PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yan çantalar ile ilgili

Ogretmen
10 Ocak 2017, 14:06
Arkadaşlar merhaba.

Kısmet olursa yakında Pulsar NS 200 ABS almayı planlıyorum. Topcase kesinlikle taktıracağım. Ama yan çantalarda tereddütüm var. Kullanan arkadaşlar varsa;

Yan çantalar herhangi bir kullanım zorluğuna neden olur mu ?
Trafikte iki araç arasında geçerken sıkışır mıyım ?
Yani aradan geçebileceğimi düşünürken bacaklarımın duruşundan daha geniş bir yer kaplıyor mu geçerken zor olur mu ?

Kullanım amacımı da yazayım. Günlük kullanım, hafta sonları biraz gezmek, yaz tatillerinde ise Türkiye de bazı şehirleri turlamak.

İstanbulda yaşıyorum

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

kursaa
10 Ocak 2017, 14:16
Topcase şehir içi ve hafta sonları gezmek için fazlasıyla ihtiyacınızı görür, eğer bütün evdeki eşyaları yüklemeyeceğinizi varsayarsak onun haricinde şehirler arası yapacağınız zaman yan çantayı takmanız daha iyi olur. İki araç arasından geçerken illaki normale göre sıkıntı yaşayacaksınız tabii bu aldığınız çanta modeline de bağlı kullanım zorluğuna gelirsek en basitinden motorun aerodinamiği bozuluyor illaki eksi yönleri olacaktır dediğim gibi yapmayı düşünürseniz daha rahat edeceğiniz kesin :)

artemis99
10 Ocak 2017, 14:23
Yan çanta yerine topcase ile sürücü arasına sırt çantası vb outdoor çanta bağlayabilirsiniz sele üzerine. Günlük kullanımda gereksiz ayrıca pratik değiller aralara giremezsiniz sıkıntı olur.

Levent
10 Ocak 2017, 14:28
Yan çantalar çok pratik olmuyor.
Senede 1-2 kez uzun seyahatlerde kullanılırsa kullanılır.
Önerim, ekstra taşıma hacimine ihtiyaç var ise, soft yan çanta olur.
Hem bütçe olarak uygun, hem de motosikleti genişletmezler.
Diğer türlü araba gibi oluyor motosiklet ve şehir trafiğinde oldukça
zor oluyor, ve kullanmıyorsunuz sonunda.

Ogretmen
10 Ocak 2017, 15:42
Teşekkür ederim :)

mustafav
10 Ocak 2017, 15:59
Benim bir arkadaşımın scoteri var. Neden arkasına topcase takmıyorsun dedim. Kendisi daha önce Ankara'da kuryelik yapmış. Dedi ki arka çanta dengeyi bozuyor o yüzden çantayla sürmeyi sevmiyorum, demişti. Arka çanta gerçekten dengeyi bozuyor mu? Yani illaki etkisi vardır mantıken de, arka çantayı takmayacak kadar çok bozar mı dengeyi?

modifix
10 Ocak 2017, 18:11
Benim bir arkadaşımın scoteri var. Neden arkasına topcase takmıyorsun dedim. Kendisi daha önce Ankara'da kuryelik yapmış. Dedi ki arka çanta dengeyi bozuyor o yüzden çantayla sürmeyi sevmiyorum, demişti. Arka çanta gerçekten dengeyi bozuyor mu? Yani illaki etkisi vardır mantıken de, arka çantayı takmayacak kadar çok bozar mı dengeyi?

Bende cbf aldıgımda hevesle topcase takdırdım, cidden dengeyi bozuyordu, elleri bıraktıgın an öndeki agırlık azaldıgı için direksiyon yalpalamaya başlıyordu, topcase i çıkarıp sattım motor ip gibi gitmeye başladı. Ama belki topcasın agırlıgını sürücüye daha yakın yerlerden tutturan demirlerde bu olmuyordur. Bu konuda en iyisi mt-125 in topcase demiri.

ramazan_06
10 Ocak 2017, 18:23
topcase ful yukluyken arkada agir bir kisi tasiyomus gibi bosken pek dert olmuyor ama doluyken elini felan bırakinca ufaktan yalpa yaptiriyor ama ciddiye alinacak kadar degil

МОТОRCU
10 Ocak 2017, 18:32
Şahsi fikrim; Denge sorunu olmaz ama Topcase veya yan çanta motorunun tipini bozar. Motorun ne bilmiyorum ama bir dizaynı var hepsinin, bir kuyruğu vs. var. Yan çantaydı, top case falan derken "çingene göçü" derler bizim orada, yani herşeyi taşımaya çalışıyorsun. Bu meretler de demir aksam takılmadan sabitlenmiyor. Yani kalıcı olarak motorunun dizaynını kaydırıyorsun. En iyisi uzun yola çıkarken sosis çanta veya soft yan çanta. o da uzun yola çıkarsan. Sabit yan çanta seven yok mu? var tabi ama dediğim gibi, şahsi fikrimdir.

YERUÇAĞI
10 Ocak 2017, 18:57
pulsarda bilmem ama benim x max de çantalıda kullandım çantasızda kullandım,denge açısından hiç bişey farketmiyor,bunda boğaz köprüsünden rüzgarlı havada geçmekde dahil,,fakat ön tur camı rüzgarlı havada yelken gibi denge bozuyordu,o yüzden çıkarıp attım kısa tip kullanıyorum

aliozgun
11 Ocak 2017, 16:43
merhaba
benim nx4 falcon motosikletim vardı. sabit çanta yerine cbf150 yan çanta taşıma demiri monte etmiştim.(almayı düşündüğüne nasıl olur bilmem) kullanacağım zaman demiri açıp eşyalarımı koyup bağlıyordum. kullanmam bitince kapatıyordum. sabit çantada çantanın yeteceği kadar malzeme alırsın.çadır girmez mesela, ama ben kampa bile gitmiştim. ancak açık olursa 3 tl kancalı lastiklerden alıp bağlarsın ki ben bu şekilde tatile bile çıktım:). kullanıma gelince; 1)en önemlisi eşit ağırlık olacak şekilde yükleme yap. 2)mümkün olacak en dar şekilde yükleme yap. genişliğin dikiz aynalarını geçmesin. ancak virajlara temkinli gir fazla yatırma ve yükünü çok sağlam bağladığından emin ol.
bak şimdi o gezilerim aklıma geldi ne güzeldi.:)
hayırlı olsun şimdiden

yürekçe
11 Ocak 2017, 17:25
Yan çantalar çok pratik olmuyor.
Senede 1-2 kez uzun seyahatlerde kullanılırsa kullanılır.
Önerim, ekstra taşıma hacimine ihtiyaç var ise, soft yan çanta olur.
Hem bütçe olarak uygun, hem de motosikleti genişletmezler.
Diğer türlü araba gibi oluyor motosiklet ve şehir trafiğinde oldukça
zor oluyor, ve kullanmıyorsunuz sonunda.

Aynini yazacaktim

Kızıl pars
12 Ocak 2017, 10:31
Ne kadar çok taşıma kapsiten olursa o kadar gereksiz şey taşımaya başlıyorsun. Aman bulunsun belki lazım olur dediğin ıvır zıvır şeyler süreki yanında oluyor.
Yine de orta boyutta arka çanta iyi bir şey. Bir ekmek alsan yer yok.
Sert yan çantalar çok gezene lazım, arada sırada gezeceksen kumaş yan çanta hem ucuz hem yeterli.