PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru sattık, yeni uzun yol motoru için tavsiyeler

inshroud
03 Şubat 2017, 15:19
Daha önce konu açarak kirlilik ve tekrar yaratmak istemedim, birkaç konu altında sormuşumdur ama şimdi iş ciddiye bindi, motoru sattık.

Yeni bir motosiklet arayışına girdik ama tavsiyelerinize ihtiyacım var. Yönlendirmek gibi olmasın diye kendimce baktığım birkaç modeli söylememeyi tercih ediyorum ama en yakın olduğum motosiklet olarak Kawasaki Versys 650 var aklımda.

Konu şu: Ağustos ayında eşimle beraber 4-5 gün Yunanistan, oradan da 4-5 gün İtalya turu yapmayı düşünüyoruz. Konaklama çadır kampı şeklinde olacak. Motosiklet için ayırabildiğim bütçe 23-25 bin lira arası. Her ne kadar 2015-2016 modele niyetlensem de bu pek mümkün görünmüyor. Bu uzun yolun yanı sıra şehirde de kullanacağımdan dolayı 1000cc ve üstü motosikletlere bakmıyorum.

Ne tavsiye edersiniz? Ne yapmalıyım?

wing41
03 Şubat 2017, 15:29
Versys 650, V strom 650 veya CBF 600 o fiyat aralıklarında makul seçenekler gibi gözüküyor.

ismaileren
03 Şubat 2017, 15:44
Benim aklıma Fazer 8 geliyor bu kıstaslara göre.

Veya biraz daha eski model olabilir derseniz Honda CBR 1000 XX çok güzel spor tur motoru olur ve dünyayı gezdirir size.

TURAN.RTR
03 Şubat 2017, 16:02
Versys 650 yeni kafa grenajı çok itici geliyor bana ben tercihimi fazer 8 den yana kullanırdım. Hem şekil 4 silindir tak çantaları tura çık sök çantaları gazlamaya çık :) her amaca uyar. Geçen sezon bende eşimle birlikte doğu karadeniz gürcistan gezimizi fazer 6 mızla yaptık motorum dan çok memnunum, bir sonraki tercihim fazer 8 inşallah ...

inshroud
03 Şubat 2017, 16:34
Ov? Ben de tam tersine Versys'in yeni kafa grenajını beğenmiştim.
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Fazer tecrübem olmadığı için sırf cahilliğimden sanki kambur oturacakmışım, rüzgar yiyecekmişim gibi hissediyorum motosikletin görüntüsüne bakınca. İlk fırsatta bir fazer deneyeceğim. CBF 600 de aynı çekincelerle biraz uzaktan baktığım bir motor oldu bugüne kadar, onu da deneyeceğim.
Tekrar teşekkürler.

turkmath
03 Şubat 2017, 16:40
Versys 650 sahibiyim,uzun kmler yapmadım ama şimdiye kadar çok memnunum. Al, keyfine bak hocam.

doghouse
03 Şubat 2017, 16:44
Merhaba,

dostum bende uzun yol endurosu kullanıyorum. R1150 GS sahibiyim. Tartışmasız çok iyi bir motor. 1200 lerden bile daha çok seviyorum motorumu. Ancak bende 600-700 cc bandına düşmek istiyorum.

Baktığım fiyat aralığıda seninki ile aynı. Bu durumda uzun uzun araştırmalar sonucu 2 model söyleyebilirim. Tenere xt660z ve Transalp 700. Sonuçta koşu yapmaya gitmiyorsun. Eşin ile geziceğini söylüyorsun. Avrupa gez gez bitmez bak bak bitmez. Tiril Tiril 90-110 km arası yeter. Hem ekonomik davranmana müsade eder hemde basit ve dayanıklı makinalar.

Şehir içine geldiğinde de güzelcene işini görür olursun. Versys güzel motor. Ancak çekiş bakımından düşük olduğunu düşünüyorum. Ancak gaz açınca seri olabilir. Yine söylüyorum daha torklü çekişi yerinde iki kişiyi yormadan gezdirecek makinalar söylediğin tutarlar dahilinde tenere 660 ve transalp 700.

