PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk trafiğe çıkışımda başıma gelenler ?

faruk9505
22 Aralık 2016, 15:09
Arkadaşlar dün trafiğe çıktım.Ehliyet almak için sınava gireceğim yerde motorsiklet sürdüm.Kendi şeridimde yavaş yavaş giderken sağ taraftaki şeridde arabalar vardı bende sol şeridden yavaş yavaş gidiyordum arkamdan arabalar kornaya basmaya başladı ben panikledim sağ tarafa geçeyim dedim bu sefer servis şöförü beni sağ taraftan geçiyormuş yanımdan sıfır geçti direksiyonu sol tarafa kırmasaydım Allah(C.C) korusun başıma çok kötü şeyler gelebilirdi.Benim elim ayağım titredi korkudan bayılacaktım.Bu travmanın etkisini daha atlatamadım.Bu olaydan ailemin de haberi oldu ve asla motor kullandırmam seni diyorlar.Sen ne kadar dikkatli sürsende araba sürücüleri yüzünden motor almaktan vazgeçtiler.Diyeceğim şu ki ben aslında motorsiklet kullanmaya çok hevesliydim çok seviyordum ama bunlar başıma gelince benim de hevesim kaçtı.Bu travmayı atlatabilir miyim acaba ? , niye motorsiklet kullanıcıları hep sağdan gidip sıkıştırılmak zorunda Türkiye'de her zaman böyle mi olacak gerçekten eğer böyleyse ben kullanamam ! Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar ?

shruikan
22 Aralık 2016, 15:13
halihazırda ehliyetin yok ve sen trafiğe çıktın?

kahvaltıda yürek mi yedirdi annen sana?

Darkcity2000
22 Aralık 2016, 15:13
Daha toysun olur oyle, egitim al kendime güvenin gelsin bak mesela beni trafikte kimse sıkıştıramaz musade etmem ortam yaratmam.. sende oyle olacaksın..

faruk9505
22 Aralık 2016, 15:18

Ben de saçma buldum ama sürücü kursu hocası çıkardı , ehliyet almak için , zaten ehliyet sınavında da trafiğe çıkarıyorlar ya

Quad87
22 Aralık 2016, 15:28
Trafiğe çıkış bende hiç olmadı. Arabayla gelip gittiğim için zaten o yoldan geliyorsun dendi ve sınavdan bir gün önce kursun arabası arkamda ben önde gezmiştik. Sınav günüyse kırmızı ışıkta şahincinin biri beni eziyordu :queen: Kulaklıktan iletişim olduğu için hiç bir şey söyleyemedim ama sağolsun hocalar benim yerime söylenebileceklerin hepsini söylediler.

Ama yılmak yok arkadaşım, biz bu havyanın üstüne binip vurucaz kırbacı vurucaz kırbacı :pl: :P

Demem o ki pes etme hemen,yolun başında vazgeçmek olmaz ;) :cat:

gogozh
22 Aralık 2016, 15:49
Olur öyle korkup panikleme hocana da MT forum daki arkadaşların selamı var motosiklete hakim olmadan beni trafiğe cikartmayacakmissin de hemi .

Crenox
22 Aralık 2016, 15:56
Sürdükçe tecrübe edineceksin, tecrübe edindikçe neler yapıp yapmaman gerektiğini öğreneceksin o yüzden paniklememeye ve agresif sürmemeye dikkat et, iyi günler.

Erwin
22 Aralık 2016, 15:58
ya ben anlamadım, sen ne diye sol şeritten yavaş yavaş gidiyorsun ki? araç sollayacak kadar da gaz kontrolü tepkin vardır herhalde. Eğer yoksa, trafiğe çıkman bile başlı başına hata bana kalırsa.

qıp
22 Aralık 2016, 16:18
geçmiş olsun
"beni sağ taraftan geçiyormuş yanımdan sıfır geçti direksiyonu sol tarafa kırmasaydım" iyi olurdu

sven
22 Aralık 2016, 16:19
o değilde yazdıklarının fontunu büyütüp, bold yapıp, altını çizmesen daha rahat okuyabilirdik.
bir gariplik seziyorum..

Osm@n
22 Aralık 2016, 16:36
o değilde yazdıklarının fontunu büyütüp, bold yapıp, altını çizmesen daha rahat okuyabilirdik.
bir gariplik seziyorum..

