PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 36 YAŞINDAKİ ANNEYE ÖNERİLERİNİZ ???

BLACKFUM
02 Şubat 2017, 17:53
Küçüklüğüm babamın Java'sının üzerinde geçen ben, artık 9 yaşında oğlan sahibi bir anneyim. Motosiklet deneyimim liseli yıllarımda olmuştu. Java kullanmadım ama mini mobiletle bir iki tur atıyordum. fazlası olmadı. Şimdi en fazla 20bin kredi çekerek kendime bir motosiklet almak istiyorum. Nisan gibi kursa gidip ehliyetimi alıcam. Motosiklet tavsiyelerinizi rica ederim. Scooter diyeceksiniz ama inan o tarzlar bana sandalyeye oturmuş hissi veriyor. beğenmiyorum. Ata biner gibi bacaklar iyi yana atılmalı. bu tarz tavsiyelerde bulunursanız sevinirim. Bir de oğlumu güvenle taşıyabileceğim iyi bir motor olmalı.TEŞEKKÜRLER

cıbırlover1
02 Şubat 2017, 18:03
Öncelikle bir motosiklet sürücüsünün bir araba surucune gore 20 kat daha fazla risk aldigini hatirlatmak isterim.. Çok tehlikeli ama bir o kadar da insani rahatlatan bir makinadir.. Yani oglunuzu guvenle tasiyabileceginiz bir motorsiklet yok maglesef . Bu hayatta sevdiklerimiz bizler icin cok degerliler eminim ki oglunuz da sizin icin oyledir.. Demem o ki o mantikli bir sekilde dusunup kendi kararlarini kendisi verene kadar lutfen onu tasimayi dusunmeyin bu buyuk bir sorumluluktur.

Ayrica sizler gibi insanlari motosiklet camiaasinda gordugum zaman cok daha mutlu oluyorum.. Bir hobide bayanlarin sayisinin artmasi o hobideki kaliteyi de arttiriyor suphesiz..

Zaten 36 yasinda iseniz bilincli bir bireysiniz koruma ekipmanlarinizi da full kullanmaniz gerektigine hic deginmeye ihtiyac duymuyorum.

Motorsiklet olarak oneri vermek zor bir istir kisinin hangi tarzda ne surup surmek istedigini bilemezsiniz ... Ancak boyunuzun erkeklerin ortalamasina oranla kisa olacagini ve biraz daha rahat oturuslu bir model dusuneceginizi hayal ederekten baslangic motosikleti olarak Abs guclu fren ve amortisor ile birlikte Duke 250 Abs nin guzel bir baslangic motosikleti oldugunu dusunuyorum.. Yanilmiyorsam yaklasik17 000 tl fiyati var.. Uzerine 3 bin tl ye de cok iyi sizi koruyacak ekipmanlar bakin..

Bu kadar yaziyorum umarim son gunlerde sayisi gercek kullanicilari gecen ve trollemek icin baslik acan biri degildir :)

ÖmersizOlmaz
02 Şubat 2017, 18:29
Herkes gibi 20.000 az diye başlayayım. Ekipmanlar için ayrı meblağ mevcuttur illa ki.
Onun dışında Suzuki Versys 250 gelecek. Attan öte sığır gibi bişey, bacakların biraz daha açılması gerekecek gibi poz vermiş fuarlarda.
Ufaklığa da arkaya ana kucağı gibi bişeyler yaparsınız artık.
Bunun dışında bu fiyatlara pek de bişey kalmadı. Max cbf150 alırsın ki o da olmaz yani. :)

RODWIN250R
02 Şubat 2017, 18:33
evo rx3i uygun olabilir size... çoçukta rahat biner yorulmazsınız...

artemis99
02 Şubat 2017, 18:50
O kadar yüksek bütçelere gerek yok. Sizin model pcx Scooter, kızacaksınız belki ama 36 yaşında bir anne için en ideali. Çocuk da taşınmamalı her halükarda.

Stunt
02 Şubat 2017, 18:58
Seçeceğiniz motosiklet + 2000 tl kask + 1500 tl mont + 500 tl eldiven + 500 tl bot + 1000 tl pant(ekipmanların aynısından oğlunuza) + 1500 tl sigorta + 1000 tl ehliyet + 500 tl plaka ıvır zıvır motora para kalmaz ki :)

gungenir
02 Şubat 2017, 19:03
Troll değilmiş gibi cevaplayalım.

