PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yunus gibi görünmek?

Romedon
22 Aralık 2016, 08:53
Merhaba arkadaşlar dün merkezi bi yerde trafikte sürerken önüme kırmalar vs çok yaşıyordum.Biraz ilerleyince yanımda bir yunus geldi gs i ile.Selam verdi ve devam ederken yanından takip ettim ve farkettim ki hiç kırmızı mavi lambaları yanmamasına rağmen herkes yol veriyor kisme önüne kıramıyordu. Onların kıyafetine benzer! giyinip sürücüler tarafından bu gözle görünsek polis tarafından ceza yermiyim. Mesela
http://polisolmak.net/uploads/images/Yunus/1623762_604076306328396_784775400_n.jpg

Montun üzerine giiylen yeşil reflektör yeleğin yeşil yerlerini kırmızı yapsak? Arma olan yerine başka bir arma yapıştırsak beyaz kask taksak vs polis tarafından sıkıntı yaşar mıyım?

anafartas
22 Aralık 2016, 09:06
Bence mantıklı...

gungenir
22 Aralık 2016, 09:33
Tahmin edebileceğiniz üzere resmi üniformaları taklit etmek yasaktır. Kıyafetiniz yunus üniformalarına benzeyebilir tabi ama özellikle taklit ettiğiniz anlaşılırsa başınız derde girebilir.

eaglee06
22 Aralık 2016, 09:53
Mantıklı fakat sizdeki motor nedir gidip bunu scooterla yaparsanız pek işe yaramaz

shruikan
22 Aralık 2016, 09:57
ilk mantıklı konunu sabırsızlıkla bekliyorum

ilker a.
22 Aralık 2016, 10:05
Yolda giderken GS'leri de sıkıştırmazlar bu arada :)
Motorun büyüdükçe sıkıştırılma ihtimalin azalıyor :)

oguzhan045
22 Aralık 2016, 10:06
Resmi üniformaları taklit etmek, görevli olmadığı halde resmi üniforma giymek yasaktır. Kolluk kuvveti veya askeri personeller bile görevli olmadıkları zamanda resmi üniforma giyemezler. Tabiki bu işin kitapta yazan şekli. Ülkemizde özellikle kamufulaj kıyafetler her yerde. Bu fikriniz de mantıksız değil. Ancak fazla abartmayın. Motora polis falan yazmayın :D Ya da motora çakar lamba falan takmayın. İyi sürüşler

Alonedark93
22 Aralık 2016, 10:09
YouTube'de kanalı olan orta yaşlı biri var. Nc750x i var beyaz kask ve bahsettiğin gibi giyinmiş bol bol videosu gören memur sanıyor fln fln..

https://youtu.be/c8395pBfkbM

ayzek
22 Aralık 2016, 10:12
geçen zabıtaya denk geldim motorlu aynadan baktığımda yunus sanmıştım hatta yol bile verdim yanımdan geçerken yunus olmadığını farkettim kışlık kıyafetleri öyleymiş

Mucit23
22 Aralık 2016, 10:27
Motorun türüde önemli. YBR tarzı bir motorda ne yapsan boş. :)

Romedon
22 Aralık 2016, 10:33
Motorun türüde önemli. YBR tarzı bir motorda ne yapsan boş. :)

rs 200 var bayağı büyük duruyor

whitedeamon
22 Aralık 2016, 10:36
Todayla bunu yapsam yerler mi acaba 🤔

Mucit23
22 Aralık 2016, 10:41
rs 200 var bayağı büyük duruyor

Race ile hiç olmaz. Polis olmak istiyosan git NC750 felan al :queen:

MrMud
22 Aralık 2016, 10:42
Uğraşma git cross al..
Sıkıştırılamayacak kadar zayıf, tutulamayacak kadar çevik.
Debriyaj kullanmadan sadece gaz vererek tekere gelebilecek kadar agresif.
Mesela bi KTM exc 250-f..
Ağzımın suyu aktı.