"Kendi şeridimde yavaş yavaş giderken sağ taraftaki şeridde arabalar vardı bende sol şeridden yavaş yavaş gidiyordum" cümlesi bu garipliği açıklıyor aslında. :silent:

Öz_Musti
22 Aralık 2016, 17:52
Trafikte konumlanmayı artık öğrenin arkadaşlar. Küfredecem artık.

Sağ şerit boşken solda ne işin var. Yavaş yavaş niye gidiyosun. Milletin başına bela olacaksın birde motosikletinle milletin arabalarını çizicen edicen. Konumlanma, konumlanma ve yine konumlanma. Oku öğren. Ölürsün yoksa.

zaferce
22 Aralık 2016, 18:05
Yürüyen merdivenin solunda dikilip bekleyen tipler de bunlardan mı çıkıyor, yoksa onlar ayrı mı?

MrMud
22 Aralık 2016, 18:09
Hocana selam söyle bizden, onu hoca yapan meb'i saygı ile andigimizi belirt.

Sana gelince yav hadi oldu bi korku yaşadın bitti kazasız çok şükür, be kardeşim evdekilere niye soyluyosun :D
Uyanık olsana az :D

EldekiDebryj
22 Aralık 2016, 18:28
Ayy yemin ediyorum taa buradan sinir oldum. Birak surme zaten. Ehliyetsiz trafige cikman apayri olay. Sagda araba var diye soldan yavas gitmek ne? Yavas gidiyorsan sagda olacaksin ister araba, ister motosiklet farketmiyor. Sizin keyfinizi beklemek zorunda degil kimse. Aynana sık sık bakiyor olsaydin, kontrollu olsaydin boyle biseyide yasamazdın. Bununla psikolojin bozulduysa motosikleti zaten birak, unut. Bu konu gercek mi -.-

YERUÇAĞI
22 Aralık 2016, 18:37
herkesin başına böyle olay gelmiştir,ama sen daha işin başındasın ve en önemlisi bunu niye ailene söylüyorsun,,söyledikten sonra bidaha bana motor kullandırmayacaklarını söylediler diyorsun,,yani ne dememizi bekliyorsun,,kendi ipini kendin çekmişin,

ailen senin motor kullanmana izin vermezse burdakiler ne yapsın

faruk9505
22 Aralık 2016, 18:51
herkesin başına böyle olay gelmiştir,ama sen daha işin başındasın ve en önemlisi bunu niye ailene söylüyorsun,,söyledikten sonra bidaha bana motor kullandırmayacaklarını söylediler diyorsun,,yani ne dememizi bekliyorsun,,kendi ipini kendin çekmişin,

ailen senin motor kullanmana izin vermezse burdakiler ne yapsın

Ben başka bir şey sormuştum ama sen oraya odaklanmışsın önemli değil

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:48 ----------

Ayy yemin ediyorum taa buradan sinir oldum. Birak surme zaten. Ehliyetsiz trafige cikman apayri olay. Sagda araba var diye soldan yavas gitmek ne? Yavas gidiyorsan sagda olacaksin ister araba, ister motosiklet farketmiyor. Sizin keyfinizi beklemek zorunda degil kimse. Aynana sık sık bakiyor olsaydin, kontrollu olsaydin boyle biseyide yasamazdın. Bununla psikolojin bozulduysa motosikleti zaten birak, unut. Bu konu gercek mi -.-

Sokak dardı ve sağ şeritte arabalar vardı ben de şehir içinde yaklaşık 40km ile gidiyordum.Havadan uçacak halim yoktu.Peki kornaya basıp sağdan sollamak , araçları sağ şeriti kaplıyacak şekilde park etmek , üstümde ki sürücü kursu yazısını gördüğü halde saçma sapan hareketler yapmak ne kadar doğruysa benim yaptıklarımda o kadar doğrudur.Sizin yazdığınız cevap gerçek mi !

mustafa_325
22 Aralık 2016, 18:53
Yazdıklarından anlaşılacağı üzere sağın boşken soldan giderek trafiğin anasını bellemişsin. Birde üstüne aynaya bakmadan şerit değiştirdiğin için kaza tehlikesi atlatmışsın. Yaptığın yanlışın farkında bile değilsin. Kendi hatalarından dolayı diğer sürücüleri suçluyorsun. Kendi sağlığın için önce kırsal kesimde boş yollarda pratik yap. Deneyim kazandıktan sonra trafiğe çık.

faruk9505
22 Aralık 2016, 18:58
Trafikte konumlanmayı artık öğrenin arkadaşlar. Küfredecem artık.