9 yaşında çocuğun binebileceği bir motosiklet yok hanımefendi. Ha okula bırakacak olursunuz, ara sıra tenha yollarda gezecek olur. Ahanda bu:
http://www.kismetbisiklet.com/images/urunler/099c24b7e.png
Çocuğun kemerini takın. Yavaş yavaş gidin.

9 yaş çok küçük değil ama o motosikletle sert bir manevra, fren yapmaya kalkarsanız nereye tutunacağını bilemez.

Çocuğunuzu birine emanet edin. Sonra gelin. En canavarından, en şekillisinden tavsiyeler burada sizi bekliyor olacak.

oguncelik
02 Şubat 2017, 19:03
sym joymax 250i kullanışı rahat bir motordur.

ÖmersizOlmaz
02 Şubat 2017, 19:07
Çocuk 9 yaşındaymış... Eski yazdığımı derhal siliyorum.

BatuhanK
02 Şubat 2017, 19:08
Ehliyet kursu yeterli olmaz mutlaka ama mutlaka eğitime gidin. Motosiklet de bisiklet gibidir, ne kadar erken o kadar iyi :) o yüzden normalde de yeterli olmayan ehlitet kursu, yetersiz kalacaktır

Mexico
02 Şubat 2017, 19:13
Kadınlara vespa'yı çok yakıştırıyorum ben. (Güvensiz de olsa) bir tanede motorla aynı renk yarım kask :)

COQ
02 Şubat 2017, 19:19
Çocuğunuz için alçak bir motosiklet seçmenizde yarar var.
Ayrıca yine çocuğunuz inip binerlen motorunuzu sağa sola yatmasını önleyecek kadar sağlam tutabilmeniz gerekiyor.
Bu nedenle iki ayağınızı da yere sağlam basabildiğiniz ve gücünüze uygun ağırlıkta bir model tercih etmelisiniz.
Bunları test etmenin en iyi yolu beğendiğiniz modellerin üstüne oturup ayaklarınızı yere basmak ve motoru altınızda ileri geri ilerleterek hakimiyetinizi anlamaktır.
İlk etapta hakim olamazsanız telaşlanmayın.
Profesyonel sürücüler bile ilk defa bindikleri motosikletlerde zorluk yaşar.

Asıl önemli konu oğlunuza arkada nasıl oturacağını ve ne yapıp, yapmaması gerektiğini iyice anlatmanız.
Kızım 8 yaşında ve 4 yıldır motosiklet kullanıyor.
Kendi kullandığı halde o bile arkada saçma sapan hareketler yapabiliyor.
Neyseki hatalarını tolere edebilecek kadar uzun süredir motosiklet kullanıyorum.
Ama sizin böyle bir avantajınız yok. Bu nedenle çocuk kısmını çok ciddiye alın.

Model önerisi yapamayacağım çünkü piyasadaki uygun olabilecek modeller hakkında bilgim yok.
Gençler yazıp bu açığı kaparlar nasıl olsa.
Şimdiden hayırlı olsun.

Darkcity2000
02 Şubat 2017, 19:31
Maalesef hiçbir motorda oğlunuzu güvenle taşıyamazsınız, bir koltukta iki karpuz olmaz vesselam. Sonuçları ve bedeli ağır olacak risklere hiç girmeyin sterseniz..

Şu aşamada paranıza göre değil tecrübenize göre motor alacaksınız, scooter istemiyorsunuz okey, ancak şu an max 250 cc o da eskiden jawa kullanmanızın yüzü sörmetine ...