bikerboi
22 Aralık 2016, 11:04
Bundan 4 sene önce sabah okula giderken TEM otoyolunu kullandığım için reflektif yelek giyiyordum. Trafik bir noktada sıkıştı. Emniyet şeridini güvenli bulmadığım için düşük hızda şeridin ortalarından gitmeye başladım. Bu arada aynaları da kontrol ederek olası bi tehlikeyi görmeye çalışarak ilerlerken, telefonda konuşan bir kadın aynadan beni fark etti. Bir an göz göze geldik ve sanırım beni polis zannettiği için telefonu hemen aşağı indirdi. Kaskın içinde kahkaha atmıştım:queen:

BIYIKLI
22 Aralık 2016, 11:09
Reflektifli yelek ve irice bir motor yeterlidir. :)

wing41
22 Aralık 2016, 11:10
Bu iş biraz da motosikletin iriliğine dikkat çekmesine vs bakıyor. Açık egsoz varken bir aragazımda öhöm noluyoruz lan oluyor genelde oto sürücüleri :P pek sıkıştırılmıyorum nihayetinde.

Not: Orjinal egsozum takılıyken biraz daha temkinliyim tabi.

Osm@n
22 Aralık 2016, 11:10
Zamanında yapılmıştır. :cat:

"Ete kemiğe büründüm …. Yunus diye göründüm." - Yunus Emre

sdirer
22 Aralık 2016, 11:24
İngilterede sıkıntı çıkmıyor. Tabi demokrasi orada çok "ileri" olmadığı için herkes hoşgörüyor.
Farkları sırtları polis yerine polite tazıyor. (polite: kibar, nazik)
nasıl? :wiinkk:

Lucien
22 Aralık 2016, 11:49
Resmi üniformaları taklit etmek, görevli olmadığı halde resmi üniforma giymek yasaktır. Kolluk kuvveti veya askeri personeller bile görevli olmadıkları zamanda resmi üniforma giyemezler. Tabiki bu işin kitapta yazan şekli. Ülkemizde özellikle kamufulaj kıyafetler her yerde. Bu fikriniz de mantıksız değil. Ancak fazla abartmayın. Motora polis falan yazmayın :D Ya da motora çakar lamba falan takmayın. İyi sürüşler

POLİS değil OLİS yazsın TONTİŞ yazsın koluna arka olarak Türk Bayrağı taksa veya memleketini arması yada klasik motorcu armalarından

fikir güzel gerçekten

zaferce
22 Aralık 2016, 12:03
Bir düşünce sadece:

Diğer sürücülerin tavrını belirleyen tek şey kıyafet ve motorun büyüklüğü olmayabilir mi?

Sürüş esnasındaki konum ve hız seçimlerinin, ileride olacakları, bilgiyi erkenden alarak öngörmenin ve bunun sayesinde erkenden planlama yaparak çatışmanın olacağı yerde hiç olmamanın faydası olabilir mi?

Araba sürücüleri ışıkları yanmayan bir yunus ile kuryeyi ne kadar ayırt edebiliyordur? İnternette de yüz yüze sohbetlerde de motorla ilgisi olmayan kişilerin bizim için çok çok farklı görünen motosikletleri ayırt edemediğini görmüşüzdür. Önünde büyük enduroların sıralandığı bir restoranda o kulübün toplantısı yapılmaktadır. Önünden geçen biri der ki "Ya burası baya iyi. Baksana ne çok kurye çalıştırıyor."

Fosforlu yelek giymeden, heyhula gibi motorlar sürmeden trafikte doğru bir sürüşle bu türden şikayetleri yaşamayanlar olabilir mi?

Ben VStrom ile de Duke 200 ile şehirde sürdüğümde bana yapılan muamele arasında bir fark olmuyorsa, bu türden şikayetlerimin olmamasının sebebi sürüş olabilir mi?

Her zaman için yaşadığın şehir farklı, motorun farklı, ceketinin rengi farklı, rüzgarın yönü farklı, senin güzergahın farklı gibi argümanlar türetilebilir. Bütün bu faktörlere rağmen sürüşümüz trafikte ne tür muamele göreceğimizi, başımıza neyin geleceğini belirliyor olabilir mi?

Romedon
22 Aralık 2016, 12:06
Bir düşünce sadece:

Diğer sürücülerin tavrını belirleyen tek şey kıyafet ve motorun büyüklüğü olmayabilir mi?

