PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yurtdışına çıkıyorum motoru ne yapayım?? yardım lütfen

serseric
03 Şubat 2017, 01:57
merhaba arkadaşlar, abiler,kardeşler.
Yakın zamanda yurt dışına gidiyorum ne zaman gelirim Allah bilir. 2012 model kazalı bir scooter'ım var 2 senedir evin bahçesinde duruyordu kullanmıyordum zira Ankara'da ilgilenecek ve dolandırmayacak bir usta bulamadım. Ben gitmeden motorun başına bir iş gelmemesi için motoru trafikten düşürüp parça niyetine satmayı düşünüyorum. Ne işlem yapmam gerekir. Bu süreç zorlumudur? ve ya başka bir önerisi olan var mıdır? Saygılar.

levend84
03 Şubat 2017, 02:05
Yakın zamanda yurt dışına gidiyorum ne zaman gelirim Allah bilir. 2012 model kazalı bir scooter'ım var 2 senedir evin bahçesinde duruyordu kullanmıyordum zira Ankara'da ilgilenecek ve dolandırmayacak bir usta bulamadım. Ben gitmeden motorun başına bir iş gelmemesi için motoru trafikten düşürüp parça niyetine satmayı düşünüyorum. Ne işlem yapmam gerekir. Bu süreç zorlumudur? ve ya başka bir önerisi olan var mıdır? Saygılar.

Merhaba hocam;

Motorun bandrol borcu,muayenesi,trafik sigortası,tam değilse çekme belgeli veya hurda yapamazsın ilk evvela o işlemleri halledeceksin, temiz ve borcu yoktur belgesiyle, trafik

şubeden, tescil belgesi ve plakayı vererek hurdaya ayıracaksın veya,çekme belgeli yapacaksan plaka sende kalıyor ama ruhsatın trafik tescil sayfasını alıyorlar..çekme belgeli motoru

tekrar trafiğe sokabilirsin ama kanuni yükümlülükler dahilinde tekrar muayene ve tescil belgesi çıkartıyorsun,sigorta yapıyorsun, örnek 0km motor alıp yaptığın işlem gibi..tüm işlemler

kanunlara uygun olacak....

sağlıcakla

serseric
03 Şubat 2017, 02:21
Merhaba hocam;

Motorun bandrol borcu,muayenesi,trafik sigortası,tam değilse çekme belgeli veya hurda yapamazsın ilk evvela o işlemleri halledeceksin, temiz ve borcu yoktur belgesiyle, trafik

şubeden, tescil belgesi ve plakayı vererek hurdaya ayıracaksın veya,çekme belgeli yapacaksan plaka sende kalıyor ama ruhsatın trafik tescil sayfasını alıyorlar..çekme belgeli motoru

tekrar trafiğe sokabilirsin ama kanuni yükümlülükler dahilinde tekrar muayene ve tescil belgesi çıkartıyorsun,sigorta yapıyorsun, örnek 0km motor alıp yaptığın işlem gibi..tüm işlemler

kanunlara uygun olacak....

sağlıcakla

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Merak ettiğim şey hurda motoru trafikten çekmek için muayene ve trafik sigortasımı gerekiyor? 2 senedir yapılmadı ikiside?

levend84
03 Şubat 2017, 02:28
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Merak ettiğim şey hurda motoru trafikten çekmek için muayene ve trafik sigortasımı gerekiyor? 2 senedir yapılmadı ikiside?

Rica ederim ;

motor yürümeyecek durumdaysa trafik şubeye giderek veya telefondan detaylı bilgi alabilirsin veya yanlış hatırlamıyorsam yanılıyorda

olabilirim,motoru hurdaya satıp hurdacıdan aldığın faturayla trafiğe gidip diğer,belgelerle ruhsatı ibraz ederek trafikten düşürme olayı olabiliyor

diye biliyorum..en sağlıklı bilgiyi trafik şubeden öğrensen daha iyi olacak..

serseric
03 Şubat 2017, 02:29
Rica ederim hocam;

motor yürümeyecek durumdaysa trafik şubeye giderek veya telefondan detaylı bilgi alabilirsin veya yanlış hatırlamıyorsam yanılıyorda

olabilirim,motoru hurdaya satıp hurdacıdan aldığın faturayla trafiğe gidip diğer,belgelerle ruhsatı ibraz ederek trafikten düşürme olayı olabiliyor

diye biliyorum..en sağlıklı bilgiyi trafik şubeden öğrensen daha iyi olacak..

anladım hocam teşekkür ederim. saygılar

levend84
03 Şubat 2017, 02:37
anladım hocam teşekkür ederim. saygılar

Rica ederim hocam;

Derdini anlat yetkili kişiye motor 2yıldır çalışmıyor arızalı,dediğim gibi bandrol(mtv vergi) borcunu mutlaka ödemen lazım,sigortada isteyebilirler sonuçta hurdadan sonra aynı gün sigortadan paranı tekrar alırsın az bir kesintiyle,motoru sonuçta muayeneye sokman için faal ve sorunsuz olması lazım ee senin olayın bu şekilde değil sonuçta faal olsa neden hurdaya ayırasın kullanırsın? motor yatıyor zaten, mantık böyle..

Sağlıcakla...

Tefoo
03 Şubat 2017, 03:30
bizim peder 1970 küsur model mobileti trafikten çekmişti. trafik sigortası muayene olduğunu falan da sanmıyorum ama bi ara sorarım napmış diye.

serseric
08 Şubat 2017, 21:56
bizim peder 1970 küsur model mobileti trafikten çekmişti. trafik sigortası muayene olduğunu falan da sanmıyorum ama bi ara sorarım napmış diye.

sordunuz mu hocam nedir durum?

Machair
08 Şubat 2017, 22:15
Motorun marka model ve durumu nedir? Bu borçları ödeme karşılığında motoru satabilirsin. Mesela motor kazasız ve tam evraklı olsa 5000 tl eder. Senin 250 MTV, 1250 sigorta borcun vardır. 1500 de tamir parası var diyelim. 3000 tl zaten alan masraf edecek. 1000 daha nakit verir sende 1000 zarar eder artık kurtulursun. Tabi anlaşma yapmanız lazım dürüst bir şekilde. Çünkü vize, MTV ve sigorta olmadan satış veremezsin.

Tefoo
10 Şubat 2017, 03:08
sordunuz mu hocam nedir durum?

hocam sordum da muayenesi sigortası falan vardı diye hatırlıyorum dedi. o da tam emin değildi ama vardı heralde diyor. maalesef çok yardımcı olamadım. trafik şubeyi arayıp sormak en iyisi sanırım.

levend84
10 Şubat 2017, 03:14

Hocam halledemedinizmi daha? varmi bir gelişme?en azindan trafik takip isleri yapan bir yerle gorusun...