bican33
02 Şubat 2017, 20:21
Küçüklüğüm babamın Java'sının üzerinde geçen ben, artık 9 yaşında oğlan sahibi bir anneyim. Motosiklet deneyimim liseli yıllarımda olmuştu. Java kullanmadım ama mini mobiletle bir iki tur atıyordum. fazlası olmadı. Şimdi en fazla 20bin kredi çekerek kendime bir motosiklet almak istiyorum. Nisan gibi kursa gidip ehliyetimi alıcam. Motosiklet tavsiyelerinizi rica ederim. Scooter diyeceksiniz ama inan o tarzlar bana sandalyeye oturmuş hissi veriyor. beğenmiyorum. Ata biner gibi bacaklar iyi yana atılmalı. bu tarz tavsiyelerde bulunursanız sevinirim. Bir de oğlumu güvenle taşıyabileceğim iyi bir motor olmalı.TEŞEKKÜRLER
Hanımefendi sadece mobilet türü motorları bir kaç tur o da lise çağında sürmüş. Java sürmedim demiş. Burada her yeni başlayacak ve 250 cc ve üstü motosiklet tavsiyesi isteyenlere ısrarla 100-150 cc, ve yine ısrarla CBF, YBR tavsiye eden kişilerin, 9 yaşındaki çocuğunu da taşıyacağını söyleyen sıfır tecrübe sahibi bir hanımefendiye 250 cc lik motosikletler tavsiye etmesini ibretle ve dehşetle izliyor pes diyorum! Çocukla ilgili kaygılarını dile getiren dostları da tebrik ediyorum.

Onur34
02 Şubat 2017, 22:30
Yamaha tricity 155 deneyin tecrube az sonucta.vitesli olursa ktm 125 yada ktm 200. Abs olsun kesinlikle.bide cocuk bindirmeyi unutun. Kask ben ls2 ff370 aldim acilabilen onerrrim.ama egitim alin binlerce km araba tecrubeniz olsada motorla viraj donmek durmak farklidir.duran arabalarin arkasinda bile durmak tehlikeli araya girip durmak lazim tost yaparlar yoksa hele ki cocukla dusunemiyorum.

BLACKFUM
02 Şubat 2017, 23:37
Arkadaşlar troll değilim merak etmeyin. ☺ Oğlumu kursa ve okuluna götürüp getirirken kullanmak dışında şehirlerarası yolculuğa çıkmam zaten. Balıkesir küçük bi yer. Trafik az. İki mahalle ötesi okul. Dediğiniz doğru sonuçta can taşıyorum motosiklet en son taşıt olmalı ama beni de heryere babam motoruyla götürüyordu. Allah a emanetiz

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:34 ----------

Teşekkür ederim detaylı bilgi için. (Trol değilim 😊)

Carbondioxid
02 Şubat 2017, 23:39
Sabii'yi düşün bacı , motosiklet sen benim tıfıllık yaşadığımız dönemlerin taşıtı idi nüfus taşıt ve hanzo oranı az idi mazide kaldı.

Tomofillerden anlamam ancak , o bütçeye sorunsuz bir model ve çocuk koltuğu alabilirsin sanırım.

YERUÇAĞI
02 Şubat 2017, 23:40
scooter en ideali

BLACKFUM
02 Şubat 2017, 23:45
Teşekkürler 😊 Daha yeniyim kime nasıl cevap veriliyor bilemiyorum umarım doğru yerden yazıyorumdur. Trol olmadığım da bellidirherhalde

levend84
02 Şubat 2017, 23:50
Arkadaşlar troll değilim merak etmeyin. ☺ Oğlumu kursa ve okuluna götürüp getirirken kullanmak dışında şehirlerarası yolculuğa çıkmam zaten. Balıkesir küçük bi yer. Trafik az. İki mahalle ötesi okul. Dediğiniz doğru sonuçta can taşıyorum motosiklet en son taşıt olmalı ama beni de heryere babam motoruyla götürüyordu. Allah a emanetiz

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:34 ----------

Teşekkür ederim detaylı bilgi için. (Trol değilim ��)

Hanımefendi sizi anlıyorum,küçüklükten içinizde kalan bir sevda olmuş saygı duyuyor ve bu modeli öneriyorum,sizin yaşlarda tanıdığım eczacı hanım var bu

modelden kullanıyor,fiyatı 11.000/12.000 tl arası hayırlı uğurlu olsun...aman çok dikkat trafikte,şehirin küçük büyük olması mühim değil...

Sağlıcakla...

YAMAHA TRİCİTY 125cc.