Sağ şerit boşken solda ne işin var. Yavaş yavaş niye gidiyosun. Milletin başına bela olacaksın birde motosikletinle milletin arabalarını çizicen edicen. Konumlanma, konumlanma ve yine konumlanma. Oku öğren. Ölürsün yoksa.

Küfredeceğim falan olmuyor ilk önce düzgün konuş , empati yap ondan sonra cevap yaz yada hiç yazma. Sağ şerit boş değildi arabalar park etmişti ve sadece sol şerit boştu şehir içinde 40km le gidiyordum ve buna rağmen kornaya basarak üstünde sürücü kursunun kıyafeti olan -acemi olduğunu gösteren- sürücüyü sağdan sollamak ne kadar doğruysa benim yaptıklarım da o kadar doğrudur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:55 ----------

Yürüyen merdivenin solunda dikilip bekleyen tipler de bunlardan mı çıkıyor, yoksa onlar ayrı mı?

Yürüyen merdivenin sağında durup boş boş konuşanlar da senin gibiler den çıkıyor herhalde !

linkinpark20
22 Aralık 2016, 19:01
kardeş anladığım kadarıyla fazla yol tecrübesi olan ve soğukkanlı olan biri değilsin. tavsiyem bence motor kullanma, bu yaşadıkların sürücülerin hatası değil ama motosiklet kullanırsan sürücülerin ciddi hatalarıyla karşılaşacaksın. eğer ille de kullanacağım dersen skuterle başla motosikletin yolda konumlanması konusunda muhteşem bir tecrübe olur. diğer türlü debriyaj nerdeydi ahh fren vites derken yola konsantre olamazsın.

MrMud
22 Aralık 2016, 19:07
Ya bende diyorum yıllardır nerde hata yapıyorum, bundan kelli bende soldan yavaş yavaş gidicem.
Sağ taraf hep dolu oluyor.
Önce bi çelik yelek alman lazım.

ViraneDervis
22 Aralık 2016, 19:15
Arkadaş kendini tam anlatamamış. Sağ şeride park edenlerden ötürü sağ şeridin büyük kısmı kapalı. O yüzen sol şeridi seçmiş. Sollama için sola geçmemiş yani. Bu hatasız olduğu anlamına gelmiyor ama anlatmak istediği bu.

BalkanRider
22 Aralık 2016, 19:18
Kardesim acik gozlu olsana Ana Baba ya hersey soylenirmi soylersen ahanda boyle olur.Unutma panik yok sogukkanli ol ve ayna kullan ayna cok guzel bir icat.

Ocanner35
22 Aralık 2016, 19:55
İkincisinde bol şans kardesim

Süleymantnz
22 Aralık 2016, 21:57

ne alakası var kardeşim? eğitim esnasında nasıl öğrenecek güzergahı. ayrıca razgatlıoğlu şampiyon olduğunda henüz ehliyeti yoktu.sana sorsak hiç ehliyetsiz motosiklet kullanmamışsındır kesin?

killingroad
22 Aralık 2016, 22:14
Ben de saçma buldum ama sürücü kursu hocası çıkardı , ehliyet almak için , zaten ehliyet sınavında da trafiğe çıkarıyorlar ya

O kursun adını yaz da nereden uzak duracağını bilsin insanlar.
Trafiğe kapalı yerlerde eğitim al, aynalarını sürekli kontrol etme refleksi geliştir. Başka çaren yok.

