PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PSU'dan Akü Şarj Etme Hk.

ByYlmzZz
05 Şubat 2017, 00:16
arkadaşlar uzun zamandır motorumu yenileme amacıyla depoda yatırdım.bu süre zarfında aküm tamamen bitikti.bende bilgisayar güç kaynağından acaba uygun voltajı elde edip aküyü şarj edebilirmiyim dedim ve güç kaynağı voltaj şemasına baktığımda 12v+3.3v'u birbirine bağlarsam voltaj muhtemelen yeterli gelecek fakat 12v'un amper değeri 12a ve 3.3v'un amper değeri 14a.akünün bizden istediği 9 amper ve bunun 10'da birini uygulamam gerek.sizce nasıl yapmalıyım?

yürekçe
05 Şubat 2017, 00:25
UPS ler zaten içinde akü barındırır.

ByYlmzZz
05 Şubat 2017, 00:33
UPS ler zaten içinde akü barındırır.

ups değil hocam bilgisayar güç kaynağı :) power supply

Mucit23
05 Şubat 2017, 00:34
Arkadaş konuyu yanlış anlamış. UPS ile PSU aynı şeyler değildir. PSU, ATX güç kaynağı ve smps diye geçer. Masaüstü bilgisayarları çalıştırmak için kullanılan güç kaynağıdır.

12V aküyü doğrudan 12V ile şarj etmek yanlış olur. Tam olarak şarj olmaz. 12V akü için yaklaşık 14V civarı bir gerilim gerekir. 12V ile 3.3V'u seri bağlarsan gerilim 15.5V civarı yapar buda yüksek bir şarj gerilimidir. Pek uygun olmaz.

Fakat en önemlisi şu ki. Bir multi çıkışlı Bilgisayar güç kaynağının bütün çıkışları(+12v, 5V, 3.3V, -12V vs) ortak bir GND yada ground kullandıkları için kendi aralarında seri veya paralel bağlanamazlar.

ByYlmzZz
05 Şubat 2017, 00:44
Arkadaş konuyu yanlış anlamış. UPS ile PSU aynı şeyler değildir. PSU, ATX güç kaynağı ve smps diye geçer. Masaüstü bilgisayarları çalıştırmak için kullanılan güç kaynağıdır.

12V aküyü doğrudan 12V ile şarj etmek yanlış olur. Tam olarak şarj olmaz. 12V akü için yaklaşık 14V civarı bir gerilim gerekir. 12V ile 3.3V'u seri bağlarsan gerilim 15.5V civarı yapar buda yüksek bir şarj gerilimidir. Pek uygun olmaz.

Fakat en önemlisi şu ki. Bir multi çıkışlı Bilgisayar güç kaynağının bütün çıkışları(+12v, 5V, 3.3V, -12V vs) ortak bir GND yada ground kullandıkları için kendi aralarında seri veya paralel bağlanamazlar.

peki 12v ile motora ilk hareketi verebilirmiyiz ? diyelim ki verebildik.amper değerleri aküyü zorlar mı? ya da şöyle söyleyeyim depodaki motora direkt olarak psu'yu bağlasam ilk çalıştırma için?

Mertcan39
05 Şubat 2017, 00:51
voltaj kadar amperde önemlidir boş pili ölçtüğünüzdede 3.7 volt çıkar ama telefonu açmaya çalıştığınızda kimse yok 12.3 volt aküyü şarj edebilir diye düşünüyorum psu motosiklete ilk hareketi vermez hiç ddenemeyin

kursaa
05 Şubat 2017, 00:59
Denemekten zarar gelmez bir dene bakalım bizde öğrenelim :)

ByYlmzZz
05 Şubat 2017, 01:02
voltaj kadar amperde önemlidir boş pili ölçtüğünüzdede 3.7 volt çıkar ama telefonu açmaya çalıştığınızda kimse yok 12.3 volt aküyü şarj edebilir diye düşünüyorum psu motosiklete ilk hareketi vermez hiç ddenemeyin

bu dediğini deneyerek yaşıcam.kısmetse yarın elektrik tesisatını yağını,hava ve yağ filtresini takıp kısmetse yarın çalıştırıcam.ve çalıştırmayıda en azından denedim diyerek psu'dan yapıcam :)