ABS olan 155cc modelide olabilir tabi fiyatı biraz farklı.

http://i.hizliresim.com/r6nyAa.jpg (http://hizliresim.com/r6nyAa)

Darkcity2000
02 Şubat 2017, 23:50
Iki tekerin az trafigi cogu olmaz, kucuk cocugun vucidu icnorganlari carpmaya dusmeye suruklenmeye yetiskinler gibi dayanamaz.. cogu motorcu yurume hizinda dustugunde sakatlanir ve bir yerleri kirilir.. cocuk olayini aklinizdan cikarmaniz gerekiyor

unoturbo
03 Şubat 2017, 00:25
Pulsar 200NS,150ns,hero karizma r,cbf150,ybr125,vespa,tricity yamaha,pcx150, suzuki vanvan 200 veya 125(bu motor efsane bence bunu düşünebilirsiniz)

hasmet
03 Şubat 2017, 00:44
Cocuk Amerika'da degil motosiklette, arabada olsa ama cocuk koltugunda olmazsa bile ceza yaziyorlar. Cunku Allah korusun araba kaza gecirse ve cocuk vefat etse, ailesi ihmalle olume sebep olmaktan yargilaniyor. Bize sacma gelebiliyor ama aslinda mantikli. Cunku cocugun akli basina gelene kadar sagligi size emanet. Anlamaz trafikten riskten. Onun icin dogru kararlari sizin vermeniz lazim, ve kanun bu acidan yonlendirici.

40 sene once yasamiyoruz. Hersey cok farkli. Arac bol ve daha hesapli. Kesinlikle motosiklette tasimazdim kucuk cocugu. Evet, kisa mesafe ve az trafikte birsey olmayacagini ongorursunuz. Ama kaza zaten ongorulemeyen birsey. Ongorsek yapmayiz. Tamamen risk meselesi. Cocugunuzun yolda trafik kazasi gecirme riski sifir degil. Eger ki olursa o an motosiklet ustu yerine araba icinde, cocuk koltuguna baglanmis olma arasinda acaip buyuk fark var. Herseyin basinda sizi vicdaniniz rahat birakmaz. Hele bu kadar yazilandan sonra. Cocuk buyusun, zevk icin motosiklet alip binin. Ama cocugu tasimayin bence.

Akhunturk
03 Şubat 2017, 03:03
İlle de taşıyacam derseniz...
İçine isofix demiri ve standart bir çocuk koltuğu + koruma ekipmanları filan belki.. Turkish solution..

http://www.kocaermakina.com.tr/userfiles/urun/42451-kocaer-motosiklet-yolcu-sepeti_800x600.JPG

BLACKFUM
03 Şubat 2017, 08:29
YORUMLARDA ÇOCUK KONUSUNDA HASSAS DAVRANILMASI ÇOK DİKKATİMİ ÇEKTİ. YORUM YAPANLARIN ÇOĞU İNSAN SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ HİÇE SAYMADI,BU HARİKA.
TAMAM ÇOCUK BİRİNE EMANET EDİLECEK.
EN CANAVARINDAN EN ŞEKİLLİSİNDEN TAVSİYELERİ BEKLİYORUM :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:25 ----------

HAKLISINIZ DARKCITY 2000.
ÇOCUĞU TAŞIMA KONUSUNU DÜŞÜNMÜŞ OLMAM BENİ BU ORTAMDA UTANDIRDI ZATEN.
TEŞEKKÜRLER

Deli Çerkes
03 Şubat 2017, 09:59
Susurluklu olup , Balıkesir trafiğinide bilen birisi olarak , Balıkesir içinde ve ilçelerinde sürmek istiyorsanız her markadan ve tarzdan motorsiklet kullanabilirsiniz. Ancak. Bu ancak kısmını lütfen dikkatle okuyunuz.

Devir babanızın sizi motorsikletiyle gezdirdiği devir değil. Ehliyet almak oldukça kolaylaştı. Trafikte bilinçsiz sürücü çok fazla. Trafik kazalarında suçlu tarafa verilen cezalar , Avrupa ve Amerika ile kıyaslandığında az sayılır. Bu yüzden herm sürerken azami dikkat etmeniz ve ayna kullanmayı bilmeniz , hemde koruma ekipmanlarını tedarik edip , havanın sıcaklığını bahen edip ,kullanmaktan ta üşenmemeniz gerekiyor.

Kalkı ki yol kenarlarındaki çimenlik alanları sulama maksaydıyla yapılan su sisteminin yolun ortasını ıslatması , hiç bir şekilde uyarı ve görülebilr bir ikaz olmaksızın yola kasis yapmak ve otobanlarda bile kocaman çukurların olması ve bunların onarılmasının günler sürmesi bir Türkiye klasigidir.