Sürüş esnasındaki konum ve hız seçimlerinin, ileride olacakları, bilgiyi erkenden alarak öngörmenin ve bunun sayesinde erkenden planlama yaparak çatışmanın olacağı yerde hiç olmamanın faydası olabilir mi?

Araba sürücüleri ışıkları yanmayan bir yunus ile kuryeyi ne kadar ayırt edebiliyordur? İnternette de yüz yüze sohbetlerde de motorla ilgisi olmayan kişilerin bizim için çok çok farklı görünen motosikletleri ayırt edemediğini görmüşüzdür. Önünde büyük enduroların sıralandığı bir restoranda o kulübün toplantısı yapılmaktadır. Önünden geçen biri der ki "Ya burası baya iyi. Baksana ne çok kurye çalıştırıyor."

Fosforlu yelek giymeden, heyhula gibi motorlar sürmeden trafikte doğru bir sürüşle bu türden şikayetleri yaşamayanlar olabilir mi?

Ben VStrom ile de Duke 200 ile şehirde sürdüğümde bana yapılan muamele arasında bir fark olmuyorsa, bu türden şikayetlerimin olmamasının sebebi sürüş olabilir mi?

Her zaman için yaşadığın şehir farklı, motorun farklı, ceketinin rengi farklı, rüzgarın yönü farklı, senin güzergahın farklı gibi argümanlar türetilebilir. Bütün bu faktörlere rağmen sürüşümüz trafikte ne tür muamele göreceğimizi, başımıza neyin geleceğini belirliyor olabilir mi?

adamlar görerek zıplıyor istediğin kadar iyi sür istersen en ileri görüşlüsü sen ol farketmez. Canına kasten saldıranlar o üniformayı görünce süt dökmüş kedi oluyor

zaferce
22 Aralık 2016, 12:20
Önceki mesajıma ekleyecektim ancak bulabildim. Argümanın yerine ulaşmadığını anlıyorum ama yine de bir kenarda bulunsun istiyorum.

Tanımadığım birinin facebook’ta yazdığı bir yazı şöyle diyor:

"Hep imrenerek bakmıştım motosikletlere ama 20 li yaşlarımda alsaydım 30 u görmezdim. 30 lu yaşlarda birkaç tane spor arabayı içinde sıkışıp kalmadan satmaya karar verdim. 40 ta baktım yavaşlamışım. Dostum Slim Ak a sordum nasıl bir motosiklet alayım diye; " önce kaskın, kıyafetlerin alabileceğin en iyisini al, kalan parayla da ne alabiliyorsan onu al" dedi. Koruyucu ekipman tüm parayı götürünce ben de eşimden babalar günü hediyesi olarak KTM Duke 200 istedim, aldı.

Uğur hoca ile o zaman telefonda konuştuk, ne istediğimi anlattım o da bana bir yol haritası çizdi. Aybars hocam sağolsun bayiden motorumu alıp kapalı alana getirdi ve ilk buluşma gerçekleşti. Motoru ittirerek gezdirmek ile başladık, sonra üzerine oturmayı öğrendik... Master eğitime kadar Aybars hocamla devam ettik.

Çok kişiyi aldığım eğitimleri alması için ikna etmeye çalıştım, başarı oranım %30 larda. Daha alacağım bir sürü eğitim var ancak bu gün bile şunu hep örnek veriyorum. Bir çok dostumla beraber sürüyorum, yarım saatlik yolda 3 araba sürücüsü ile tartışıyorlar, ben ise o çatışmanın mümkün olabileceği yerde değilim! Ya fren yapıp yavaşlamışım ya da gaz açıp tehlikeden uzaklaşmışım."

Kaynak: https://www.facebook.com/ugur.ertekin.56/posts/10154540011548446?comment_id=10154544900533446

mrt20
22 Aralık 2016, 12:23
Sonra gaza gelip suçlu kovalarsın :)

ZümeR
22 Aralık 2016, 12:50
Antalya da Kırmızı MT9 var yunusların altında. :) Kırmızı mavi çakar felan offf Süper görüntü.
Sadece mont ve kask ile %90 benzerlik sağlarım zaten benim motorda kırmızı ama gerek yok.
Yolda zaten yakalayan, taciz, eden sıkıştıran olamıyor. :p

Yaz bitti kameradan bi şey paylaşamadım üşendim.
Geçen Q7 ile kapıştık adam 200 ile giderken yanından geçince ışıklarda laf attı 2 lafın belini kırdık 90 sn. içinde.
Kalkışta yine kapıştık ama 2.5 tonluk araç kıçını kaldırıp toparlayana kadar ben uzayıp gidiyorum.