Mertcan39
05 Şubat 2017, 01:08
siz bilirsiniz bol şans :) ve kolay gelsin

ByYlmzZz
05 Şubat 2017, 01:27
Denemekten zarar gelmez bir dene bakalım bizde öğrenelim :)

denicem usta merak ettim bende şimdi :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:26 ----------

siz bilirsiniz bol şans :) ve kolay gelsin

teşekkürler.bakarsın çalışır buda bi alternatif olur :) (inşAllah)

shooter1
05 Şubat 2017, 01:36
Akü kaç aydır boş acaba ömrü de bitmiş olmasın

Erhan Tosun
05 Şubat 2017, 03:06
Bence vaktinizi boşa harcamayın, zaten amper değerleri de yüksek aküye zararlı, 12v 1Ah led trafosu alın, 12 ve ya 15 tl, akü şarj işini rahatlıkla yapar ben kullanıyorum, kabloların bağlandığı vidaların yanında bir adet potans var sağ tarafa sonuna kadar çevirirseniz 14v oluyor, akü için (13,8v) ve ya (14v), amper inde 10/1 gerekli, 5 - 6 saat de şarj eder ihtiyaç anında el altında bulunsun.

Link deki ürün den her elektrik, elektronik cide var 1Ah yeterli.

http://www.ledvitrini.com/led-trafosu/genis-kasa-trafo/2-amper-serit-led-trafosu-metal-kasa-led-adaptor-12-volt-24-watt

ByYlmzZz
05 Şubat 2017, 03:37
Akü kaç aydır boş acaba ömrü de bitmiş olmasın

yaklasşık bi aydır boş halde bekliyor.sıfır alınmıştı hiç şarj edilmeden bitirildi içinde ki.sıkıntı olur mu acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:06 ----------

Bence vaktinizi boşa harcamayın, zaten amper değerleri de yüksek aküye zararlı, 12v 1Ah led trafosu alın, 12 ve ya 15 tl, akü şarj işini rahatlıkla yapar ben kullanıyorum, kabloların bağlandığı vidaların yanında bir adet potans var sağ tarafa sonuna kadar çevirirseniz 14v oluyor, akü için (13,8v) ve ya (14v), amper inde 10/1 gerekli, 5 - 6 saat de şarj eder ihtiyaç anında el altında bulunsun.

http://www.ledvitrini.com/led-trafosu/genis-kasa-trafo/2-amper-serit-led-trafosu-metal-kasa-led-adaptor-12-volt-24-watt

hocam çok teşekkürler çok mantıklı ve ekonomik bir ürün kesinlikle her evde olmalı

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:22 ----------

gittigidiyordan siparişi geçtim bile :)

ayzek
05 Şubat 2017, 10:47

peki akü tam dolunca akımı kesebiliyormu bu alet yoksa hala akım gönderiyormu sonra aküyü patlatmasın :)

astrofizik
05 Şubat 2017, 11:12
Düzgün bir akü şarj cihazı alın,
kullandığım bir ürün,oldukça kaliteli 49tl
http://www.motomaxonlineshop.com/h-tronic-al800-aku-sarj-ve-koruma-cihazi-pmu3700

Erhan Tosun
05 Şubat 2017, 11:19
peki akü tam dolunca akımı kesebiliyormu bu alet yoksa hala akım gönderiyormu sonra aküyü patlatmasın :)

Akımı kesmiyor ama 13,50v/13,80v arası devamlı sabit tutuyor, akünün patlaması için bir sebep yok, kış aylarınıda ya da ara sıra kullanacağınız için aküye bir zararı olmaz evimde 7/24 devamlı bağlı 12v 9ah 2 akü var 3 yıl oldu ve bir patlama oluşmadı :) mutfak ve koridor aydınlatması için bağlı.

Mucit23
05 Şubat 2017, 21:19
Kaynağı Yüksek akımlı olması doğrudan akuye zarar vermez. Eğer akü tamamen boş ise akım sınırlayarak aküyü sarj etmek gerekir. Bunu şarj cihazları genellikle yapar.