Ata biner gibi binme talebiniz ve yolcunuzunda rahatlığı bakımında size tavsiyem boyunuza göre cruiser tarzı bir motor olur.Sebeplerine gelirsek ( Öyler ya kuru kuruya şunu al dememek lazım )

İlk sebep : Cruiser motorların rake açısı ( Ön tekerleğin şase ile yaptığı açı ) geniş olduğundan, ön tekerlek ve özellikle asfaltla sürtünmesi yolu ile ideal tepki sıcaklığına ulaşmış bir ön tekerlek , bir naked veya scooter kadar gidon harereketine ani tepki vermeyecektir.

Bu iyi bir şey mi ? Belki sokak arasında manevra yaprken sürücüyü zorlayacaktır. Ancak acemi veya özellikle uzun yolda dikkati dağılmış bir sürücünün , gidona yapacağı ani bir müdahalede ,rake açısı büyük olan ön tekerlek, yapılan bu hatayı daha tolere edilebilir bir şekilde kurtarmanızı sağlayacaktır.

Ya da şöyle söyleyeyim. Ön tekerleğin açısı yere ne kadar dik ise gidon hareketine o kadar hızlı tepki verecektir.Ve bu tepki ters orantılıdır. Tekerlekte verdiği tepkiyle , gidona etki eder. Yarış tarzı motorlarda tek tekere kalkan sürücünün ön tekerleği yere koyduğu an motoru zaptememesi ve genelde yolun yan tarafına taşması veya tarlaya falan uçmasını sebebi rake açısının dik olmasından dolayı gidonun karşı tepkisini zapedememeleridir. ( Youtube tank slapper yazın görüntüleri seyredin ) Cruiser tarzı gezinti motorlarında , rahat bir sürüş tarzı ve aynı zamanda etrafıda gözlemleyebilmeniz için bu açı her zaman geniş tutulur.

Aynı zamanda bu açının yüksek olmasından dolayı bir cruiser motoru kazayla motorsu tek tekere kaldıramazsınız.Yani ilk kalkışta fazlada gaz verseniz motor şahlanmaz.

İkinci sebep : Cruise tarzı motorlar düşük devirde yüksek torkludur.Bu ne demek ? Yarış tarzı motorların yüksek süratlere ulaşabilmesi için yüksek devirler çevirmesi gerekir.Bunu yapabilmesi içinde ideal vites aralığında ideal devir görmesi lazım. Cruiser motorlarında ilk maksimum tork ortalama 4000 devirlere oluşuyor. Bunun size faydası ne olabilir ? 4 viteste giderken yavaşlananız ve tekrardan hızlanmanız gerektiğinde vites düşürmenize gerek yoktur. Gazı verdiğiniz an motor kendisini toplar. Vites düşürmenize genelde gerek yoktur. vitesle depbriyajla cebeleşmezsiniz.

Hadi bir sebep daha yazayım yazı fazla uzamasın : Engine crash guard : Motor koruma demiri diye çevirelim.

Bu koruma demiri Naced tarzı motorlarda genelde motor bloğunu koruyacak şekildedir. Kullanıcısını korumaz.

http://i.hizliresim.com/bkm0Xj.jpg (http://hizliresim.com/bkm0Xj)

Scooter tarzı motorlarda ise genelde şaseyi koruyacak şekildedir. Cruiser tarzı motorlarda ise kullanıcısınıda korur. Peki bu nasıl olur ? Bahsini ettiğimiz koruma demiri kırmızı çerçeve içindekidir.

http://i.hizliresim.com/QvmnyZ.jpg (http://hizliresim.com/QvmnyZ)

Olaşı bir yan yatmadan, kullanılan motorda motor koruma demiri ( ki cruiser tarzı motorlarda kullanılanlara crash guard deniliyor ) yok ise , motorsiklet yan yatılan ayağın üzerine düşer.Dizlik veya kullanılan pantolon içinde her ne kadar korumanız olsa bile düşme açınızla orantılı olarak , düştüğünüz yandaki bacak motorsikletin ağırlığı ile hem düşmenin şiddetiyle ezilir hemde yola sürtünmenin etkisiyle zarar görür.

Motorunuzda , böyle bir demir varsa motosiklet bu demirin üzerine düşer ve hızlıysanız genelde altınızda kayar gider.Yani kendi motorunuzun altında ezilmezsiniz.