Daha bugün sahibinde de 25.000 e 2015 model, 5 bin km de tenere vardı. Yan çantalar dışında aradığın herşey motorun üzerinde. Bir bak derim. Yinede km si 15.000 ve üzeri 2014-15 lerde var ve 2-3 bin daha ucuz. Üzerini kendi bütçene göre tamamlarsın. OHH ben bile keyiflendim :)

inshroud
03 Şubat 2017, 17:14
Ya şunu söylemeden edemeyeceğim, derdimden tam olarak anlayan adamlar karşıma çıkınca duygulandım resmen :)

f650GS ve R1150RT kullanmış bir sürücü olarak ne dediğinizi çok iyi anlıyorum. İsteklerimiz kesinlikle aynı.

Tenere çok güzel ve aslında ideal bir motor ama 2-3 kere kullanma fırsatım oldu, böyle nasıl desem hyundai h100 kullananlar bilirler, her virajda yana devrilecek gibi gelir insana, ince, uzun, yüksek.. Ata biner gibi binmek istemiyorum pek.

Transalp gerçekten çok ideal ama. Ben hep 2013-2014 ve üstü şeklinde düşündüğüm için Transalp gözümden kaçtı. Buna da bakacağım.

doghouse
03 Şubat 2017, 18:08
Ya şunu söylemeden edemeyeceğim, derdimden tam olarak anlayan adamlar karşıma çıkınca duygulandım resmen :)

f650GS ve R1150RT kullanmış bir sürücü olarak ne dediğinizi çok iyi anlıyorum. İsteklerimiz kesinlikle aynı.

Tenere çok güzel ve aslında ideal bir motor ama 2-3 kere kullanma fırsatım oldu, böyle nasıl desem hyundai h100 kullananlar bilirler, her virajda yana devrilecek gibi gelir insana, ince, uzun, yüksek.. Ata biner gibi binmek istemiyorum pek.

Transalp gerçekten çok ideal ama. Ben hep 2013-2014 ve üstü şeklinde düşündüğüm için Transalp gözümden kaçtı. Buna da bakacağım.

Transalp 700 xl 2008-2012 arası var. Bende bir kerede olsa tenere kullandım 3-5 metre kadar. Bi halt anlamadım. Bmw den sonra çok zor bir kıyaslama oluyor. 1150 tüm dengeleri alt üst ediyor. Zamanın Chicago Bulls u, Milanı gibi asdadasdas .Oyuncak gibi geldi Tenere. Hiçbir his yoktu. Ama ben yinede Tenere almak istiyorum. Çok güzel bir şekilde kişiselleştirilebiliyor. E malum ekonomilerde belli olduğu için bana en mantıklı tenere geldi. Tabi araziye girme isteğim de olduğu için bunu düşünüyorum. Herşey biraz zaman ile alakalı. Alışabilirim diye düşünüyorum.

Mamba09
03 Şubat 2017, 20:01
Hocam onu bunu bilmem ama alacaksanız acele edin. Fiyatlar artacak. İkinci elde de fiyatlar çıkacak.

Cbf 600 çok hoşuma gidiyor benim. Hiç kullanmadım ama epey araştırdım. Sizde bi araştırın.

sarpgray
03 Şubat 2017, 20:07
Bende kendimce bir tavsiyede bulunayım. Şu an sizin aradığınız kriterler diyince benim aklıma ilk gelen motosiklet kesinlikle Yamaha tracer 700. Bu motosiklet ile ilgili bir sürü test videosu ve yazı okudum ve gerçekten cok beğenilen bir araç. Bir kere herkesin ilk söylediği şey, motosiklete ilk defa biniyorum ama sanki yıllardır sürüyor muş gibi hissediyorum. Onun dışında uzun yoldaki yakıt tuketimi de baya düşük 3.5 litrelerde sanirim.

Nikkfurie
03 Şubat 2017, 20:38
650 lik ler de iki kişilik motor ariyorsan vstrom a bak, yok iyi viraj döneyim felan dersen versys, sürekli eş ile seyahat edeceksen tenere ve nc den uzak dur..