12v 12a bir psu ile marş basmaya çalışırsanız psu doğrudan korumaya geçer ☺

Basitçe bir akü sarj cihazi almakta fayda var

ByYlmzZz
05 Şubat 2017, 22:48
Kaynağı Yüksek akımlı olması doğrudan akuye zarar vermez. Eğer akü tamamen boş ise akım sınırlayarak aküyü sarj etmek gerekir. Bunu şarj cihazları genellikle yapar.

12v 12a bir psu ile marş basmaya çalışırsanız psu doğrudan korumaya geçer ☺

Basitçe bir akü sarj cihazi almakta fayda var

peki şerit led trafosu akü şarj etmeye yeterli gelir mi? 12v 2a değeri var.üstteki yorumdaki arkadaş devamlı şarj ettiğini söyledi ve sipariş ettim bende o üründen.tek aklıma takılan 12v akü için ortalama 14.4v bir gerilim gerekli imiş.bu 12v'luk trafo aküyü tam anlamıyla şarj eder mi? etmez ise , en azndan motora ilk hareket için gerekli olan gücü verebilir mi?

Mertcan39
05 Şubat 2017, 23:37
peki şerit led trafosu akü şarj etmeye yeterli gelir mi? 12v 2a değeri var.üstteki yorumdaki arkadaş devamlı şarj ettiğini söyledi ve sipariş ettim bende o üründen.tek aklıma takılan 12v akü için ortalama 14.4v bir gerilim gerekli imiş.bu 12v'luk trafo aküyü tam anlamıyla şarj eder mi? etmez ise , en azndan motora ilk hareket için gerekli olan gücü verebilir mi?

gerekli olan gücü verir

ByYlmzZz
05 Şubat 2017, 23:42
gerekli olan gücü verir

teşekkür ederim ustam

freewill
06 Şubat 2017, 02:49
aynı sistemi led aydınlatma için kullanıyorum bir sorun olmaz. Zaten sağlıklı bir akü tam kapasitesine ulaşınca akım çekmeyi bırakıyor. Elimde 14v 90A trafo var genellikle büyük aküleri şarj için kullanıyorum. Üstünde de ampermetre var. Boş 60A lık akü tamamen boşken 10A 14A arası akım çekiyor. Şarj oldukça bu değerler 3-4A ya kadar düşüyor.

nzm75
06 Şubat 2017, 03:02
Dostum neden motoru vurdurarak veya başka motordan takviye ile çaliştırmıyorsun

ByYlmzZz
06 Şubat 2017, 08:54
Dostum neden motoru vurdurarak veya başka motordan takviye ile çaliştırmıyorsun

motor şu an depoda ve ben kaporta aksamı,elektrik tesisatı,karbüratör gibi tüm parçalarını söküp sadece şasive moto bloğunu bıraktım.eski bir motor olduğu için tüm parçaları elden geçirip elimden geldiğince yenileyeceğim.o yüzden motorun çalışması için gereken parçayı takıp ilk önce aküyü neden şarj etmediğine bakıp sorunu gidericem..bu yüzden vurduramam.

Akhunturk
06 Şubat 2017, 09:12
Vidalama aleti sarji ile bir arkadas yapmisti.
Su konuya bir bak istersen

http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/70780-evde-olupta-bizim-bilmedigimiz-aku-sarz-cihazi.html

Olcay Avşar
06 Şubat 2017, 09:21
Hiç uğraşmayın, olmazlarını arkadaşlar yazmışlar zaten.

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/ataba-at-660-aku-sarj-aleti-6v-12v-257622768

Alın kullanı motosiklet aküsü için yeterli bir ürün, aynısından kullanıyorum.

Mertcan39
06 Şubat 2017, 10:06
boş zamanım olursa psu dan akü şarj cihazı yapıcam bende boşta psu var uğraşasım yok ama bakalım :)

Birheves
06 Şubat 2017, 12:20
Hazır akü ile ilgili bir konu açılmışken ben de bir soru sormak istiyorum. Motosiklet aküsünü söküp araba aküsüyle şarj edebilir miyim?