Daha önceden hiç vitesli motorsiklet kullanmadıysanız korkmayın.36 yaş ciddi yaştır. Trafiğin ne olduğunu ve trafikte hata yapılırsa ne olacağını gayet iyi biliyorsunuz. Kadran kıracak kadarda süratli gidilmeyeceğininde gayet farkındasınızdır. Daha evvel vitesliaraba kullandıysanız motorsiklet viteslerine alışmanız maksimum 1 saattir. Sizi asıl zorlayacak olan ayna kullanımı ve panik fren yapmaktır.Bu sebepten dolayı eğer cruiser tarzı bir motor almayı düşünürseniz , en az 2 ay , motorun tepkilerine alışmadan yolcu taşımayı düşünmeyin.

Elbette yedek parça ve bakımınıda gözönüne alırsak Balıkesirde hizmet alabileceğiniz bir markanın modellerine bakmanız menfaatinize olur. Yazdıklarım alternatif tavsiyedir. Bakış açınızı genişletmek için yazılmıştır. Yapıp yapmamak size kalmıştır. Her ne kadar yapmam desenizde motosiklet kullanmayı severseniz her yere motorla gitmeye çalışacağınız göz önünde bulundurularak özellikle acemi hataları telafi etme oranı yüksek ve hepimizin başına her an gelebilecek olan her zaman kazaya karışma ihtimali üzerine minimum zararla atlatabilmeniz açısından cruiser motorsiklet tavsiyesi verilmiştir.

Neyi satın alıp , nasıl kullanacağınız , elbette size kalmıştır.Satın alma işleminden önce almayı düşündüğünüz tarzada motor kullananlarla mutlaka görüşün ve mümkün ise mutlaka almadan önce kullanmaya çalışın

BLACKFUM
03 Şubat 2017, 10:10
Çok detaylı açıklama teşekkürler Deli Çerkes :)

Olcay Avşar
03 Şubat 2017, 11:20
8 yaş belki ufak ama her çocuğun boyu yapısı ve zeka gelişimi bir değil. Çocuğunuza uygun mont/kask/bot/eldiven/dizlik bulabilirseniz motora binmesinde bir sakınca yok bence, fakat mutlaka motorda arka çanta olmalı ki bu artçı güvenliği için önemli.

Motor konusu çok karışık olmakla birlikte başlangıç için commuter ya da naked küçük cc bir motor yeterli.

whitedeamon
03 Şubat 2017, 11:20
Ninja 250sl diyeceğim çocukla sıkıntı olur.Mondial rx3i uygundur sanki.Paranın kalanınıda ekipmana yatırırsınız.Ayrıca motorada aksesuar koruma için şeyler lastiklere falan harcarsınız.Sigortası falan derken para motor+masrafları+ekipman ucu ucuna yeter zaten.

BIYIKLI
03 Şubat 2017, 11:25
Vay toprağım hoşgeldin. :)

Bizim forum güvenlik, koruma konusunda hassastır. Öyle de olması lazım! Yalnız korumalarda fiyat/performans ürünlerini araştırıp almak senin elinde. Yani 2000 liraya da kask var testlerden 5 yıldız almış, 500 liraya da var. (lazer, mt gibi) Ses yalıtımı, görsellik, marka felan çok bakmayacaksın tabi.

Herkes senin babanla yaşadığını çocuğunla yaşamak istediğini kaçırmış! Küçükken senin o anıların çok özeldi ve en sevdiğin varlık çocuğuna da bunları yaşatmak istiyorsun. Örneğin ben 8 yaşındayken Ayvalık'ta amcamla bir Çamlıktan Küçükköy e et almaya kasaba gidişimiz var mobilette, hala gözümün önündedir aldığımız virajlar... :)

Bence ilk motorunu yüksek fiyatlı seçme, sıfırda alma! Sıfıra yakın rodajı bitmiş 2-3 binde bir 150 cc al derim. Hero markasına bakmanı da tavsiye ederim. Onunla iyice piş, bir ben oldum de düş! :) Çok çabuk hızlanan bir makine alma mesela. Hız acemilikte ölümü getirir bunu sakın unutma. Ful koruma gez her yere markete bile! En az bir 10 bin km yap bu sırada çocuğu bindirmeyi unut. Ondan sonra uygun saatlerde, uygun yollarda onada tam korumalarını alarak bindirebilirsin bence. Ama öyle sürekli değilde arada derede ona o heyecanı yaşatman, kanına motorculuğu sokman için yeterlidir. :pl:

Aramıza hoşgeldin, kazasız belasız motosikletli günler dilerim.