Süleymantnz
22 Aralık 2016, 22:18
ya arkadaş siz ehliyeti nasıl aldınız? trafiğe çıkmadınız mı sınavda?

mustafav
22 Aralık 2016, 22:32
Aslında mesele biraz da trafiğin işleyişine hakim olmak. Ben ilk arabayla trafiğe çıktığımda nevrim dönmüştü. Kaç kere vazgeçmeye kalktım. Sonra Ünv de ailemden habersiz araba aldım. Ehliyetim vardı tabiki. Yıllar sonra araba sürmek artık benim için refleks haline geldi. Trafikte nerden ne çıkabilir nereden gidilmeli nerden tehlike gelebilir artık ezbere biliyorum. Trafikte her zaman tetikte olacaksın ve gözünü dört açacaksın. Motora geçiş yapınca hiç zorlanmadım. Kimse sıkıştıramadı. Yerimi korudum hep. Zamanla hepsi olur. Böyle bir olay oldu diye hemen vazgeçme. Ekipmanını eksik etme.

brigantes
22 Aralık 2016, 22:34
beyler arkadaş heves ederek motosiklet ehliyeti almaya kalkmış. belki çocukluk hayaliydi. herkes hata yapabilir. acemilikte bazen insanın basireti bağlanabiliyor, kötü hatalar yapabiliyor. arkadaşa bu kadar yüklenmenin anlamı yok bence. benim sana tavsiyem sınav olacak güzergahı araba ile gezip ezberlemen. araba ehliyetin yoksa bence önce araba ehliyeti al. trafikte nasıl gidilir, trafik akışı nasıl olur araba sürerken daha iyi kavrarsın. hevesin kırılmasın, tecrüben arttıkça zorlukların üstesinden gelirsin. bol şans.

bulut59
22 Aralık 2016, 22:39
cc ne? coupe cabrio mu?

gegor45
22 Aralık 2016, 22:46
Öğrenmeden sürünce insan korkuyo da öğrendikten sonra böyle hissetmiyosun asıl tutku o zaman işte

whitedeamon
22 Aralık 2016, 23:40
Zamanla alışırsın

yürekçe
23 Aralık 2016, 00:25
Korkuyorsan ara ver.
Bu en doğrusudur, kendine zaman tanı.
Bir süre dinle kendini ve tekrar istiyorsan yeniden dene..
Mutluysan devam et
Tereddutteysen, yine kendini dinle..
Bu işin erkekliği olmaz.
Mutlu olmuyorsan farklı şey dene.
Motosikletten korkan F-16 pilotu tanıdım
Ucaktan korkan motorcu da tanıdım..

Mutlu olmaya bak.. :)

kahraman1
23 Aralık 2016, 00:27
İyi yapmış,sol şeritte milleti g.tünde bekletmemeyi çok güzel öğrendin,hevesin kaçmasın yeni birşey öğrendiğin için mutlu ol.pozitif ol ++++

Tİme_shİft42
23 Aralık 2016, 00:59
Sürmemen en iyisi olur ailenede anlatmışsın )

kareem1987
23 Aralık 2016, 01:23
Arkadaşa yüklenilmesini yanlış buluyorum. Birisi ona söylemediyse nerden bilsin nerde nasıl davranacağını. Ben de 100 km bindikten sonra 2 kere düştüm düşük hızlarda. Normalde çok garantici insanımdır, senin gibi birşeyden zarar gördüysem onu yapmam. Ama bir şekilde birkaç gün sonra tekrar bindim. Bir hafta geçmeden yaşadıklarımı unutup devam ettim. Şu an tekrar trafiğe çıkmış olsan normalden daha temkinli olacaksın. Ama bu durumun karar mekanizmana etki etmesine izin verme. Hazır olduğunda tekrar binebilirsin diye düşünüyorum.

Nikkfurie
23 Aralık 2016, 02:02
Yaşadığın olumsuzluklar trafiği okuyamamandan kaynaklanmis,şimdi diyeceksinki şehir içi hız limiti 50 dir ve sağ şeritte arabalar park etmisti,

evet kitapta yazana göre sen haklısın ama gerçek hayatta kanunlar değişir ,eğer arkanda konvoy olmuşsa veya tek bir kişi plakana yapışıp yol istiyorsa ona müsaade etmeliydin,sol seridinde soluna iyice yanaşsan araçlar geçer gider stres yaşamazdın.

bunun için, gençler önce otomobil ile trafiği öğrenmeli diye düşünüyorum,
zira motosiklet ile çok vahim sonuçlar doğabilmekte.

Quad87
23 Aralık 2016, 09:35
:sunny: Niye bu arkadaşa yüklenildiğini biri bana açıklayabilir mi ?