Mertcan39
06 Şubat 2017, 12:22
edebilirsin

ByYlmzZz
08 Şubat 2017, 18:07
hocam bu led trafosu şu anda aküye 12v akım veriyor.13 ve üzaeri vermesi gerekmiyor mu akünün tam şarj olması için?

Erhan Tosun
08 Şubat 2017, 18:30
hocam bu led trafosu şu anda aküye 12v akım veriyor.13 ve üzaeri vermesi gerekmiyor mu akünün tam şarj olması için?

kablo bağlantılarının sağ köşesinde bir adet potans var, çeyrek tur sola ve sağ döner, saat yönü 14v oluyor aküye bağlayınca 13,7/13,9 veriyor, diğer taraf ise 10v düşürüyor.

http://i.hizliresim.com/l3ny0p.jpg (http://hizliresim.com/l3ny0p)

ByYlmzZz
08 Şubat 2017, 20:10
kablo bağlantılarının sağ köşesinde bir adet potans var, çeyrek tur sola ve sağ döner, saat yönü 14v oluyor aküye bağlayınca 13,7/13,9 veriyor, diğer taraf ise 10v düşürüyor.

http://i.hizliresim.com/l3ny0p.jpg (http://hizliresim.com/l3ny0p)

ustam teşekkür ederim 14v oldu.14.4 volt en ideali ama sanırım 14v ile şarj olursada bu da yeterli olucaktır

sundowner
08 Şubat 2017, 22:17
Model uçakla uğraşan biri olarak şunu tavsiye edim eğer akünüz uzun süre kullanılmamışsa yani biz diplemiş deriz uygun şarj cişhazı ile şarj etmeye çalışsanız dahi şarj oluyormuş gibi görünsede aslında % 25 30 kapasiteyi geçemez.Eğer ki gözler ölmediyese yapmanız gereken şoklama yapmaktır bunu da bilen birine sorun yani şarj etmeden önce Nimh tarzında şarj ediyormuş gibi elektrik vererek şoklama yapın yada artı eksi çaprazm vererek yaparlar ama ben bunu hiç denemedim.En güzeli elektrikle şokla sonra şarj tekrara dejarj ve şokla ve şarj ettiğiniz zman &70 üzeri verim alırsınız.Ama illaki bu işleri ya bilmeniz yada bilen biriyle yapmanızda fayda var söylediklermin sırası akünün durumuna göre değişebilir o yüzden.biraz uzun oldu ama.
Adana dan selamlar...

ByYlmzZz
08 Şubat 2017, 23:17
Model uçakla uğraşan biri olarak şunu tavsiye edim eğer akünüz uzun süre kullanılmamışsa yani biz diplemiş deriz uygun şarj cişhazı ile şarj etmeye çalışsanız dahi şarj oluyormuş gibi görünsede aslında % 25 30 kapasiteyi geçemez.Eğer ki gözler ölmediyese yapmanız gereken şoklama yapmaktır bunu da bilen birine sorun yani şarj etmeden önce Nimh tarzında şarj ediyormuş gibi elektrik vererek şoklama yapın yada artı eksi çaprazm vererek yaparlar ama ben bunu hiç denemedim.En güzeli elektrikle şokla sonra şarj tekrara dejarj ve şokla ve şarj ettiğiniz zman &70 üzeri verim alırsınız.Ama illaki bu işleri ya bilmeniz yada bilen biriyle yapmanızda fayda var söylediklermin sırası akünün durumuna göre değişebilir o yüzden.biraz uzun oldu ama.
Adana dan selamlar...

akü 1 aydır kullanılmıyordu.10v elektrik vardı hali hazırda içinde.bu aldığım led trafosu ile 12v'a çıktı ve devam ediyordu fakat led trafosu kendi kendine bozuldu hiçbirşey anlamadım

freewill
08 Şubat 2017, 23:34
akü 1 aydır kullanılmıyordu.10v elektrik vardı hali hazırda içinde.bu aldığım led trafosu ile 12v'a çıktı ve devam ediyordu fakat led trafosu kendi kendine bozuldu hiçbirşey anlamadım

bu arada şarj etmeden önce sulu akü ise mutlaka kontrol edin. Petekler de su yoksa akü şarj esnasında kullanılamayacak hale gelecektir bilginiz olsun.