4Vaqrant
03 Şubat 2017, 11:32
Babamın jawasindan başka deneyimim olmadi dedikten sonra scooterin sandalyeye oturuyormuş hissi verdiginin söylenmesi? Devamini okumadim çelişkilerinizi kafanızdan atın saf düz bir metin yazın,kbyın troll savar gibi davranmak zorundayız malum

МОТОRCU
03 Şubat 2017, 12:10
Çocuklara hassasız malum, ama çocukla motora binilmez diye birşey de yok. Fakat yeteri kadar tecrübeniz olmadan çocukla motora binerseniz üzülme ihtimaliniz oldukça yüksek olabilir. İlk önce 150 cc bir motorla 15-20 bin km yapın diye düşünüyorum. Sonra onu da arkanıza alabilirsiniz. Siz motordan hiç düştünüz mü? Bilmiyorum ama çocuğunuza bunu yaşatmak istemeyeceginizi tahmin edebiliyorum. Düşmeyen motorcu yoktur.

hknzrdm
03 Şubat 2017, 14:52
7 yaşında oğlum var, ve şu anda Duke 390 kullanıyorum. Oğlumu bindirir miyim?
Asla!
Dilediğim kadar koruma kıyafeti giydireyim, özel koltuk vs takayım desem de tekrar ediyorum.
ASLA!
Zira 9-10 yaşlarında dahi bir çocuk panik anında ne yapacağını bilmez. Bazı kaza anları vardır, motordan atlamak size daha az zarar verir, (bkz. 80 kilometre ile ayağını kıran arkadaşımız) bu tür durumlarda size de çocuğunuza da yazık olur.
Bir arkadaşım arkada yolcu taşınan 3 tekerli elektrikli scooter örneğini vermiş, gayet mantıklı geliyor, ki bu durumda bile o motorun dengesinin bozulma ihtimali var.
Bir diğer arkadaşımız da Tricity önermiş, gayet güzel bir seçim, ama sonuçta çocuğunuz 9 yaşında.
Motor yanına sepet taktırmak da ilk başta iyi bir fikir gibi görünse de, virajlarda sepetin havaya kalkmaması için sepetteki kişinin diğer tarafa yatıp dengeyi kurması gerektiği gibi durumların olduğunu da hatırlatayım.

Hani "ASLA!" dedim ya, bunu dememin sebebi oğlumu motosikletten uzak tutmak değil, aksine o 18 yaşını geçince baba oğul iki motosiklet gezmek gibi bir hayalim var. İnşallah gerçekleştirebilirim, ama o zamana kadar olası bir kaza ile motosikletten korkmamasını sağlamam gerekiyor. Tabii bu benim düşüncem.

Sevgiler, saygılar...

BLACKFUM
03 Şubat 2017, 15:05
Vay toprağım hoşgeldin. :)

Bizim forum güvenlik, koruma konusunda hassastır. Öyle de olması lazım! Yalnız korumalarda fiyat/performans ürünlerini araştırıp almak senin elinde. Yani 2000 liraya da kask var testlerden 5 yıldız almış, 500 liraya da var. (lazer, mt gibi) Ses yalıtımı, görsellik, marka felan çok bakmayacaksın tabi.

Herkes senin babanla yaşadığını çocuğunla yaşamak istediğini kaçırmış! Küçükken senin o anıların çok özeldi ve en sevdiğin varlık çocuğuna da bunları yaşatmak istiyorsun. Örneğin ben 8 yaşındayken Ayvalık'ta amcamla bir Çamlıktan Küçükköy e et almaya kasaba gidişimiz var mobilette, hala gözümün önündedir aldığımız virajlar... :)

Bence ilk motorunu yüksek fiyatlı seçme, sıfırda alma! Sıfıra yakın rodajı bitmiş 2-3 binde bir 150 cc al derim. Hero markasına bakmanı da tavsiye ederim. Onunla iyice piş, bir ben oldum de düş! :) Çok çabuk hızlanan bir makine alma mesela. Hız acemilikte ölümü getirir bunu sakın unutma. Ful koruma gez her yere markete bile! En az bir 10 bin km yap bu sırada çocuğu bindirmeyi unut. Ondan sonra uygun saatlerde, uygun yollarda onada tam korumalarını alarak bindirebilirsin bence. Ama öyle sürekli değilde arada derede ona o heyecanı yaşatman, kanına motorculuğu sokman için yeterlidir. :pl:

Aramıza hoşgeldin, kazasız belasız motosikletli günler dilerim.

