PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ailem için motora ara vermek !!

superboycu
29 Ocak 2017, 04:10
Merhaba arkadaşlar ilk önce belirtmem gerek 22 yaşındayım Evliyim ve ailemden ayrı yaşıyorum, Bundan 1 yıl önce kaza geçirdim ve sol akciğerim patladı 3 ameliyat oldum yaşama ihtimalim düşüktü hatta kanalımda vlog çekerek hastaneden videolar atmiştim, Allaha şükürler olsun sapa sağlam kalktım ve hayata devam ediyorum , Abim sınır dışı görevlere gidiyor ve sürekli hayati tehlike altında dün Babam ve Annem ile oturdum bana nasiat verdiler , Oğlum heran abinin başına kötü birşey gelecek diye düşünmeden edemiyorum , Benim 2 oğlum var Abine birşey olursa sen varsın ama ikinizide sürekli başına birşey gelecek diye düşünmekten kafayı yicem senden ricam abin sapa sağlam gelene kadar motosiklet sürme.

Şimdi kazayı motosiklet ile yapmıştım ve geçtiğimiz günlerde haberlerde motosiklet kazası izlediği için dahada nefret ettiler ,
Bende kendi kendime karar aldım 8 ay motosiklet sürmeyeceğim sizce doğru karar verdimmi çünkü bundan 5 gün önce kredi başvuru yaptım ve yeni motosiklet almaya niyetim vardı.

Siz olsanız ne yapardınız sizce doğru kararmı aldım.

AhmetCan1903
29 Ocak 2017, 04:43
Hayatta kendi isteklerimiz kadar sevdiklerimizide uzmemek gerekir motoru bırakmak iyi karar gibi gözüküyor her işte bi HAYIR vardır.Burdan referandumada sinyal cakmis olalım. İyi forumlar diliyorum

gogozh
29 Ocak 2017, 05:07
kardesım ben 33 yasındayım 2005 2013 yılları arası motosılet kullandım ama hastası degıldım . hafta sonları cıkar turlar bı temız hava alırdım , babamla beraber de cok gezdıgım oldu . gecen sene tekrar motosıklet almaya karar verdım . hanımla konustum hatta hanım babama demıs ' gokhan motor almak ıstıyor baba ' falan dıye babam'da ufak tefek bısey alsın turlasın kızım demıs . tam motor arayısına gırdım . arkadasın motoru aldım hanımı da robocop gıbı gıydırdım cıktık yola . yaptıgım en yuksek hız 90 falandı .
hanım motordan ıner ınmez ' alma su motoru lutfen cok tehlıkelı , baksana donerken yatıyor kalkıyor bıseyler oluyor ,zaten devamlı goruyorum motosıklet kazasından olen sakat kalanları falan ' dedı baktım tırsmıs ısrar etmedım . sonra dusundum de
ben motosıklet alıp fıtı fıtı gazlayacam dıye sevdıgım ınsanları huzursuz edemem buna hakkım da yok , belkı bısey olmayacak ama ben her kaskı takıp cıktıgım da hanım huzursuz olacak ben gazlarken mutlu olacam eyvallah ama evde benı bekleyen eşim mutsuz olacak dıye dusundum . belkı yanlıs dusunuyor da olabılırım ama bence boyle . sonucta hayatım da motor olmasa da yapabılırım .

nTolga
29 Ocak 2017, 05:27
Aile, dünya üzerinde ki en büyük hazinedir. Ne olursa olsun ailenizi dinleyin.

karadag.05
29 Ocak 2017, 06:13
kardesım ben 33 yasındayım 2005 2013 yılları arası motosılet kullandım ama hastası degıldım . hafta sonları cıkar turlar bı temız hava alırdım , babamla beraber de cok gezdıgım oldu . gecen sene tekrar motosıklet almaya karar verdım . hanımla konustum hatta hanım babama demıs ' gokhan motor almak ıstıyor baba ' falan dıye babam'da ufak tefek bısey alsın turlasın kızım demıs . tam motor arayısına gırdım . arkadasın motoru aldım hanımı da robocop gıbı gıydırdım cıktık yola . yaptıgım en yuksek hız 90 falandı .
hanım motordan ıner ınmez ' alma su motoru lutfen cok tehlıkelı , baksana donerken yatıyor kalkıyor bıseyler oluyor ,zaten devamlı goruyorum motosıklet kazasından olen sakat kalanları falan ' dedı baktım tırsmıs ısrar etmedım . sonra dusundum de
ben motosıklet alıp fıtı fıtı gazlayacam dıye sevdıgım ınsanları huzursuz edemem buna hakkım da yok , belkı bısey olmayacak ama ben her kaskı takıp cıktıgım da hanım huzursuz olacak ben gazlarken mutlu olacam eyvallah ama evde benı bekleyen eşim mutsuz olacak dıye dusundum . belkı yanlıs dusunuyor da olabılırım ama bence boyle . sonucta hayatım da motor olmasa da yapabılırım .

Çok doğru ve yerinde bir karar. Karınız evde sizi telaşla korkuyla beklerken sizin motora binmeniz olmaz.

Levent
29 Ocak 2017, 06:55
O anne seni 9 ay karnında taşımış, sen onun için 8 ay motosiklete binmemişsin cok mu?

feti_can
29 Ocak 2017, 10:42
...

Siz olsanız ne yapardınız sizce doğru kararmı aldım.

Ben olsam motosiklete binmezdim. Aksi zaten egoistliğin daniskası olur.
Yukarıda bir sürü neden yazılmış. Bunların yanına onlarcası daha bulunabilir.

Bence doğrusunu yapmışsın.

Salurbey
29 Ocak 2017, 10:45
İnsan olmak gerçekten zor özelliklede duyarlı farkindaligi yüksek kafası çalışan biriyseniz.

Aslında doğum ve ölüm arasında geçen süre, sonu en başından bilinen bir dönem sadece ne zaman ve nasıl olacağını bilmiyoruz.

Her insan hayata 1 kere geliyor,sevdiği mutlu olduğu seyleri yapmak veya yapmamak sonuclarindan pişman olmak veya olmamak ona getirdikleri götürdükleri var. Motor ve diğer riski daha yüksek aktiviteleri sevenlerin risk oranı her zaman daha yukarda. Peki bu riskli aktivitelerden uzak durmak mı gerekiyor ? Doğru olan ne ? İnsan hayatının ne kadarlık bir kısmını kendi mutlulukları için yaaşamalı veya sevdiği insanlari düşünürek istediği şeyleri yapmayarak ama ölmeye yakın "keşke kendi istediğim sevdiğim işleri yapsaydım" diyerek mi hayata veda etmeli ?

Soruların cevabı kişiden kişiye değişiyor. En doğru cevabı yine siz vereceksiniz.

Tavsiyem kendinizi iyi dinleyin.Alicaginiz ve dogru olan karar içinizi vicdanınızı rahatlatacak , diğer karara göre sizi daha mutlu huzurlu edecek olandır.

( ben binin veya binmeyin yazmayacağım fakat burdaki tüm arkadaşlar kaçımız farklı durumdayız ? Kaçımızin sevenleri biz motora binerken arkadaşımızın ailesinin durumundan farklı hissediyor? Biraz kendimize dürüst olalım sanki bizim anne baba larimiz robot sanki biz demir adamiz. Hepimizi adayız bu olaylari yaşamaya illa başımıza geldikten sonra mi ayni durumda olucaz ? Herkes kendine durust olsun lutfen!! )

Potenza
29 Ocak 2017, 11:28
Çok motor alırsın, ama aile ''Tek'' tir.

Salurbey
29 Ocak 2017, 11:34
Beyler bence burda motor kullanan herkes motoru bırakmalı "aile ve sevenlerimiz TEK'tir".

F54
29 Ocak 2017, 11:34
Bence bu kadar ara vermek sana da iyi gelecektir
Ailenle vakit geçir motosiklete ayardigin zamani da baska işle lerle uğraşarak gecir kitap oku mesela

whitedeamon
29 Ocak 2017, 12:11
Kredini çek motorunu al at garaja.Motor boşta duracağı için benzindi şuydu buydu masrafın olmayacak zaten.Yapacağın masrafın parasını krediye ayır 8 ay iyi bir süre borcun yarısına yakınını belkide yarısını kapatmış olursun.Herkes mutlu olur.Sende tekrar binmeye başladığında hem yeni motorun heyecanı,aileyi memnun etmenin mutluluğu,borcu hafifletmenin sevinciyle ferah ferah binersin.

Darkfriairs
29 Ocak 2017, 12:44
Bu başlığa ve bu arkadaşımıza baktığımız zaman, Sadece motosiklet değil, Uçak, otomobil, tren, vapur, asansör, tahta köprü, asfaltta karşıdan karşıya geçme, kamp yapmaktan, gece balık tutmaya, karda avlanmaya, ata binmekten, havuzda yüzmeye, denizde açılmaya kadar herşeye uzak durmak lazım.

Lucien
29 Ocak 2017, 13:27
Anlaşılan motoru biraz riskli kullanıyorsun 8 ay sonra tekrar daha bi özlemle motora döneceksin bu aileni mutlu etmeyecek kendi hayatın ama ailene karşıda yükümlülüklerin var evliymişsinde bu da demek oluyorki sorumluluk x 2 şimdi şuna karar vermen lazım ya ben bu motoru olabildiğince güzevli kullanıcam hız yapmıcam artistik hareketlerde bulunmıcak ya da yok ben böle kullamam dersen bırakıcaksın. Anne ve baban yeterince stres altında birde eşine bu tür şeyler yaşatmamalısın. Ben 33 yaşındayım bu senin hayatın dilediğin gibi yaşa diyenler olacak sana bunu yapman için bana göre geride göz yaşı dökecek birisi olmamalı.

zekeriyaimam
29 Ocak 2017, 13:43
Abilerim ablalarım herkes ailesine bu kadar düşkünse dışarda motor sürenler kim?
Hem kadere inanıp hem de hayattan kaçmak çok çelişkili değil mi ?

Potenza
29 Ocak 2017, 14:00
---------- Mesajlar birleştirildi - 14:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:59 ----------

[/COLOR]
Beyler bence burda motor kullanan herkes motoru bırakmalı "aile ve sevenlerimiz TEK'tir".

sen her zaman bin, bir gün indirirler seni merak etme!

Serdarrr
29 Ocak 2017, 14:32
Ben farklı bir açıdan yaklaşayım olaya.. Şimdi motora binmek ya da binmemek, her kaza haberinde, her atlattığımız ya da atlatamadığımız tehlikede bizim de düştüğümüz bir ikilem. Önceki motorum kırmızı ışıktan geçen bir Erikli su aracı nedeniyle pert olup kendim de pertin eşiğinden döndüğümde bu işi bırakayım artık yeter bu kadar sinyal dedim. Bir ay sonra cc büyüttüm. Bu bir tercihtir.

Siz de tercihlerinizi aslında kendiniz yaptığınızı unutmayın. Yani eğer eşinizin veya anne-babanızın isteği üzerine bıraktığınızı düşünürseniz içten içe onların sizi bu zevkten mahrum bıraktığı fikriyle onlara karşı dolarsınız ve suçlarsınız. Onlar sizin hayatınızı yaşamanızı engelleyen insanlar konumuna dahi gelebilir. Bu da emin olun başka yerde başka zamanda hoş olmayan başka meselelere yol açabilir. O zaman neden buna neden katlandık ki?

O yüzden tercihiniz ne yönde olursa olsun, kendi tercihiniz olsun. Tamamen kendi isteğiniz ve risk algınız çerçevesinde aldığınız bir karar.. Psikolog değilim, ama benzer konularda okuduklarım ve edindiğim tecrübeler neticesinde ulaştığım kanaat açıkça bu yönde.

Salurbey
29 Ocak 2017, 14:54
---------- Mesajlar birleştirildi - 14:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:59 ----------

[/COLOR]

sen her zaman bin, bir gün indirirler seni merak etme!

Ne diyorsun ! Düşünerek yaz. Motor kullandigini düşünmüyorum senin. Bu arkadaşın düştüğü duruma hepimiz düşebiliriz hepimizi aday durumundayiz. O hale senin önerin tüm motor kullanıcıları için? Hepimizin inmesi gerek. Saçma sapan şeyler yazmayın. Üslubuna dikkat et

zheroen
29 Ocak 2017, 16:50
sevdiklerinizi kırmamak gönüllerini hoş tutmak önemli tabiki
fakat başına bişey gelmemesi için evden çıkmamak trafik kötü diye arabaya binmek veya toplu taşıma kullanmak , risklere etki etmediği mentalitesini mantıklı yollarla ,gizli öznelerler anlatman lazım ...
hayat bu sonuçta... çelik kasa içinde de yaşasan olacakları kestiremiyorsun...

acemi60
29 Ocak 2017, 17:10
Benim oğlum da Pnömotoraks nedeniyle 3 kez cerrahi operasyon geçirdi. Bu hastalık yapısal bir nedenle veya bir travma ile oluşabiliyor. Oğlum motosiklet kullanmıyor. Motorumu bir kez bile kullanmadı. Ben de izin vermem zaten. B ehliyetini benim ısrarımla aldı. Fakat motosiklet ehliyeti almasını istemedim. Benim yaşım 60'a yakın. Motosiklet kullanmamı önleyecek bir sağlık sorunum olsa hiç düşünmeden bırakırdım. Türkiye'de motosiklet kullanmak çok riskli. Bir de sağlık sorunları olunca risk katlanarak artıyor. Benim sana tavsiyem aileni ve kendini düşün. Motosikleti bırak. Sağlıcakla kal...

whitedeamon
29 Ocak 2017, 19:12
Arkadaşlar temelli bırakmıyor zaten 8 aylığına

Lengeli Fötr
29 Ocak 2017, 20:19
Türkiye'de motosiklet kullanmak risklidir. Ama bu da diğer araçlar risksiz demek değil. Her araçta risk vardır, aracı geçtim yolda yürürken de bir risk vardır. tamamen güvenli diyebileceğimiz bir şey yok. Önemli olan bu kaza oranını mümkün mertebede en aza indirmek. Tam ekipman + dikkatli sürüş + trafik kurallarına uyma gerisi kader kısmet işi ya da isteyen şans desin. Şimdi biri diyebilir "istediğin kadar dikkatli git araba çarpınca görürsün" diye. Dedim ya yolda giderken istediğin kadar dikkatli olsan bile bırak araba çarpmasını kafana saksı bile düşebilir. Kimse hiç bir şeyin garantisini veremez. Zamanında bu şekilde ailemi ikna ettim. Tabi kimseye bin veya binme demiyeceğim, çünkü motor bir yaşam tarzıdır ve kimsenin hayatına müdahale etmek istemem. Yazdıklarımı okuyun kararını kendiniz verin

EmirŞengezer
29 Ocak 2017, 20:35
Vicdan yapacaksan bence kullanma cunku ne alaka diyeceksin ama surusunu olumsuz etkileyecek.

Alonedark93
29 Ocak 2017, 20:38
Ne kadar motosiklet tutkunu, aşığı olsam bile bende yavaş yavaş bıkıyorum sanki. Neden mi? Kuryeyim bütün gün motosiklet üstündeyim(9saat). İşe git gel şahsi motorumla. Geçen sene iki iş yaptım 14 saat çalışıyodum motor üstünde. Yani üstümde sürekli mont, eldiven,kask,pantolon, yağmurluk. Haftada bir izin var haydiii atla yine motora avm, sinema, sağa sola gezmeler. Son 2 senedir ne zaman sivil gezdim bilmiyorum. İnanın alışveriş üst baş almıyorun çünkü gerek duymuyor insan. Bileği kırdıkda siviliz. :)

Biraz kafa yordum ama sizin şafağınız sayılı 8 ay. Sıkın dişinizi 8 ay sonra binin emin olun özlem duyarsınız, o da güzel bişey. :)