Görüntüleri düzenledim kayıt ettim ertesi gün Gopro studio hata verip ne var yoksa sildi oda gitti.. :)

Tacizden konu nerelere geldi.
Motoru büyütmek mantıklı en azından kendin olursun, taklitçi değil.
Lakin imkanlar nispetinde herşey.

Selametle..

sokamarukun
22 Aralık 2016, 13:38
Uğraşma git cross al..
Sıkıştırılamayacak kadar zayıf, tutulamayacak kadar çevik.
Debriyaj kullanmadan sadece gaz vererek tekere gelebilecek kadar agresif.
Mesela bi KTM exc 250-f..
Ağzımın suyu aktı.

Malesef iki zamanlı cross motosikletler trafikte kullanma gibi durum pek olmuyor yada uzun soluklu bir kullanım söz konusu değil.

Uğur Gündüz
22 Aralık 2016, 14:15
Yine beyinler pırıl pırıl

gungenir
22 Aralık 2016, 14:37
Sonuç şu olacak:
-Şşşşt... Delikanlı. Gel bakayım.
-Buyrun memur bey?
-Bu ne böyle üstündeki?
-Şey biz trafikte farkedilme...
-Çıkart onu üstünden, bir daha da görmeyeyim.
-Peki abi...

YERUÇAĞI
22 Aralık 2016, 15:22
yaw herkesin aklı çakallığa sahtekarlığa çalışıyo:)

Agurax
22 Aralık 2016, 15:27
Antalya da Kırmızı MT9 var yunusların altında. :) Kırmızı mavi çakar felan offf Süper görüntü.
Sadece mont ve kask ile %90 benzerlik sağlarım zaten benim motorda kırmızı ama gerek yok.
Yolda zaten yakalayan, taciz, eden sıkıştıran olamıyor. :p

Yaz bitti kameradan bi şey paylaşamadım üşendim.
Geçen Q7 ile kapıştık adam 200 ile giderken yanından geçince ışıklarda laf attı 2 lafın belini kırdık 90 sn. içinde.
Kalkışta yine kapıştık ama 2.5 tonluk araç kıçını kaldırıp toparlayana kadar ben uzayıp gidiyorum.

Görüntüleri düzenledim kayıt ettim ertesi gün Gopro studio hata verip ne var yoksa sildi oda gitti.. :)

Tacizden konu nerelere geldi.
Motoru büyütmek mantıklı en azından kendin olursun, taklitçi değil.
Lakin imkanlar nispetinde herşey.

Selametle..

Çakıyla aslan mı öldürdün??

Atma ziyaaaa....

LynXMaSTeR
25 Aralık 2016, 00:39
bu iş görür
http://www.myform.com.tr/welder-mont-takim-lacivert-kirmizi

AurorAbeam
25 Aralık 2016, 00:55
Beyaz veya fosforlu yeşil kask ile reflektörlü yelek yeterlidir. Ekstra modifiyeye gerek yok. Bende fosforlu turuncu kask ve reflektörlü yelek varken neredeyse kaza yaptırıyordum bir sürücüye. Sonra eve gidene kadar araba gibi sürdüm.

F54
25 Aralık 2016, 01:03
özel güvenlikçiyim iş yeri dışında resmi kıyafetle gezmek yasak
iş yerinde değiştir diye kanun var ama uyan pek yok
memleketin refah seviyesi yüksek ki herkez birilerinden aldığı özel güvenlik montunu giyiyor ..