DETAYI ANLADIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. ÖNERİLERİNİZİ DİKKATE ALACAĞIM

something123
04 Şubat 2017, 00:33
Merhaba oncelikle hosgeldiniz, bir kadin surucu olarak arkadaslarim konunuzdan bahsetti ve nacizane yorumumu yapayim..

Yeni bir surucusunuz.. tecrube yok..
Yaza dogru ehliyet ve egitim alicaksiniz.. kisa mesafe 2 sokak kadar gidip oglunuzu okula birakmak niyetiniz..

Kesinclikle bir pcx alin, bu sene oglunuzu birakmakla ilgili duaunxelerinizi azaltin derim.. oncelikle sizin motora tamamen ben bunu suruyorum demeniz lazim.. ayaklariniz yere tam degmeli, cocuklar motora eriskinler gibi binmiyorlar, dikkatlerini ceken seylere anlik reflexlerle bakiyorlar, yada size bir sey anlatmak istiyorlar.. pat motora binip pat inebiliyorlar.. bu yapmak istediginiz sey ciddi bir zaman surecinle gercege tabiiki ulasir.. cokta guzel olur, ama bunu yapmak icin kesinlikle sizin konuya vakif motoruna vakif bur motor surucusu olmaniz lazım..

Motorunuzda topcase olacak sekilde 1 2 sene sonra oglunuzu ona da artciligi ogreterek arkaniza alabiliriniz.. annesiniz 10 kat daha dikkatli olmalisiniz...

EmirŞengezer
04 Şubat 2017, 10:38
Motosikleti alip bir sure trafigi tecrube edince ufakligi tasimayi aklinizdan cikartirsiniz buyuk ihtimal. Artcisiyla gezenlere imrenmekle birlikte motosiklet kullanirken aldigim riske kimseyi ortak etmiyorum sahsen.

Darkcity2000
04 Şubat 2017, 10:55
Artci konusunda hep bu video aklima gelir.. yine surucu bir sekilde kazayi onceden hisseder ama arkadaki garibimin dunyasi kayar birden..

http://www.dailymotion.com/video/x3a5a9p

astrofizik
04 Şubat 2017, 11:07
Ben size yukarıda arkadaşlar tavsiye etmiş,
Yamaha tricity tavsiye ederim,
En büyük avantajı öndeki iki tekerleği ile çok iyi fren yapması,yol tutuşu,ıslak zeminde,yol çizgilerinde ön tekerin kaynaması,ben iki defa tramvay raylarında ön teker kaymasından motoru devirdim,
Arkaya bir çanta takın ki çocuk sırtını rahatça yaslasın ayrıca okula giderken çocuğun eşyalarını bu çantaya koyarsınız rahat olur,
Sırt çantası ile motor kullanmak tehlikeli olabilir,
Bence motordan vazgeçmeyin,
İleride asla unutulmayacak güzel anılarınız olur,
Çocuğunuz bence okula motorla gitmekten çok hoşlanacak,
Hatta okulda çok havalı olma ihtimalide var :)

Uğur Gündüz
04 Şubat 2017, 11:58
Cg?

https://i.ytimg.com/vi/KVPpPcGqDwo/maxresdefault.jpg

gungenir
04 Şubat 2017, 12:14
Artci konusunda hep bu video aklima gelir.. yine surucu bir sekilde kazayi onceden hisseder ama arkadaki garibimin dunyasi kayar birden..

http://www.dailymotion.com/video/x3a5a9p

O adamı da "hero" ilan etmişlerdi. Kimse de demiyor ki "Yolda asfalttan çok su var ne halt yemeğe basıyorsun" diye.

sdirer
04 Şubat 2017, 13:20
eğitim, skuter, 300cc, 500cc, 800-900cc, sonra artık Allah ne verirse.. :flower: