni sahibini bağlamaz.
Yeni sigorta yapılacağı için hasarsızlık indirimi yapılamayacağı için haliyle ilk sigorta yüksek çıkar.

Felis Leo
13 Şubat 2017, 13:30
Sigortasız aracın noterde satışı yapılamaz, satan kişinin mutlaka yaptırmış olması lazım, yaptırır aynı gün satışını yapar aynı gün sigortasını satıştan sonra iptal ettirip parayı geri alır ama ne kadarını alır bilmem.

Alonedark93
13 Şubat 2017, 13:51
Sigortasız aracın noterde satışı yapılamaz, satan kişinin mutlaka yaptırmış olması lazım, yaptırır aynı gün satışını yapar aynı gün sigortasını satıştan sonra iptal ettirip parayı geri alır ama ne kadarını alır bilmem.

Yanlış bilgi.
Sigortanız bitmiş ise satış yapabilirsiniz. Aynı olay başıma geldi sigortacım poliçe kesmeye gerek yok mevcut sigortan bittiği için satışı verebilirsiniz dedi gerçekten de verdim. Benim 45 gün sigortasızdı satış yaptım, 6 ay hakkında hiçbir bilgim yok.

GkRR
13 Şubat 2017, 14:02
Sigorta olmadan satış yapılmadığını duymuştum dikkatle takipteyim bilen arkadaşlar aydınlatırsa.

Alonedark93
13 Şubat 2017, 14:09
Sigorta olmadan satış yapılmadığını duymuştum dikkatle takipteyim bilen arkadaşlar aydınlatırsa.

Trafik Sigortası Olmadan Noter Satışı Durumları
Yeni Alınan Araçlarda 30 Gün Boyunca Sigortasız Satış Yapılabilir.
Mevcut Araçlarda (Ruhsatı Çıkmış) ise süresiz bir şekilde araç satışı yapılabilir.
30 Günü geçmiş yeni araçlarda ruhsat çıkartmak zorunlu olduğundan sigorta yapılmalıdır.
Muayenesi bitmiş araçlarda muayenesiz satış olmadığı için sigorta zorunludur.

Tvs01
13 Şubat 2017, 16:08
Sigorta olmadan satış yapılamaz YALANI sigortacıların ortaya attığı yalandır, satış yapılır gecmiş ve yapılmamış olan zamanda yeni alıcıyı etkilemez KESİN VE NET BİLGİDİR

mustafav
15 Şubat 2017, 12:24
Bilgi için teşekkür ederim. Adamın trafik sigortası bitmiş 6 - 7 aydır garajda yatıyor dedi. Şimdi ben noter satışını yapıp sigorta yaptırınca gecikme cezası vs gibi herhangi birşeyle karşılaşmadan şahsıma ne kadar prim çıkıyorsa öyle alabilecek miyim?

kadango
15 Şubat 2017, 12:53
Eski sahibinin borcu seni bağlamaz, aracı bu halde trafiğe çıkarır da çevirmeye girersen hukuki yükümlülük sendedir.

jimi_hendrix
15 Şubat 2017, 13:33

Kullanılmadığı için ambarda yatan 8 ay sigortası olmayan bir motoru aldım ben. Sigortasız satış yapılabiliyor. Ve eski sigortasızlık cezası aracın yeni sahibini bağlamaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:31 ----------

Bilgi için teşekkür ederim. Adamın trafik sigortası bitmiş 6 - 7 aydır garajda yatıyor dedi. Şimdi ben noter satışını yapıp sigorta yaptırınca gecikme cezası vs gibi herhangi birşeyle karşılaşmadan şahsıma ne kadar prim çıkıyorsa öyle alabilecek miyim?

abi alabileceksin. Ben motoru sigortasız aldıktan sonra eski sahibi sigortasızlıktan ceza primi ödedi.

mustafav
15 Şubat 2017, 15:58
Kullanılmadığı için ambarda yatan 8 ay sigortası olmayan bir motoru aldım ben. Sigortasız satış yapılabiliyor. Ve eski sigortasızlık cezası aracın yeni sahibini bağlamaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:31 ----------

abi alabileceksin. Ben motoru sigortasız aldıktan sonra eski sahibi sigortasızlıktan ceza primi ödedi.

bilgi için teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:56 ----------

abi alabileceksin. Ben motoru sigortasız aldıktan sonra eski sahibi sigortasızlıktan ceza primi ödedi.[/QUOTE]

eski sahibi tekrardan başka bir araç sigortası yaptırırken mi o cezayı ödüyor?

Tvs01
15 Şubat 2017, 21:39
bilgi için teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:56 ----------

eski sahibi tekrardan başka bir araç sigortası yaptırırken mi o cezayı ödüyor?[/QUOTE]
Aynı şekilde ben satış yaptım sigorta 2 ay geçmişti ve motoru sattım, 1 ay sonra yeni motor aldım ama ne ceza nede başka bişe ödedim sigorta ücreti harici her kafadan bi ses çıkıyor, sen motoru al kardesim sigortanı yaptır ceza meza ödemezsin gerisi seni bağlamıyor

F54
15 Şubat 2017, 22:26
Ruhsati varsa
Muayenesi varsa
Sigorta olmasa da satış yapilir

babaçi
15 Şubat 2017, 23:44
sigortanın geçmesi sizi bağlamaz satışı alabilirsiniz fakat normal şartlarda noter satışından itibaren 15 günlük eski sigortadan faydalanma durumunuz olmadığından aynı gün sigorta yaptırın kafanız rahat etsin.