Dr. Fatih
25 Aralık 2016, 01:10
Ya bırakın bu kadar hayali.. Ben R25 ile reflektörlü yelek giydiğimde bile korkuyor bazıları polis diye. Birisi bir gün önüme kırdı bağırdım, özür dilerim memur bey diye laf anlatmaya çalışıyor camdan. Giy geç nolacak Allah aşkına.

mgora
25 Aralık 2016, 02:16
http://www.gazetea24.com/fotograf/En-iyi-kamuflaj-yapan-hayvanlar-_1378874544.jpg

berkay3212
25 Aralık 2016, 02:40
Yunusa gerek yok Sarı rekleftif giyin oda trafik polisine benziyor baya baya. Birde motor yüksekse. Onun cezası falanda olamaz.

Fr.Sante
25 Aralık 2016, 03:04
Bu akşam bi enduro gördüm. Reflektörlü yelek + kask. Öne çakar takmış, arkada motosikletli trafik polislerinde olduğu gibi direkli lamba kornası da polis kornası. Çala çala gidiyo. O kadar çok polise benziyo ki ayırt edebilmek için yanına gelip dikkatli baktım. Bi çevirmeye girse naparlar acaba.

Sohbet-Chat
25 Aralık 2016, 04:41
Bence böyle bir zamanda ve ortamda kesinlikle yapma... Her gün canlı bombalar patlıyor, polis kılıklı teröristler büyük elçi öldürüyor. Sana tavsiyem böyle bir şeyi aklından bile geçirme :)

Mengu16
25 Aralık 2016, 05:06
Admin biraz da Yunus Emre sözleri paylaş.

user123
25 Aralık 2016, 10:59
Önceki mesajıma ekleyecektim ancak bulabildim. Argümanın yerine ulaşmadığını anlıyorum ama yine de bir kenarda bulunsun istiyorum.

Tanımadığım birinin facebook’ta yazdığı bir yazı şöyle diyor:

"Hep imrenerek bakmıştım motosikletlere ama 20 li yaşlarımda alsaydım 30 u görmezdim. 30 lu yaşlarda birkaç tane spor arabayı içinde sıkışıp kalmadan satmaya karar verdim. 40 ta baktım yavaşlamışım. Dostum Slim Ak a sordum nasıl bir motosiklet alayım diye; " önce kaskın, kıyafetlerin alabileceğin en iyisini al, kalan parayla da ne alabiliyorsan onu al" dedi. Koruyucu ekipman tüm parayı götürünce ben de eşimden babalar günü hediyesi olarak KTM Duke 200 istedim, aldı.

Uğur hoca ile o zaman telefonda konuştuk, ne istediğimi anlattım o da bana bir yol haritası çizdi. Aybars hocam sağolsun bayiden motorumu alıp kapalı alana getirdi ve ilk buluşma gerçekleşti. Motoru ittirerek gezdirmek ile başladık, sonra üzerine oturmayı öğrendik... Master eğitime kadar Aybars hocamla devam ettik.

Çok kişiyi aldığım eğitimleri alması için ikna etmeye çalıştım, başarı oranım %30 larda. Daha alacağım bir sürü eğitim var ancak bu gün bile şunu hep örnek veriyorum. Bir çok dostumla beraber sürüyorum, yarım saatlik yolda 3 araba sürücüsü ile tartışıyorlar, ben ise o çatışmanın mümkün olabileceği yerde değilim! Ya fren yapıp yavaşlamışım ya da gaz açıp tehlikeden uzaklaşmışım."

Kaynak: https://www.facebook.com/ugur.ertekin.56/posts/10154540011548446?comment_id=10154544900533446

Aynen Türkiye şartlarında motor süren kişinin anlayışı bu olmazsa olaylar da gelişmeye başlıyor.
Haklı ama ölü olmanın bir anlamı yok.

CT.ATC
25 Aralık 2016, 13:05
Yunus gibi görünmek zor ve meşakkatli ama, büyük bir enduro-touring motosikletiniz varsa, beyaz kask ve sade reflektörlü yelek giymeniz yeterli bence. Ulan acaba polis mi dedirtse bile yeter, illa olmanıza gerek yok, "acaba?" ihtimali bile yeter. Kimsede birşey diyemez her yerde satılan basic ürünler. Ama motora sis farı dır eagle eye'dir takarsanız, polis durdurup "ne ulan bunlar kerhanacı!" diyip ceza yazabilir sırf gıcıklığından.