Darkcity2000
03 Şubat 2017, 20:40
NC 750X her turlu ihtiyacini fazla fazla karsilar.. model yil km bagimsiz Transalp 700 iki vurur tek sayar..2004 R1200GS size dusuk gelebilir ama bir arastirin.. mumkunse R 1150 GS.. R 1150 RT.. bunlara da bir bakin..

Carbondioxid
03 Şubat 2017, 20:45
Şaftlı enduro vari bir orta sınıf yapmıyor herifler , zincir kartellerinin amadesine girmişler , yağda olduğu gibi...

whitedeamon
03 Şubat 2017, 22:18
İlk aklıma gelen fazer1000 oldu.Vstrom ve nc'de düşünülebilir.Onun dışında kawasaki z750s yada honda vfr 800 de değerlendirirdim ben olsam.

F54
03 Şubat 2017, 22:35
Herkes kullandigi motosikletler hakkinda birşeyler yazmış çizmiş
Elinde ki bütçe ile temiz 660 tenere alabilirsin cok yönlü bi adventure motor
Basit sistem tek silindir nereye gidersrn git parcasi ustasi var
Artci ile de kullanimi guzeldir
Nc 700 de kullandim fakat kamp vs giderken bagaj var benzin depo su arka selenin altinda yani her benzinci de sök tak çok meşakkatli bi iş
Ben yeni model tenere
Ve 2011 xl 700 transalp tavsiye ederim

inshroud
03 Şubat 2017, 23:27
Aslında herkesin kullandığı motosikleti anlatması bir bakıma güzel oldu. Artısı eksisi daha net ortaya çıkıyor sanki böyle. 700 transalp'e çok yakınım (gönlüm 2016 versysten yana ama param yetmiyor)

EmirŞengezer
03 Şubat 2017, 23:51
Hem butcenizin biraz ustunde hem de binlik istemiyorum demissiniz ama cbf1000fa ya da bir bakin derim.

hamzarat
04 Şubat 2017, 01:45
Ben bu transalp 700'ü 1 haftadır araştırıyorum.edindiğim izlenimler şunlar;
+sele konforu çok iyi
+rüzgar koruması iyi
+yedek parça ve servis honda
+düşük devirde yüksek tork (bu onemli)
+kronik problemi yok
+gerektiğinde asfalttan ayrilabilme

-5 vites olması (6.vitesi uzun yolda arıyormuş )
-ağırlık merkezi yukarda (sehirici sıkıntılı)
-220kg gibi bir ağırlığı var
-ülkede satışı bitmiş bir model
-son olarak yakıt tüketimi yüksek. (Bu konu önemli çünkü sağlıklı bilgi hicbir yerde yok.kullananlar 4.5-5litre falan diyor ama bu ülkede kimse ayranım ekşi demez.kimisi 7 litre civarı derken,kimisi 5 litre diyor. Skala geniş.yakıt tüketimi benim için çok önemli.)

Senin aradığın motoru ben de ariyorum.tenere seçeneğini yakit tuketimi ve boy problemi yüzünden eledim. (167cm)honda nc750x falan nedense çok heyecansız geldi bana kullanırken.versys z-moto yüzünden devredisi kaldı. V-storm çok tipsiz (kime göre :)). eleye eleye xl700 transalp seçeneğine kadar geldim.gerçekten çok ideal bir motor gibi.ama belli başlı handikapları var.6.vitesi arıyor ve yakıt tüketimi sıkıntı gibi.ben yine de bu motora yakınım.
Siz ne alacaksınız merakla bekliyorum.buradan belirtirseniz sevinirim seçeneğinizi

dalangıç
04 Şubat 2017, 10:21
İki haftadır cbf600 ile yollardayım bence az daha araştırma yapabilirsin bu sport turing motosiklet için diğerlerinden farkı 4 silindir
0 titreşim. Gücü muhlis bir şekilde yola dağıtıyor, viraj yapması çok zevkli, konfor zaten çok iyi daha önce yüksek motosiklet ile uzun yol yaptığımda rüzgar yalpasını çok yaşadım ve rahatsız oldum daha yere yakın kalıplı olması bence daha iyi.